Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca suntem nemultumiti cu totii dar...haideti sa facem ceva. Sa strangem semnaturile, si nu online. Sa ne mobilizam si noi...ca vad ca daca nu incepem noi...Suntem de prin toate colturile tarii, si multi de aici au si alte masini, si cont si pe alt forum auto, presupun. Sunt sigur ca nici eu nu sunt de acord cu rovinieta... Haideti cateva zile sa iesim pe la semafoare, locuri aglomerate,parcari publice...sa cerem soferilor semnaturi...nu cred ca vor fi multi cei care vor refuza...
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
INEDIT!
In Targoviste, gropile se plombeaza cu ... PAMANT Shocked . Da cu pamant! Sper sa fi pus si ceva seminte astfel incat dupa o ploaie sa iasa ceva ghiocei, zambile etc. Mai coloreaza peisajul si sunt mai usor de observat Laughing .
Scuze de off-topic.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@Stelea, nu-i orice pamant, e pamant cumparat, probabil pe bani grei. In alte zone se plombeaza cu borduri, probabil mai ieftine. Very Happy
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Eu zic ca am vb destul si e timpul sa trecem la actiune. Am vb cu colegul D_M_G si am decis sa ne ocupam de acest demers. Va rog ca cei care doriti sa subscrieti acestei actiuni, sa trimiteti datele dvs respectiv nume-prenume, cnp si nr-serie carte de identitate sau buletin ptr a intocmi listele. Va rog cei care doriti, si daca mai aveti neamuri, rude, prieteni, cunostinte, care doresc sa participe la anularea acestei taxe aberante, trimiteti-mi datele dvs pe pm sau email. Toate datele dvs vor fi pastrate intr-un fisier criptat, si vor fi confidentiale. Daca in termen de trei-patru luni de la declansarea acestei initiative nu se strange numarul necesar de semnatari ptr a demara procedura, toate datele dvs vor fi distruse. Daca se vor strange, toate listele vor fi prezentate presedintelui tarii in cadru televizat(vom anunta toate televiziunile sa vina) ptr a demara procedura de abrogare a OG nr 15/2002, responsabila de aceasta ''jefuire'' a noastra sub forma de rovinieta. Mentionez ca si eu si colegul D_M_G suntem adulti si oameni responsabili, deci nu avem ganduri ascunse.
Cei ce doresc, pot trimte pe adresa de email:
rovinieta.anulata@gmail.com


Am postat aseara la 18:40, si de atunci nu am primit nimic de la nimeni, deci inteleg ca toti nu sunt multumiti de gropile din sosele, dar sunt de acord sa plateasca ptr ele.

D_M_G a scris:
Constitutia Romaniei
ARTICOLUL 74
(1) Iniþiativa legislativã aparþine, dupã caz, Guvernului, deputaþilor, senatorilor sau unui numãr de cel puþin 100.000 de cetãþeni cu drept de vot. Cetãþenii care îºi manifestã dreptul la iniþiativã legislativã trebuie sã provinã din cel puþin un sfert din judeþele þãrii, iar în fiecare din aceste judeþe, respectiv în municipiul Bucureºti, trebuie sã fie înregistrate cel puþin 5.000 de semnãturi în sprijinul acestei iniþiative.

Acestea sunt conditiile prevazute de constitutie in care noi putem sa ne organizam! Nu sunt atat de sarac ca sa nu pot da 120 lei/an unei societati comerciale de autostrazi si drumuri nationale, dar nu vreau cu nici un chip sa platesc acesti bani si de atata amar de ani sa-mi rup masina in gropile lor! Eu spun ca aceste semnaturi nu sunt atat de greu de strans! Din milioanele de soferi ai acestei tari, cu siguranta sunt 100 mii care gandesc asa!
Proiectul camerelor video costa in jur de 10 miliarde ron in toata tara! Pentru care motiv acesti bani nu pot intra in asfaltari/reparatii de infrastructura? Nu este deajuns cati amarati au murit datorita accidentelor produse de gropile lor si cata lume sufera sufleteste si financiar de nesabuinta acestei societati pe actiuni? Nu se vede clar ca scopul lor nu este siguranta pe drumurile nationale/autostrazi, acesta fiind vadit de a ne baga pumnul in gura si mainile in buzunar?

Skip ads

  • MariusOA

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:La cati platesc... se strang prea putini bani ca sa poti face ceva cum trebuie.
Eu cred ca cel mai bine era ca aceasta taxa sa se regaseasca in impozitul pe masina ,sau o parte din impozit sa se foloseasca pt. modernizarea drumurilor.


Te asigur, ca nimic din ce consideri tu aici, nu se va schimba in timpul vietii noastre. Iti dau in scris pe semnatura daca vrei asta. Nu putem accepta un optimism iluzoriu si lipsit de realism obiectiv. E doar o forma fara fond ce se petrece in Romanik.

P.S. Stiai aia 42km de"autostrada" construita intre Campia Turzii si Gilau cu viteza melcului, cu atata tam tam, cu cantec si scos de ochi la tv si radio pt "prostimea credula" - a costat aprox $ 500 mil. Oare mai exista undeva in lumea asta civilizata a mileniului in care traim, vreo tara in care sa coste km/autostrada cat la noi in fassscinanta Romanie?
Sa nu mai vorbim de garantiile care se ofera in afara la constructia unei autostrazi, refaceri de drumuri care sunt de ordinul catorva zeci de ani (30-40), cat si clauze contractuale.... cine mai cunoaste poate sa confirme.

@ D_M_G - Rezonez si sunt total de acord cu tot ce spui ! Respect!


Ultima modificare facuta de MariusOA la Joi 25 Feb, 2010 10:53 pm, modificat de 3 ori in total
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
chestiA cu semnaturile nu se face elecronic, ci pe foaie, cu semnatura, date etc. de asemenea, nu va fi veridica decat daca cei care participa sunt conducatori auto.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Nu vad ce legatura are postul tau cu ceea ce discutam aici.
Ti-am inteles pozitia fata de plata rovinetei, asa ca noi suntem mai altfel si nu dorim sa platim asa ceva(majoritatea dintre noi).

[editat] a scris:
Deh,au invatat si romanii ceva de la tigani...

Mai era unu care i-a zis ziaristei ''tiganca imputita''...

Daca tu crezi ca e normal si moral sa platesti o taxa dar in schimbul ei sa nu beneficiezi de nimic, tind sa cred ca ai o problema.
Nu vad de ce nu suntem romani astia care nu mai vrem sa fim prostiti pe fata de toti jmecherii acestei tari, tu esti mai roman ca noi?
[editat] a scris:
De ce sa faci ceva bine,fara sa intri in conflict cu legea, daca poti obtine acelasi lucru si inseland sau furand ?!

Platesti cumva impozit statului ptr diagnozele pe care le faci, ptr masinile pe care le dezmembrezi si de pa urma carora ai profit?
Daca ai face-o, altfel ar arata bugetul statului si nu ar mai fi atatia someri!
Asa ca mai bine te-ai abtine prin a ne declara pe noi anti-romani.


la primul citat.... vreau sa stii ca nu am nimic cu alte etnii. M-am referit la tigani pentru ca ei,in majoritatea lor,nu au respect pentru nimic si nimeni.
Referitor la urmatorul paragraf, eu cred ca e normal ca atata timp cat platesti pt. modernizarea drumurilor sa vezi si rezultate,dar ai idee cati bani s-au dus pe drumurile din zona strazii Petrolului din Bariera Bucuresti?
Sunt 9 strazi la care s-au inceput lucrarile in acelasi timp cam din Septembrie si din care sunt finalizate doua.
Dar acestea nu se vad pt. ca nu sunt intr-o zona intens circulata.
Din acest exemplu vreau sa scot in evidenta faptul ca modernizari se fac peste tot prin orase dar noi vrem ca drumul pe care circulam noi la un moment dat ,sa fie cel mai bun, nu conteaza ca un alt sofer poate ca circula pe un drum neasfaltat. ''Al meu sa fie bun'',nu?
La al doilea citat, te informez ca platesc impozit statului pt. diagnozele pe care le fac si sunt la zi cu el.
Nu vreau ca moderatorii sa creada ca-mi fac reclama,doar mi-am folosit dreptul la replica.
Din acest moment nu vreau sa mai comentez nimic legat de acest subiect "rovigneta", pentru ca nu mai vreau sa intru in polemica cu nimeni.
Oricum fiecare face cum doreste.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
O initiativa legislativa presupune completarea unor tabele cu datele personale si semnatura celor ce doresc sa adere in acest sens!
Pentru a fi valabile in conformitate cu legile in vigoare, cetatenii aderenti vor scrie in aceste tabele:
Numele si Prenumele, Actul de Identitate (Serie, Nr. CNP), Anul nasterii (zi, luna, an), Adresa si Semnatura propie!
Asa cer normele legale in vigoare! Orice alta forma de aderare, (semnaturi online, semnaturi la care datele personale lipsesc) nu sunt luate in consideratie! Tabelele pot arata ca acesta.... Personal ma voi ocupa sa printez cat mai multe si binenteles ca imi voi aloca timp pentru a strange semnaturi!
In acest sens voi lua legatura cu un moderator media ce il cunosc personal, fiindu-mi bun prieten si unde putem centraliza toate aceste tabele! Am certitudinea ca voi fi ajutat in acest sens! Va tin la curent!


@[editat]
Aici discutam de Drumuri Nationale unde se plateste Rovigneta! Exemplul meu de mai sus a fost in sensul luptei cu autoritatile, fara vreo legatura cu topicul, drumurile orasenesti/comunale, nefacand obiectul rovignetei! Deci tu te poti adresa cu incredere primarului pentru orice doleanta privind soselele din zona de Sud a Ploiestiului


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 25 Feb, 2010 11:44 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:

Referitor la urmatorul paragraf, eu cred ca e normal ca atata timp cat platesti pt. modernizarea drumurilor sa vezi si rezultate,dar ai idee cati bani s-au dus pe drumurile din zona strazii Petrolului din Bariera Bucuresti?
Sunt 9 strazi la care s-au inceput lucrarile in acelasi timp cam din Septembrie si din care sunt finalizate doua.
Dar acestea nu se vad pt. ca nu sunt intr-o zona intens circulata.


Tin sa te anunt ca esti intr-o grava eroare: strazile din ineriorul oraselor sunt reparate si intretinute de primariile locale, iar cele din afara oraselor apartin de CNADNR, deci strazile de care pomenesti sunt asfaltate din banii primariei ploiesti, adica din taxele si imp locale si nicidecum din banii proveniti din rovinieta.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Asta nu stiam....am crezut ca banii pt taxa de drum se duc pe modernizarea drumurilor,indiferent de locatie.
Sa inteleg ca taxa se duce pt. autostrazi,DN-uri si DJ-uri?
Daca da, atunci sunt de acord cu actiunea deschisa si am sa semnez si eu petitia.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Numai DN-uri, fara DJ-uri, astea intra la consiliile locale.

http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=52
Aici e trecut deomeniul de aplicare


Ultima modificare facuta de G_S_C la Joi 25 Feb, 2010 11:47 pm
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am inteles... ce sa mai zic... "mea culpa" pt. generalizare.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:O initiativa legislativa presupune completarea unor tabele cu datele personale si semnatura celor ce doresc sa adere in acest sens!
Pentru a fi valabile in conformitate cu legile in vigoare, cetatenii aderenti vor scrie in aceste tabele:
Numele si Prenumele, Actul de Identitate (Serie, Nr. CNP), Anul nasterii (zi, luna, an), Adresa si Semnatura propie!
Asa cer normele legale in vigoare! Orice alta forma de aderare, (semnaturi online, semnaturi la care datele personale lipsesc) nu sunt luate in consideratie! Tabelele pot arata ca acesta.... Personal ma voi ocupa sa printez cat mai multe si binenteles ca imi voi aloca timp pentru a strange semnaturi!
In acest sens voi lua legatura cu un moderator media ce il cunosc personal, fiindu-mi bun prieten si unde putem centraliza toate aceste tabele! Am certitudinea ca voi fi ajutat in acest sens! Va tin la curent!




oare am putea sa printam o foaie sau 2 , iar la intalniri sa mai strange cateva semnaturi la care poate mai adaugam cateva semnaturi de la cei dragi apoi sa le centralizam ?
haide-ti sa ne organizam un pic si sa nu mai fim asa comozi !
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Binenteles, pe un A4 pot intra peste 20 de semnaturi! Important este sa contina toate acele rubrici! Va tin la curent cu centralizarea lor! Bafta maxima!
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@D_M_G daca suntem din alte orase, si strangem semnaturi..cum facem, iti trimitem foile sau cum?
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am facut un model de tabel ce poate fi printat pe A4





LE: Din ce vad pe net se foloseste termenul de ROVINIETA asa ca am modificat .


Ultima modificare facuta de gxg_tm la Vin 26 Feb, 2010 2:27 am, modificat de 4 ori in total
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ai scris rogvineta nu rovigneta....nu?

sau asa se zice?
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca ar fi relevant ca din acel tabel sa reiasa ca semnatarii sunt posesori de auto, implicita platitori de ROVINIETA? Cum este acum ar putea semna oricine si nu stiu cat de relevant va fi la numaratoare.
Ce ziceti de propunerea mea de a introduce si o rubrica cu numarul de inmatriculare ca sa se stie ca faci parte din grupul platitorilor de rovinieta?

Stima,
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sau seria de la permis....
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
O masina platitoare de rovinieta poate fi condusa de mai multi posesori de permis.
In continuare eu cred ca este relevant numarul de inmatriculare.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR