Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da... baieti, ati omis o singura chestie: de unde adeverinta de programare la RAR cand programarile se fac doar prin telefon sau internet?

Acum o saptamana era un tip la biroul de programari la RAR. Persoana de acolo ia zis sa sune daca vrea programare dar omul nostry nu intelegea de ce trebuie sa sune daca e la 1 metru de persoana care face programarile. Dupa o cearta sanatoasa, omul nu are incotro si il suna pe ing de la RAR care era la 1 metru de el ca sa isi faca programarea...
Nu suntem o tara de rahat?
Skip ads

  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
hahahahhaha da am vazut si eu faza asta in iasi ........Smile))) Shocked
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
suntem tara lui papura voda la fel am patit si eu in targoviste sun pentru programare si nu nimeri bine si mi-a dat numarul colegului de alaturi sa imi faca programarea care nici 1 metru nu era intre ei
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu baieti! haideti sa va povestesc cum sta treaba cu numerele rosii si rar.Setul al doilea si al treilea de numere se dau dupa ce in prealabil te duci cu o cerere scrisa la comandantul de la inmatriculari si cu chitantele aferente(30 si 52 de ron), iar daca iti aproba, teoretic trebuie, revii la ghiseu cu dosar facut ca la primul set de numere( asigurare 30 zile, chitante de 7 si respectic 13 ron) unde vei ridica alte placute de numere rosii unde vei m-ai achita o taxa de 40 de ron.Vis-a-vis de programarea de la rar care voi ziceti ca comandantul o cere , daca v-ati facut telefonica sau online este ok,nici o problema, va prezentati la rar din orasul unde ati facut-o si cereti o dovada ca aveti programare la data de ... si ora cutare, care va trebui sa va fie eliberata pe loc , dupa ce va dati datele voastre si a masinii, este gratuita.Alte nelamuriri? Sper ca v-am ajutat!
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mda... eu mi-am facut programare la RAR intr-un oras aflat la 250 km de Timisoara...
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Colegu.. ce comandat sa vezi daca iti aproba ..... te duci direct cu dosaru ca is obligati sa iti dea daca esti programat la rar ltarziu si daca ai dosaru complet.. asa cum am scris mai sus
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
legea spune ca trebuie sa-ti aprobe comandantul; asta ii, doar nu crezi ca am inventat eu acest lucru.Incerc sa aduc la cunostiinta exact prin ce am trecut eu.Sper unora sa le fie de folos.
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm;apropo vezi ca un amic de-al meu din TIMISOARA si-a facut programare la rar ARAD si vreau sa-ti spun ca a ajuns acolo si i-au deschis capota , s-au uitat peste acte si i-au spus ca el face rar la TIMISOARA .Efectiv l-au respins.Sper sa fie un caz izolat.Si in acest caz legea spune ca rar poti sa-l faci oriunde in tara.Repet sper sa fie un caz izolat.BAFTA Cool
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Hmmm, sper sa nu fie si cazul meu... si eu stiu ca pot face oriunde in tara. Intrebare: cei de la Arad l-au respins pentru ca era timisoarean? Si daca da, i-au dat ceva in scris pentru motivul respingerii avand in vedere ca omul avea toate actele si programarea facuta, totul asa cum cere RAR?
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu,bineinteles, efectiv la respins si i-a spus ca el trebuie sa faca la Timisoara.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dar trebuie sa existe o lege undeva unde se specifica faptul ca nu conteaza localitatea, lege pe care sa i-o fluture in nas inginerului de la RAR.

Avea numere rosii de TM sau avea numere de Germania?
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sincer...te-as minti, ma informez si iti spun,imi pare rau, nu stiu acest aspect.
Skip ads

  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In Iasi la RAR erau masini si din alte orase ...nu a respins pe nimeni cat am stat eu acolo!
  • pinky63

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2008

  • Mesaj Privat
si trezoreria asta care e? sau pot sa platesc la cec si taxa de 7 lei? a fost cineva recent sa-si ia nr rosii, se asteapta mult sau merge repede treaba?
  • pinky63

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2008

  • Mesaj Privat
si mai am o intrebare, mai trebuie sa traduc actele masinii ( e din germania)? si.... rca-ul ala pot sa-l fac pe mai mult timp, adica dupa ce o inmatriculez definitiv mai e valabila asigurarea? Embarassed
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pinky63 a scris:mai trebuie sa traduc actele masinii ( e din germania)?

Unii zic ca nu, unii zic ca da. Sfatul meu e sa le traduci ca nu te costa mult. Asta e motiv de respingere la RAR si nu cred ca mai vrei sa vii inca o data.

pinky63 a scris:rca-ul ala pot sa-l fac pe mai mult timp, adica dupa ce o inmatriculez definitiv mai e valabila asigurarea? Embarassed


Asigurarea pentru numere provizorii (indiferent ca numerele sunt de germania sau de romania) se face pe perioada in care sunt valabile numerele. Dupa ce o inmatriculezi definitiv, o sa trebuiasca alta asigurare... pentru numerele definitive, care se poate face pe cate luni vrei tu in functie de cum vrei tu.
Deci, numere de Germania de tzol & asigurarea, numere rosii de Romania & asiguraream, numere permanente de Romania & asigurarea. Trebuie sa traiasca si firmele de asigurari, saracele...
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pinky 63; chitanta de trezorerie se poate plati la orice oficiu postal.Mie nu m-ia trebuit sa traduc actele masinii la rar, tinand cont ca masina este dinGermania, dar eu stiu ce sa zic? de cat sa te respinga m-ai bine tradule ca oricum iti va trebui la finante.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
PINKY 63 Actele traduse iti vor trebui la inmatricularea definitiva.Mie mi le-a cerut astazi la al doilea set de numere rosii,si nu am avut contractul de vanzare cumparare tradus(doar cartea masinii si certificatul erau traduse)dar dupa ce i-am facut cu ochiul la functionarul de acolo a zis ca nu mai trebuie tradus.
Concluzie E TARA LUI PESTE iar functionarii fac ce vor ei si iti cer ce vor ei(nu neaparat ce spun ordinele lor interiorare)asa ca bafta multa.
  • cncgaby

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema si vad ca aici sunteti trecuti prin toate . A cumparat o masina din Arad cu numere de Germania, am facut contract de vanzare - cumparare cu el apoi dupa ce au expirat numerele m-am dus si eu sa scot numere provizorii ca toata lumea numai ca am intampinat o mica mare problema : sa scoata numere provizorii cel care a adus masina in tara. Precizez ca pe brif la proprietari apare si neamtul care a vandut in Germania si aradeanul de la care am cumparat. Eu sunt din Dambovita si am auzit ca numai la noi aici sunt asemenea probleme. Intrebarea mea de final este : Pot face ceva pana ma duc cu ea la RAR sau o duc pe platforma?

Imi este scarba de Romania mai ceva ca de un cacat.
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
decat sa o duci pe platforma la rar mai bine te risti si o duci seara pe rotile ei dar depinde din ce zona vii a orasului sa iti zic pe unde sa vii ca astia cu platforma cere 1,5 milion 3 dus intors dar acuma faci ce vrei sunt bani tai daca iti permiti , la risc trebuie sa ai sange rece sa o aduci si cand vezi politie pe drum sa stai calm pana treci de ei
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR