Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ca sa nu zic ca "necriticabilii" calugari ortodocsi aveau sate de tigani in "patrimoniu"...
Fiinte considerate "cu suflet" de altfel, caci crestinati mai mult sau mai putin cu forta...
Skip ads

  • mihairadugabriel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Ca sa nu zic ca "necriticabilii" calugari ortodocsi aveau sate de tigani in "patrimoniu"...
Fiinte considerate "cu suflet" de altfel, caci crestinati mai mult sau mai putin cu forta...




ce religie ai sorin666?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Trebuie sa aiba una neaparat?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
mihairadugabriel a scris:
sorin666 a scris:Ca sa nu zic ca "necriticabilii" calugari ortodocsi aveau sate de tigani in "patrimoniu"...
Fiinte considerate "cu suflet" de altfel, caci crestinati mai mult sau mai putin cu forta...

ce religie ai sorin666?


Una care imi permite sa gandesc cu capul meu, sa nu consider pe nimeni mai presus de lege sa nu inghit orice nedreptate...
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, am citit printre randuri cele 3 pagini, s-ar putea sa nu fiu in tonul discutiei.
Am un baiat in clasa a 5-a si o fata in clasa a 3-a, ambii invata la colegiul Goethe din Bucuresti (fosta scoala germana), scoala de stat.
S-a pus problema la ce religie sa-i inscriem. Posibilitatea a fost la ortodocsi, catolici sau luterani. Normal, eu si sotia fiind ortodocsi (eu am intrat in biserica la nunta mea, botezul copiilor, de doua ori cand am fost nas si merg cu turma de pasti, sotia un pic mai credincioasa, trece pe sub masa si cam atat, ca daca vrea sa tina post o pacalesc repede Embarassed ), am optat pentru religia asta.
Dupa doua saptamani, la culcare, copii ma intreaba ce este iadul si daca ei se vor duce acolo.
I-am descusut si am aflat ca popa ala ortodocs le spunea ca daca nu invata pana data viitoare de la pagina x pana la y pe de rost, vor ajunge in iad.
Am trecut copii la clasa de religie luterana. Scoala se face sambata o ora intr-o clasa in spatele bisericii. Cei din Bucuresti cred ca localizeaza zona, undeva pe langa Sala Palatului. Acolo deseneaza, canta, au aflat ce inseamna ingerasii, Duhul Sfant, nu au teme de religie, nu am simtit ca ar fi manipulati sa treaca la aceasta religie. Parintele care le preda are aprox 45 ani, cand vorbesti cu el ai dai 80 dupa cate stie, dar dupa ce termina si nu are alte indatoriri, l-am vazut in blugi calare pe un motor. Sunt total diferiti ca abordare. Poate ca sunt nemti si nu bizantini?
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am revenit....(am rezolvat si cu masina....vectra c... super faina!) .... ok...sa revin la subictul pe care l-am lasat in urma saptamana trecuta...aveam tema de casa sa ma documentez despre Biblie...si am facut-o..
am citit ff mult despre Biblie (pro si contra) zilele astea... mai jos prezint informatiile gasite care coincid cu ceea ce cred eu personal..

DEOARECE Scripturile inspirate sunt numite în mod obiºnuit Biblia, este interesant sã examinãm originea ºi semnificaþia cuvântului Biblie. El provine din cuvântul grecesc biblía, care înseamnã „cãrþi mici“. Acesta, la rândul sãu, derivã din bíblos, un cuvânt care indicã partea interioarã a plantei de papirus, din care, în antichitate, se producea „hârtie“ de scris. (Portul fenician Ghebal, prin care se importa papirusul din Egipt, a ajuns sã fie numit de cãtre greci Biblos. Vezi Iosua 13:5, nota de subsol din NW.) Diversele mesaje scrise pe acest tip de material au devenit cunoscute drept biblía. Astfel, biblía a ajuns în cele din urmã sã indice scrieri, suluri, cãrþi, documente, scripturi sau chiar o colecþie de cãrticele dintr-o bibliotecã.
2 Este surprinzãtor faptul cã termenul „Biblie“ nu se gãseºte în textul traducerilor româneºti sau în traducerile Sfintelor Scripturi fãcute în alte limbi. ÃŽnsã, prin secolul al II-lea î.e.n., colecþia cãrþilor inspirate ale Scripturilor ebraice era denumitã în limba greacã ta biblía. ÃŽn Daniel 9:2, profetul a scris: „Eu, Daniel, am înþeles din cãrþi“. Aici Septuaginta foloseºte termenul bíblois, care este forma de dativ plural a lui bíblos. ÃŽn 2 Timotei 4:13, Pavel a scris: „Când vei veni, adu-mi . . . cãrþile [greceºte, biblía]“. Cuvintele greceºti biblíon ºi bíblos apar, în diferitele lor forme gramaticale, de peste 40 de ori în Scripturile greceºti creºtine ºi sunt traduse în mod obiºnuit prin „sul(uri)“ sau „carte (cãrþi)“. Termenul Biblía a fost utilizat mai târziu în latinã ca substantiv la singular, de unde provine în limba românã denumirea de „Biblie“.
3 Este Cuvântul lui Dumnezeu. Chiar dacã pentru a scrie Biblia sub inspiraþie au fost folosiþi diferiþi oameni, iar pentru a o traduce din limbile originale în limbile scrise de astãzi au avut ºi alþii o contribuþie, ea este, în sensul cel mai deplin, Cuvântul lui Dumnezeu, revelaþia sa inspiratã adresatã oamenilor. ÃŽnºiºi scriitorii inspiraþi au privit lucrurile în felul acesta, dupã cum o dovedeºte faptul cã ei utilizeazã declaraþii ca: „orice exprimare a gurii lui Dumnezeu“ (Deut. 8:3, NW), „cuvintele pe care DOMNUL ni le-a spus“ (Ios. 24:27), „poruncile DOMNULUI“ (Ezra 7:11), „legea DOMNULUI“ (Ps. 19:7), „cuvântul DOMNULUI“ (Is. 38:4), „cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu“ (Mat. 4:4) ºi „cuvântul Domnului. (1 Tes. 4:15).


voi continua doar daca mi se permite(nu doresc sa poluez topicul nimanui)
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumim pentru documentare si explicarea termenului biblie. Nu le stiam pe toate, acum insa biblia asa cum era in vechime mi se pare mai mult un soi de revista-serial de benzi desenate care a crescut odata cu vremurile si mai apoi a devenit "film". Laughing Si'apoi cum pot eu sa verific ca scrierea bibliei chiar este ceea ce se pretinde a fi, cuvintul lui D'zeu, ce izvoare istorice sau alte surse paralele de informare ma pot "convinge" de acest fapt? Nu cumva este mai convenabil/comod sa crezi decit sa cercetezi si alte surse?... cu conditia ca ele sa existe atit fizic cit si ca referire expresa.

Totusi stau asa si ma gindesc cu mintea mea slaba,... D'zeu oricare ar fi el la cit de mare, tare, atoate "putator", atoate stiitor, atoate facator,... n'a fost si el in stare sa'si raspindeasca "stiinta" uniform pe toata suprafata pamantului? Si'a aratat muschii episodic si si'a trimis fiul numai intr'o mica comunitate de evrei atit de saraci incit erau dispusi sa creada orice... Si daca exista numai un D'zeu atoate..., dece invataturile si mesajul religios ale religiilor aparute pe pamint difera? Chiar n'a fost in stare sa'si faca si EL o religie unitara pamintean-valabila identic raspindita in timp si spatiu? Este jenant pentru biserica sa observi inadvertente atit de flagrante care pot rasturna intr'o clipita intregul esafodaj...

Nu cumva religia crestina cu ramurile ei s'a raspindit si a penentrat masele si pentru faptul ca era o religie convenabila? ...monoteista, fara ritualuri complicate, comoda-nu trebuie sa stai in genunchi din ora in ora, mergi la biserica odata pe saptamina,... dar foarte profitabila dupa cum se poate vedea dupa patrimoniul adunat cu sirg de biserici de'a lungul timpului. Biserica prin componenta sociala se lauda ca tine cu saracul dar nu stiu cum face ca saracul tot sarac si biserica din ce in ce mai bogata.

Si daca ne uitam ca dupa 2milenii oamenii sint la fel de rai si practic nu s'a schimbat mare lucru in comportamentul lor atunci pot sa trag o singura concluzie logica: invatatura bibliei si religiile cu tot ceea ce implica sint un esec total si rasunator.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si toate astea pentru ca sunt oameni ca tine Iso, si pentru ca oamenii sunt liberi sa aleaga si cugete la ce este bine si ce este rau nu pentru ca nu poate ci nu vrea sa te forteze .
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
...da stiu pasajul cu autodeterminarea si liberul arbitru dar il mai stiu si pe cel cu focul iadului pe principiul: cine nu e cu noi este impotriva noastra! Laughing

Omului ii este greu sa accepte ca este rezultatul intimplarii si ca moartea chiar este sfirsitul drumului... asa ca se pune pe inventat verzi si uscate. Wink
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si totusi cine a fost intai oul sau gaina raspunde cinstit si ai raspuns la toate intrebarile ce ti le pune viata.
Dar oare incapatanarea ta tot intamplare?
A si nu sunt cu nimeni si nici impotriva nimanui doar cred ( A fi încredințat sau convins de un fapt, de existența sau de adevãrul unui lucru.)
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu cred ca cel dintai a fost termoplonjonul ce'a fiert oul. Laughing Altfel n'am vazut pe nimeni imbogatindu'se din ateism.
In rest orice este posibil...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ca nu putem determina ce a fost mai intai (oul sau gaina) arata doar ca nu avem puterea de a intelege universul, nu ca exista vreo entitate universala care a generat prima data oul sau gaina. Simplul fapt ca ne punem intrebarea cu oul si gaina demonstreaza ca interpretam universul temporal. Exista teorii noi care spun ca timpul exista doar din punct de vedere al observatorului si ca in realitate nu exista, noi fiind victime ai propriilor senzori. Iar Dumnezeu se poate sa fie doar rezultatul unei interpolari naive a unor oameni cu putere foarte limitata de intelegere de acum 3000 de ani, iar Biblia doar o versiune revizuita a unor vechi scrieri sumeriene.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris: Exista teorii noi care spun ca timpul exista doar din punct de vedere al observatorului si ca in realitate nu exista, noi fiind victime ai propriilor senzori. Iar Dumnezeu se poate sa fie doar rezultatul unei interpolari naive a unor oameni cu putere foarte limitata de intelegere de acum 3000 de ani, iar Biblia doar o versiune revizuita a unor vechi scrieri sumeriene.


Foarte interesant...poate ne ajuti cu ceva link de studiu.
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Teorii teorii... teorii exista peste tot, la fel cum o teorie sustine ca niste oameni limitati l-au inventat pe Dumnezeu, asa inventez si eu o teorie care sustine cat de limitati sunt cei care cauta nod in papura despre existenta lui Dumnezeu.

In fine, eu unul nu condamn alte religii si secte. Nu am nicio treaba cu existenta lor atat timp cat nici ei nu au nicio treaba cu mine. Ma deranjeaza rau mormonii sau martorii lui Iehova care vin din usa in usa sau te opresc pe strada sa te frece cu credinta si teoriile lor. Si incerci sa scapi de ei si ei se tin scai de tine. Nu suport agresivitatea asta a lor.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@tonytm
Teoria relativitatii este una dintre ele. Pe scurt, teoria spune ca fiecare entitate din univers se misca in propriul timp, functie de viteza cu care se deplaseaza. Relativ vorbind, noi toti suntem in acelasi timp pentru ca ne miscam cu relativ aceeasi viteza raportat la viteza luminii, dar cine poate spune in ce timp se misca niste entitati care se deplaseaza cu jumatate din viteza luminii? Si atunci se pune intrebarea: ce a fost mai intai, oul sau gaina? Care s-a miscat mai repede relativ la viteza luminii?

Conform aceleeasi teorii, un om care merge cu o nava calatorind cu o viteza apropiata de viteza luminii va imbatrani mult mai greu fata de cei care raman pe pamant. Intrebarea atunci e: a cui ceas e bun, cel de pe nava sau cel de pe pamant?

Apropo de subiectivitate, un experiment interesant:
http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc

@22VIN
Oricine poate sa faca teorii la crasma. Eu vorbesc de teorii studiate in laborator de catre oameni educati in domeniu.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Teoria relativitatii nu mai e demult o simpla supozitie discutata de 2 Einsteini la o crasma Laughing
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:@22VINOricine poate sa faca teorii la crasma. Eu vorbesc de teorii studiate in laborator de catre oameni educati in domeniu.

Nu vorbesc de teorii despre timp, ci de teorii despre existenta lui Dumnezeu.
Cat despre timp, mi se pare perfect logic ca ceva ce se deplaseaza cu o viteza apropiata de cea a luminii sa poata "calatori in viitor".
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai si cum se potriveste teoria relativitatii cu existenta unui inceput? Materia care se misca cu viteza luminii nu imbatraneste niciodata, deci timpul nu exista pentru respectiva materie.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aici te-as contrazice, timpul exista si pentru materie, universul este in evolutie racindu-se si intr-o expansiune continua.
Nu stiu daca asta are treaba cu pocaitii dar na.... Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si aici sunt probleme mari:
http://news.softpedia.com/n...ng-ro-15106.shtml

Si cam are legatura cu penticostalii:
http://discovermagazine.com/2007/jun/in-no-time
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR