Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Are dreptate @CORBU, la numarul ala de km pe care ii faci, merge masina pe care ai gasit-o, benzina, faci un plin si aproape mergi o luna de banii aia, totusi, nu te incanta prea tare, verifica masina atent functionare mecanica si caroserie la un service unde au si tester sa nu ai vreo surpriza neplacuta dupa aia.
Skip ads

  • MARIUSM57

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
bayety, acum am dat peste o buburuza... Smile) fata unui coleg de-al meu vrea sa schimbe masina, e un ford fiesta 1.4 diesel 2006, 2 usi, 95000km, el vorbeste de 4000 dar mio lasa la un 3.5 3700, eu masina o cunosc de un an de cand lucrez cu el, k a mai venit cu ea la munk... si nu are nici o problema, zice k i face acum toate schimburile(ulei, filtre, frane - fara distributye) si o vinde...am vazut-o chiar aseara k a venit la munk si sincer ma incantat...curata si la interior, nefumatori... scz k vb de alta marca aici, dar na... sunt asha intre... cred k as merge pe fiesta...pt 1 an 2
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa-mi achizitionez si eu o astra H si sunt curios ca nu prea ma pricep cu computerul asta de bord sau BC-ul cum ii spuneti voi! Au toate sau nu BC? ADica ala care iti arata consumul temperaturile cati km mai poti rula etc!
Si o parere, Se merita un astra h 1.7 cu 214000km la 4500 de euro din 2006? Cred ca km sunt reali si mi se pare si un pret acceptabil la km care ii are! Ce ar putea sa-i pice si cam cat ar costa? Si am gasit si un astra h de 1.3 tot 2006 la 120000 de km la 5200 de euro! Specific ca masinile sunt din Belgia!
Multumesc anticipat!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca pe unitatea HU exista butonul BC atunci BC-ul este functional. Spun "functional" deoarece nu la toate masinile este activat...dar daca exista butonul BC se poate activa foarte simplu Wink
Cel mai probabil la acesti Km "cade" volanta cu masa dubla...trebuie schimbat tot kitul ( volanta, rulment, placa, disc )..costul undeva in jur de 3000 Ron. Daca e caravan motorul de 1.3 parca e prea mic, diferenta de putere dintre cele 2 motorizari este destul de importanta Wink
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
caravan sunt amandoua dar ma incanta la 1.3 distributia pe lant! Stau in dubii!
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cat costa de schimbat distributia la 1.7 piese plus manopera?
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
distributia este undeva la vro 400 ron poate si mai jos un pic
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca tot vrei un diesel ,cauta unul de 1,7 cu km. mai putini,este cu mult mai bun,fata de 1,3 care este motor de fiat.
Distributia trebuie schimbata si la cele cu lant,,dar pentru un caravan de aprox.1,5 tone greutate motorul este prea mic.
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Costa mai mult de 400 ron, eu zic ca se ajunge undeva la 500 euro,pentru motorul de 1.7, la cel de 1.3 nu stiu, nu am avut si nu stiu cat costa piesele plus ca distributia este pe lant, deci,pentru 1.7, 400-450 costa kitul de distributie (2 role+cureaua de distributie) ceva, Gates+Inna sau Contitech+Inna, se mai adauga o pompa de apa care, chiar daca nu este pe distributie la 1.7, merita schimbata si costa cam intre 150-200 ron, daca se schimba pompa de apa, normal ca se schimba si antigelul, aprox.6 litri diluat, cam 20-25 ron/2 litri diluat, original GM, deci cam 70-80 RON, la care se mai adauga cureaua de accesori plus rolele, 2 la numar si astea, gidaj si intinzatoare, cureaua nu este scumpa dar, la role se cam schimba treaba, din ce stiu eu astea costa mai mult decat tot kitul de distributie, ceva de genul, 550-600 Ron ambele( cea intinzatoare este cea mai scumpa, in jur de 500 ron) si binenteles manopera schimbului de distributie, prin Bucuresti se practica 300-350 ron, deci total ar fi undeva la 1400-1500 ron, piese plus manopera, calcul aproximativ, daca mai pui uleiul si filtrele, cam 300 ron plus minim placutele frana fata si spate ( sa nu zic si discurile), plus manopera si la astea, vei avea pretul complet la o revizie minima, obligatorie, dupa parerea mea pentru o masina sh, nou cumparata, cum ziceam mai sus, aprox. 500 euro.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
viorel_bce a scris:Daca tot vrei un diesel ,cauta unul de 1,7 cu km. mai putini,este cu mult mai bun,fata de 1,3 care este motor de fiat.

Salut,

Ca fapt divers si motorul de 1.9 este tot de Fiat. Opel pentru a-si diminua costurile cu cercetarea a preferat sa cumpere motoare sau se creeze parteneriate precum cel cu Fiat(1.3 si 1.9) si Isuzu(1.7). Revenind la subiectul in cauza cunosc destui de multi de posesori de 1.3-uri trecute de 200k care nu au avut probleme(nici cu injectoarele nici cu turbinele) comparativ cu 1.7 de 101cp. Sunt destule posturi care dezbat aceste probleme. Distributia la 1.3 se schimba la 250k si pe original nu costa mai mult de 200 euro.
Legat de raportul dat de putere trebuie sa recunosc ca 1.7-le e un motor mult mai usor de condus prin oras(mai vioi) si ca si consum de carburant media este la fel sau MAI MICA decat 1.3-ul de vina greutatea masinii.
Per ansamblu eu recomand acest tip de motor 1.7 dar ca si fiabilitate 1.3-ul cred ca este mai bun. fiecare dintre cele doua motorizari au puncte bune si rele ramane la latitudinea cumparatorului ce-si doreste de la o masina.

Bafta
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi! sincer sunt in ceata totala Smile! ma mai gandesc sa-i fac o remapare la cel de 1.3 sa ajung la 105 cai! Mai iau in considerare si faptul ca la inmatriculare ala 1.3 este 350 euro pe cand la 1.7 este 1200 euro! Eu ma mai uit pe aici sa vad ce gasesc mai rentabil! Mda masina este un pic loterie si acum din cauza diferentei mari de inmatriculare ma inclin spre 1.3, dar daca gasesc ceva la pret bun 1.7 nu se stie!Va tin la curent ca acum imi fug ochii si la vectra C dar din cauza problemelor care le are ma face sa ma razgandesc!
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut,eu recomand sa iei 1.7 si nu ai cum sa nu fi multumit atat in oras cat si afara oricum indiferent ce ai sa alegi fi atent.am prieteni cu 1.3 si nu nu se vaita de motor inafara ca trebuie turat.pleaca greu nu ca 1.7 nu ar pleca greu dupa loc nu cred ca distributia se schimba la 250k mi se pare foarte mult,in fine bafta la cautare
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu o gandesc asa! Eu am 1.4 benzina, in jur de 60 de cai!Care cred ca s-au mai pierdut pe drum din 96 de cand este masina! Asta are 90 de ce nu as fi multumit? Si eu sincer nu ma plang de cum plec de pe loc cu a mea! Plec pur si simplu normal, ce poti sa ceri cand pleci de pe loc? Nu stiu, e parerea mea, poate ma insel! Nu zic ca 1.7 nu ar fi mai bun, dar iau in calcul toate cheltuielile si optiunile! Oricum mai astept sfaturi si incurajari! Ce-mi pare rau este ca nu am una de 1.3 si una 1.7 sa fac teste cu ele simultan sa vad diferenta!
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca te-au multumit cei 60 CP, cu siguranta o sa te multumeasca si 90 cai de la 1.3 cdti.
Ca si referinta pentru motorul de 1.3 CDTI:
Consum: undeva la 8l/100km in oras(Bucuresti), iar extraurban undeva la 4.4 -4.8L/100km (regim de deplasare 110 -130km/h).
Reviziile te costa in jur de 500-600 lei. Eu anul trecut am facut la Erebus si m-a costat in jur de 600 lei. Anul asta o sa ma coste tot atat +/-. Daca faci in regie proprie, te costa doar materialele(f. ulei, motorina, aer, polen si ulei 0w40)(maxim 400 lei si o bere)
Asigurari/taxe: 1.3 este in avantaj.
Distributia: Pe termen lung (+120k km ), cred ca tot 1.3 este in avantaj.
Bucsi, bielete, placute frana si alte traznai sunt la acelasi pret.

Intr-adevar, 1.3 este ceva mai lenes la turatii mici (1000 -1500rpm), dar nu este o tragedie (si asta o spun din proprie experienta, nu din auzite de la prieteni). Nu am avut probleme in depasiri, cand am urcat munti/dealuri, etc.

Oricum, tinand cont ca iei o masina SH, te poti astepta la surprize de genul: kit de ambreiaj, o turbina, un injector, un amortizor etc...indiferent ca este 1.3 sau 1.7
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cum iti dai seama ca distributia trebuie schimbata?
Sau daca vreun injector sau turbina are probleme?
Cam la cati km se schimba filtrele si uleiul? Eu la a mea schimbam la 10000!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
1. Nu-ti dai seama daca trebuie schimbata distributia. La cele pe lant se schimba cand incepe sa fie mai "zgomotos". ( pe la 400k km ). La cele pe curea schimbi imediat dupa ce ai cumparat masina..indiferent ce spune vechiul proprietar Smile
2. Daca ai probleme cu un injector, motorul nu functioneaza normal. Se aud batai cand turezi in sarcina. Un tester te poate ajuta, dar 100% nu poti fi sigur Rolling Eyes
3. CA sa vezi starea in care este turbina trebuie demontata. Pe tester poti avea valori nomale si peste 5000 km cade turbina. Acestea sunt riscurile la cumpararea unei masini SH.
4. Tot la 10k km se schimba uleiul.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
a. conform manualului de service, distributia pe lant se verifica la 150k km.(sper sa nu ma insel). Banuiesc ca se schimba cand incepe sa faca "galagie".
b. turbina si injectoarele le verifici la ochi daca scapa ulei/ motorina si cel mai sigur pe tester se verifica parametrii. Pt. injectoare poti sa faci si un test retur motorina.
c. Eu il schimb in jur de 10k km. Nu am ajuns la 15k km, cum zice manualul.

later: Vad ca a raspuns si Edwin.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cam cat costa o turbina si un injector?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Noi: Turbina >2500lei, injector >1500 lei / buc.
Dar se pot reconditiona fara probleme, rezultatul fiind acelasi cu o piesa noua; injector 500lei/buc, turbina 700-1000 lei
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
aha ok multumesc! O intrebare, am vazut unele astra h cu navigatie! Cum functioneaza navigatia asta?, Cu cd sau hartile sunt memorate deja? Adica daca e cu cd si vreau sa ascult si eu un cd, mai pot?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR