Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:felicitari la reusita din prima.foarte frumoasa.impecabil.
ma bucur

asta e paine gata sfintita.
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
gura pacatosului adevar graieste. Laughing Laughing Laughing
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
voi mancati o paine la doua -trei zile iar ,,trupa mea,, da gata doua pe zi
parca de cand am luat agregatul s-au dat la consum mai mare Very Happy
o mica intrebare pentru cunoscatori
acum folosesc drojdie uscata/1 si 1/4 tsp la o paine mare.vreau sa o dau pe drojdie proaspata.cat pun? un cub?25 gr?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:voi mancati o paine la doua -trei zile iar ,,trupa mea,, da gata doua pe zi
parca de cand am luat agregatul s-au dat la consum mai mare Very Happy
o mica intrebare pentru cunoscatori
acum folosesc drojdie uscata/1 si 1/4 tsp la o paine mare.vreau sa o dau pe drojdie proaspata.cat pun? un cub?25 gr?

eu pun tot cubul, ma enerveaza sa-l tai la gramaj.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pai si cat are cubul cumetre,ca eu luasi o drojdie de 500gr.e de forma dreptunghiulara .s-o tai in doua sa-mi iasa cub? Shocked

of si fetele astea de pe forum,nu ne ajuta deloc...noroc de @Shiva ca a mai intervenit cu cate o propozitie Very Happy
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
va scriu ce am gasit in manual
echivalente in cantitate/greutate/volum intre drojdia uscata, drojdia proaspata si drojdia lichida
drojdia uscata (in lg)
1 ; 1,5 ; 2 ; 2,5 ; 3 ; 3,5 ; 4 ; 4,5 ; 5
drojdia proaspata (in g)
9 ; 13 ; 18 ; 22 ; 25 ; 31 ; 36 ; 40 ; 45

eu am facut asa: pentru o lg de drojdie uscata am socotit 9 g de drojdie proaspata
p.s lg= lingurita dozatoare din pachet
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
no,multam fain draguta.
ca,colegu matale de la cj ma baga in ceata cu cuburile. Very Happy
deci 13 gr de cea proaspata ,budafok ,colegii maghiari stiu despre ce e vorba.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:...si, la naiba mai baieti, stiti ce urmeaza? daca tot ne facem experti in brutarie, sa evoluam si sa ne dam si ceva modele de croseturi, un fularel, o manusita, o caciulita. pai ori suntem golani, ori nu mai suntem.


Eu ma ofer sa va fiu indrumator la goblenuri... Smile Multi ani am lucrat. Rolling Eyes

livcro a scris:Am salivat si salivez in continuare...dar la Sibiu painea e buna. As dori, va rog, ceva detalii despre filtrele d eapa...poate face cineva un topic cu tipuri, detalii, costuri...eventual ceva link-uri de magazine electronice pe pm.
La Sibiu apa cica e contaminata...am avut probleme si de vreo 5 ani car la pet-uri de apa pana al etajul 3.
Scuze de offtopic.


Aveti grija la Sibiu...am mai auzit noi de apa contaminata acolo acum 22 ani. Laughing
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,977
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:[...]Aveti grija la Sibiu...am mai auzit noi de apa contaminata acolo acum 22 ani. Laughing

Nu, nu, a fost la Sebes treaba cu epidemia de hepatita. De atunci pute apa intens a clor si noi nu mai bem apa de la reteaua. Interesant ca apa de la robinet din Cluj e foarte ok dar aia din Sebes e horror.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:pai si cat are cubul cumetre,ca eu luasi o drojdie de 500gr.e de forma dreptunghiulara .s-o tai in doua sa-mi iasa cub? Shocked

of si fetele astea de pe forum,nu ne ajuta deloc...noroc de @Shiva ca a mai intervenit cu cate o propozitie Very Happy

cub din ala mic 25 g.




  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:
URAGAN a scris:[...]Aveti grija la Sibiu...am mai auzit noi de apa contaminata acolo acum 22 ani.

Nu, nu, a fost la Sebes treaba cu epidemia de hepatita. De atunci pute apa intens a clor si noi nu mai bem apa de la reteaua. Interesant ca apa de la robinet din Cluj e foarte ok dar aia din Sebes e horror.


Nu...nu, eu ma refeream la anul minunatei noastre"revolutii". Laughing In nici un caz la epidemia de care amintesti. Rolling Eyes (2011-1989= 22 ani)

liberlamare a scris:...nu am vrut sa fac reclama...

@liberlamare, foto din postul de mai sus...ce e? Folosesti drojdie facuta la Pascani...aproape de Ieºi. Wink
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:
@liberlamare, foto din postul de mai sus...ce e? Folosesti drojdie facuta la Pascani...aproape de Ieºi. Wink

aha, e moldoveanca, nu stiam de ce geme cand o amestec in apa.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ardelencele nu gem? Laughing Ori gem in alta limba? La drojdie...ma refer, bineinteles. Smile
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:Ardelencele nu gem? Laughing Ori gem in alta limba? La drojdie...ma refer, bineinteles. Smile

aste zic , oh, tulai doamne !
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Ia sa imprumut si eu ceva paine virtuala de la voi ca mi-am uitat-o acasa pe cea reala...si e pauza de masa. Sa videm a cui e mai crescuta... Laughing
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:consum 366.3 W dupa 3 ore si 18 min de munca.

0,3663x0,3247x1,24=0,1474lei
Am facut consumul 'in mare si indesat' pe la pagina 2, evident dupa 'simturi' si am spus 0,2lei, dupa calcul exact energia costa 0,15lei rotund, se mai poate pune 1-2 bani pentru apa calda ca mai speli una-alta.

Masinariile astea costa mult dupa umila mea parere, o combina frigorifica e mult mai ieftina daca o luam la modul Kg si au in ele tehnologia lui peste prajit. Probabil producatorul face putine, importatorul roman baga la greu ca e la moda etc.

Multi sunt contra sa faci acasa cum vrei tu din diverse considerente. Eu unul prefer sa fac ce vreau
eu, cand vreau si cum doresc. Nu o fi ieftina masina dar iti ofera ceva 100% natural si pe gustul tau.
Painea iese mica ca asa este ea 'naturala', franzela din comert este mare ca asa se cere...la gramaj de duce la alte ganduri...cat aer are...de unde atata aer... Exact la fel si cu muschiul sau alte 'preparate' injectate si umflate...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
liberlamare a scris:consum 366.3 W dupa 3 ore si 18 min de munca.

0,3663x0,3247x1,24=0,1474lei

Masinariile astea costa mult dupa umila mea parere, o combina frigorifica e mult mai ieftina daca o luam la modul Kg si au in ele tehnologia lui peste prajit. Probabil producatorul face putine, importatorul roman baga la greu ca e la moda etc.

..

exemplu clar

eu am doua masini de acelasi tip, una cumparata cu 360 ron aproximativ iar alta la lichidare stoc acelasi magazin Selgros, la vreo 150 ron. Ce este diferenta ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Diferenta e la modul chinezul (99,5% sunt china chiar daca au nume) produce un model mai nou, scade pretul tare de tot la stoc, la fel si intermediarii. Romanul profita si tine pretul o perioada dupa care (vine importul de model nou) face reduceri. Abia acum se vede ce adaos are romanul Laughing
Nu este o noutate de pretul dublat la prima strigare...sau reduceri ca maine expira (sau expirat).
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ohhhh, nu au trecut 2-3 zile de cand vazusem si eu o astfel de masina prin Bucuresti, la un super pret. Chiar voiam sa o cumpar insa ma gandeam ca nu ma voi descurca cu ea.
Motivul de voiam sa cumpar ar fi calitatea foarte proasta a painii de la noi din zona. Paine buna mai gasim doar decat dupa ce trecem muntii spre Transilvania.
Citind acum acest topic, regret ca nu am cumparat masina respectiva.
Ma apuc de cautat.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Ohhhh, nu au trecut 2-3 zile de cand vazusem si eu o astfel de masina prin Bucuresti, la un super pret. Chiar voiam sa o cumpar insa ma gandeam ca nu ma voi descurca cu ea.
Motivul de voiam sa cumpar ar fi calitatea foarte proasta a painii de la noi din zona. Paine buna mai gasim doar decat dupa ce trecem muntii spre Transilvania.
Citind acum acest topic, regret ca nu am cumparat masina respectiva.
Ma apuc de cautat.


nici nu-ti imaginezi cat de simplu este.iti ia timp, mai putin decat te-ai duce la cel mai apropiat magazin,nu mai spun de cazurile cand ajungi acasa obosit si te trezesti ca nu ai luat paine.
sunt masinile mai scumpe,sunt si mai ieftine care fac cam aceeasi paine,dar dupa reusita primei ..sarje,,garantat ai uitat de banii dati pe ea.
cu scuze ca ma repet,dar nu credeam vreodata sa fac in casa asa calitate de paine.
nu-i timpul pierdut ,oferte vor mai fi.

proaspat scoasa ,incluzand si gramajul
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR