Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Crezi ca daca ma dadeam jos calm si le spuneam ca eu sunt nenea garcea si apoi sa le atrag atentia ca nu au procedat bine ca au lasat masina in mijlocul statiei de benzina si s-au apucat de taifas oare alta data nu se mai repeta aceasta chestie. Ma indoiesc sincer, cred ca stiti cu totii ca traim in Romania unde nesimtirea e la ea acasa. Si plus de asta eram si civil imbracat ca de obicei nu prea imi place sa ma imbrac popa nici la servici nu le imbrac, trebuia sa scot legitimatia sa spun ca alea alea si pana ma faceam inteles mai luam ceva injuraturi. Si apoi ce faceam le dadeam amenda pentru injurii la adresa unui organ. Si eu ce martori aveam si cu ce ma alegeam, era declaratia a 4 insi impotriva mea. Credeti ca nu m-am gindit si la alt deznodamant?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Benzinaria nu e aflata in administrarea unui organ de stat, deci acolo nu se aplica prevederile codului rutier. Mai mult, ca organ de politie, omul nu avea autoritate in acel spatiu, decat cu acordul proprietarului sau in baza unui mandat.
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Benzinaria nu e aflata in administrarea unui organ de stat, deci acolo nu se aplica prevederile codului rutier.


serios? nu am mai auzit...adica pot merge cu 120 km/h intr-o benzinarie? Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, la fel cum poti sa mergi cu 120 la ora si in propria curte. Atat timp cat nu faci ceva care sa contravina codului penal, nu esti dator nici macar cu o explicatie.

Citat din codul rutier:
" CAPITOLUL I - Dispozitii generale

Art. 1. - (1) Circulatia pe drumurile publice a vehiculelor, pietonilor si a celorlalte categorii de participanti la trafic, drepturile, obligatiile si raspunderile ce revin persoanelor fizice si juridice, precum si atributiile unor autoritati ale administratiei publice, institutii si organizatii în legatura cu acestea sunt supuse dispozitiilor prevazute în prezenta ordonanta de urgenta si în regulamentul de aplicare a acesteia.
..."


"1. drum public - orice cale de comunicatie terestra, destinata traficului rutier, daca este deschisa circulatiei publice. Drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;"

In benzinarie nu este drum public.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Da, la fel cum poti sa mergi cu 120 la ora si in propria curte. Atat timp cat nu faci ceva care sa contravina codului penal, nu esti dator nici macar cu o explicatie.


Aici ai dreptate

dodo_13 a scris:Citat din codul rutier:
" CAPITOLUL I - Dispozitii generale

Art. 1. - (1) Circulatia pe drumurile publice a vehiculelor, pietonilor si a celorlalte categorii de participanti la trafic, drepturile, obligatiile si raspunderile ce revin persoanelor fizice si juridice, precum si atributiile unor autoritati ale administratiei publice, institutii si organizatii în legatura cu acestea sunt supuse dispozitiilor prevazute în prezenta ordonanta de urgenta si în regulamentul de aplicare a acesteia.
..."


"1. drum public - orice cale de comunicatie terestra, destinata traficului rutier, daca este deschisa circulatiei publice. Drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;"

In benzinarie nu este drum public.


aici te contrazici. benzinaria este drum public pt ca "Drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile" si la nici un peco nu am vazut vreun semn sa spuna asta... Shocked
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@dodo
Nu vreau sa te contrazic dar eu cred altceva.
Eu zic ca este public atat timp cat oricine poate trece pe acolo.
Ca se afla in proprietatea statului, a unei persoane fizice sau a unei
firme e alta discutie. Daca proprietarul alege sa deschida drumul
accesului oricarei persoane este drum public.

Daca eu maine ma decid sa fac un drum peste tarlaua de la bunicu
si sa-l deschid traficului public e treaba mea. Ba chiar sunt obigat sa-l
amenajez. Si va fi drum public.

Gandeste-te la un bar. Este loc public, desi apartine cuiva.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
foca montana a scris:
dodo_13 a scris:Citat din codul rutier:
" CAPITOLUL I - Dispozitii generale

Art. 1. - (1) Circulatia pe drumurile publice a vehiculelor, pietonilor si a celorlalte categorii de participanti la trafic, drepturile, obligatiile si raspunderile ce revin persoanelor fizice si juridice, precum si atributiile unor autoritati ale administratiei publice, institutii si organizatii în legatura cu acestea sunt supuse dispozitiilor prevazute în prezenta ordonanta de urgenta si în regulamentul de aplicare a acesteia.
..."


"1. drum public - orice cale de comunicatie terestra, destinata traficului rutier, daca este deschisa circulatiei publice. Drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;"

In benzinarie nu este drum public.


aici te contrazici. benzinaria este drum public pt ca "Drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile" si la nici un peco nu am vazut vreun semn sa spuna asta... Shocked


Pai nici la mine in curte nu ai sa vezi un semn, dar asta nu inseamna ca, daca nu am poarta, ai voie sa intri pe drumul pana la garaj, nu?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
fiara a scris:@dodo
Nu vreau sa te contrazic dar eu cred altceva.
Eu zic ca este public atat timp cat oricine poate trece pe acolo.
Ca se afla in proprietatea statului, a unei persoane fizice sau a unei
firme e alta discutie. Daca proprietarul alege sa deschida drumul
accesului oricarei persoane este drum public.

Daca eu maine ma decid sa fac un drum peste tarlaua de la bunicu
si sa-l deschid traficului public e treaba mea. Ba chiar sunt obigat sa-l
amenajez. Si va fi drum public.

Gandeste-te la un bar. Este loc public, desi apartine cuiva.


Este foarte corect ceea ce spui tu, doar ca nu demonstreaza ca o benzinarie are drum public. Probabil ar trebui sa ne uitam la prevederile legale, in ceea ce priveste functionarea benzinariilor.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am mai auzit o data o chestie de genul ca este public orice spatiu chiar privat si nedeschis publicului, daca sunt mai multe persoane acolo. Nu bag mana in foc deci nu sariti pe mine Smile
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Scuze ca intervin oricum se punea problema eu tot nu aveam cum sa-i amendez fiindca eram in afara orelor de servici si cu mainile in buzunar pe ce dracu ii scriam procesul-verbal pe hartia igienica din torpedou si cum il arestam, in loc de catuse ii puneam colierele de la tobe. Hai sa fim seriosi eu nu aveam nici un drept de a actiona asupra lor legal. Fie ca era pe domeniu public al cuiva fie ca era oriunde nu se putea aplica ceva legat de circulatie ci de injurii aduse unui militian. Omu putea sa opreasca masina oriunde, daca nu se intampla sa fiu injurat si omul tragea masina frumusel nu se intampla nimic.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
fiara a scris:@dodo
Nu vreau sa te contrazic dar eu cred altceva.
Eu zic ca este public atat timp cat oricine poate trece pe acolo.
Ca se afla in proprietatea statului, a unei persoane fizice sau a unei
firme e alta discutie. Daca proprietarul alege sa deschida drumul
accesului oricarei persoane este drum public.

Daca eu maine ma decid sa fac un drum peste tarlaua de la bunicu
si sa-l deschid traficului public e treaba mea. Ba chiar sunt obigat sa-l
amenajez. Si va fi drum public.

Gandeste-te la un bar. Este loc public, desi apartine cuiva.


Este foarte corect ceea ce spui tu, doar ca nu demonstreaza ca o benzinarie are drum public. Probabil ar trebui sa ne uitam la prevederile legale, in ceea ce priveste functionarea benzinariilor.


Din cate stiu eu in benzinarii casi la mac de ex. exista semne de circulatie deci este drum public.

Atentie, drum public nu este neaparat o sosea

@pif nu ai ce sa faci in privinta nesimtirii mioritice care nu iese nici cu soda caustica
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Semne de circulatie exista si in curtea unui spital de la mine in oras (de altfel prevazut cu porti care stau mai tot timpul inchise), iar in curtile altor spitale nu exista. Asta nu demonstreaza decat ca pe un domeniu privat, acolo unde exista, semnele sunt pur orientative.

Dar trebuie sa recunosc ca nu mai sunt asa sigur in ceea ce priveste benzinariile. Trebuie sa existe un act normativ care sa ne lamureasca.
Skip ads

  • stk
  • **
  • 56 mesaje
  • din 07 Nov 2005
  • Astra 2006 Y19DT
  • Ploiesti
  • stk

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2006 Y19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Atunci hai sa luam parcarea de la Carrefour Ploiesti unde scrie pe o placutza ca se aplica legile de circulatie si ca poti lua amenda dc nu le respecti. Smile Parca si vad pe Garcea dand amenzi la trecerile de pietoni si maine un stalp mare cu o camera de luat vederi in mijlocul parcarii sa dea amenzi pt incalcarea vitezei legale Smile))
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
poate face asta si nu ai ce sa faci. Hai sa fim seriosi suntem soferi tre sa respectam regulile nu?

Am incercat de curand sa rezolv un chestionar, am zis incercat pt ca am facut doar 11 puncte, restu sunt pierdute in obijnuinta.....
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Problema consta in lipsa de autoritate a organului si nesimtirea romaneasca. De ce cred ca organul asteapta sa se intample si dupa aia vine sa constate si sa aplice legea? Benzinaria avea sistem de supraveghere vidio asa ca ira si martor nu?Oh, de ce cred ca am visat cand vazut militianu in actiune civil in Germania si ce respect a impus cu infractoru'. Sau exemplu de amenda circulatie in Austria, in contrast cu cea din Ungaria si sa nu mai povestesc ce inseamna in Bulgaria, Ukraina sau R. Moldova.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
in benzinarie se aplica prevederile codului rutier, la fel ca si in parcarea de la carrefour sau metro.

@pif: eu te inteleg perfect. in seara asta, la un supermarket am vrut sa iau 3 capatini de usturoi. un mos cu 5 ciuperci in mina pusese cosul in fata usturoiului si statea. l-am rugat frumos sa imi permita sa iau usturoi (sa isi traga putin cosul adica). atit mi-a trebuit. nenorocitul a inceput sa vocifereze ca el asteapta pe cineva acolo si ca sa astept pina se face loc (mai era un nene care se chinuia sa ajunga tot acolo, dintr-o parte). daca ma intindeam peste cosul lui probabil ca gasea iar motiv de vociferat. nesimtirea e acasa la ea in romania.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:in seara asta, la un supermarket am vrut sa iau 3 capatini de usturoi. un mos cu 5 ciuperci in mina pusese cosul in fata usturoiului si statea. l-am rugat frumos sa imi permita sa iau usturoi (sa isi traga putin cosul adica). atit mi-a trebuit. nenorocitul a inceput sa vocifereze ca el asteapta pe cineva acolo si ca sa astept pina se face loc (mai era un nene care se chinuia sa ajunga tot acolo, dintr-o parte). daca ma intindeam peste cosul lui probabil ca gasea iar motiv de vociferat. nesimtirea e acasa la ea in romania.


eu sunt un pic mai coleric si ma abtin cat pot de mult sa nu fac crizi foarte mari dar daca il rugam pe mos sa-mi faca loc si ar fi inceput sa vocifereze cred ca-i rupeam carutu in cap Mad la cat de dragi imi sunt mie astia.

btw am descoperit ca daca unu e nesimtit si ii raspunzi cu si mai multa nesimtire se va comporta altfel....... e probata treaba Cool
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Omule la noi la Gaesti, nu sunt benzinari cu camere de luat vederi si in plus e o baraca din aluminiu cred ca ati mai intalnit asa ceva si nu cred ca aveam alta solutie atata timp cat politia e vazuta asa cum e si legea e la fel. Se aplica si nu se aplica, are mai multe intelesuri depinde cum o citesti si cu o interpretezi, iar nesimtirea din inimile romanilor nu o scoti cu una cu doua. Din cauza asta ne fac toti tigani si nesimtiti, fiindca noi am inteles democratia asta prost. Democratie e sa faci ce vrei dar sa nu deranjezi pe nimeni, pe cand la noi efectul este fac ce vreau si deranjez pe toata lumea.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut! Smile Haideti sa va spun ce am patit si eu (ca si client) aflat intr-un taxi condus de o tipa Smile Sa se inteleaga, nu sunt misogin, nu am nimc sa le reprosez, dar 99% din cunostintele-femei cu permis auto conduc execrabil..Sad
Si cum spuneam, ajung intr-o intersesctie cu "cedeaza" si soferita intra in ea ca o adevarata v..ca SadSad, fara sa se asigure DELOC!!!!
In prima faza, soferul care se afla in masina care mergea pe drumul cu prioritate a franat brusc, a claxonat, insa vazand k era o femeie la volan s-a abtinut si de la niste alte afirmatii "laudative" la adresa ei...Smile
Insa acum vine faza tare, cand am auzit ce explicatie a avut taximetrista, mi-a picat fata: "de ce nu ma lasa, ca sunt femeie si trebuie sa imi dea prioritate!!!!"
Nu stiam cum sa reactionez, sa pufnesc in ras sau sa-i dau vreo 10 draci Smile Evident, am coborat inainte de destinatie...Smile De ce oare??? Pt. k mai urmau cateva intersectii cu "cedeaza trecerea" si nu cred ca se mai gasesc barbati gentili care sa acorde prioritate femeilor la volan Smile

PS: Referitor la titlul topicului: Smile "Neatentie, inconstienta, ghinion"
Neatentie - soferita a intrat in intersectie fara sa se asigure;
Inconstienta - referitor la motivul pe care mi l-a oferit pt. ca nu a acordat prioritate Shocked Shocked ;
Ghinion - faptul ca m-am nimerit in masina acestui specimen de sofer Confused


Ultima modificare facuta de @dyS la Vin 20 Jan, 2006 3:39 pm
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Apropo de intratul in intersectii ca in curte, linga sediul firmei unde lucrez e o intersectie a doua stradute, pe una din strazi este afisat cedeaza trecerea pe cealalta prioritate. E in ultima luna cred ca am vazut cel putin 6 tamponari din cauza ca soferii nici nu baga in seama semnele de circulatie si de fiecare data cand fumez o tigare si ma uit pe geam si vad cum intra in intersectie ma ingrozesc. Solutie? Semne mari, sleeping officers si atentie sporita.....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR