Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Guns don't kill people, people kill people .. La fel si la masini , cunosc multa lume care poseda "bulgaroaice" , oameni la 30 -40 ani cu capul pe umeri , cu familii , masinile sunt puse la punct ,ingrijite. Dar de aseamnea si niste ciurucuri Smile) , de masini , care mai au doar o pala de vant de asteptat si se desfac in strada ... Parerea mea este ca trebuie mai multe controale , atata timp cat se circula in Romania , trebuie cat de cat sa fie actele in regula . Hai ca nu se plateste o rovinieta nu e crima , dar fara asigurari si fara itp , mai ales ca in Bulgaria orice masina poate avea itp Smile) e chiar penibil .


In romania nu e la fel , toate masinile isi pot luat itp , haideti sa nu mai fim invidiosi pe cei care au gandit un pic.
no offence
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat


roata din stanga spate !
la volan un minoritar
dar m-am linistit cand am vazut ca are nr de RO
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ionutxxx a scris:In romania nu e la fel , toate masinile isi pot luat itp , haideti sa nu mai fim invidiosi pe cei care au gandit un pic.
no offence

Asa o fi si in Romania dar cu siguranta se ia mai greu decat in Bulgaria in care majoritatea masinilor nici nu dau pe acolo.
Iar pentru faptul ca unii dintre noi ne-am inmatriculat masina in Romania(eu de exemplu am platit aprox 1000 de euro pentru Vectra) nu inseamna ca nu am gandit. A fost pur si simplu optiunea noastra. Wink
Si nu mai posta consecutiv.
O sa incerc maine sa fac poze la ce "bijuterii" sunt pe strazile Craiovei. Alea cu siguranta au luat ITP-ul. Vorba unui prieten. "Daca inainte imi frana cu 2 roti acum imi franeaza cu una" Laughing
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
va rog sa terminati cu treaba asta masina imatriculata in romania/bulgaria..pur si simplu nu toti isi permit sa inmatriculeze o masina la noi sa dea 1000-1500 taxa pentru ca au chef cativa guvernanti..si eu am tot pe bulgaria..si mi-am luat masina dupa buzun arul meu..am platit 3100euro in austria pentru ea iar statul roman mi-a cerut 1500 s-o inmatriculez..poi daca as fi avut 4600..nu mi-as fi luat eu din austria o masina de 4600 euro?..
..si in legatura cu asigurarile..
un coleg de munca, tot cu masina BG i-a spart farul la un vecin in parcare..si omu' nu a a avut bani sa-l despagubeasca pe vecinul in cauza..dar i-a dat copie dupa asigurare si cartea verde a masinii+ copie buletin permis, talon etc..vecinul a bagat masina in service..intr-o luna si vreo cateva zile au venit banii din bulgaria si totul a fost ok..
......
acum va spun eu..ca in craioba , asta iarna cam dupa craciun, exact cand sa plec la constanta , la hanul doctorului a intrat un baietzas cu un Simbol inmatriculat RO in mine..mi-a indoit bara si mi-a spart ceva stopuri spate..
pe 9 ianuarie am bagat masina in service..pe 15 a iesit reparata..suntem in 7 iulie ..si servisul inca nu a primit banii de la asigurarea lui..
eu am lasat , normal, si un depozit acolo, sa-mi pot scoate masina...pe care nu cred ca o sa-l mai recuperez curand..avand in vedere ca firma de asigurari nu vrea sa plateasca..ca dee..cica nu au bani..au datorii..etc..
............
deci nu inteleg dece se supara lumea ca avem masinile inmatriculate in alta tzara..e simplu...ne-am dus sa o inmatriculam in tzara in care ne-am permis..romania era prea scumpa pentru noi..
Skip ads

  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
tzara in care ne-am permis..romania era prea scumpa pentru noi..


ai dreptate , nu am masina inmatriculata in bulgaria dar daca o sa o schimb acolo o sa fie inmatriculata.

daniel , ai zis ceva de genu ca majoritatea masinilor din bulgaria nu au trecut pe la itp , taicamiu are o dacie din 87 crezi ca masina asta a vazut in ultimii 6 ani itpu ? cu 1 mil rezolvi orice sa stii , si inca ceva o sa planga in pumni cei care au motoare peste 2000 dar asta e trebuie sa ajutam tara sa fim solidari sa-si faca alti case si sa-si cumpere veyroane Very Happy
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
Copile, noi astia care ne-am cumparat carutele Opel din bani munciti de noi nu simtim nevoia sa ne laudam ca niste manelisti ordinari care se sparg in figuri cu Mertzanu' taticului! La 20 ani ai tai, cu studii medii, ma indoiesc ca ai fi putut castiga bani in tara sau afara incat sa-ti cumperi mai mult decat o bicicleta First Byke. Poate din ciordeala si prosteala.


Nu generaliza, eu mi-am cumparat caruta de astra f cu bani munciti de mine, asta la 18 ani(am timp si de studii), si asta nici din prosteala nici din ciordeala. Nu conteaza ca in Romania nu se tine cont ca ziua de munca are 8 ore, nu se tine cont de nimic de fapt. Referitor la studii, in Romania se obtin foarte usor hartiile.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
a fost acum citea zile si in giurgiu razia despre care sa vorbit , se aude ca au descoperit 3-4masini cu asigurare si itp exirat .(intradevar o merita cei care circula cu ele expirate) .
eu am fost oprit in trafic in luna mai pt. a-mi se intocmi "fisa de evindenta conducere vehicul inmatriculat in alt stat" ,aveam asigurare si itp valabil si nu a fost nici un fel de problema .
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
atata timp cat ai actele in regula nu au ce sa-ti faca nepotii astia de politai , cu controalele si propaganda din mass media se incearca oprirea inscrierii masinilor in bulgaria , chiar vroiau sa faca o lege , care oricum nu putea fi pusa in aplicare ,so inmatriculati linistiti
Skip ads

  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:sa nu uitam ca la bulgari datul din cap vertical inseamna nu.... si orizontal inseamna da....

Geniala remarca ! Laughing .
Baieti nu toate masinile din BG sunt carute si noi avem destule la noi in tara , nu criticati auto ca ele sigur nu se sunt cu musca pe caiula.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am sentimentul ca a inceput o discutie de genul "care soferi sunt mai naspa", unde toata lumea injura tiristii, soferii de autobuse, taximetristii, etc. Sa fim seriosi, in toace aceste categorii sociale delimitate "ad-hoc" sunt ciurucuri si oameni de treaba. Ziceti de taximetristi? sunt si ei oameni. un exemplu, azi dimineata, venind la servici, intr-o intersectie (pentru cei care stiu Clujul cum vii de pe Avram Iancu, pe langa catedrala greco catolica inspre Cipariu) doua benzi care, dupa semafor, se fac 3. Eu, de pe banda 1, am taiat curba, si am intrat pe banda a doua, un taximetrist de pe banda a doua a taiat curba a intrat pe banda a 3-a si a continuat in banda a doua. M-a incomodat nitel, dar nu pot zice ca mi-a taiat fata (a intrat la vreo 3-4 metri in fata mea) e drept ca eu tocmai acceleram, si a trebuit sa franez nitel. E, totusi, omul s-a simtit si si-a cerut scuze din avarii...

Sunt ferm convins ca sunt o gramada de oameni cu masina inmatriculata in BG care sunt in regula cu actele, sunt cumsecade si conduc frumos. Problema e ca, la fel ca in cazul taximetristilor, sau a tiristilor, sau a soferilor de papuc, e suficient sa fie unul mitocan, si lumea va cataloga pe toti. Sincer, nu mi se pare corect fata de ei.
  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am destule cunostinte cu masinii inmatriculate in BG toti imi spun ca sunt avantaje .
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:Am sentimentul ca a inceput o discutie de genul "care soferi sunt mai naspa", unde toata lumea injura tiristii, soferii de autobuse, taximetristii, etc. Sa fim seriosi, in toace aceste categorii sociale delimitate "ad-hoc" sunt ciurucuri si oameni de treaba. Ziceti de taximetristi? sunt si ei oameni. un exemplu, azi dimineata, venind la servici, intr-o intersectie (pentru cei care stiu Clujul cum vii de pe Avram Iancu, pe langa catedrala greco catolica inspre Cipariu) doua benzi care, dupa semafor, se fac 3. Eu, de pe banda 1, am taiat curba, si am intrat pe banda a doua, un taximetrist de pe banda a doua a taiat curba a intrat pe banda a 3-a si a continuat in banda a doua. M-a incomodat nitel, dar nu pot zice ca mi-a taiat fata (a intrat la vreo 3-4 metri in fata mea) e drept ca eu tocmai acceleram, si a trebuit sa franez nitel. E, totusi, omul s-a simtit si si-a cerut scuze din avarii...

Sunt ferm convins ca sunt o gramada de oameni cu masina inmatriculata in BG care sunt in regula cu actele, sunt cumsecade si conduc frumos. Problema e ca, la fel ca in cazul taximetristilor, sau a tiristilor, sau a soferilor de papuc, e suficient sa fie unul mitocan, si lumea va cataloga pe toti. Sincer, nu mi se pare corect fata de ei.


ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda , eu unu nu am masina inmatriculata in bulgaria e in romania ,dar cum am mai zis nu as ezita sa o inscriu acolo, in romania e o conceptie gresita unii cred ca daca platesc taxe mari cu banii aia o sa se faca ceva si nu sunt putine taxe (rovigneta , rovigneta din benzina ca dehh, impozit + acciza din benzina care logic noi o platim la pompa so ar trebui sa fim plini de autostrazi dar cam intarzie Smile) )
Skip ads

  • Mircionixs

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
De unde stie Politia Rutiera Romana ca sunt peste 6000 de persoane care circula in masini fara acte valabile cand ei abia au descoperi sau mai bine zis amendat 2 persoane dintr-un numar mare de masini controlate. Cat poate sa minta si mass-media.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In cazul asta, nu mass-media minte ci politia. Ei au gasit cateva masini cu actele in neregula si au presupus automat ca toate sunt asa. O posibila cauza a trecerii sub tacere a rezultatelor poate fi tocmai faptul ca nu s-au gasit multe masini la care sa le fie retinute actele. Cred ca ar fi fost interesant de urmarit discutia dintre capetele de creta la sfarsitul "actiunii".
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sau un alt motiv ar fi ca multi dintre cei cu acte in neregula au fost preveniti sa ocoleasca filtrele. In vara trecuta, la mine in localitate, s-au organizat filtre cu politisti din trei judete pentru a prinde astfel de soferi. Seful circulatiei din localitate, impreuna cu subalternii sai, le spuneau celor aflati in neregula pe unde sa circule ca sa ocoleasca filtrele.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa va intreb ceva
Voi ati observat ce masini sunt inmatriculate in BG ?
Si ca fapt divers, pentru 2.000 cmc Euro 3 dupa 2000 an fabricatie e cam 1.500-1.700 Euro taxa in functie de an , ceea ce e cam la fel fata de momentul 2004-2005 cand se platea vama.
De ce iti trebuie in Romania motore de 2.5 si 3 L ?
  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
mmitrut a scris:eu nu lucrez in Romania deocamdata si daca nu reusesc sa imi fac viata acolo vara asta nici nu ma mai gandesc alta data sa mi-o fac.

mmitrut a scris:
biela-manivela a scris:Sunt scumpe taxele pentru mertzane.

Da Biela, sunt scumpe si imi permit deocamdata Doamne multam' si ma simt foarte bine in Mercedes si cand e cald si cand e frig, si cand ma duc acasa si cand ma duc in excursii, si e cel mai bun prieten al meu, si in 50.000 km nu am schimbat decat ulei si filtre. Tu cu ce ta lauzi?

Copile, noi astia care ne-am cumparat carutele Opel din bani munciti de noi nu simtim nevoia sa ne laudam ca niste manelisti ordinari care se sparg in figuri cu Mertzanu' taticului! La 20 ani ai tai, cu studii medii, ma indoiesc ca ai fi putut castiga bani in tara sau afara incat sa-ti cumperi mai mult decat o bicicleta First Byke. Poate din ciordeala si prosteala. Da' chiar tu afirmi ca nu muncesti in tara! De asemenea afirmi ca speri sa-ti faci un rost in vara asta peste hotare. Deci nici acolo nu faci nimic! Da' arati multa aroganta bazata pe nimic si asta spune multe despre caracteru' tau.

elegance, te-a intrebat pe un ton decent care este tara aia in care traiesti tu asa de bine. Nu i-ai raspuns la intrebare, in schimb l-ai tras de urechi si l-ai pus la colt pe coji de nuca pentru ca el, un carutas opelist, a avut tupeul sa te verifice pe tine mandru purtator de rasini in mertzan!

De asemnea l-ai pus la punct si pe Byke ca se multumeste putin, nu ca tine caruia ti se cuvine tot Universul.

Ne-ai aratat prea mult din caracterul tau si nu prea ne ajung lamaile. Evil or Very Mad

Hai lasa, mai taci si nu ma mai cita atata ca ai vazut ca nu am mai scris nimic si nici nu mai discut pe alte teme si decat in cunostiinta de cauza pentru ca oricum cu tine nu se poate, s-o fereasca Dumnezeu pe aia care te-a lua. Oricum esti mai rau ca o fata. Sa dea Dumnezeu sa mai iei tu salar atata cati bani iau eu de la tata la astia 20 de ani ai mei, si atatea masini sa mai ai ate mi-a dat tata mie. Si tot ce zici tu mie aia iti doresc si eu tie. Tu lasa, plateste acolo cat mai mult la stat, rupe-te, hai comenteaza-ma din nou ca iti promit ca asta va fi ultimul meu mesaj
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa vedem sange..! Twisted Evil
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
MENSTRUATIE!
  • Billy C25XE

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare !

Si eu am o masina inmatriculata pe bg de aproape 2 ani si nu am avut niciodata probleme , am fost oprit de cateva ori de politie pentru control si nu mi s-au cerut decat actele mele , talonul si asigurarea , pe procuri nici nu s-a uitat , nu ca ar fi fost vre-o problema , deoarece le-am si tradus ca sa fie toata lumea multumita si sa nu caute nod in papura vre-un destept .

Nu sunt deacord la masinile pe bg cu itp-ul facut prin posta sau fax , dar acum daca stau sa ma gandesc mai bine , anul trecut in fata mea la coada la kat (rar-ul lor) o masina avea roata din fata stanga aproape ca cea din pozele de mai sus (era ceva mai inclinata) , intr-un final dupa testele facute (tentative) s-a rupt de tot si au pus-o in portbagaj si au asteptat o platforma sa o ia de acolo dar avea itp-ul luat , frumos , abtipildul lipit in parbriz Shocked

Ce mai stiu , asa o situatie un pic aiurea , este legata de actul de vanzare cumparare , un prieten de al meu a fost oprit de politie tot cu masina pe bg si a fost verificat la sange , dus la politie , masina desfacuta pe la motor (probabil in cautare de droguri) si cum nu au gasit nimic la masina s-au luat de acte si se bat cap in cap procurile cu actul de vanzare cumparare , deoarece exista 2 proprietari . Avocatul lui (si acum se judeca cu gaborii pentru abuzuri etc) mi-a spus ca sa scot actul de vanzare cumparare si sa nu-l arat nici unui echipaj , si nici cartea masinii , doar procura si daca ma intreaba ceva sa-i zic ca masina este inprumutata de la prietenul meu bulgar .

Si da , am ales sa o inmatriculez acolo din cauza taxei , am dat 2300 pe ea si taxa ma ducea undeva la 1800 la vremea respectiva , asa s-a rezolvat cu 300 de euro si in acesti 2 ani am bagat in ea aproximativ 2000 de euro tinand cont ca taxa a fost o perioada 800 si acum este 1200 . Daca faceam un mic efort puteam sa strang acesti bani si sa o inmatriculez dar am ales sa-i schimb amortizoarele , toata bucsaraia , lucruri care tin de siguranta mea , e destul ca paltesc rovinieta pentru drumurile noastre minunate .

Si cine este neghiob in masina cu nr de bg este si intr-o masina cu nr de ro si cine vrea sa bage bani intr-o masina , sa o intretina , baga si intr-una cu nr de ro si intr-una cu nr de bg .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR