Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa lamurim un pic situatia :
Becuri de 2w se gasesc in TID , MID , ...
Becuri de 1,5w se gasesc la ceasuri -3buc , 1,5w alb la ODO
Becuri de 1,2w se gasesc la martorii de "faza lunga" si "proiectoare" .
In functie de puterea becului este si culoarea soclului la osram .

Becurile de 2w consuma real aproximativ 190-200mA ceea ce este aproape de cei 2w declarati . In spatiul "sufocat" din TID , MID se acumuleaza caldura , deloc neglijabila , generata de beculete ceea ce duce in timp la deteriorarea legaturii cu afisajul .

Un LED normal in functie de culoare , consuma 15 - 17 - 20mA la o putere absorbita de aproximativ 0,25w . Trecind peste curentul absorbit , neimportant in cazul de fata , LED-ul are o emisie de caldura neglijabila la aproximativ aceeasi intensitate luminoasa .

Eu am folosit LED-uri cu cap "drept" de la xenonline pentru MID cu rezultate bune in ceea ce priveste iluminarea si dispersia .
Totusi in cazul ceasurilor de bord lumina nu a fost uniform distribuita iar rezultatul a fost sub asteptari , asa ca am renuntat ... eu am "ceasuri albe" din fabrica .
Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Acum am verificat si eu si asa e cum zice "iso". 2w-1.5w-1.2w
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@ovilio`f: ai pus un singur led cu rezistenta respectiva in fiecare soclu? sau 2 leduri pe acelasi soclu? pentru ca din poze reiese ca lumina e foarte puternica. in realitate e macar cat era cea data de becuri?
si referitor la plasme... unde gasesc si eu una sa se aprinda alb rece? in afara de innoparts mai sunt si altele mai ieftine? am gasit una la 150 ron, poza e mai jos dar nu sunt sigur ca se aprinde alb. tipul mi-a zis ca s-ar aprinde un alb putin spre albastru, dar din poza se vede cam spre verde si nu stiu ce sa mai cred...



si mi-a mai venit o idee: taica-meu are astra g din 2001, are ceausrile ca ale lui ovilio`f... daca nu ar avea filtre nu as putea sa schimb cu el folia de la ceasuri (chiar daca la el cifrele sunt din alea mai mici)? oare am sanse sa stric ceva cand scot acele? se pun greu la loc? adica mi-e teama sa nu le decalibrez...
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Da, am pus un singur led pe soclu. Am precizat ca in poza lumina pare mai puternica decat in realitate, poza are un efect tzipator. In realitate lumina este mai temperata, dar mai puternica decat cea originala cam 2x. Mie nu imi place plasma pt ca e greu sa mentii in toata masina aceeasi culoare, dar pt cei cu cadrane albe ar fii o varianta.
Masinile sunt diferite ca motorizare? ideea este sa se potriveasca pe motorul tau. se pot inlocui.
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mersi de raspunsuri! Masinile au exact acelasi motor, Y17DT, difera doar anul de fabricatie (2001, respectiv 2004). Am incercat cu leduri "imbuteliate" cum spunea iso dar sunt eficiente numai la TID si bricheta. La comenzile pentru ventilatie (eu am sistem Behr cu un singur bec T5), am inlocuit becul cu un led dar nu se vede mare lucru asa ca ori pun mai multe leduri, ori ma mai gandeam la o banda din aia flexibila cu leduri de la ledshop...sa o pun exact in spatele butoanelor ca e loc destul. Oricum cel putin pentu moment am renuntat la ideea cu plasme. Multumesc inca odata de sfaturi si idei!
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
becul de la displayul care indica km din bord ce amperaj are?
1.5 sau 2w?

cand aprind farurile ziua ma enerveaza ca se vede mai greu

ms
  • pitty

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
buei baieti o firma care sa se ocupe cu asa ceva nu este? ca zexstar nu mai lucreaza cu astra g Mad
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
raducrisstian a scris:Mersi de raspunsuri! Masinile au exact acelasi motor, Y17DT, difera doar anul de fabricatie (2001, respectiv 2004). Am incercat cu leduri "imbuteliate" cum spunea iso dar sunt eficiente numai la TID si bricheta. La comenzile pentru ventilatie (eu am sistem Behr cu un singur bec T5), am inlocuit becul cu un led dar nu se vede mare lucru asa ca ori pun mai multe leduri, ori ma mai gandeam la o banda din aia flexibila cu leduri de la ledshop...sa o pun exact in spatele butoanelor ca e loc destul. Oricum cel putin pentu moment am renuntat la ideea cu plasme. Multumesc inca odata de sfaturi si idei!


Schimba ceasurile intre masini, numai sa va convina numarul de km.
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
nu vreau sa umblu la km. ma gandeam sa schimb numai folia aia gradata ca aia e cu problema la mine (pe spatele ei cifrele si toate liniutele sunt portocalii).
  • valdo2007

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z22EX
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pentru o zafira din 2001 unde se gaseste plasma
  • ELuDe

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut, imi place cum a iesit, sunt si eu mandrul posesor al unui opel astra G in 2 usi si vreau (chiar de mult timp) sa fac aceasi operatie, dak poti trimite-mi si mie un private msg, sau raspunde-mi pe forum cu cine ti-a facut toata operatia Smile ms
  • Fotbalistu'

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 1910 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Arata bestial Cool ! Felicitari pentru alegere ... Mult mai tare decat lumina ledurilor normale... Cat a costat montatul ledurilor ? E ceva dificil ...sau o operatiune usoara ? mersi ...
Skip ads

  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sunt membri de aici din Braila care se pricep la schimbarea ledurilor?Am o astra G si as vrea sa ii fac si eu asa ceva.
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Da voi cui va adresati? Folositi functia "citeaza"
  • ionut_lucian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut boris vreau sa-mi fac si eu bordu la opel ca al tau. Am pus o poza cu masina , si as mai vrea sa-i schimb si grila Smile. un id ceva se poate ?sau un nr de tel ?



Ultima modificare facuta de ionut_lucian la Mie 29 Oct, 2008 9:06 pm
  • ionut_lucian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sal boris , as vrea si eu sa-mi fac bordu la masina , se poate apela la tine ? id meu ochisorul_albastru. sau ochisorul_albastru@yahoo.com
  • mocanuradu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Mi-am luat si eu leduri deja imbuteliate pentru ace. albastru si alb dar cele albastre abia sunt sesizabile noaptea, mai mult limbile sunt albastrui ca restul nu prea e albastru, iar cele albe la cifre si liniute se vede parca o tenta de verzui, am pus led alb si la afisajul cu kilometrajul masinii si aici se vede verde, banuiesc, ca si eu am acea pelicula galbena nu?, am dat doar ceasurile jos si mi-e frica sa desfac mai departe sa vad ce-i cu pelicula aia galbena. Cred ca nu am nici o sansa sa-mi schimb culoarea ceasurilor, in schimb au iesit super cele 4 butoane pt geamuri din partea soferului(albastru),
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut mocanuradu daca masina e dupa 2004 are filtru portocaliu care se poate scoate respectiv curata daca te uiti in garajul meu vei vedea o astra care a avut filtru portocaliu an 2006 dar pe care l-am scos bordul este facut manual din circa 24 leduri albastre si 12 rosi pt ace mai am o masina care e postata acolo dar la care am schimbat iluminarea in alb neon cu rosu pt ca ledurile albastre cumparate au fost luate de la magazine diferite pt ca nu mai aveau pe stoc iar iluminarea nu avea aceeasi tenta intrebarea mea este oare e mai avantajos cu plasma sau cu leduri ledu daca se arde mai ai altele acolo si vor lumina in continuare dar plasma ? nu stiu daca a avut cineva probleme cu plasma sa ne spuna si noua sa stim ce solutie urmam plasma sau leduri
multumesc
  • mocanuradu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
flores_astra a scris:Salut mocanuradu daca masina e dupa 2004 are filtru portocaliu care se poate scoate respectiv curata daca te uiti in garajul meu vei vedea o astra care a avut filtru portocaliu an 2006 dar pe care l-am scos bordul este facut manual din circa 24 leduri albastre si 12 rosi pt ace mai am o masina care e postata acolo dar la care am schimbat iluminarea in alb neon cu rosu pt ca ledurile albastre cumparate au fost luate de la magazine diferite pt ca nu mai aveau pe stoc iar iluminarea nu avea aceeasi tenta intrebarea mea este oare e mai avantajos cu plasma sau cu leduri ledu daca se arde mai ai altele acolo si vor lumina in continuare dar plasma ? nu stiu daca a avut cineva probleme cu plasma sa ne spuna si noua sa stim ce solutie urmam plasma sau leduri
multumesc


Masina e din 2002. Am pus leduri albe dar lumina in bord e verde, la fel si la km masinii, deci zic eu ca un filtru exista dar verde nu am mai auzit la nimeni. O sa incerc cu rosu poate o iesi ceva ca albastru nu se vede iar albu e de apt vrde.
  • cristi_sasi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut, sunt Cristi, sunt din Bucuresti. Am un Opel Astra G, an 2001, motor diesel 2000 dth. Stiti pe cineva care se pricepe sa schimbe toate ledurile (bord+comenzi aer cond+usi etc.) contracost bine-nteles Smile. Am desfacut io butoanele de la geamuri si ledurile sunt lipite cu pistol, iar pe mine operatia de schimbat ledurile ma depaseste. Tel 0721934994 sau mail cristi_sasi@yahoo.com. Multumesc mult
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR