Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic, motorina se duce pe ambele fire, dar pe partea de +12v nu prea are ce sa strice. Practic, dezastrul se produce doar in ECU.
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Teoretic, motorina se duce pe ambele fire, dar pe partea de +12v nu prea are ce sa strice. Practic, dezastrul se produce doar in ECU.
Da ...am inteles ,daca pe traseul firului care ajunge in ecu mufa K il intrerup cu siguranta nu mai ajunge motorina in mufa......mersi mult de ajutor Shocked
  • daniel2328

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sunt asemenea cazuri si la motoarele CDTI din 2003? Sau la cele din 2000-2002?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Atentie ! NU lasati sa curga motorina pe la acel senzor , asa ziceam si eu , n-are decat sa curga ! Dar dupa 6 luni mi-a distrus electromotorul deoarece picura pe planetara si imi arunca motorina in electromotor , si cand dadeam la cheie , va dati seama , cu motorina pe rotor si carbuni , a iesit dezastru , carbuni topiti pe rotor .... Schimbati-l repede cu putinta sau faceti in asa fel incat sa nu mai picure , gasiti un mecanic bun de opel care le modifica...
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Firul maro/verde se duce la ecu la mufa K (pozitia 25). Pe celalalt, rosu/albastru, vine +12v de la un releu.
Pana la urma care e mufa in care vine motorina....K sau M mai sus cineva spune ca mufa M e cea care vine motorina de la pompa de injectie pe fir Question .....nu stiu ce sa mai cred!!!
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Corect. De mufa M este vorba, aceeasi pozitie (25). Am confuzat mufele.
  • Zane

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare baieti! Eu am motorina in mufa K. Dar probabil ca de vina e aceeasi valva. Ce credeti? Cam cat costa curatarea unui ECU. Si credeti ca trebuie curatat si calculatorul de pe pompa de injectie? Ceva sugestii unde se pot curata in mod profesional in Galati?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
inainte de toate trebuie sa rezolvi problema, apoi trebuie desfacut ECU curatat de gel, uscat bine, aplicat gel nou. E nevoie de multa MULTA atentie!
Skip ads

  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am rezolvat problea scurgerii/infiltrarii de motorina dar nu am schimbat gelul pentru ca era prea scump si intr-o cantitate foarte mare.sper sa nu am probleme din cauza asta,gelul care este acuma in el nu arata prea bine.

stie careva unde se poate gasi gel necesar cat sa ajunga pt un ECU?
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mihai1205 a scris:eu am rezolvat problea scurgerii/infiltrarii de motorina dar nu am schimbat gelul pentru ca era prea scump si intr-o cantitate foarte mare.sper sa nu am probleme din cauza asta,gelul care este acuma in el nu arata prea bine.

stie careva unde se poate gasi gel necesar cat sa ajunga pt un ECU?
Cum se numeste gelul asta care l-ai gasit tu si cat costa...e special pt montaje electronice si rezistent la temperaturi ridicate?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cauta pe http://ro.farnell.com produsul 1667364. E suficient gel pentru 2 ecu-uri.
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am gasit. costa 134 lei.
multumesc djtaotao inca odata.
zilele ce urmeaza voi incerca sa fac comanda.nu de alta dar tot am ECU in casa si nu are rost sa mai aman pe alata data.
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mihai1205 a scris:am gasit. costa 134 lei.
multumesc djtaotao inca odata.
zilele ce urmeaza voi incerca sa fac comanda.nu de alta dar tot am ECU in casa si nu are rost sa mai aman pe alata data.
Cum se numeste?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pãlãrie intr-un picior, ghici ciupercã, ce-i?
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Pãlãrie intr-un picior, ghici ciupercã, ce-i?
Da e interesant gelul,rezistent la vibratii,socuri mecanice,temperaturi -55.+200..bunnn! Shocked
  • Zane

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mai exista alta posibilitate sa ajunga motorina in ECU, alta decat senzorul de la pompa?
In Galati are idee cineva unde se repara calculatoare de injectie, si la ce pret? 1.7 dti
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic, daca cedeaza, cred ca poate ajunge motorina si de la senzorul de temperatura carburant sau senzorul de pozitie pompa. Practic, n-am auzit de asa ceva. Cel mai uzual e din cauza Timing Ctrl Valve.
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Zane a scris:Salutare baieti! Eu am motorina in mufa K. Dar probabil ca de vina e aceeasi valva. Ce credeti? Cam cat costa curatarea unui ECU. Si credeti ca trebuie curatat si calculatorul de pe pompa de injectie? Ceva sugestii unde se pot curata in mod profesional in Galati?


Salut,
Te pot ajuta si cu curatarea ecu si cu eliminarea infiltratiilor. In calcu. de injectie nu intra motorina. Ai si PM cu tel. meu.
Toate cele bune.
  • marke

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Hi!

I come from Croatia and that's the reason I'm writing in English. I tried to do this job of removing and repairing the solenoid last weekend but I failed to do so.

I removed the protective plastic cover under the engine but couldn't locate and reach the solenoid. That is, I think I know where it should be located but I can't see it or reach it. Also, the oil tube from the oil filter is in the way and some other tubes.

Does someone maybe have some detailed instructions on how to get to it and remove it? Maybe some photos, ilustrations, videos or anything else that would be helpful?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
remove the EDU (injection computer), then remove it's metallic support. Only then you will have access to the injection pump and the valve which need to be fixed.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR