Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
radu_print a scris: 2. societatile de asigurari sunt afaceri, se conduc ca niste afaceri; asta inseamna ca vor sa faca profit. multe accidente inseamna profit diminuat. profit diminuat inseamna prime deasigurare mai mari. prime de asigurare mai mari inseamna ca eu iar raman cu mai putini bani la salar.


Cand o sa vad un singur anunt de genul: "Urmare a intrarii in vigoare a masurii XXXXXXXXXXX care conduce la reducerea riscului, polita OBLIGATORIE de asigurare va fi mai ieftina cu X%" voi fi de acord cu tine.
Pana atunci ... dumnezeu ma ierte dar au existat numai motive de scumpire si in curand va ajunge cat un CASCO.

Daca vor profit, sa il faca prin alte metode: contracte avantajoase cu service-urile auto, cu furnizorii de piese auto, sa-si creasca portofoliul de clienti etc
Skip ads

  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai eu nu inteleg de ce puneti tot timpul raul in fata...
mi se pare normal sa nu conduci beat..
mi se pare normal sa conduci cu masina ok din punct de vedere tehnic...
mi se pare normal sa iei amenzi cand nu faci chestiile astea
Ganditi-va ca in Romania, parcul auto pe langa ca a crescut exponential in ultima perioada, s-a si innoit foarte mult, ceea ce a dus inevitabil la cresterea daunelor rezultate din accidente. Acu 10 ani, se buseau 2 dacii si costa 15 milioane reparatia. Acum se buseste un mertan cu un audi si reparatia poate sa sara de 10.000 de euroi. Nu este normal sa creasca primele de asigurare? Si nu este normal ca atat companiile de asigurare cat si politia si mai stiu eu cine sa faca tot posibilul sa evite accidentele?
Este ca si in sanatate, mai ieftin sa previi decat sa tratezi.
Parerea mea e ca toate aceste masuri sunt de fapt in folosul general al conducatorilor auto. vident ca tot timpul vor exista oamenii favorizati si defavorizati de anumite legi, nu-i poti impaca pe toti, dar atata timp cat majoritatea e ok....
P.S. n-am nici o legatura cu nici un asigurator Razz, put si simplu incerc sa gandesc logic si economic
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, teoretic oricune sa mearga cum vrea, si cu slickuri pe polei daca il taie capul, eventual o sa ma bucur daca o mierleste

DAR, daca din cauza unor astfel de inconstienti care pleaca la drum fara CEL PUTIN gume de iarna si din cauza lor SE BLOCHEAZA un DN intreg, din cauza lor raman inzapeziti oameni normali, constienti si echipati, (doamne fereste copii, femei insarcinate, etc), atunci cred ca o pedeapsa cu privare de libertate nu ar fi prea dura. Mai ales daca imbecilul are si o atitudine sfidatoare, cum au de obicei tupeistii cu ceafa si burdihanul groase, dupa ce ca gresesc tot ei sunt cu gura mare. O sa scriu si la 'ce soferi as spanzura' - se pare ca am mai descoperit o specie.
Eu unul, sa nu fiu ipocrit sau inteles gresit, e primul an intr-adevar cu gume de iarna, dar anii trecuti (2 ierni) NU AM IESIT din oras cu masina neechipata, nu am avut drumuri pe vremuri de-astea.
Iar avantajele unor cauciucuri de iarna sunt COLOSALE! ma bucur ca le-am descoperit mai tarziu si nu NICIODATA.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cine nu recunoaste importanta si utilitatea cauciucurilor de iarna ce fapt este un sofer de o crasa incultura si lipsa de civilizatie. Dovada este raspunsul impertinent chiar de pe acest forum ca suntem prea saraci pentru....sau amaratul ala.... cu dacia 1300 sa mai cumpere cauciucuri de iarna...
Atata vreme cat acesta masura duce cu siguranta la scaderea procentului de accidente este binevenita obligativitatea pentru o tara plina de bizoni!
Folosesc de multi ani doua seturi de anvelope inclusiv cu jante. Cele de aluminiu pentru vara si cele din tabla pentru iarna. Jantele de tabla le-am cumparat la un pret de 50 ron/buc de la cei care vand anvelope SH, evident vara si nu acum iarna.Desigur ca sunt echipate cu anvelope noi. Desigur ca diferenta este enorma intre ele pe drum inzapezit dar desigur ca nu pot face minuni .
Daca bizonul roman iese din tara iarna, evident cu limuzina sa de super lux, nu stiu de ce daca-l opreste politistul din Ungaria sau ca sa nu zic mai departe de austriac sau neamt acesta se uita si la ce anvelope are.... sau de ce cand trece granita in Ungaria nu-l vezi sarind 50km/h in localitate...

ORICE MASURA CARE DUCE LA SCADEREA NUMARULUI DE ACCIDENTE ESTE BINEVENITA INDIFERENT DE COSTURI!
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Folosesc de multi ani doua seturi de anvelope inclusiv cu jante.

Bre, spune-le oamenilor ca ai doua masini la care pompezi bani in cate doua randuri de roti! Din pacate sunt prea putini cei care gandesc ca tine! Sad
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
zafira 2.0 automatic a scris:Folosesc de multi ani doua seturi de anvelope inclusiv cu jante.

Bre, spune-le oamenilor ca ai doua masini la care pompezi bani in cate doua randuri de roti! Din pacate sunt prea putini cei care gandesc ca tine! Sad


si eu am o masina in care `pompez` bani cat pentru Doua [ nu doresc a ma lauda]
tot ce-i mai scump la mine gasesti.
vizavi de cauciucuri , daca a-ti vedea `rezerva` cu care sunt dotat ,v-ati speria.
totul cumparat de nou, si de calitate.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, pe matale nu am avut onoarea sa te cunosc. Insa daca in trafic ar fi mai multe persoane cu atata bun simt cat are zafira 2.0 automatic ar fi mult mai placut sa circulam. Sa vedem cum facem sa-l clonam. Twisted Evil Da' ne trebuie mult material ca e ditai muntele de om. Very Happy
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
OFF: il clonam dar fara burtica Very Happy
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si ce ne facem daca tocmai bunu' simt il are in burtica?
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asta mi se pare oricum cea mai penibila scuza posibila: nu am bani sa bag in cauciucuri bune, nu am bani sa schimb bieleta de directie, sau placutele de frana, sau mai stiu eu ce.
Parerea mea e ca la orice masina incepi cu elementele de siguranta, apoi cu actele si apoi cu benzina.
Asta consider ca ar fi ordinea fireasca. Si pleci la drum doar cand ai bifat si pasul 3, in rest iei bus-ul...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Azi am trecut prin fata unei vulcanizari. Mai multi aiuriti se trezisera ca le trebuie anvelope de iarna. Doar cocalaru' cu BMW-u' "tunat" venise sa carpaceasca niste caucioace de vara mai vechi.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ma gandesc ca am doi copii acasa care au nevoie de tata si desigur nu ma gandesc la fel ca toti romanii la ceilalti perticipanti la trafic....
Desigur ca viata si sanatatea o consider cel mai presus de toate...

Imi pare rau ca multi compatrioti mai inca nu au avut ocazia sa circule macar o ora intr-o tara in care exista legislatie, nu exista damboviteni si sunt soferii raspunzatori chiar daca sunt saraci.

Oare de ce in prima zi de polei in Buc cine credeti ca se chinuiau sa urce pantele si blocau traficul? Un Mercedes si doua BMW ultimul racnet ...ca de erau "saracii de romani"....( Pentru cei care nu prea au cunostinte tehnice amanuntite le reamintim ca in general limuzinele scumpe de lux au in marea majoritate tractiune pe spate. De ce? Asta se poate afla dand o simpla cautare pe google. Parca si Opel Omega avea?....fiindca era cea mai scumpa din gama la momentul repectiv?.)
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre zafira, mi-ai amintit de taranu' cu Mercede Mileu (ML) care se uita cu dispret la Opelu' meu si imi spunea: "Bah, saracie, poate ma urc pe tine!" Acu' nu stiu cine era mai sarac, insa io aveam toti dintii in gura, iar el avea ditai ecluza sub buza superioara. Da' nu se vede ecluza cand ai geamuri fumurii, ba chiar te ajuta sa flegmezi de sus pe sarantoci fara mileu.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Bre, pe matale nu am avut onoarea sa te cunosc. Insa daca in trafic ar fi mai multe persoane cu atata bun simt cat are zafira 2.0 automatic ar fi mult mai placut sa circulam. Sa vedem cum facem sa-l clonam. Twisted Evil Da' ne trebuie mult material ca e ditai muntele de om. Very Happy


lasa bre` ca nici nu doresc asa mult a te cunoaste [ stai linistit] Evil or Very Mad

recomand tuturor conducatorilor cauciucuri noi [ de iarna bineinteles]

p.s. era un `coleg` care dorea sa reconditioneze o bieleta antiruliu pentru a trece de RAR.
din pacate multi mostenesc ``intretinere` tip `DACIA`de-acum 30 de ani.
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trista treaba Sad
acuma, bunul simt ar trebui sa ne dicteze sa intoarcem capu' si sa plecam mai departe
io cateodata duc lipsa de bun simt, si alta daca mor de frica, depinde de stare Razz
oricum, suntem cam off deja
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:
biela-manivela a scris:Bre, pe matale nu am avut onoarea sa te cunosc. Insa daca in trafic ar fi mai multe persoane cu atata bun simt cat are zafira 2.0 automatic ar fi mult mai placut sa circulam. Sa vedem cum facem sa-l clonam. Twisted Evil Da' ne trebuie mult material ca e ditai muntele de om. Very Happy


lasa bre` ca nici nu doresc asa mult a te cunoaste [ stai linistit] Evil or Very Mad

recomand tuturor conducatorilor cauciucuri noi [ de iarna bineinteles]

p.s. era un `coleg` care dorea sa reconditioneze o bieleta antiruliu pentru a trece de RAR.

partea proasta ii ca asa gandim: sa facem aia sa trecem rar'u, nu sa facem aia sa avem directie buna...
din pacate multi mostenesc ``intretinere` tip `DACIA`de-acum 30 de ani.

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:lasa bre` ca nici nu doresc asa mult a te cunoaste [ stai linistit] Evil or Very Mad

Placerea e reciproca.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cica in timis s-au pus deja pe dat amenzi
http://www.ziuadevest.ro/ac...ile-din-timi.html

Dar nu imi dau seama in baza carei legi. Eu am anvelope de iarna si nu imi fac probleme, dar din pacate cealalta masina din intretinere (un Polo) nu le are inca montate si sunt depozitate tocmai la Baia Mare si tare nu as vrea sa ia amenda pt asta maine cand va merge incolo. Ce credeti ca se poata face in cazul in care te opreste nea militianu si iti da amenda?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si cum constata nenea militianul ca ai cauciucuri de iarna? Sau trebuie sa fie cu R.A.R.-ul?
Legea, daca se da, e strict pt. bunastarea asiguratorilor, si nu a noastra. Putin le pasa lor daca mori tu; sa le iasa lor cat mai multi bani. Ar trebui sa se renunte la R.C.A. Nu ii mai vad rostul. Ce vina ai tu care respecti toate legile, daca cel care te loveste e de ajuns sa nu respecte una si pa R.C.A. Ei cu banii, tu cu .... Sau, ai vazut sa se intample: "pt. ca te-a lovit unul cu motor de 6000 cmc va dam de 5 ori mai multi bani! Primesti la fel, ei opresc diferenta!
Asa ca ... e vorba doar de afaceri. Erau vremuri cand nu se stia ce erau cauciucurile de iarna, ci doar de Floresti sau Danubiana, si mergeam si vara si iarna si pe ploaie si pe noroi ....
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Va rog frumos sa il debanati pe biela , indiferent ce a facut eu cred ca nu putem fi privati de simtul lui de umor deosebit de ...
Bun si acum sa trecem la topic ... Azi am ajutat un domn , sa scoata un Q7 din zapada Smile . Da este posibil sa ramai si cu Q7 mai ales cand pe tronson cu zapada multa mai ales pe marginea drumului , circuli cu 90 km /h .... Logic ca a pierdut controlul si logic ca a ramas suspendat pe zapada ... Norocul lui a fost ca am vazut ca are copil mic in masina . Am scos lopatica am inceput sa dau din maini cu el alaturi de mine si totusi nu m-am abtinut
-Va grabeati ?
-Nu , de ce intrebati ?
- Pai aveati ceva viteza , pe drumul asta nu foarte bun
Si raspunsul halucinant
-Pai eu am masina care imi permite sa merg cu viteza . In acel moment i-as fi scapat o "lopatica" in cap dar mi-am adus aminte de copilul destul de mic din masina si am dus pana la capat "ajutorul"
Era echipat cu cauciucuri ce poate valoareaza jumate din masina mea dar totusi l-au ajutat , cam cat sansele mele de a castiga la Lotto (nu joc ). Totul tine de atentie si mai ales de stilul de conducere , si da am vazut soferi de 1300 care treceau prin locuri unde altii cu masini mai bune si cu cauciucuri mai bune se chinuiau . Dar poate acei soferi de 1300 aveau km efectuati cam cate fire de par au unii in cap ( cine are , cine nu alta discutie)
Drum bun si multa atentie si inca o data FREE Biela
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR