Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
...nenea suptcomisar... Very Happy este o greseala sau este ceva intentionat?
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
sorin666 a scris:Intre timp pune plangere, descriind toate astea, la procuratura, folosind o scrisoare recomandata, pusa in plic si la posta cu 2 martori, care nu fac parte din familia ta apropiata.

Daca as vrea sa trimit o scrisoare recomandata la Parchet, subcomisarul X ar afla in maxim 5 minute. La ghiseul de recomandate este sotia unui subaltern de-al sau si tipa ma cunoaste.



pai trimite-o din alta localitate!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Biela , pai puteai sa zici ca nenea suptcomisar ti-a fost coleg de generatie , pt ca asa se explica ..


Pai gata, am gasit si mobilul: cat erati colegi de scoala, sigur i-ai furat vreo gagica-doua si el a tinut minte si vrea sa se razbune!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mihai_b, conteaza mai putin numele personajelor si localitatea. Importanta este magaria. Aici nu am prezentat numai povestea mea, ci am cerut si sfaturi. Ba chiar am primit unele care mi-au fost de foarte mare ajutor. Chiar vreau sa le multumesc celor care m-au ajutat!
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:mihai_b, conteaza mai putin numele personajelor si localitatea. Importanta este magaria. Aici nu am prezentat numai povestea mea, ci am cerut si sfaturi. Ba chiar am primit unele care mi-au fost de foarte mare ajutor. Chiar vreau sa le multumesc celor care m-au ajutat!

Poate nu am inteles eu bine...dar daca asa e si ai tine cont si de sfatul meu...atunci, mai pe romaneste, daca ai parghiile necesare, daca ai capacitatea de a rezista...atunci...cum sa spun, fa un sex oral cu ei Smile ( sper ca nu am incalcat regulamentul Very Happy ) (fac referire la "ei" la acei indivizi care au comis o astfel de ilegalitate strigatoare la cer.)
In ceea ce priveste pericolul real al generalizarii, din pacate aici sunt de acord cu Victor_n. Stiu din proprie experienta...in domeniul medical, in conditiile in care se fac zilnic zeci de interventii chirurgicale, in conditiile in care lumea scapa de fel si fel de tumori, cancere si alte grozavii d-astea, e de ajuns sa se intample o data o chestie si intreaga comunitate a medicilor e blamata, ceea ce nu mi se pare corect. Mai mult nu spun deoarece o dau in "off-topic" si risc sa fiu suspendat Very Happy...
Deci, go for it !
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Azi am mers la intalnirea la care am fost citat. Cand am intrat in birou subcomisarul m-a intrebat ironic de avocat. I-am zis ca nu am avut timp sa imi caut si ca am nevoie de inca 7 zile pentru a-mi gasi un avocat. S-a cam inflamat, dar a reusit sa-si pastreze calmul. Cica el trebuie sa aiba cazul solutionat pana luni. I-am explicat ca mai devreme de o saptamana nu am cum sa rezolv si mi-a emis citatie pentru data de 26.06. De data asta este trecut la motiv ca sunt reclamant, iar dosar penal este taiat si scris cu pixul un numar de dosar. Desigur ca nici de data asta citatia nu e stampilata. Apoi treptat s-a ajuns la ideea ca ar fi bine sa-l caut pe biciclist si sa il conving sa-mi plateasca acele costuri care tin de reparatia pe casco. I-am zis ca nu-l cunosc si nici nu stiu de unde sa-l iau. Asa am primit o copie dupa PV din care reieseau numele si adresa individului. Am mai primit si o dovada pentru reparatie in care erau trecute doar "zgarieturi foarte usoare" la bara si aripa. Despre far si capota nimic. De asemenea nimic despre impunsatura usoara din aripa. M-a asigurat ca dovada o vom mai completa dupa ce ii aduc masina sa o mai vada. Mi-a zis ca va fi cercetat penal pentru ce am trecut in mail cand a urlat la mine si m-a amenintat, dar ca a mai fost el acuzat de altii mai mari si cercetat penal si e obtinut de fiecare data NUP. Apoi a vrut sa ii dau o declaratie in care sa scriu cum s-au intamplat lucrurile atunci si ca acum am primit copie dupa PV si dovada. Nu i-am dat aceasta declaratie si i-am zis ca e posibil sa mai trec luni pe la el pentru declaratie. Ar fi vrut sa i-o dau acum si apoi sa-l sunam pe comisarul sef de la DGPR si sa ii spunem ca s-a rezolvat problema. Laughing Ca altfel comisarul sef va veni luni in comuna, deoarece subcomisarul nu va merge niciodata la Bucuresti.

Acu' ma intreb daca e bine sa-l caut io pe biciclist. Rolling Eyes Cred ca ar fi mai indicat sa ii fac o plangere pentru distrugere si astfel sa ma caute el pe mine. Am reusit sa discut si cu un jurist (din pacate nu am avut timp sa caut un avocat) si acesta mi-a recomandat sa fac si un deviz estimativ in service.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
1. eu unul as merge pana la capat. este inasmisibil un astfel de comportament si fii convins ca daca va ramane pe acel loc mai devreme sau mai taryiu te va vana....
2. sefii de la sloboyia sunt pusi pe treaba si asta te avantajeaya
3. cazuri similare au mai fost in ialomita iar timpul le+a rezolvat pe toate...pentru cei care cunosc evolutia dlui mitrea tot din ialomita Smile pana la urma a fost nevoit sa renunt la scaun
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bielã, respectele mele pentru rabdarea de care ai dat dovada.

Cunoscandu-te parca imi vine sa zic ca situatia ti se potriveste, in sensul ca esti persoana in masura sa faca fata unui asemenea caz. :p
Citind totul pana aici ma gandesc la urmatorul aspect: in metropola in care te afli, generand un conflict de o asemenea anvergura, crezi ca pe termen lung va face bine? Localitaea fiind mica, masina iti e cunoscuta si situatia poate fi dusa pana acolo, incat sa-ti fie distrusa aiurea, noaptea, fara nici o legatura, dupa o anumita perioada de acalmie.
Oare cine va fi prejudiciat atunci, in cele din urma?
Nu te pune cu mintea prostului!

Da, bineinteles, cu mainile in san nu poti sta, nu poti renunta la acuzatii si sa pretinzi ca totul s-a sfarsit.

Ma pun in situatia ta si orice posibilitate as alege, tot la o concluzie ajung: pentru a evita conflicte ulterioare si a pune lucrurile definitiv la punct eu m-as inarma cu toate armele cu care am dreptul si as lupta pentru a duce acest conflict pana la definitivarea irevocabila a cazului.

@victor_n, coleg de forum: te salut! Sa stii ca am cunoscut pana acum o categorie de oameni de nota 20. De-o varsta cu mine. Tineri. Inspectori de criminalistica, aici in Cluj. La Polivalenta in B, intr-o joi seara am cunoscut pe altii, alta functie. Aceeasi directie. Nota 20 de asemenea.
Nu c-ar fi postul meu de aur, dar posturile tale sunt de 3 lei. Ai dat cu bata in balta cu noroi. Te-ai porcit singur, ai confirmat exact atmosfera topicului. Daca ne intalnim la Constanta, ne vedem la o cafea sa-mi demonstrezi contrariul.
Pana atunci asta este si ramane impresia mea.

Bielã, baftã!
Skip ads

  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@biela-manivela daca as fi in situatia ta, la ce ai avut de tras pana acuma, eu as merge pana in panzele albe, de rezolvat trebuie sa se rezolve intr-un fel, dar l-as face sa ma tina minte "militianu" cad ma vede sa faca plecaciunea pana la pamant.

@victor_n nu te cunosc si nu fac aluzie la adresa ta, dar exista (indiferent de breasla pe care vrei sa o iei in discutie fie ea profesori, magistrati, doctori, politisti etc dar in special acestia pentru ca sunt platiti din banii nostri ai tuturora) cel puitin cate un mar stricat la o duzina, care duce la stricarea si a altor mere, in timp daca nu se internvine se strica toate.

Datorita lipsei de respect in primul rand, si a lipsei de profesionalism in al doilea rand, imaginea politiei, in cazul de fata, este puternic afectata. De pierdut au tot politistii pentru ca daca nu reusesc sa se impuna si trec la diferite actiuni mai putin ortodoxe si in acest fel lantul slabiciunii nu se intrerupe niciodata, din acest motiv am spus ca trebuie sa se intervina la un momentdat daca nu se ajunge la haos.

Scuze de OFF TOPIC
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Cunoscandu-te parca imi vine sa zic ca situatia ti se potriveste, in sensul ca esti persoana in masura sa faca fata unui asemenea caz. :p


Multumesc! Smile De asemenea le multumesc si celorlalti care m-au sustinut atat moral cat si cu sfaturi!

Azi i-am explicat subcomisarului ca degeaba imi face expertiza la masina. Doar isi cheltuie banii personali (politia nu va plati expertiza pentru un asemenea rahat) si nu va obtine nimic. Chiar daca va demonstra ca aveam zgarieturi mai vechi pe zona in care m-a lovit biciclistul eu declar ca acele zgarieturi le-am vazut atunci pentru prima oara. El a pretextat ca ma obliga Codul Rutier sa fac un control vizual al masinii la fiecare plecare. L-am intrebat ce sanctiune este pentru neefectuarea acestui control vizual si mi-a raspuns ca o suspendare a permisului de 30 zile. Laughing Desi gluma lui a fost buna i-am replicat ca io ma pot lipsi linistit de permis si nu are decat sa mi-l suspende. Si uite asa dosarul meu penal se rezuma la o presupusa suspendare a permisului pe 30 zile. Laughing
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cat abuz de putere,ce suceala pe fata....pana unde va ajunge nesimtirea acestui subcomisar....rusine.... Mad
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris: Am mai primit si o dovada pentru reparatie in care erau trecute doar "zgarieturi foarte usoare" la bara si aripa. Despre far si capota nimic. De asemenea nimic despre impunsatura usoara din aripa. M-a asigurat ca dovada o vom mai completa dupa ce ii aduc masina sa o mai vada.


Salut,
am urmarit topicul cu mult interes...cred ca la un moment dat toti "rutieristii" am trecut prin "intamplari" cu politia si intelegem ca uneori (de multe ori) se fac nedreptati si abuzuri... si la fel ca si tine, trebuie sa luam atitudine cand acestea se intampla... i-am spus eu unuia ca si-a luat grade pe umar si acum hartuie lumea, de se uita ca muta la p...

As vrea insa sa aduc o completare la cele spuse de tine (poate sunt unii care nu stiu)...dovada de reparatie nu trebuie sa fie completata 100% cu daunele masinii de catre agentul constatator (politistul), acestea se vor trece de catre inspectorul de daune (care este scolit in acest sens) de la firma de asigurari in fisa de reparatie, pt ca pot fi si anumite lucruri care pe loc nu se vad (nu e cazul tau, dar...), acestea constatandu-se ulterior...de-aia se face un dosar intreg pt ca masina sa ajunga in service la reparat: copie pv, declaratie (cu desen), copie dupa talon, dovada de reparatie data de catre politie, etc.
Numai bine...si drum intins!
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mda ... Ce sa zic , unii "se simte" ofensati .Nu am adus injurii , nu am vorbit altfel decat sa vorbit in topicul asta. Eu unul am adus chiar sfaturi in topicul asta , ca unii considera ca au vazut totul in viata e alta treaba ... Da stiu ca sunt si "mere" stricate in pom ... Nu este problema mea , eu unul imi fac patratica mea , nu am luat si nici nu o sa iau vreodata "spaga" sau atentii ... Nu am idei preconcepute despre cineva , ca are lanturi pe gat , ca are "scoli" ca are "facultati" , este gresit sa judeci pe cineva dupa aparente . In continuare sunt cate unii , care nu fac decat sa incite , sa atace .
Eu am spus clar ,daca acel subcomisar sau ce o fi face un abuz , sa fie sanctionat .Mai ales daca este si o mica implicare emotionala(fosti colegi , nu conteaza daca v-ati iubit sau nu ), consider ca totul va fi rezolvat cat de curand si in continuare ii doresc dl.Biela mult succes . Abuzurile sunt un lucru urat , dar se pot dovedi si sanctiona foarte usor ...
Cat despre atacuri la persoana mea , sau judecati adresate postarilor mele , tin sa anunt ca ma afecteaza cat nisipul de pe malul marii (chiar daca ala mai frige cateodata ). Prea se judeca personal unele situatii , si prea sunt unii grabiti in a judeca si a acuza ...
In continuare cine vrea sa vada justeatea spuselor mele Smile dau berea aia pe malul marii la o terasa linistita.
Drum bun
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nene victor, fiecare are o doza de subiectivism. Atat noi, civilii, cat si matale, militarul. Intotdeauna adevarul este undeva intre cele doua pozitii.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Azi am purtat o discutie cu cineva care a avut 2 procese cu aceeasi baieti de la rutiera din comuna si le-a castigat pe amandoua.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
important este ca adevarul sa iasa la iveala ... Si mai inportant era daca nu te contrai cu respectivul... Succes in continuare
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dragalasule, daca nu ma contram cu respectivul acum nu aveam PV si scoteam din buzunar 4000 roni pentru reparatia masinii. Cred ca esti pe langa inca o data!
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu coane ma refeream , daca nu te contrai cu el mai in ghilimele , adica sa dai de altcineva cu care sa rezolvi corect si rapid in favoarea ta . Asa stai sa te chinui , si mai ai parte si de dosare...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Singurul dosar este cel care analizeaza reclamatia mea.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Nu coane ma refeream , daca nu te contrai cu el mai in ghilimele , adica sa dai de altcineva cu care sa rezolvi corect si rapid in favoarea ta . Asa stai sa te chinui , si mai ai parte si de dosare...

*
Eu cred ca nu prea v-ati schimbat prea mult de pe timpul "Impuscatului"... Rolling Eyes
Cineva trebuie sa le dea peste nas si "regisorilor" in uniforma, nu de alta dar EI traiesc din impozitele cetateanului, nu invers... Twisted Evil
Si asta pana se curata "onorabila institutie" de cei x% necesari...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR