Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
S-a marcat Byke,vad cum fac sa rezolv problema cu tufa din parcare... Laughing Wink Multumesc de urari,acum o intind.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Un mic filmulet cu foto facut ieri la Gardaland,la 130 km de Venezia pe autostrada A4 catre Milano(mai mare dragul sa sofezi pe astfel de autostrazi). Bilet intrare adulti: 35 euro,bilet intrare copil: 29 euro. Face toti banii distractia pe o zi. Mai multe despre Gardaland cand voi reveni acasa. Acum filmul(scuze pentru calitate...e facut in graba):

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Frumos..fara cuvinte la anul daca ajung sanatos merg si eu Uragane Smile de abia astept sa vad tot filmul..concediu placut in continuare Cool
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc ionutxxl. Recomand. Maine iesire spre muntii Dolomiti,cam la 140 km de Venezia spre nord la Auronzo di Cadore-Misurina. Merg sa-mi pregatesc aparatul foto si camera video sa aiba acumulatorii full. Wink
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Respectele mele! Sã înþeleg cã toatã lumea s-a întors cu bine din concediu, cu tolba plinã de povestiri ºi imagini? Smile
Aºtept cu drag impresii de vacanþã!
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sa fii iubit @Byke,ma apuc acusi de povestit toate cele. Nu esti la melcusori....la Adriatica? Shocked Pardon....racusorii din Croatia,scuze...
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum am promis mai sus,revin cu povestea primului concediu petrecut peste hotare. Ce sa zic,totul a fost frumos si ca tot ce este frumos in viata asta se termina prea repede. La plecare am avut mici popasuri in tara la socri in Tg.Neamt,la colegul si bunul prieten liberlamare(caruia ii multumesc si pe aceasta cale pentru masa si cazarea oferita,atat la dus cat si la intors) in Cluj si o cazare in Oradea undeva pe strada Spartacus. Matrita(vigneta) se poate plati la iesirea din Bors unde este un chiosc special amenajat. Pret,undeva la un 8 euro.Si cum spunea Byke,GPS-ul mi-a facut mofturi inca din tara. Nu dorea sa-mi ia alta tara decat la iesirea din aceasta. L-am dat la cineva la update harti anul trecut la Craciunul petrecut la Moeciu si s-ar parea ca mai mult m-a incurcat update-ul facut. De aceea imi cer scuze acum de la colegii de forum ce i-am deranjat cu intrebari in zilele iesirii mele din tara. Drumul de dupa iesirea din tara nu mi-a creat mari probleme,ascultand sfaturile lui Byke. Mai greu e cand ajungi la autostrada M0,ocolitoarea Budapestei(care fiind mai aproape de Romania o voi vizita intr-un viitor apropiat). Am balbait-o nitel pe acolo dar am iesit relativ repede. Am continuat pe M1 cu trecere pe langa Gyor si am achitat vigneta la granita cu Austria in localitatea Hegesalom(parca asa ii zice... Smile ). Viena am ocolit-o deoarece vroiam s-o vad la intoarcerea sejurului petrecut in Italia. Am continuat pe autostrada spre Graz-Klagenfurt-Villach care impresioneaza cu nenumaratele tunele foarte bine intretinute si luminate. Tunele care de asemeni continua si in Italia cu o curatenie si intretinere impecabile. La intrarea in Italia la Tarvisio am avut de luat cartonasul galben(asa l-am botezat eu si poate si altii) pentru a plati telepass(asa se cheama de fapt intrarile si iesirile de pe autostrazi). Am platit la sederea in Italia destui euro pentru a circula pe autostrazile lor,dar nu-mi pare rau pentru ca am condus de placere pe ele si masina(Vectrutza...e alintata de familie). Sa nu uit..."Vectrutza" s-a comportat impecabil pe toata durata concediului facand cu ea nu mai putin de 8.000 Km. Din ce v-am transmis de la fata locului din localitatea Mestre-Zelarino,in Italia totul a fost perfect,gazdele mele s-au straduit sa nu ducem lipsa de nimic. Facut plaja in statiunea Lido de Jesolo care e undeva la 30 minute de mers cu masina din Venezia. Soare si plaja pe care o recomand tuturor. Cam scumpa pentru buzunarul romanului dar m-am descurcat. In Italia am mai facut iesiri serioase la Gardaland,parc de distractii ce se afla pe malul lacului Garda,am mers la munte in Dolomitii italieni la Auronzo di Cadore unde e un peisaj mirific ce combina muntele cu un lac de acumulare continuat cu Misurina si ajuns aproape de granita cu Austria in vestita statiune de schi Cortina d'Ampezzo. Locuri minunate ce le veti remarca si din foto puse mai jos. Am fost de asemeni la Diga del Vajont. Un dig renumit prin amploarea dezastrului vreo 2000 de victime cunoscute pana in prezent prin prabusirea versantilor peste satul ce se afla la poalele digului sa spun asa. Pentru cei interesati mai multe informatii despre povestea digului,gasiti aici: http://www.vajont.net/page.php?pageid=HOMBO001
De asemeni am facut plaja la poalele muntilor la,lacul Santa Croce. Lac ce l-am putut admira apoi de pe versantul Nevegal. Aici am vazut pentru prima oara in viata mea un avion de croaziera zburand sub picioarele mele,ce parea o musca din locul de unde admiram privelistea. Laughing Am avut o zi dedicata gradinii zoologice de la Lignano Sabbiadoro,unde asemeni parcului de distractie de la Gardaland am fost incantati cu totii inclusiv bunul gust al stabilimentului animalelor din aceasta gradina. Dupa vizitarea gradinii zoologice,am mers la plaja in aceasta locatie(Lignano Sabbiadoro)unde totul a fost perfect pana la vederea pretului unei sticle de jumatate de litru de suc,care era undeva la 3.80 euro. Alimentele necesare sederii noastre in Italia le-am cumparat din hipermarket-uri ce se aflau la marginea orasului Mestre,deci mult mai ieftin ca pe plaje. Cam asta a fost in mare sederea in Italia. La intoarcere spre casa am urmat acelasi traseu ca la plecarea in Mestre cu diferenta ca am oprit pentru 2 zile in frumoasa si minunata Viena. Am facut o rezervare la o pensiune pe internet,recomandata prin amabilitatea domnului doctor george_fusneica caruia ii multumesc si pe aceasta cale. Pensiunea e aflata in "buricul targului"(aproape de centrul Vienei) aproape de Mariahilfer Strasse. Am vazut si in Viena locuri si lucruri placute ochiului ce rar le vezi pe la noi. Concluzia acestui concediu: Nici daca stau pe loc 50 de ani...tarile vizitate,Romania nu-i va ajunge din urma in foarte multe privinte. Mai pun si foto,intereseaza pe cineva? Laughing
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca de povesti ne-am saturat! Very Happy
Vrem foto!

P.S. Felicitari pentru concediu si bine ai venit acasa!
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
N-ar strica ceva impresii de calatorie in imagini... Cool
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:... Felicitari pentru concediu si bine ai venit acasa!


Multumesc...Iti urez un concediu cel putin la fel de placut ca al meu. Rolling Eyes Hai si cu foto.Sa incepem cu Auronzo di Cadore si Cortina d'Ampezzo:



A doua poza de mai jos se vede terenul pe care s-a jucat amicalul Lazio-"U"Craiova,la Misurina:






Urmatoarele sunt de la Diga del Vajont,de care va scriam mai sus... Rolling Eyes


Aici la Diga del Vajont este un ghid care explica toata povestea dezastrului cu un aratator pe cateva machete facute cum arata zona inainte si dupa dezastru. Si acum mi se inroseste pielea pe mine amintindu-mi ce ne-a spus omul ala la dig. Atat pe seara asta...continui cu foto din alte locatii si maine. Wink
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sa continui cu foto. Lago di Santa Croce-masivul Nevegal:




  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pentru a nu incarca inutil forumul,acum grupez pe youtube...foto. Gradina zoologica-Lignano Sabbiadoro:



Mai pun foto? Repet intrebarea de ieri. Deoarece mai sunt destule,chiar luate si cu camera video. Smile
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Frumoase poze! Dar n-am sa pun si eu la mine? Laughing
O mica obiectiune: trebuia sa le faci mai mititele ca se incarca greu. Dar "e" bune si asa! Very Happy
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca-ti plac foto. Lasa ca de luni asteptam foto pe topicul tau cu Parisul. Mai pun poz(n)e pe "iutub"... Question Laughing
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Totul e bine, cand se termina cu bine.
Alte nelamuriri nu am, pozele exprima totul.

Sa va fie de bine de concediu si sa ne dea Domnul sanatate tuturor, sa avem zile suficiente sa vedem cat mai multe din lumea asta.

P.S. Pension Andreas a fost in Viena? Smile
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Aceleasi urari pentru toata lumea. Rolling Eyes Multumesc Byke...Mi-ai fost de mare ajutor. In toamna e posibil sa vin prin Cluj si sigur voi da berea promisa. Wink
Pensiunea a fost asta: http://www.pension5haus.at/...Preise.19637.html



Rezervare facuta pe net. Am avut camera dubla cu dus si toaleta pe hol. M-a costat 104 euro cu mic dejun inclus si 10 euro pentru parcarea masinii in incinta pensiunii. Am purces la cumpararea a 2 tichete de liber transport valabile 24 ore,cost 5.70 euro/persoana...Si am trecut la vizitarea superbei Viena,folosind ca mijloc de transport metroul vienez. Mi-a fost de mare ajutor,harta care i-am facut o poza si o atasez mai jos, ce mi-au inmanat-o cei de la info-turist din statia de metrou de unde am luat si tichetele de liber transport. Baiatul meu in varsta de 11 ani a avut liber la transport. Pentru cei interesati: aceste tichete dar cu preturi diferite se elibereaza si pentru intervale de timp mai mari. Din pacate,presat de timp eu n-am luat decat pentru 24 de ore,deoarece am ajuns pe la pranz in Viena si de vizitat,am "forjat" abia a doua zi. Am inceput cu Donauturm(turnul Dunarii). Turn ce are inaltimea pana la varf de 252 metri.Toata familia formata din 3 mebri am platit undeva la 39 euro intrarea.Mai multe info,ca sa nu ma lungesc iar prea mult aveti pe linkul www.donauturm.at . Acolo am servit masa undeva la 170 metri in restaurantul rotativ(3 portii de cartofi cu renumitul snitel vienez,2 sucuri si o berica. Total cost masa: 38.25 euro),privelistea te imbia parca a te aseza la masa. Las dupa foto cu harta Vienei istorice si liniile de metrou ce pot fi folosite,tot pe youtube sa va arat ce am putut vedea in doar o singura zi de "fugareala"prin Viena. In tara odata intors am innoptat la acelasi bun prieten liberlamare,in Cluj.

Harta promisa:





Ar mai fi multe de spus,materiale foto si video din plin,insa ma opresc aici. Astept intrebari si pot da si eu eventuale sfaturi celor dornici de a calca prin minunatele locuri prin care am fost impreuna cu familia si masina. Masina de care acum sunt mandru,caci fara ea nu stiu daca as fi putut vedea si afla atatea locuri minunate. Sa auzim numai de bine!

L.E. Observ acum ca si youtube mai da rateuri la calitatea filmelor uploadate pe linkul lor. Sad
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Monumentele si cladirile lor sunt superbe si bine intrtinute. Asa da , domnilor.
La noi este: ''Land of choice" .

Bravo Uragane, ma bucur pentru voi.

Acum o intrebare : banuiesc ca ai alimentat de la pompele lor. Cum se simte calitatea motorinei lor?
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
OMV sunt majoritatea statiilor lor. E si normal zic eu. Calitatea motorinei de nota 20+ la austrieci,la unguri n-am alimentat deloc. In Italia am alimentat din statii Agip cu autoservire,bagi euroiul si-ti iei motorina. Nici cu combustibilul italian n-am avut probleme. Masina parca zbura pe autostrazi. Cred ca a contat si umplerea anvelopelor cu azot la plecarea din Iasi. Am iesit cu un consum de 5.5 litri/100 km. Multumim costi de felicitari. Ramai si veti ramane aceiasi buni prieteni care mi i-am facut cu ajutorul forumului ClubOpel. Wink
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
salutare URAGAN imi pare rau ca nu am putut sa ne intalnim . oricum vad ca ai avut un prgram incarcat . eu am fost ocupat cu munca nu te lasa astia sa pleci asa cum vrei. SUNTEM 3 OAMENI LA 10.000 PORCI. eu am s plec in septembrie pe insula ELBA acolo unde a fost exilat NAPOLEON in 1800 si ceva. mult noroc si mai povestim acasa
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:Dupa cum am promis mai sus,revin cu povestea primului concediu petrecut peste hotare. Ce sa zic,totul a fost frumos si ca tot ce este frumos in viata asta se termina prea repede. La plecare am avut mici popasuri in tara la socri in Tg.Neamt,la colegul si bunul prieten liberlamare(caruia ii multumesc si pe aceasta cale pentru masa si cazarea oferita,atat la dus cat si la intors) in Cluj si o cazare in Oradea undeva pe strada Spartacus. Matrita(vigneta) se poate plati la iesirea din Bors unde este un chiosc special amenajat. Pret,undeva la un 8 euro.Si cum spunea Byke,GPS-ul mi-a facut mofturi inca din tara. Nu dorea sa-mi ia alta tara decat la iesirea din aceasta. L-am dat la cineva la update harti anul trecut la Craciunul petrecut la Moeciu si s-ar parea ca mai mult m-a incurcat update-ul facut. De aceea imi cer scuze acum de la colegii de forum ce i-am deranjat cu intrebari in zilele iesirii mele din tara. Drumul de dupa iesirea din tara nu mi-a creat mari probleme,ascultand sfaturile lui Byke. Mai greu e cand ajungi la autostrada M0,ocolitoarea Budapestei(care fiind mai aproape de Romania o voi vizita intr-un viitor apropiat). Am balbait-o nitel pe acolo dar am iesit relativ repede. Am continuat pe M1 cu trecere pe langa Gyor si am achitat vigneta la granita cu Austria in localitatea Hegesalom(parca asa ii zice... Smile ). Viena am ocolit-o deoarece vroiam s-o vad la intoarcerea sejurului petrecut in Italia. Am continuat pe autostrada spre Graz-Klagenfurt-Villach care impresioneaza cu nenumaratele tunele foarte bine intretinute si luminate. Tunele care de asemeni continua si in Italia cu o curatenie si intretinere impecabile. La intrarea in Italia la Tarvisio am avut de luat cartonasul galben(asa l-am botezat eu si poate si altii) pentru a plati telepass(asa se cheama de fapt intrarile si iesirile de pe autostrazi). Am platit la sederea in Italia destui euro pentru a circula pe autostrazile lor,dar nu-mi pare rau pentru ca am condus de placere pe ele si masina(Vectrutza...e alintata de familie). Sa nu uit..."Vectrutza" s-a comportat impecabil pe toata durata concediului facand cu ea nu mai putin de 8.000 Km. Din ce v-am transmis de la fata locului din localitatea Mestre-Zelarino,in Italia totul a fost perfect,gazdele mele s-au straduit sa nu ducem lipsa de nimic. Facut plaja in statiunea Lido de Jesolo care e undeva la 30 minute de mers cu masina din Venezia. Soare si plaja pe care o recomand tuturor. Cam scumpa pentru buzunarul romanului dar m-am descurcat. In Italia am mai facut iesiri serioase la Gardaland,parc de distractii ce se afla pe malul lacului Garda,am mers la munte in Dolomitii italieni la Auronzo di Cadore unde e un peisaj mirific ce combina muntele cu un lac de acumulare continuat cu Misurina si ajuns aproape de granita cu Austria in vestita statiune de schi Cortina d'Ampezzo. Locuri minunate ce le veti remarca si din foto puse mai jos. Am fost de asemeni la Diga del Vajont. Un dig renumit prin amploarea dezastrului vreo 2000 de victime cunoscute pana in prezent prin prabusirea versantilor peste satul ce se afla la poalele digului sa spun asa. Pentru cei interesati mai multe informatii despre povestea digului,gasiti aici: http://www.vajont.net/page.php?pageid=HOMBO001
De asemeni am facut plaja la poalele muntilor la,lacul Santa Croce. Lac ce l-am putut admira apoi de pe versantul Nevegal. Aici am vazut pentru prima oara in viata mea un avion de croaziera zburand sub picioarele mele,ce parea o musca din locul de unde admiram privelistea. Laughing Am avut o zi dedicata gradinii zoologice de la Lignano Sabbiadoro,unde asemeni parcului de distractie de la Gardaland am fost incantati cu totii inclusiv bunul gust al stabilimentului animalelor din aceasta gradina. Dupa vizitarea gradinii zoologice,am mers la plaja in aceasta locatie(Lignano Sabbiadoro)unde totul a fost perfect pana la vederea pretului unei sticle de jumatate de litru de suc,care era undeva la 3.80 euro. Alimentele necesare sederii noastre in Italia le-am cumparat din hipermarket-uri ce se aflau la marginea orasului Mestre,deci mult mai ieftin ca pe plaje. Cam asta a fost in mare sederea in Italia. La intoarcere spre casa am urmat acelasi traseu ca la plecarea in Mestre cu diferenta ca am oprit pentru 2 zile in frumoasa si minunata Viena. Am facut o rezervare la o pensiune pe internet,recomandata prin amabilitatea domnului doctor george_fusneica caruia ii multumesc si pe aceasta cale. Pensiunea e aflata in "buricul targului"(aproape de centrul Vienei) aproape de Mariahilfer Strasse. Am vazut si in Viena locuri si lucruri placute ochiului ce rar le vezi pe la noi. Concluzia acestui concediu: Nici daca stau pe loc 50 de ani...tarile vizitate,Romania nu-i va ajunge din urma in foarte multe privinte. Mai pun si foto,intereseaza pe cineva? Laughing

foarte frumos uragane.daca stiam ca vii in regiunea piemonte poate ne intilneam la o pescuiala cu o bericica pe lacurile de pe aici.eu i-mi petrec existenta intre lacul orta si lacul magiore.cam la 100 km de dolomiti care sunt de un spectacol unic sitot cam atit pina la lacul de garda sau gardaland unde am fost de trei ori dar m-as mai duce de vreo...x ori.acolo e fabrica de adrenalina.pacat ca se sta cam mult la coada cam la toate instalatiile mai spectaculoase.felicitari uragane si poate ne vedem pe 29 aug 2009.
P.S.cit priveste motorina din italia sau austria nu se compara nici cu cea din i spania nici franta nu mai zic de romania
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR