Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
azz a scris:vali.iti aduc dacia 1310 care in momentul vanzari avea 10.000km si vreo 3-5 ani vechime,nu pot sa iti dau date exacte.masina era a unui cadru de la jandarmi,era urmatorul dupa comandantul unitati.avea 500m pana acasa dar venea cu masina.facea 1 km pe zi.ce tot vb ca nu sunt km aia si ca sunt alti.probabil ca la unele km nu arata realitatea,mie imi zice ca as avea 240.000.pe mine nu prea ma intreseaza cati km a facut masina atata timp cat ea merge bine care este problema?am vazut logan cu 500.000 mergea ca uns morul.din nou nu vad legatura intre km afisati in bord cu functionarea motorului in parametri normali.da este o uzura ceva mai mare la o masina cu multi km dar ideea este sa nimeresti o masina cu carte care are trecute toate reviziile,schimburile de ulei,etc,daca ii dai ce ii trebuie si cand ii trebuie la masina crezi ca nu o sa tina motorul atata timp cat tu ii oferi la timp lucrurile alea.


Eu am o parere,astrele alea G si vectrele B cu motorizarea z16xe nu mananca de proaste uleiul ala,nu-l mananca pentru ca au 160 000 de km,un procent mic il mananca pentru ca asa a zis producatorul,dar procentul cel mai mare il mananca din cauza uzurii.Majoritatea posesorilor cu motorul asta folosesc 10w40 din simplu fapt ca daca baga unul mai subtire nu cred ca mai au ce sa schimbe in 10 000 de km.Motorul asta al meu de drujba cum zic unii de ce nu mananca ulei (merg pe 5w40 acum si o sa trec pe 0w40 la urmatorul schimb)? Pentru nu e adus din afara de d-aia,nu cred nici la a mea din 2006 ca are km reali,dar mai mult de 200 000 nu are cum sa aiba.Apoi daca o sa te uiti in targuri sau ai prieteni samsari o sa vezi ca multi nu aduc masini sub 2006 din Germania cu mult sub 150 000,deci logic vorbind o masina de 6 ani ar avea 150 000 de km si pe aici pe forum si in toata Romania asta,oamenii bat cu pumnul in piept pentru ce scrie in bordurile alea gen 160 000 la o masina de 10 ani adusa din Germania,nu inteleg de ce bat atata cu pumnul in piept ca sunt reali cand ei nici macar nu pot 100% verificabili
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
depinde cine si cum a mers cu masina.eu daca cumparam logan nou in 1 an faceam 10mii cum am facut si cu vectra.acum zi ca faci decat 10.000mii pe an x16=160.000mii,aceste este un calcul asa la rece si ca ex.daca e masina de firma cum multi au cumparat la mana a 2 si in 3 ani avea masina 100.000 e alta mancare de peste.eu nu m-am batut cu pumnu in piept ca am km reali in bord dar dupa cum am zis nu prea ma intreseaza acest asptect atata timp cat masina merge bine.si uita-te la poza din pagina anterioara.cum sa le compari?macar la aspect poti compara? Laughing
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Crisu_rcd daca in viata asta nu ai o vectra B degeaba ai trait
Pai tocmai din cauza asta imi i-au,apropo tu nu ai murit?..... Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vallyyy, X18XE si X20XEV(care au si 15 ani) de ce nu papa ulei dupa logica ta de mai sus?
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ma samsarii romani nu au interes sa-ti aduca tie masina cu putini km,majoritatea masinilor din tara asta sunt aduse de samsari si apoi au fost cumparate de romani,samsarul are un singur interes pretul de achizitie cat mai mic,stare decenta a masinii si pretul revanzarii cat mai mare,deci masinile de 10 ani aduse de afara pot sa aiba km cu nemiluita si romanii cred ca sunt reali.
Revenind la Opel vs Logan,intr-adevar nu se poate compara la aspect,dar se poate compara faptul ca tu cureti EGR-ul la ceva timp,el nu are ce sa curete ca nu are EGR,tie poate ti se strica motorasul farurilor,la el nu are ce sa se strice ca e pe cablu,tie poate ti se strica rulmentul de presiune hidraulic,la el nefiind hidraulic are costuri simtitoare mai mici,la logan nu am auzit de ECU stricat etc. exemplele pot continua,loganul nu e cu nimic mai prejos decat opelul in ceea ce priveste intretinerea si fiabilitatea motor-cutie si gandeste-te ca a costat de nspemii de ori mai putin decat costa un Opel


Ultima modificare facuta de vallyyy la Dum 15 Jul, 2012 12:45 pm
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
crisu_ rcd a scris:
vallyyy a scris:Crisu_rcd daca in viata asta nu ai o vectra B degeaba ai trait
Pai tocmai din cauza asta imi i-au,apropo tu nu ai murit?..... Laughing


Nu ma,am imunitate,nu idolatrizez vectra B si d-aia Razz
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
azz a scris:valy are dreptate.macar sa te urci.acum ii arat domnului aly ce frumos e la oras.sa vada si el blocuri si parcare si printre altele am dat si de tema discutiei in parcare.

eu nu am zic niciodata ca e mai breaza o vectra b decat o astra g,sau f si nici nu o sa zic vreodata treaba asta dar cu loganul nu am cum sa o compar,si in spatele wuz-ului este legendara astra f care nu a cerut decat benzina si ulei in 6 ani jumate


Imi place de tine ca esti obiectiv azz ..ti-ai pozat masina acolo unde ii este locul..adica langa tomberoane Wink
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Vallyyy, X18XE si X20XEV(care au si 15 ani) de ce nu papa ulei dupa logica ta de mai sus?


Poate ca pe vremuri Opelul facea motoare(ma refer la seria X),dar km au cu nemiluita si astea,cat scrie in bord la o vectra B x20xev ?sunt cert ca nu gasesc la nimeni peste 250 000 de km........Daca vrei sa-l incerci baga-i si ceva subtire recomandat de producator gen 0w40,cine stie poate ramai suprins si la motoarele astea
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
a mea a intrat in 2009 in romania.altceva nu mai stiu despre ea adica daca a fost adusa de samsar sau a venit omul din germania cu ea.niciodata nu am zis de motorul de logan ca ar fi prost sau de cutie,eu m-am legat de restul masini,tabla aia subtire de vezi prin ea,calitatea proasta a vopselei,scaunele si bancheta aia tare,prea putine motorizari,uite eu sunt sandi si vreau un motor de 2.0 cum e pe clio rs,motor de 170 de cai,le era greu?interiorul prea fift hand,second e putin spus.jocul de lumini din stopuri de la oxidare.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vallyyy, sunt Astra F, Vectra B cu X16SZR si X18XE cu 500-600.000 de km la bord si merg in limitele unui motor la varsta aia.
X16XEL-ul si mai noile Z16XE, Z16SE au probleme cu uleiul. Eu asta te rugam sa imi explici nu de alta dar am 2 Astra G Z16SE luate de noi care papa ulei in draci la 130.000-140.000 km.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
aly mereu gasesti tu ceva de care sa te legi.ia uimeste-ma si tu cu o poza sa vad a ta in ce categorie intra
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Vallyyy, sunt Astra F, Vectra B cu X16SZR si X18XE cu 500-600.000 de km la bord si merg in limitele unui motor la varsta aia.
X16XEL-ul si mai noile Z16XE, Z16SE au probleme cu uleiul. Eu asta te rugam sa imi explici nu de alta dar am 2 Astra G Z16SE luate de noi care papa ulei in draci la 130.000-140.000 km.


Arata-mi una cu 500.000 ca la romani nu exista asa ceva,lor le place sa se minta cu sub 250 000 de km in bord.Un singur om stiu cu 370 000 de km pe o astra G si la vanzare brusc avea 150 000 km - masina din 2001
Skip ads

  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat


hai te rog incepi ,comenteaza-le pe rand


Ultima modificare facuta de aly91west la Dum 15 Jul, 2012 1:24 pm
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing unde e pozata astra aia ma?stai in varf de munte?tu chiar stai in padure daca stau sa ma iau dupa poze si comportament dar sincer nu prea ma intreseaza persoana ta.
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
imi pare rau prietene eu chiar stau . m-am nascut si am trait in ploiesti toata viata , astra aia e pozata pe la cheia era un drum forestier si am preferat sa o las acolo decat sa mai urc cu ea Wink
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
si uite cum se intoarce roata,cel care arunca cu pietre in altu ia luat locul.deci cine traieste in cucuiesti de sud?vezi nu e frumos sa vb asa aiurea indiferent daca esti nervos sau frustrat.
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
copilas te sfatuiesc sa iti dai 2 palme sa iti revii putin ca esti agitat rau..nu intelegi ca eram la un gratar ? la cheia nu am nici o legatura cu toate ca mi-as dori o casa pe acolo la cum arata zona ..dar la voi in slatina la cum arata orasul ala nu iti poti da seama daca traiesti in oras sau la tara..asa ca fapt divers. altceva nu ai mai gasit de comentat?
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Valyy de curiozitate cati km are masina ta?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
112 000 de km ,care nu ii consider reali,eu zic un 200 000 reali,mai bine oleaca mai multi decat sa stau la incertitudini,eu am luat-o la finalul lui 2010 masina,deci avea 4 ani si 98 000 de km in bord
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Mai pune la iele dale dreaku, poate vrei sa spui 3000............ Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR