Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
stasi a scris:am o statie stabo xm 3400 III fara microfon si fara antena. este vreun amator sa ma ajute sa vad daca e buna de ceva? Smile pe net n-am gasit specificatii

Poate ca informatiile de aici sau aici te vor ajuta sa iti faci o imagine cat de cat despre Stabo; din cate mai citeam, modelul acesta se folosea prin anii '90, prin Germania de Est, Polonia, Cehia...
P.S. In cadrul primului link, gasiti tot felul de modele de statii CB, documentatii si fotografii.
Skip ads

  • Ick

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Care sunt simptomele unei calibrari necorespunzatoare? Mentionez ca am un Intek M490 , cu antena Alan ML45 de 155 cm. In unele momente , daca squelch`ul e pe maxim , receptionez clar si fara zgomot , dar sunt anumite portiuni ( de ex A1 , masini cu CB fiind in zona , deci nu e distanta ) unde trebuie sa mut pana la 1/2 , 3/4 pentru a receptiona ceva ( si cu foarte mult zgomot).
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Squelch-ul nu trebuie lasat pe maxim. Ci undeva la "granita" dintre zgomot si liniste.
Necalibrarea antenei duce la o receptie defectuoasa, o emisie slaba. Iar daca e decalibrata tare si se emite timp mai indelungat poate duce la arderea finalului RF.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
de obicei sqelch-ul merge bine daca e undeva pe la jumatate
Skip ads

  • Ick

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da daa daaaa , mersi colegii .
Acolo am observat si eu ca ii place , la granita unde zice Marius.
Stefan, daca e la jumate e mult prea mare zgomotul. De la 3/4 in sus e bine.
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu am citit nicaieri daca in momentul cand SQL-ul este reglat la un nivel de liniste in receptie, colegii de trafic sunt receptionati de la o distanta mai mica , iar daca este reglat la bariera dintre zgomot si liniste se receptioneaza de la o distanta mai mare ?
cum este cu SQL cu reglaj automat ( adica cel care filtreaza numai semnalele fara buruiaj) ?
va multumesc !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poate alti colegi cu mai multa experienta in radiocomunicatii ar putea explica mai bine dar incerc eu si cu ocazia asta si verific daca am inteles corect. Squelch-ul functioneaza ca o supapa de presiune - cu cat e mai mare, cu atat trebuie sa fie semnalul mai puternic pentru a trece prin filtru. Cum bruiajul este in general semnal de proasta calitate sau distorsiuni, nu poate trece de un squelch reglat pe la jumatate. Si receptia de la distanta mare se pierde cu un squelch mare pentru ca semnalul nu mai este suficient de puternic pentru a deschide "supapa".
Nu stiu cum functioneaza squelch-ul automat pentru ca nu am vazut astfel de statii.
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
taobao a scris:nu am citit nicaieri daca in momentul cand SQL-ul este reglat la un nivel de liniste in receptie, colegii de trafic sunt receptionati de la o distanta mai mica , iar daca este reglat la bariera dintre zgomot si liniste se receptioneaza de la o distanta mai mare ?
cum este cu SQL cu reglaj automat ( adica cel care filtreaza numai semnalele fara buruiaj) ?
va multumesc !

Sper ca m-am documentat bine, uite ce am gasit: Squelch-ul sau poarta de sunet e dotarea standard la toate statiile CB. Aceasta functie e folosita pentru a reduce sunetul de fond cand nu se comunica. Este un reglaj ce trebuie facut precis si frecvent, pentru a evita reducerea sensibilitatii statiei. Acest lucru se datoreaza impulsurilor electrice ce determina sunetul de fond, ce au o intensitate diferita in functie de locatie si chiar anumite perioade din aceeasi zi. In 1996 Firma President a scos pe piata o functie noua si exclusiva propriilor produse, numita "Automatic Squelch Control".
ASC-ul evalueaza continuu si automat receptia semnalului si existenta sunetului de fond. Raportul dintre semnal si claritatea receptiei determina cand avem sau nu o conexiune cu minim de interferente. Folosind tehnologia microelectronica pentru aceasta functie, s-a reusit introducerea a mai mult de 40 de semiconductori intre tranzistori si diode.
Astfel statiile CB, care au reprezentat din totdeauna siguranta in trafic, devin acum mai mult ca niciodata si un element de siguranta in automobil, ASC-ul efectuand ajustarile necesare automat in urma masuratorilor nivelelor de zgomot, lucru ce pana de curand era efectuat manual de conducatorul auto
.
Si Wiki ne spune cam acelasi lucru, deci e asa cam cum banuiesti tu (daca gresesc cumva, rog colegii mai priceputi sa ma corecteze); cu statia setata pe auto-squelch poti "pierde" anumite transmisii ale unor colegi mai indepartati, transmisii care sunt mai slabe si care sunt tratate de ASC ca fiind prea "zgomotoase" pentru a fi receptionate in conditii optime de redare.
Skip ads

  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
deci se trage concluzia ca nu intotdeauna cei 15-20 km. garantati sunt in eter.
Ptr. ca asta ar fi insemnat ca SQL-ul sa fie dat la minim ceea ce nu se poate ptr. ca de la jumatate in jos este imposibil de ascultat , este o poluare fonica in difuzor. Asa este ?
  • Ick

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Depinde de anumite conditii : atmosferice, trafic , alte surse de bruiaj , zone geografice.
Chiar si cu SQL`ul dat spre max am receptionat de la 26 km pe A3.
Da , influenteza distanta , semnalele slabe, zgomotoase ( logic, cele de la departare mare ) fiind filtrate, dar pe conditii atmosferice bune ar trebui sa bata 15-20 km cat sunt garantati ( conteaza mult si antena )
  • tinculetz

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
faza cu squelch-ul la receptie am priceput-o si teoretic si practic in putinul timp de cand am statia.
dar eu va intreb, influenteaza pozitia butonului de squelch atunci cand transmiti?
eu tocmai ma duceam la electricianul care mi-a vandut statia sa imi faca niste reglaje si in acelasi timp vorbeam cu taica-miu ca sa vedem
la ce distanta ne putem auzi.
si cand am ajuns la electrician m-a "certat" ca aveam squelch-ul pus in prima jumate. explicatia mea a fost ca deja il auzeam prost pe taica-miu si l-am deschis ca sa aud printre franturi. si el mi-a zis, "pai si cum vrei sa te auda si el?"
deci...daca am squelch-ul inchis (de exemplu poate, pe la 3 sferturi, pentru ca numai atunci ar inchide), transmit mai slab?
sau transmisia este aceeasi mereu si doar receptia este influentata de squelch?

PS - am scos xenoanele azi Smile) mai bune sunt batranele halogene. asa nu mai am paraziti pe statie
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am revenit la vechile halogene (pentru o perioada Wink )
Skip ads

  • tinculetz

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ririnel a scris:Si eu am revenit la vechile halogene (pentru o perioada Wink )

deci ai intampinat aceeasi "belea" ca mine? iti bruiau xenoanele?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Csenoanele astea de cacao daca nu inebunesc computerele masinii apai bruiaza de numa'
  • tinculetz

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Csenoanele astea de cacao daca nu inebunesc computerele masinii apai bruiaza de numa'


asa e, sunt patit. din a 2-a zi de cand montasem xenoanele mi-a cazut motorul electric de la pompa hidraulica. adica merge foarte rar si mi se intareste volanul. chiar si dupa ce am scos xenoanele, tot nu si-a revenit directia. trag ca la bascula la volan. dar sa nu facem offtopic Embarassed
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Squelch-ul nu are treaba cu emisia , doar pe receptie lucreaza
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De câteva zile am montat ºi eu staþia: Albrecht 6890+ antena Midland Alan 9 de 150cm. Este de un real folos in trafic: stii tot ce miºcã pe o razã de 50-100km Smile Iatã rezultatul:

Detaliile depre montaj le gãsiti aici:
https://www.clubopel.com/vie...26&highlight=
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bai frate esti genial cu ideea asta. marfa rau. cand am vazut poza prima oara am zis ca e la vreu tir montata sus in consola ca astia asa le au. bafta si drumuri bune iti urez.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bine v-am gãsit în eter!

Dupã ce am zãpãcit de cap internetul, wiki, google și o serie de colegi de pe club, cãrora le mulțumesc mai încolo, am hotãrât sã mã dotez cu o stație CB Midland Alan 42 împreunã cu o antenã Midland ML145 ce stã fixatã pe Dumbo cu un suport magnetic de 14cm.

Stația are suport pentru șase baterii R6, suport și pe post de încãrcãtor pentru opt acumulatori R6 și dispozitiv ce permite legarea la bricheta mașinii plus antena externã.
Am fãcut pânã acum puțini km, dar pot spune așa:
- cu antena ei - în oraș - Rx-ul bate pânã la 3km dintr-o zonã încâlcitã de blocuri, pe canalul 22, iar pe 14 prind adesea povești cu pești de pe la oameni din case, baby-phone-urile fãcându-și treaba și în acest caz
- cu antena ei - în afarã - Rx-ul bate pânã la 2km în zonã deluroasã
- cu antena ei - în oraș - Tx-ul e pe la 500m
- cu antena ei - în afarã - Tx-ul tot cam la 500m
- cu ML145 - în oraș - Rx-ul bate pânã la 2km
- cu ML145 - în afarã - Rx-ul bate (pe probate) pânã la 10km
- cu ML145 - în oraș - Tx-ul e undeva pe la 1-1,5km (mai probez)
- cu ML145 - în afarã - Tx-ul e bun, 10km lejer

Cele șase baterii simple încã nu mi le-a golit, acumulatorii nicidecum. Prin secuime antena a rãspuns bine solicitãrilor grele date de carosabil, pe A3 antena a rezistat eroic la 140km/h.

Precizez cã antena n-am calibrat-o încã.
Mai testez, mai șofez, revin și mai informez.

Probele în afarã le-am fãcut atât de la emițãtor, cât și de cãtre receptor nu din câmp deschis, ci din sate, dar fãrã dealuri între ele. ÃŽn câmp deschis, la șes, cine știe care or fi performanțele.

Mulțumesc celor de la Ambient pentru stație.
Mulțumesc lui marius_gmg pentru sfãtuire și înțelegere, lui Stefan_BC pentru drumurile fãcute în plus, lui sectorash cã m-a informat (la Durãu nu te-am mai gãsit dupã-masa).
Mulțumesc lui marian_sro pentru cuvânt, promtitudine și, în cele din urmã, antenã Wink

P.S. Dacã mã vedeți în trafic cu antena unduind, ziceți un ”Byke, hai douã mai jos” Wink
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Bike Ma bucur ca sfaturile mele au fost de folos.

La Durau dupa-masa am fost pe partie la gratar, apoi am facut putin nani, dupa care am revenit pe partie cu forte proaspete.

Incearca sa calibrezi antena, este un castig si acolo.

Multumesc @marius-gmg pentru calibrare, cu toate ca aveam si eu reflectometrul in masina (am lasat un pofi sa faca treaba asta).

Pe drum spre Durau am incercat si eu statia si antena (yaesu ft-857 - ranger TS 9).
Putere min. (5W) : RX-ul 10 KM
TX-ul 10-15 KM
Putere max.(100W): RX-ul 10 KM
TX-ul 30 KM
Antena a stat pe masina la 200KM/h (UnIKuL poate confirma), cu talpa de 180mm
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR