Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Da, am vorbit cu cineva. Inca nu am primit raspuns.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
deci in EPC cf. seriei tale reiese acest motor:



sau si cu poza:




de curiozitate am bagat si seria zafirei mele (cum se vede si in semnatura am tot z18xe) si a dat ALT COD de motor de replacement...
deci conteaza totusi modelul
(imi aduc aminte ca z18xe de pe vectra C sint usor diferite, au parca 120 sau 122 CP nu 125CP , stiu , diferente minore dar pot sa nu fie singurele....)
am extins pe urma cautarea si desi amindoi avem z18xe avem elementele de prindere (tampoanele) diferite....

poate te ajuta ce vazusi acum...

p.s uite-te si in cartea de identitate a masinii si vezi daca seria motorului (la mine e ceva cu 20Txxxx...) e in intervalul care se vede in captura de ecran fara poza... daca e asa atunci iti trebe ACEL cod....
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Deci, nu inteleg nimic din pozele acelea.
Ideea este cumva, ca, prinderea motorului Z18XE difera in functie de seria motorului?
Seria este: 20x40316
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
deci pt prima poza:
codul motorului de schimb este: 6 00 202
el merge pe masini care au motor cu seria cuprinsa intre 22000001 si 22999999 (toate cifrele alea multe de pe mijloc)
iar ca si "piesa de schimb" ea este :
"engine assembly , fara alternator, pt transmisie manuala cu identitatea GK9 si il poate inlocui si pe GJ3"

la mine desi e totZ18XE asta nu se va potrivi pt ca mie imi trebuie (nu mai stiu exact, zic din burta, identitatea PZ4)

si cum spuneam mai sus pe seria ta, cautind la prinderi imi dadea niste coduri la tampoanele motorului iar pe seria mea altele...

ideea e sa ai vreun prieten in TM care sa aiba EPC-ul (asta e programul Opel pt piese) sau sa incerci la Augsburg (mi se pare ca au reprezentanta la voi) sa-ti zica prieteneste ce cod iti trebuie si ala sa-l cauti in DE....

nu ma pricep prea bine dar daca tot ai acces la vechiul motor vezi cu un mecanic pe unde ar trebui sa existe codul acela 6 00 202 SAU cel de part number 24461811
este posibil ca eu sa nu fi cautat corect in EPC si nu asta sa fie in realitate codul bun...
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ma uitam azi pe aici:

http://www.gmpowercomponent...m/20i16vastra.htm

Asta nu as putea sa il pun, ca pe asta as da banii??? Cool
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ANA_V a scris:Si o veste proasta, mtorul acela este DOAR blocul motor + cuti ade viteze, nimic altceva, deci am sa caut alt motor.


Pai inseamna ca e dezmembrat .

Motorul se compune din ShortBlock ( arbore + pistoane ) ambielat si chiulasa care e considerata piesa de schimb .
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit vibrochen de la un x18xe. Stie cineva daca e la fel ca pe z18xe?
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu mici adaugari la acest thread, poate va interesa pe cineva candva. Dupa multe cautari si drumuri la opel, am aflat ca:

Motorul dintre X18XE si Z18XE, adica X18XE1 este identic cu cel din urma. Cel putin la LINIE.

Am gasit la noi in Tm la schrot acest motor, dar la starea in care arata (tot ruginit), am ajuns la prima optiune, de a aduce motor Z18XE din Germania.
In 25 ale lunii in curs va ajunge si motorul aici. Voi reveni cu informatii atunci!

Numai bine!
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,004
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ana, te compatimesc pentru ce ti s-a intamplat.
Imi permit sa-ti recomand sa faci schimb complet de motor, dar la alt service decat cel la care ai facut testul inital(unde nu au observat mufa scoasa).
Multa bafta.
Poti incerca sa-l contactezi pe "sbirlut". E din Timisoara si daca tin bine minte el are motor similar pe vectra lui. Poate iti mai da vreun pont.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ANA...cat se poate de urgent suna-ma la nr 0721.883.855 sau 0743.085.554...sau suna-l direct pe senatorC30SE...ti-a gasit un motor X18XE pentru tine..nr lui este 0742.097.605

Daca Ana nu vede acest mesaj, rog cine o cunoaste sau ii stie nr de tel sa o anunte.
Multumesc
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Mie imi trebe z18xe. X18xe1 am gasit si eu la schrot in TM.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
este z18xe...am scris eu gresit...sorry...
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Bine v-am regasit! Acu 2 zile a ajuns si motorul meu din Germania. Cu mici lipsuri, evident. A venit doar motorul, adica chel. Este exact z18xe, este de pe un Vectra C din 2003, are 40.000 km. Costul total a fost de 1.100 (motor) + 200 (trasport) + 50 (s**** vama). Deci in total 1.350 euro. Oricum am iesit mult mai ieftin decat aici.
Am uitat sa va zic ca inainte de a comanda motorul, am mai mers la 2 mecanici care au zis ca pe langa celelate scrise aici, mai am nevoie de un set de "biliete"(?) la pretul de 21.000.000 setul si au mai zis ca pistonul 1 este dus.
Ca idee, am iesit mai ieftin, dar totusi destul de scump.
Multumesc pentru raspunsuri si interes, am sa va zic maine sau poimaine cum se si misca cu motorul asta nou.

ps. @inginerul acuma e momentul sa dezvolti treaba cu tuningul, daca ai chef. Smile


Ultima modificare facuta de Cristi_C la Joi 02 Mar, 2006 4:16 pm
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bravo....
succes insa pe mai departe cu reparatul/montatul lui....
cu tuningul pot sa-ti zic si eu... ca ma interesa la un mom dat
acum ai 125CP si cuplu 170Nm
dupa tuning o sa ai 139-140 CP si 185Nm
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@zafirul... cine face si cam cat costa?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu zic ca cel mai profi pina acum s-a dovedit a fi voinea de pe vwforum.ro
nu stiu insa cum e posibil avind in vedere distanta...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Gata am pus motorul, totul e bine, mere impecabil. Multumesc de sfaturi si sprijin!
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Poti impartasi cu noi care sunt pasii exacti de a aduce un motor din Germania ? Ai avut probleme cu RAR-ul sau altceva ? La dezmembrari la noi un motor diesel din 97 costa 2000 euro+ si ma intereseaza sa aduc unul de-afara daca nu e foarte scump.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@Slick am sa iti spun ce am facut eu. Daca vreun cuvant va fi la nelocul lui am sa rog moderatorii sa editeze.

In primul rand iti trebuie un neamt dincolo, adica sa fie neamt, nu roman, turc, sau alta etnie. Eu am un priten repatriat acolo, plecat in 90.

El mi-a gasit mai multe motoare acolo, dintre care eu am avut de ales. Eu am gasit unul pe mobile.de, dar a fost teapa, pana a ajuns prietenul meu acolo s-a vandut. Deci banii sunt bani peste tot.

In concluzie, mi-a gasit motor, i-am trimis bani prin western, a mers, l-a luat si mi l-a adus. La vama a dat 50 euro ca sa il salte, ca sa nu platesc 19% TVA. Oricum ai putea sa iti recuperezi 16% din el, dar trebe sa meri in Germania cu actele de la vama, deci nu prea renteaza.

La Rar nu am ajuns inca, dar ei nu cer decat acte de provenienta, adica acte de vanzare-cumparare. Si eu am la el.

In rest, ce sa zic? iti trebuie un om dispus sa se plimbe pt tine pe acolo. Motorul meu a fost la 400 km de unde statea neamtu, fapt pt care eu am platit si 100 euro drumu pana acolo. Si inca 100 pana in Romania.

Daca vrei poti sa iti fac "lipeala" cu neamtu.

Numai bine!
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
acum potzi sa-tzi editezi semnatura Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR