Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Phill a scris:Salutare,
Astazi am observat pe usa de la sofer o zgarietura cu vopsea alba,straina pe circa 6-7 cm patrati, zgarietura nu este in adancime si provine cel mai probabil de la spoilerul ,spate a celui care mi-a zgariat-o.Cum as putea sa o readuc la culoarea ei initiala, ce-mi recomandati?Masina este neagra (metalizata).
,, pasta de polishat" pe o bucata de carpa si frecat pana se duce!
Skip ads

  • Phill

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc de sugestie , weekend-ul acesta o sa incerc cu pasta de polishat.
  • valykpt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z22XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
totii i si dau cu presupusul...am vazut si un video care este trucat la maxim...pentu suma modica de 60 lei sa te chinui sa stici farurile e josnic.....acum inteleg de ce la nimeni nu iese bine...pentru ca sunt 50 de pareri!Sad
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
colegule Valykpt am inteles ca te ocupi de polisare faruri, si eu ma ocup de polisare faruri si inca de 2 ani insa nu mi.am facut publicitate decat in aria dedicata publicitatii asa ca laso mai moale ca nu esti pe subiect , aici este polisul dedicat caroseriei... deja moderatorii sunt cu ochii pe tine ! off topic: oricum nu sunt deloc de acord cu ce ai spus la polisat faruri, se vede ca esti incepator...
Skip ads

  • valykpt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z22XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu cu ce te am deranjat pe tine si ce pub am fac eu,am lasat vre un nr de tel sau care e faza' Otomega25 ' daia am ajuns unde am ajuns ca incercam totii sa le facem pe toate si mai rau stricam...( sincer si eu acum juma de an m am bag sa repar o baterie de ghiuveta si am inundat casa ,de ce? pt ca nu era domeniu meu si m am luat dupa altii sa fac eu ca na e usor) nu o sa fac reclama ca nu am de ce am tot ce mi trebuie) doar aveam o parere! pentru unii proasta pt unii buna!
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ti.am spus ca esti off topic ! inteleg ca iti cauti publicitatea dar aici se doreste a fi un forum constructiv de aceea te-am sfatuit sa nu mai fi asa ca iti iei ban de la moderatori( asa cum mi.am luat si eu si multi alti in faza cand eram bebei )
  • fantomel10

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
stie careva in brasov , zona asta un pret bun pentru un polish la masina si pentru o reconditionare la farurile din fatza?
  • andy_beb

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9 GTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
polish in TM stie cineva? multumesc anticipat
Skip ads

  • 3aru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2013

  • Mesaj Privat
buna seara, as dori sa stiu si eu unde pot face polish in pitesti, precizez ca detin un opel corsa din '99 si cand l.am cumparat avea ceva rugina in zona aripilor si la capota, iar in urma retusarilor au ramas niste gaze de la procesul de vopsire si mai are sute de zgarieturi fine si as dori ca sa scap de ele. ce ma indrumati sa fac?
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pentru gazare,ar trebui o decontaminare a vopselei,daca vrei sa faci treaba ca la carte.decomntaminarea consta in folosirea a unui clay si argila.acum depinde cat de gazata este.
uite un link cu ce argila as crede ca rezolvi problema: http://www.ebay.co.uk/bhp/bilt-hamber-auto-clay
cat despre polish,incearca sa te feresti de spalatorii si nu numai.daca iti vor cere 100-200 de lei e clar ca isi vor bate joc de masina.nu stiu pe nimeni din pitesti,dar asta e recomandarea mea
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pt colegul florinbucsa: ti se pare putin 200 ron Polish la corsa ? doar polish fara curatat,dressing s.a.m.d. e o masina de clasa mica.
  • 3aru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Va multumesc frumos pentru sfaturi si cineva mi-a spus ca daca vreau poate sa imi fac a legatura cu cineva care face polish cu 3 creme la 150 de lei... nu stiu ce sa zic....
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Otomega25 a scris:pt colegul florinbucsa: ti se pare putin 200 ron Polish la corsa ? doar polish fara curatat,dressing s.a.m.d. e o masina de clasa mica.
sincer,mi se pare cam putin.lucrezi o zi intreaga pentru acea masina.mie mi-a luat 2 zile sa polishez caravanul meu cu o rotativa si nu am avut defecte majore.am folosit decat o singura pasta de polish si am fost asistat tot timpul.chiar ieri am polishat un eleron de haion,unde mia luat 2 ore sa il fac,incepand cu spalarea si pregatirea suprafetei,pana la capitolul ceara
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
florinbucsa a scris:pentru gazare,ar trebui o decontaminare a vopselei,daca vrei sa faci treaba ca la carte.decomntaminarea consta in folosirea a unui clay si argila.acum depinde cat de gazata este.
uite un link cu ce argila as crede ca rezolvi problema: http://www.ebay.co.uk/bhp/bilt-hamber-auto-clay
cat despre polish,incearca sa te feresti de spalatorii si nu numai.daca iti vor cere 100-200 de lei e clar ca isi vor bate joc de masina.nu stiu pe nimeni din pitesti,dar asta e recomandarea mea

Clay = Argila! Embarassed Deci pentru a nu crea confuzii:formularea,, decontaminarea consta in folosirea a unui clay si argila'' nu e o corecta! Nu!
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Asta vroiam sa punctez si eu cu privire la colegul florinbucsa... +daca ai fost asistat la procesul de polisare (asa cum afirmi... ) CLAR nu stii si nu faci asa ceva in mod constant.
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi ceea ce nu inteleg eu e urmatorul lucru: daca vine un ,,client'' la tine pentru o,,polishare''(detailing sau cum numiti voi in tara procesul asta) si are omul zgarieturi care necesita ,,wetsanding'' + ,,polish'' agresiv numai pe o usa sau capota etc.restul masinii prezentand numai ,,holograme'' sau zgarieturile de la spalatorie de ce nu executati procedeele necesare fiecarui element de caroserie?
Adica unde e nevoie de wetsanding+ cut compound il faci restul ii faci numai cu pasta de finish etc................scad preturile si timpul de executie si creste nr.de clienti! Pareea mea!
In ce priveste faptul ca daca un ,,polish'' nu e facut in 3 zile cu nu stiu ce minuni de produse................!
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Otomega25 a scris:Asta vroiam sa punctez si eu cu privire la colegul florinbucsa... +daca ai fost asistat la procesul de polisare (asa cum afirmi... ) CLAR nu stii si nu faci asa ceva in mod constant.

posibil sa ai dreptate.cel putin o data pe saptamana ma ocup de masina mea si a prietenilor(doar curatare) si imi i-a cam 2 ore spalatul(aici include si spalatul cu atentie a contra-aripilor si nu numai).daca vreau sa aplic ceara,mai am nevoie de inca 2 ore(include si pregatirea vopselei),iar ocazional fac si corectie la mine si la prieteni.de exemplu corectez o zgarietura de cheie,julitura din parcare,un far si altele.si cand am spus ca am lucrat asistat,m-am referit ca aveam pe cineva care imi dadea la mana ce aveam,dar eu am facut toata treaba,iar dupa vreo 5-6 ore de munca am inceput sa mai incetinesc,durandu-ma spatele si degetele cu care am tinut rotativa.
o parte din lucrarile mele de anul acesta:majoritatea pozelor sunt inainte-dupa si 50/50




  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sirboby a scris: Clay = Argila! Embarassed Deci pentru a nu crea confuzii:formularea,, decontaminarea consta in folosirea a unui clay si argila'' nu e o corecta! Nu!

scuze...am vrut sa spun clay CU argila,pentru a nu se mai crea confuzii.
iar daca spuneti ca nu stiu ce fac s.a,eu ma retrag din discutie si incercati sa ii raspundeti user-ului @3aru@ cu privire la ce a intrebat.numai bine!
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu unul nu am scris ca nu stii ce faci!Eu doar am vazut o greseala care poate cauza confuzii!Atat!Daca era alta greseala care,pentru un neavizat, nu creea nici o confuzie nu incercam sa o corectez......cu toti gresim! Toate cele bune!
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
florinbucsa a scris:
sirboby a scris: Clay = Argila! Embarassed Deci pentru a nu crea confuzii:formularea,, decontaminarea consta in folosirea a unui clay si argila'' nu e o corecta! Nu!

scuze...am vrut sa spun clay CU argila,pentru a nu se mai crea confuzii.
iar daca spuneti ca nu stiu ce fac s.a,eu ma retrag din discutie si incercati sa ii raspundeti user-ului @3aru@ cu privire la ce a intrebat.numai bine!

scuze...m-am referit la postul acesta:
Otomega25 a scris:Asta vroiam sa punctez si eu cu privire la colegul florinbucsa... +daca ai fost asistat la procesul de polisare (asa cum afirmi... ) CLAR nu stii si nu faci asa ceva in mod constant.

eu din acest post am inteles ca nu stiu ce fac
am uitat sa precizez.in poza cu honda rosie S2000 nu am facut un detailing full.a fost doar intalnire de forum si am avut ocazia sa ma joc pe acel element cu un das 6 pro (din cate imi aduc aminte) plus cateva nimicuri,cum ar fi un buffing etc. in rest,tot ce am prezentat este facut 100% de mine
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR