Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
am vrut sa zic ca e tare faza cu intr`o canistra de 10 litri incap 11.5 litri de benzina ... ASTA E ILOGIC , sfideaza toate legile posibile , si cand eram la scoala in clasa 2`a era o intrebare de baraj ce umbla printre noi :
Ce este mai greu ?
Raspuns:
a) un kilogram de fulgi
b) un kilogram de plumb ...

adica am vrut sa zic ca intr`o canistra de 10 litri incap 10 litri de lichid , iar benzina face exceptie si incape 11.5 Smile)
Skip ads

  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
trage o cratima in cuvintele pe care mi le-ai adresat Razz
  • OpelvectraACC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
O fi ca mierea de albine si pompa de benzina stie Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre, canistra daca o umpli ochi, intra mai mult decat prevede, la fel si la sticlele de suc.
Acum serios, oare unde sau la ce nu suntem furati in Romania, mai conteaza una in plus.
Cea mai deasa gainarie in benzinarii era sa opreasca pompa imediat dupa furtunul de alimentare si sa mai scurga 0.5-1 litru de benzina, depindea de pompa, insa era o oparatiune riscanta, deoarece putea sa vina unu cu sticla, sau cu motoreta si nu mergea la toate tipurile de pompe. Asta o faceau vanzatorii, sefii de statie deja se jucau la filtre, la motoare si alte alea, astfel incat te furau greu sesizabil la cantitati mari. Binenteles ca si soferii de cisterne au prpriile lor manevre, iau motorina noaptea sau dimineata devreme de la rafinarie, si opa, la amiaza e mai mult.
Lucrul grav e ca totul se reflecta in buzunarul consumatorului, iar probabil si mai grav, conducerea lanturilor de benzinarii cunoaste aceste aspecte.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
V-ati luat de 3 lucruri pana acum, dar din nici unul nu reiese 100% ca va fura la pompa.
Cum a spus cineva mai sus, intr-o canistra de 10 litri intra mai mult, cum si intr-o sticla de 2 litri intra mai mult. Doar nu fac aia canistra sa o umplii pana la gura.
2. De combustibilul ramas pe furtun. Pe furtun nu iti raman 0.5 litri, poate, decat cand il intinzi la maxim. Iar inaintea ta a fost altul la pompa si i-a ramas si lui pe furtun, asa ca bagi aceasi cantitate.
3. In rezervor intra mai multi litrii decat scrie in talon. Nu stiu cu cati, dar in talon scrie capacitatea rezervorului, iar pana in rezervor mai ai conducta, probabil si un supraplin, deci nici asa nu poti dovedi ca te fura.
Singurul mod in care poti sa vezi clar daca e ceva gresit, e sa te duci cu un recipient masurat si sa vezi, de ex o galeata cu gradatii.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
1 - Tocmai ca,canistra e facuta sa o umpli pana la gura.

2 - Daca ai tras vreodata benzina din rezervor cu furtunul probabil ai observat ca in momentul in care te opresti, benzina ramasa pe furtun se duce inapoi in rezervor.E acel efect de vacuum.

3 - In talon intra si supraplinul.Oricum e adevarat ca asta e cea mai proasta metoda de a vedea daca te fura.

Buna ideea cu recipientul de masurat.Cine o face? Wink
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sa fiu sincer, pana acum nu mi s-a intamplat. Un vecin insa se plangea ca la Loganul sau diesel, in conditiile in care indicatorul din bord arata doua gradatii, a facut plinul si pompa ii arata 56 de litri bagati in rezervor!

Cum bine zice tiry213, iata solutia: vase etalon, de la cel mai mic, la cel mai mare.

LE In apropierea serviciului meu, exista o statie Luk unde am vazut de cateva ori, probabil controale sau metrologia, masurandu-se cu acest tip de vase, toate pompele si verificandu-se si culoarea benzinelor.


Ultima modificare facuta de mihdoi la Joi 30 Apr, 2009 2:43 pm
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi nevoie de un recipient aprobat metrologic ca sa poti demonstra ceva.

Apropo de subiectul asta....in "tinerete" am fost si eu ca tot studentul cu Work&Travel in SUA si printre altele am lucrat si la o benzinarie pt barci pe un lac. La un moment dat a venit un mos sa alimenteze si vazand ca intra prea mult in rezervor ne-a pus sa ii demonstram cu o canistra de 5 galoane acuratetea pompelor. Am avut o mica surpriza, pompa indica exact 5.5 galoane cand benzina a ajuns la gradatia de 5 galoane, deci 10% in plus. S-a facut o plangere care nu stiu cum s-a finalizat, singurul lucru cert este ca am reusit sa trag concluzia ca acolo unde se poate fenta, se va fenta, indiferent de tara in care te afli si de domeniul in care esti pacalit (la cantar, la pompa, la metru etc)
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pe vremea cand lucram la o firma de transport, am facut inventarul la societatea respectiva. Firma avea pompa proprie in curte. Pe cand am ajuns sa fac inventarul la combustibil am constatat ca era un plus de 80 de litrii in bazin (sub pamant) si l-am tras de limba pe gestionar sa vad de unde e plusul. Totul era din furtun, adica de pe lungimea lui de la pompa la pistol, si cum a facut mai multe alimentari, s-a adunat ceva cantitate. Nu mai retin cantitatea bazinului din pamant, dar din 17 autocare ale firmei, ma rog nu toate au alimentat in cele 3 zile de cand s-a achizitionat motorina, eu zic ca e o cantitate "frumusica". Dar la statiile unde se comercializeaza, oare cat se aduna? Plus alte modalitati, factori care pot influenta si volumul combustibilului. Totusi, adevarul e ca se fura. Inca...
  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
... cine are timp si chef sa asculte melodia asta :
http://www.trilulilu.ro/TEdyXxL/8d6034b5d7e8ca
zice totul pe bune si pe fatza Wink despre furaciune
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:Aia 0.5 litri + alte magarii=...mai mult de 0.5 litri paguba pentru noi.
da si de la altii ramne 0,5 asaca celelat cae a fost in fata ta a lasat 0.5 da ala intra la tine,si ce ramane de la tine intra la care urmeaza dupa tine...deci nu e pierde.eu alimengtez de la o benzinarie de abureala..mbo city,ca astai chiar aici langa bloc.inca nu am avut norocul sa fiu furat ,sau nu mi-am dat eu seama...
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:nope, 20... Shocked
deci din experienta mea, de la plin la plin, de 8 ani (si cam 14 tone de benzina.... Wink ) NU AU INTRAT mai mult de 50 in conditiile in care am rezervor de 58!
Deci la un rezervor de 45 nu pot intra mai mult de 35-38 de litri! De la 38 la 56 e cale lunga...
A, si daca ai curiozitatea sa vezi prin posturile mele , am avut un Hyundai Accent citeva luni bune (era al cumnatului meu care a plecat din tara) si mai mult de 30-35 de litri nu am reusit sa bag in el... (pastrez inca bonurile de benzina). Si tot 45 avea rezervorul.


Oamenilor, rezervorul dumneavoastra e proiectat sa decupleze pistolul cand a ajuns la capacitatea de 80% plin , restul de 20% ramane "gol" pentru ca acol se strang vaporii de benzina cand e cald sau f cald afara !
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pe naiba, pompa "taie" cand benzina insepe sa urce pe "tubul" vertical care da inspre buson, nu vad in nici un chip cum pompa poate "calcula" 80% din volumul ORICARUI rezervor... Embarassed
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:
Oamenilor, rezervorul dumneavoastra e proiectat ......

Bre, ai grija ce spui ca bagi lumea in ceata....
Citeste mai atent ceea ce am spus eu.
Statistica (ca stiinta) se bazeaza pe o baza cit mai cuprinzatore de date. Din acest punct de vedere pot sa emit niste afirmatii care sa fie "ascultate" de membrii clubopel. Laughing
Inainte de a avea Zafira am condus masini de firma (din 1997 pina in 2001) cu care am facut vreo 300000 km si la care TOT TIMPUL am facut plinul in momentul in care se aprinde martorul galben. Nu am pus niciodata benzina "de 200 de mii" sau "de 500 de mii". Cu Zafira am 138000 si din 29 iunie 2001 si pina acum tot asa am procedat. Deci in toate cazurile astea, tinind cont ca la aprinderea becului mai ai 8-10 litri NU AI cum sa bagi in rezervor mai mult decit capacitatea lui MINUS aia 8. Pe verificate. Si mai e o chestie pe care n-am mentionat-o. La zafira m-a ajutat si computerul de bord. TOT TIMPUL daca a zis ca a consumat de exemplu- 48,25 de litri NU AU INTRAT mai mult de 49-49,5!
Intotdeauna, pe la 47,5 (ma refer tot la exemplul de mai sus) a sarit pistolul si am mai bagat cite putin cite putin maxim 1-2 litri.

Uite acilea de ce se decupleaza pistolul...

si ca sa revin ontopic (cu furtul la pompa)



deci DA, se fura.
luati de cititi:
http://www.urbaniulian.ro/2...gat-60-l-benzina/

http://www.urbannews.ro/for...p?showtopic=31585

http://www.urbaniulian.ro/2...-este-premeditat/

http://www.ziare.com/Contin...pompa-361857.html
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu am votat da fiindca sunt convins ca se fura la pompe. inclusiv calitatea mai slaba. am facut multe drumuri in afara tarii si se simte clar diferenta cum merge motorul atat la disel cat si la benzina. recent am fost cu un bidon de plastic dar special pentru benzina si am pus exact 5l dupa pompa.abia daca trecea de 3/4. stiu ca nu trebuie sa fie plin ochi dar nici trei sferturi. un prieten imi povestea mai demult despre o alta metoda de a fura la pompe, anume "gatuirea" pompei. ati observat cand alimenteaza operatorii ca nu tin apasat tragaciul constant ci de multe ori slabesc si apasa iar? bineinteles ma refer inainte de a ajunge la suma dorita sau de umplerea rezervorului. de ce?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De ce? Chiar sunt curios ce explicatie are manevra asta.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daci a scris:Pe vremea cand lucram la o firma de transport, am facut inventarul la societatea respectiva. Firma avea pompa proprie in curte. Pe cand am ajuns sa fac inventarul la combustibil am constatat ca era un plus de 80 de litrii in bazin (sub pamant) si l-am tras de limba pe gestionar sa vad de unde e plusul. Totul era din furtun, adica de pe lungimea lui de la pompa la pistol, si cum a facut mai multe alimentari, s-a adunat ceva cantitate. Nu mai retin cantitatea bazinului din pamant, dar din 17 autocare ale firmei, ma rog nu toate au alimentat in cele 3 zile de cand s-a achizitionat motorina, eu zic ca e o cantitate "frumusica". Dar la statiile unde se comercializeaza, oare cat se aduna? Plus alte modalitati, factori care pot influenta si volumul combustibilului. Totusi, adevarul e ca se fura. Inca...



Mi-a atras atentia acest post si vreau sa incerc sa lamuresc lucrurile.
Nu cred ca se mai fura la pompe, poate la alea din satele de la tara.
Eu merg foarte des cu o sticla de 2 l si o umplu si platesc exact 2 litri, exact cit arata pompa.

dar sa revin cu ipoteticul furt cu lungimea furtunului...
E un mit, pentru ca cisterna cind vine, baga 20.000 de litri, semnezi actele si vinzi 20.000 de litri, si platesti furnizorul, care se uita in bonuri si evidenta pompei.
Daca observa o inadvertenta, apar intrebari.

cei care spun ca intra mai multa benzina, ar trebui sa testeze si la alta pompa.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
gabrield - Tu iei de la aceiasi statie benzina?Sau de la diferite?
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
gabrield-Iti desfasori activitatea in sistemul de distributie al produselor petroliere ?
  • gabi m

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu sa masor cu pet de 2l si chiar de 5, surpriza pe pompa arata mai putin decat ar fii trebuit, recipientele fiind pline (mai mult decat erau umplute cu cola respectiv apa bucovina)!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ati fost furati la benzinarii ?
Da 46%
Nu 5%
Nu am sesizat 47%
256 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR