Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
care-i faza cu 21 dec.?daca ai informatii sigure spune tot sa stim si noi ...sa traim asa cum se cuvine .....
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,686
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Iata ce postam aici la 24.10.2011 :

ahappyuser a scris:Eu sunt ceva mai avansat, i-am dat in judecata anul trecut in Septembrie la Sibiu, dupa 12 luni de zile am ajuns si eu la Tribunal (m-am dus de curiozitate) pana atunci avocatul a mai fost de 2 ori si s-a tot amanat, saptamana trecuta am fost a doua oara prezent in sala si acum o sa primim termen. Cel mai curand mi-a spus avocatul ca o sa castigam in Martie anul viitor, deci dupa aproximativ 18 luni de la momentul depunerii dosarului. Taxa de prima inmatriculare o incasez eu integral, taxele pentru proces si alte alea le ia avocatul si dobanda o facem 50%-50%. Contractul a fost ca daca pierdem procesul platesc doar taxa de timbru, in caz ca-l castigam procedam ca mai sus.

Abia astept sa-mi iau inapoi banu' de la Boc si Statul Roman. O tara cu legi de rahat, asta e Romania noastra cea de mana a doua.

Ei bine, in sfarsit azi m-a sunat avocatul ca au intrat banii pentru taxa auto, dobanda si cheltuieli de judecata !

Vectra din semnatura am inmatriculat-o in August 2010, actiunea impotriva Fondului de Mediu a inaintat-o avocatul in Septembrie 2010, au trecut deci 25luni pana la momentul in care mi-am recuperat banii pe care initial mi i-a luat Boc pe prosteala cu Taxa Auto.

Taxa auto (dupa deprecieri) a fost 3.460lei, dobanda a fost 1.100lei si cheltuielile de judecata vre-o 840lei.

Conform contractului cu avocatul, cheltuielile de judecata îi revin in totalitate lui + jumatate din dobanda, pentru ca asa a fost intelegerea. La momentul inceperii procesului am platit doar taxa de timbru 50lei iar in cazul in care pierdeam procesul nu ma mai costa nimic in plus. Mi s-a parut fair-play, asa ca am acceptat acest contract si acum si-a luat si avocatul partea lui.

Acum ma bate gandul sa-mi iau si o Corsa din Germania... avocatul mi-a spus ca daca-i platesc taxa de prima inmatriculare pana in 31.12.2012 inclusiv am iar dreptul sa dau in judecata Statul Roman pe o perioada de 5 ani de zile de la plata taxei si o sa castig 100% sigur.

Mie mi-au intrat azi 4.010lei, sunt cu sufletul impacat ca nu le-am lasat banii pentru taxa asta de cacao, inventata de Statul Roman doar pentru a-i prosti pe români.
  • grosupetryca

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut vreau si eu sa ii dau in judecat dar mici intrebari
cam cat dureaza termenul de judecata ?
eu am platit taxa auto acum 7 luni in valoare de 1200 euro si am inteles ca se mai da si bani pe judecata si o dobanda
este adevarat sau nu , astept raspunsuri de la cei care i-au dat in judecata si au castigat procesul
MULTUMESC
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Urmeaza sa dau si eu in judecata statul pentru recuperarea taxei auto. Vreau sa intreb daca a reusit cineva sa castige "judecata" fara a fi nevoie de avocat. La termenele de judecata e nevoie neaparat de cineva sa ma reprezinte?
Skip ads

  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ptr d-l grosupetrica: se pot recupera toti banii platiti de dvs +dobanda +cheltuieli de judecata(adica banii care se dau la avocat).Pe Arges dureaza cam 8-0 luni cu tot cu recurs/
Ptr d-l Wannabe: exista posibilitatea sa nu va angajati avocat .Sunt cazuri in care s-au castigat procesele dar si cazuri in care puteti pierde procesul .Avand in vedere ca cheltuielile cu avocatul (care este de specialitate) se recupereaza in totalitate si pe dvs de fapt nu va costa nici un ban ,are rost sa mergeti cu sanse 50% ?
  • grosupetryca

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
multumesc andu41 raman dator
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,099
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si o veste buna pentru mine:

  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pentru o masina adusa din Statele Unite as Avea sanse sa castig taxa platita in 2008? Juristul cu care am vorbit mi-a spus ca nu, masina nefiind adusa din UE.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,099
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu vad de ce nu! La ea, oricum platesti taxe vamale! Si Taxe vamale si de inmatriculare? Parca prea multe. Cauta un avocat din zona ta care se ocupa cu asa ceva. Un jurist nu stie toate chichitele! Un avocat care se ocupa cu recuperarea acestei taxa stie cum sa jongleze!
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am o intrebare pt ''ahappyuser'' in hotarare scria procentajul la dobanda acordata ? am facut un calcul si iti vine cam 1.3 % / luna dupa suma care ai primit-o, ma intereseaza ca si eu sunt la sf de drum si inca nu am intrat in posesia hotararii si sunt curios de dobanda. in functie de ce ai primit tu daca pastrez proportionalitatea procentajului la suma platita de mine as mai inmatricula inca vreo 2 masinii ca e mai profitabil decat sa tin banii la banca Smile). mercy de eventualul raspuns
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am platit si eu taxa de poluare, 1.221 lei.
Pe un perete de la Finante, am gasit afisat:
RESTITUIRE TAXA INMATRICULARE:
La cererea de restituire se anexeaza:
1. Documentul de identitate (copie);
2. Documentul doveditor al platii taxei de poluare/taxei pentru autoturisme, respectiv chitanta fiscala/ordinul de plata si extrasul de cont (copie);
3. Cartea de identitate a vehiculului (in original si copie);
4. Certificatul de inmatriculare al vehiculului (in original si copie);
5. Declaratie pe propria raspundere ca nu a actionat in instanta Directia de Finante pentru recuperarea sumei reprezentand taxa de poluare (scris de mana sau listata la imprimanta).
DOSARUL COMPLET SE VIZEAZA LA CAMERA X.
Care sunt pasii de urmat pentru restituirea banilor? Depun aceste documente la Finante si astept, sau sa contactez direct un avocat? Nu e suma extraordinar de mare, dar daca se poate... de ce nu? De ce trebuie sa depun acea declaratie de la punctul 5? E o strategie cumva sa nu mai poti da Fiscul in judecata?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
todo_tdo a scris:Am o intrebare pt ''ahappyuser'' in hotarare scria procentajul la dobanda acordata ? am facut un calcul si iti vine cam 1.3 % / luna dupa suma care ai primit-o, ma intereseaza ca si eu sunt la sf de drum si inca nu am intrat in posesia hotararii si sunt curios de dobanda. in functie de ce ai primit tu daca pastrez proportionalitatea procentajului la suma platita de mine as mai inmatricula inca vreo 2 masinii ca e mai profitabil decat sa tin banii la banca Smile). mercy de eventualul raspuns

dobanda e de 6 si ceva pe an cum sa dea aia 1,3 pe luna?
Skip ads

  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pt alex haiducu
Taxa auto (dupa deprecieri) a fost 3.460lei, dobanda a fost 1.100lei

1100 / 25 (luni) = 44 ron
44 ron = 1.3% din 3460
daca ar fi 6 % pe an 3460*6%= 207 ron/an *2(ani cat a tinut judecata) = 415 pana la 1100 ..... ?
asa cred , matematic asa da ...... de aceea am intrebat sa vad daca e ok
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,686
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
todo_tdo a scris:Am o intrebare pt ''ahappyuser'' in hotarare scria procentajul la dobanda acordata ? am facut un calcul si iti vine cam 1.3 % / luna dupa suma care ai primit-o, ma intereseaza ca si eu sunt la sf de drum si inca nu am intrat in posesia hotararii si sunt curios de dobanda. in functie de ce ai primit tu daca pastrez proportionalitatea procentajului la suma platita de mine as mai inmatricula inca vreo 2 masinii ca e mai profitabil decat sa tin banii la banca Smile). mercy de eventualul raspuns

Masina am inmatriculat-o in August 2010, in Septembrie am inaintat dosarul avocatului (era ceva cu maxim o luna de la plata taxei aveai voie sa-i dai in judecata) apoi au curs 25 luni pana mi-au intrat banii. Nu m-a interesat procentul, dar cred ca e mai mult. Actiunea a inaintat-o avocatul in Septembrie, dar au fost ceva amanari pentru ca Tribunalul Sibiu era in mutare, asa ca efectiv termenul a inceput sa curga din 2011 (nu imi amintesc exact luna... parca Mai 2011 desi la un moment dat mi-a spus-o avocatul).

Rectific in ceea ce priveste cheltuielile de judecata : acestea au fost 784 lei, dobanda si taxa exact cat am mentionat in post-ul anterior. Am revazut cele 3 plati pe care le-au facut cei de la Finante Sibiu, fiecare plata detaliata cu suma exacta si pentru ce anume s-a platit.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
todo_tdo a scris:pt alex haiducu
Taxa auto (dupa deprecieri) a fost 3.460lei, dobanda a fost 1.100lei

1100 / 25 (luni) = 44 ron
44 ron = 1.3% din 3460
daca ar fi 6 % pe an 3460*6%= 207 ron/an *2(ani cat a tinut judecata) = 415 pana la 1100 ..... ?
asa cred , matematic asa da ...... de aceea am intrebat sa vad daca e ok





nu stiu ! daca depui bani la o banca ,dobanda pe an este de maxim 6.8 ! ce vorbiti voi aici e undeva peste 13 pe an! nu cred sa dea asa dobanda statul la niste bani luati aiurea! ar fi smecherie ,e mai mare dobanda lca la bonuri de trezorerie! am si eu de luat un rest de 4500 de lei din 6000 platiti anul trecut prin ianuarie! am facut cerere si am luat diferenta de taxa si am primit in cont 1500 de lei! sper sa fie adevarat ca au ceva de dat mie!
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Au dreptate colegii, dobanda e undevala 12-13 % pe an. Asa mi-au dat si mie. Se calculeaza din momentul actionarii in judecata (nu de cand s-a platit taxa) pana la hotararea de restituire definitiva si irevocabila.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
pai asa de prost sa fie statul sa dea dobanda mai mare ca bancile comerciale? daca imprumuti statul cu bani dobanda e de maxim 8!
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da e asa de prost si uite de aceea pierdem tot noi (de unde crezi ca iti da dobanda?). Ma gandesc ca e dobanda asa de mare pentru ca se calculeaza la niste bani pe care "i-ai dat fara sa vrei" (obligat ilegal daca pot sa spun asa).
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bun! e bine de stiut!
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi si mie dragi colegi, ce pasi urmez in baza a ceea ce am scris mai sus? Primul pas e sa depun cerere si restul de hartii la Finante sa imi restituie taxa, sau trebuie sa apelez la instantele de judecata?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR