Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu imi fac in regie proprie si nu e problema. Am diriginte de santier chiar pe maica-mea Laughing
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Sorine in regie proprie nu se mai poate de vreo 2 ani, s-au saturat si astia de haos. Acum trebuie sa ai firma care se ocupa de constuctie, diriginte de santier sau cum s-o numi, ala verifica , semneaza de receptie la fiecare pas, are n firrme in spate fiecare cu bucatica ei beton, zidarie, acoperis, instalatii electrice, termice...ceva de genul asta. Nu m-a interesat subiectul la fix ca eu il voi avea pe tata, bani sa am. Acum se fac controale pe teren de catre n institutii si chiar daca ploua cu amenzi treaba merge tot ca inainte numa' ca mai ai ceva hirtii in plus.

Casele din lemn sau prefabricate din lemn au multe avantaje precum izolatie termica de exceptie, viteza la construit, cheltuieli executie la jumatate, rezistenta seismica buna, ecologice si in rest toate dezavantajele posibile.


Despre regia proprie nu ai dreptate, despre dirigintele de santier si acte, da. A nu se confunda dirigintele de santier cu seful de santier care organizeaza treaba...
Socru meu este diriginte de santie in prezent la lucrari facute in regie proprie, dar aia nu inseamna ca toarna nea Anotn beton cu roaba, inseamna ca tu, ca proprietar al viitoarei case ai libertatea in a alege colaboratori pentru diferite faze de lucrare.

seara buna sa aveti.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ma dor ochii cate pareri am avut de citit... Smile
daca mi-as permite mi-as face o casa din caramida de la Ceramica iasi (Brikston mai nou).
as folosi la exterior GV 290x240x138, iar la interior GO 290x240x138.
casa as izola-o cu vata bazaltica de 10 cm....caciula i-as face din tigla ceramica, iar ca izolatie sub asteriala as pune tot vata bazaltica de 10.
nu as folosi polistiren....este ca si cum ti-ai pune o folie de plastic pe toata casa...peretii nu pot respira... iar in timp apare igrasia....in unele tari a fost deja interzis...
izolatia din orice ar fi ea facuta nu e folosita pt ca nu e buna caramida, cum zicea un coleg cu cateva posturi mai in urma, ci pt a pastra caldura/racoarea dintr-o locuinta...
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce fel e vata bazaltica? E cea galbena de la isover sau cum s-o chema?
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da...sunt mai multi producatori...dar primii ar fi nobasil apoi ar fi isover apoi restul.
sunt mai multe tipuri de vata bazaltica de diferite densitati pt diferite intrebuintari...
se poate folosi atat la interior , exterior cat si sub asteriala.

este facuta din bazalt sau mai bine zis blocuri de bazalt sunt macinate , iar printr-un mic proces de fabricatie praful rezultat este transformat in vata.
avantaje fata de alti izolatori
nu arde, fiind piatra
lasa peretii sa respire
un exceptional izolant fonic si termic
isi revine la forma initiala in urma unei deformari...si inca multe altele care pot fi gasite de cei pe care ii intereseaza

ca dezavantaj, pt unii, este relativ scumpa....ca idee cam de 2-3 ori fata de polistiren
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si... fara lana pe pereti nu se poate Question
Fara bascalie ieftina, am constatat ca pe masura ce trece timpul, casele sunt tot mai prost facute (in schimb din ce in ce mai scumpe...)
Este unul din motivele pentru care m-am orientat inspre "vechi" de caramida, lemnul la care trebuie sa ai o formidabila asigurare contra incendiilor si parazitilor, precum si boltarii de 22 + sanwichul aferent pe interior (nu poti agata un tablou... Crying or Very sad ) nu imi inspira nici o incredere... (sunt cele doua "stiluri" acceptabile de a constriu la mine in zona, am omis voluntar prefabricatele de beton)
Iar ecologia nu aranjeaza de loc lucrurile... casele astfel propuse la vanzare in zona mea arata a grajdiuri din filmele americane (inclusiv izolantul pe baza a naiba stie ce deseuri agricole).
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
legat de igrasie:
aceasta apare si din cauza termopanelor,in special cele facute din PVC sau aluminiu,care sunt mai ieftine decat cele din lemn,din aceasta cauza sunt folosite cel mai des,se stie ca lemnul "respira"....
de asemenea,o locuinta moderna, in a carei proiectare se tine cont de aeasta izolatie,este prevazuta cu ventilatie.
izolarea cu vata bazaltica se face VERTICAL numai atunci se intrebuinteaza rigips/osb sau la acoperisuri.
nu prea vad cum ai izola direct pe perete si apoi ai finisa cu adeziv.
poliesterul extrudat sau expandat este mult mai reziztent la lovituri.
89dam-prevede in cheltuieli si o izolatie cu poliester extrudat pentru parter,este de mare ajutor mai ales ca probabil o sa ai suprafata radianta destul de mare acoperita cu gresie.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
corect! @octav o sa fie izolata casa nu doar la parter ci si la etajul mansardat!
Din cate am citit pe aici cu avizele, puz-uri, pud-uri, pac-uri si altele hartzoage, m-a cam luat cu durere de ceafa, cred ca mi-a crescut tensiunea! Asta e tara lui pappura voda unde legea e facuta sa te beleasca toti de bani si sa constati ca nu ai facut nimic!
ce o mai fi om mai vedea! succesuri basesciene, firar mamicutza lui ....!
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat





gresit octav....vata se foloseste vertical si la exterior nu doar cum ai zis tu...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
polistirenul expandat respira. ( nu se pune pe fatada polistiren extrudat).
pe exterior se poate folosi vata bazaltica, numai ca trebuie acoprita cu o fatada gen panouri ( alcobond ) sau lambriu plastic( asta chiar merge la o locuinta).

polistirenul extrudat se foloseste pe sau sub sapa, si la izolarea termica a temeliei si a partilor care sunt in pamant ( subsol, pivnita, etc).
orice casa ar trebui sa aiba prevazut un sistem de ventilatie. doi oameni intr-o noapte au nevoie de un anumit volum de aer. acel aport de aer trebuie adus de cineva/ceva.
asta e si motivul pt care apare celebra umezeala in foarte multe case, proasta ventilatie a incaperilor.
e drept ca umezeala apare si datorita proastei izolatii a peretilor( peretele fiind rece, vaporii din aer condenseaza pe suprafata rece).

de asta ar trebui sa avem un proiect beton si un executant asemenea:)
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:polistirenul expandat respira. ( nu se pune pe fatada polistiren extrudat).
pe exterior se poate folosi vata bazaltica, numai ca trebuie acoprita cu o fatada gen panouri ( alcobond ) sau lambriu plastic( asta chiar merge la o locuinta).

polistirenul extrudat se foloseste pe sau sub sapa, si la izolarea termica a temeliei si a partilor care sunt in pamant ( subsol, pivnita, etc).
orice casa ar trebui sa aiba prevazut un sistem de ventilatie. doi oameni intr-o noapte au nevoie de un anumit volum de aer. acel aport de aer trebuie adus de cineva/ceva.
asta e si motivul pt care apare celebra umezeala in foarte multe case, proasta ventilatie a incaperilor.
e drept ca umezeala apare si datorita proastei izolatii a peretilor( peretele fiind rece, vaporii din aer condenseaza pe suprafata rece).

de asta ar trebui sa avem un proiect beton si un executant asemenea:)




asa e ...cu mici exceptii... Smile

vata bazaltica se foloseste la exterior fara a fi acoperita cu panouri... vezi foto de mai sus
intr-adevar polistirenul expandat respira, dar, in timp, datorita caldurii/frigului se deterioreaza...se restrange...efectiv...ramane doar plasticul...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu unul nu as tencui vata bazaltica. ai pus mana pe un asemenea produs...? e mult mai moale decat polistirenul. asta inseamna ca acea fatada e mult mai expusa la deteriorari cu toata rigiditatea masei de spacul de deasupra. polistirenul nu se deterioreaza in timp daca e acoperit. daca il lasi la soare se distruge.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vata bazaltica se produce in n versiuni functie de aplicatie, cea pentru fatade este foarte dura si nu poate fi comprimata, polistirenul expandat e o gluma pe linga ea. Este foarte buna ca peretele respira, este dura dar problema e pretul.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sunt f multe tipuri de vata bazaltica pt diferite intrebuintari...
da...am pus mana pe vata bazaltica si nu e mult mai moale decat polistirenul....
a nu se confunda vata bazaltica pt exterior , care vine in baxuri cu 5 -10 placi asemeni polistirenului cu vata de sticla, care vine rulata in suluri si care intr-adevar e mult mai moale ....


asta ar fi vata bazaltica pt exterior





si asta ar fi vata de sticla la sul


Ultima modificare facuta de alexey la Mar 06 Oct, 2009 9:47 am
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:legat de igrasie:
aceasta apare si din cauza termopanelor,in special cele facute din PVC sau aluminiu,care sunt mai ieftine decat cele din lemn,din aceasta cauza sunt folosite cel mai des,se stie ca lemnul "respira"....
de asemenea,o locuinta moderna, in a carei proiectare se tine cont de aeasta izolatie,este prevazuta cu ventilatie.
izolarea cu vata bazaltica se face VERTICAL numai atunci se intrebuinteaza rigips/osb sau la acoperisuri.
nu prea vad cum ai izola direct pe perete si apoi ai finisa cu adeziv.
poliesterul extrudat sau expandat este mult mai reziztent la lovituri.
89dam-prevede in cheltuieli si o izolatie cu poliester extrudat pentru parter,este de mare ajutor mai ales ca probabil o sa ai suprafata radianta destul de mare acoperita cu gresie.


Crezi ca lemnul acoperit cu 2 straturi de vopsea mai respira Rolling Eyes
Polistiren extrudat am folosit pentru acoperirea unui perete situat inspre nord (la vechiul apartamant, vandut...) recomand "calduros"... Rolling Eyes
Da, ai perfecta dreptate, casele "moderne" incep sa devina "uzine de locuit", ventilatia mecanica devine aproape o obligatie... Crying or Very sad Cu zgomotul aferent si consumul de curent atasat...
De aceea eu cred ca "epoca de aur" a constructiilor de case a cam trecut, atunci cand totul era simplu, trainic si puteai sa-ti dai macar cu capul de toti peretii fara sa treci cu capul la vecini...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
89dam mai bine spune daca ai cumparat terenul, ce dimensiuni are, ce utilitati, unde este amplasat (poze din satelit cu googleearth) ca altfel vorbim discutii.
In principiu la marginea orasului, zona care are ceva utilitati si se dezvolta serios fara 50euro/mp nu gasesti, casa daca vrei sa fie cum spui tu de 150mp bine facuta, fara lux si cu solutii inteligente bine cintarite te ajunge la 80-90,000euro.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In RO nu se gaseste asa ceva: placi de ipsos hidrofuge:



Se gasesc pline si "cu gauri" (vezi foto) hidrofuge (colorate) sau nu (albe) dimensiuni 66x50 cm (deci MARI, dar se taie usor cu fierastraul), grosimi 5,7 si 10 cm. Circa 3-4 E bucata.
Excelente pentru amenajari interioare, foarte usor de construit cu ele de catre persoane "mediu dotate", suprafata aproape perfecta.
Daca esti "smecher" in gauri pui instalatia electrica (eu am fost "smecher"...)
Recomand cu MULTA caldura, mai ales la etaj (cel mai probabil, etaj cu dormitoare)


Ultima modificare facuta de sorin666 la Mar 06 Oct, 2009 10:13 am, modificat de 3 ori in total
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@alexey-nu stiam!
oricum...89dam, nu cred ca isi poate permite o astfel de izolatie.
@sorin666-oricum lemnul e mai bun izolator termic/fonic decat aluminiul sau PVC.
@ 89dam -nici nu ma gandeam ca nu vei izola mansarda.
@all-expandat pentru a izola peretii exteriori ;extrudat pentru o izola placile si suprafata exterioara a fundatiei,eventual bagat si cateva zeci de cm-tri in pamant.
ps:hai sa-l ajutam pe om cu solutii practice si cat de cat ieftine.... ca nu avem de- a face cu unu din top 10 Forbes!
exista solutii garla.....care mai de care mai inovative si frumoase...dar "sunt pazite"!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Octav> daca ar fi dupa mine, asi folosi ALU, pentru ca, in principiu, dureaza cat dureaza casa, fara intretinere... lemnul trebuie vopsit regulat, iar plasticurile se schimba la 10-15 ani (poate chiar mai des, daca profilele sunt facute in Bosfor pe bampor... Crying or Very sad
E doar opinia mea, nu sunt constructor profesionist... in vacantele cand am lucrat la taica-meu pe santier, de bani de mers la mare, am facut-o ca mecanic de utilaje... Rolling Eyes
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sorine asa ceva era si pe vremea impuscatului in Romania, un fel de ipsos dar mai tare si golurile nu erau cerc, ceva dreptunghiular. S-au mai facut ceva de genul caramida cu goluri numai ca avea 1-2 mari de trecea prin ele teava de apa pluviala.

L.E. Cea mai buna timplarie dupa mine e aluminiu cu bariera termica, PVC imbatrineste, lemnul nu prea rezista si costa de te ustura.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR