Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ai gresit, nu este topicul de "cel mai prost motor"... Laughing (ma rog... exagerez un pic)
Singurul argument ar fi "lantul" de distributie, desi, schimbata la timp, cureaua este la fel de buna...
Skip ads

  • lg88sia

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am tot Y20DTH, este foarte fiabil.

Am votat Y20DTH.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cel de 1.7 CDTI
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
1.7 110 cp 6 viteze zic ca e mai mult decat ok
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
votat 1.7 , o varianta de mijloc , pentru toate gusturile.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea ca cel mai fiabil motor si aici ma refer strict numai la diesel este motorul de 2000 cm
  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
2.0 DTI pt ca dala am eu Very Happy
  • iagur

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am votat 2.0 dti pentru ca am avut ocazia sa ma plimb cu o astra cu acest motor folosita pe taxi iar masina avea 367000 km si mergea foarte bine si incca tragea in mintile ei.
Skip ads

  • cais

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
3 astra h 1.7 CDTI 2006 -2005 101 cai cumparate la 170.000 -200.000 km, bagate la taximetrie,
la toate am avut cam aceleasi probleme:

rulment dreapta fata 600 lei,
planetara dreapta fata 600 ron cu piesa la schimb (la 2 dintre ele),
furtunul de apa care intra in caloriferul de inauntru, am pus de dacie 7 lei buc, amortizoare fata 440 lei ambele kayaba (la 2 dintre ele) pt ca cel din dreapta curgea, la unu.
bieletele antiruliu la toate 120lei/2buc de astra G
la una un capat de bara dreapta febi 80 lei
am schimbat si bateriile si cauciucurile la ele.

le am din 2008 la treaba, schimbul de ulei la 15.000, cu tot cu filtre si ulei 250 lei. la taxe si impozite, consum, fiabilitate, spatiu, intretinere, pret achizitie si revanzare ies mai bine ca 2 golf 4 si o skoda tour 1.9 tdi care le-am avut anterior.

acuma au 350.000 - 425.000 km si sa vad deacu ce probleme mai apar...

per ansamblu foarte multumit
  • Kodatu Sep

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2004 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
2.0 DTI, nu pot compara cu altele, ca nu am avut dar acesta e un SUPER motor. Si 1.7 DTI stiu ca se tine bine.

2.0 are un super lant, nu stiu daca il schimb vreodata, si nu cere pic de ulei, decat filtre schimbate si uleiul la timp.

Au facut treaba buna cu acest motor, daca ar putea sa ii dea ceva steroizi sa il aduca in pas cu concurenta(ceva mai multi ponei), tot dinasta mi-as lua fara discutii.

Am votat 2.0 DTI.

Respect.
  • todel80

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am 1.7 dti si sant multumit de el cum merge Very Happy , dar are cam multe "bube" le stiti si voi, asa ca desi am motor de 1.7 dti, dau un vot pentru cel de 2.0 pentru ca stiu ca este un motor foarte fiabil, insa are si el o buba destul de mare si anume pompa de injectie, dar totusi este mult mai bun decat cel de 1.7 dti.
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Detin Astra cu ambele variante de motorizare,foarte multumit de ele dar prefer 20 DTI,mai puternic ,mai rezistent,consum bun,cheltuieli de intretinere mici .Votez pt 20 DTI.
Skip ads

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
In fond votam fiecare ce avem, in cazul meu motorul de isuzu de 1.7 litri. Toate sunt ok pana ne lasa
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
votat 1.7 CDTI (2006) - se comporta excelent cu soft (vezi in semnatura ce s-a schimbat la ea), din punctul meu de vedere cum intretii masina asa o ai ...
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...vin si io cu castronul meu de y17 dt. Ii cunosc bubele si nu mi se par mai multe ca la altele . Acum depinde din ce punct al parcarii te uiti.
Apreciez la 1.7 ca e ceva mai silentios ca un 2.0 si un consum mai mic , insa pierde la capitolul putere/ demaraj in fata acestuia.
In rest cred ca fiabilitatea motoarelor noastre cam tine de noi ........... cei de la Opel au spus ce au avut de spus.
Iar despre fiabilitate am putea discuta daca le-am fi cumparat de noi-noutze ......insa dupa ce au fost chinuite cine stie pe unde prin Europa si manarite la kilometraj , nu putem emite chiar niste pretentii.
Evident , am votat cu 1.7 chit ca n-am cdti dar ma gandesc la o remapare ca sa ma apropii de 2.0 pe care nu-l votez de ciuda ! Smile ( cind mi-am cumparat masina chiar n-am gasit astra hatch cu motor 2.0 - au aparut insa dupa ! ) Oricum, un mare minus la 2.0 e faptul ca e tare inghesuit sub capota fata de y-ul meu unde pot pune rasaduri in jurul motorului mai ales ca n-am nici AC.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Inca un vot pentru y17dt....il am de 7 ani condus aproape zi de zi. In acest timp, in afara de consumabile, vorbind doar de compartimentul motor, am avut probleme cu: alternator(SH-250 ron), termoflot(anulare - 80 ron), calc injectie(reparat la Mihai acum vreo 4 ani-300 ron), pompa de apa(pierdea antigel - 120 ron), EGR(curatare de vreo doua ori -100 ron)
In afara de asta e remapat la >100cp de vreo 2 ani si ceva, si pot sa spun cu mana pe inima ca pana pe la 120 km/h se misca aproape la fel ca Astra H Z19dt Caravan achizitionat de cateva saptamani(dupa 120 km/h nu se mai pot compara)
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Inca un vot pentru y17dt....il am de 7 ani condus aproape zi de zi. In acest timp, in afara de consumabile, vorbind doar de compartimentul motor, am avut probleme cu: alternator(SH-250 ron), termoflot(anulare - 80 ron), calc injectie(reparat la Mihai acum vreo 4 ani-300 ron), pompa de apa(pierdea antigel - 120 ron), EGR(curatare de vreo doua ori -100 ron)
In afara de asta e remapat la >100cp de vreo 2 ani si ceva, si pot sa spun cu mana pe inima ca pana pe la 120 km/h se misca aproape la fel ca Astra H Z19dt Caravan achizitionat de cateva saptamani(dupa 120 km/h nu se mai pot compara)
  • LADARU DRAGOS

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
astragt a scris:da un 1.7 dti ce ar avea fratilor?alea nu s motoare bune:D?


nu prea, fara absolut nici o gluma, ... calc de injectie, termoflot sau garnitura d e chiuloasa, motorina in mufa ECU, curea si role de distributie si doar 75 de cai .... tu ce crezi acum ? Evil or Very Mad eu unul No thanks !


sunt motoare foarte fiabile cele de 1.7 si foarte economice asta daca stii sa le intretii si sa le exploatezi, mitul ca cele de 2.0 sunt cu ,,mult mai bune,, este aberant, asta datorita faptului ca cele de 1.7 sunt MULT MAI MULTE decat cele de 2.0 si automat direct proportional cu problemele. singura chestie la cele de 2.0 este distributia, insa la 1.7 consumul cu 2litri mai putin in oras, taxe mai mici, silentiozitate mai ok.
Eu am avut si 2.0 si 1.7 ,si sunt ok amandoua insa eu aleg 1.7 cert datorita consumului in primul rand, UN SIMPLU CALCUL LA 30000KM CU UN CONSUM MAI MIC CU 1.5 L , COST MOTORINA 6.0 REZULTA O DIFERENTA de 2700 ron pe an cu care faci si distributie, iei si cauciucuri ,platesti si taxele, si consumabilele:)
ASA CA ACUM FACETI DIFERENTA,
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ce sa zic ? ... fiecare isi lauda calu' .... dar daca ar fi sa aleg din nou ca achizitie intre 1.7 si 2.0 , CLAR , as alege tot 1.7 , asa cum e el , cu motorina in mufa ECU, cu termoflotul prastie si EDU dubios, dar asta din punctul meu de vedere si al necesitatilor mele.
Evident , resoftat !
  • Ionut.G

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 GTS. y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
am votat 2.0 dti pentru ca e fratele mai mare(desi are mai putini cc) a 2.2dti-lui meu care se comporta super la 230.000km. Parerea mea e ca 2.2 e peste 2.0 dar daca era si el inclus in sondaj pierdea sigur la puncte din cauza ca e mai rar intalnit.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

cel mai fiabil motor Opel Astra
1.9 Cdti 16%
1.7 CDTI 37%
2.0 DTI 46%
500 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR