Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pt "FSI" eu asa am procedat , fi atent aici, 1 te duci la finante faci cerere de restituire a banilor (totul se face pe baza de hartie scris negru pe alb,atfel iti pierzi timpul, si sa fie redactat in 2 ex unul le ramane lor unul tie si sa iti dea nr de inreg. ca daca nu ...poate uita sa dea raspuns in termen legal 30 zile) dupa ce primesti raspunsul , negativ bineinteles ca nu ai baza legala pe ce sa iti dea ei banii samd vrajeli de-a lor , ca nu sunt bani ...... cu raspunsul te duci direct la tribunalul de pe raza caruia apartii (asta sa nu dureze asa mult sa nu mergi la judecatorie ca prelungeti toata treaba ,daca ar fi sa mergi la judecatorie dupa ce castigi trebuie sa mergi la tribunal ...castigi si dupa aceea la curtea de apel) iti trebuie actele masinii in copie actele de provenienta ctr vnz.-cump tradus chitanta cu care ai platit taxa in copie (actele masinii din strainezia brif mare /mic ... si cele din RO carte talon) ai dai in judecata si in aprox 2 ani ai banii. totul trebuie sa fie in 3 ex si sa platesti si taxa de timbru judiciar daca bine stiu eu , am platit vreo 60 ron ceva de genu.dacaai vreo nelamurire ravino cu ?.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@EL-GABRY - incearca sa gasesti un avocat la tine in oras! E cel mai bine! Nu ai nici o treaba cu alergaturile. Eu asa am facut! Acum astept ziua cand imi dau banii! Am castigat tot ce era de castigat. Iar toata treaba a durat un an! Am pe pagina anterioara un print screen. Iar ca plata la avocata a fost 300 lei si mai are in caz de castig 10% - iar cum am castigat procesul, a mai castigat si ea ceva banuti. A mai fost taxa de timbru de 30 si ceva lei. Sper ca pana de Craciun sa iau banii! La suma pe care o am de luat s-au adaugat cheltuieli de judecata (taxa de timbru + comision avocat) si dobanda! Inca nu stiu suma totala exacta. Aflu zilele astea!
Bafta!
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti.
Marius, m-am gandit la un avocat, dar nu stiu daca sa apelez la el inainte sau dupa ce depun cererea de restituire a banilor si raspunsul lor oficial (adica NU).
Cred ca intai trebuie sa merg la Fisc sa depun cererea, dupa cum zicea todo. Poate au o revelatie si dau OK-ul de restituire fara judecata. Razz Tu cum ai procedat in prima faza?
Chiar, a recuperat cineva banutii doar in baza unei cereri la ei (alaturi de celelalte acte)?
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca ai fost tare cu "revelatia" nu stiu ce sa-ti spun o fi magia sarbatorilor prin apropiere dar ...... nu cred in atat de multa magie ca astia de la finate sunt ca in reclama la pateu "is chitre" Smile) , si nu vreau sa dea banii inapoi la oameni, incearca primul pas si fara avocat si ai sa vezi , si ulterior eu iti recomand sa faci si restul ca naaa eu asa am facut. si pe la sf lui ian o sa fiu cu banii in jab (sper Smile) )
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cu revelatia am fost ironic, de asta am pus zambiliciul ala. Mai mult ma interesau etapele. O sa ma duc la Finante sa depun cererea.
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Da..... eu am inteles ca ai fost ironic , nu ziceam in nume de rau , doar ca a fost tare faza cu relevatia, pe moment radeam de unul singur a fost haios, Very Happy. inca o data nu am spus-o in nume de rau, ca mai stim si noi de gluma altfel am lua-o la sanatoasa pe dealuri in ziua de azi daca nu tratam unele lucruri cu haz. toate bune colegii
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nitel cam tarziu dar ieri am avut un drum de facut (VL-IS) iar spre seara n-am mai intrat. De mine s-a ocupat avocata de tot. Tot ea a depus hartie la finante.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu am mai depus cererea de returnare la Finante. Ieri am contactat o avocata "cu referinte", i-am dus cate patru copii (asa mi-a cerut) dupa acte (brief mare, brief mic, CIV, certificat, CI, decizia de plata de la Finante, chitanta de plata) si mi-a spus ca asta e treaba ei. A intocmit actele pe loc, a pus un plic recomandat la Posta catre AFP si apoi a dus hartiile la Tribunal. Trebuie sa ii duc chitanta pentru taxa de timbru judiciar (39lei). Mi-a spus ca sansele de reusita sunt de 100%, a recuperat taxe de cateva mii de euro. Doar ca am de asteptat aproximativ un an, dar in cele mai multe cazuri s-au facut returnari si mai devreme. A zis ca bine ca m-am decis anul acesta, are informatii ca de la anul se vor schimba cateva aspecte si (e posibil) sa nu mai poate fi recuperata taxa, sau daca da - mai greu.
Gandeam cu voce tare la ea in birou, ce legislatie de kko avem. E o decizie a statului roman foarte interpretabila, nici ei nu stiu exact ce vor. Adica ori e o taxa si asta e, o platesti si gata, ori ne jucam de-a plata si recuperatul banilor. Mi-a spus ca statului roman ii convine de minune situatia asta, in ideea ca in ultimul an s-au strans la buget din aceasta taxa aproximativ 380 milioane euro. Iar inapoi s-au restituit cam 4 milioane. Se merge pe ideea ca nu toti dau statul in judecata si cam au dreptate. Aduna bani cu japca, pe cale legala. Iara banii "lucreaza", produc dobanzi, etc.
Asa ca, faceti intotdeauna copii ale documentelor la inmatricularea unei masini si actionati in judecata.
Eu acum trebuie sa astept. Sper sa fie cu folos.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Asa am avut si eu, copii dupa toate actele! Cand nu ai trebuie facute cereri pe la politie, etc, pentru eliberarea unei copii. La mine tot un an a durat - dosar depus pe 29.dec.2011. Inca nu am luat banii in mana dar in vreo saptamana, doua ii primesc!
Bafta!
  • gomalo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Noi va putem ajuta pentru RECUPERAREA TAXEI DE POLUARE prin procedura standard care dureaza intre 6-8 luni sau prin cea accelerata restituirea a 50 % din suma in 48 ore.

Pentru orice nelamuriri ne puteti contacta telefonic sau prin e-mail: gomalo.management@yahoo.com

SC Gomalo Management SRL

0755700183 sau 0751979060
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
instantele nu mai acepta darea in judecata a statului pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare! cei care au recuperat taxa si vand masina nu o sa io cumpere nimeni pana nu scade din pret valoarea acesteia! sau o parte!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ba accepta! Nu avea tu grija! Deja stiu avocati care si-au facut planul pentru noua taxa! Eu am luat banii pe taxa acum vreo 2 saptamani. avocata cu care am colaborat deja mi-a explicat care-i treaba si a inceput sa-si faca lectiile pentru noua taxa! Nu te poate obliga nimeni sa dai sau nu in judecata.
Nu e nimeni la registraturile judecatoriilor care sa nu-ti dea voie sa depui o cerere de dare in judecata!
La urma, urmei pot sa ma duc sa dau in judecata si gaina proprietate personala ca nu face decat un ou, nu doua, ca asa vreau eu! De dat in judecata pot!
Nu stiu de unde ai scos-o! Vii si arunci asa usor cu vorbe! Ai mai zis si in unele posturi anterioare chestii care nu au treaba cu realitatea!
In prima faza citeste nitel si aici: http://avocatrecuperaretaxa...rerea-avocatului/

"Iar procedura de recuperare a asa numitului timbru de mediu:
Temeiul ramane acelasi: Potrivit art. 90 alin. 1 din Tratatul Comunitatii Europene (T.C.E.), nici un stat nu poate aplica, direct sau indirect, produsele altor state membre impozite interne de orice natura mai mari decat cele ce se aplica direct sau indirect, produselor nationale.
Aceste dispozitii din T.C.E. au rolul de a asigura libera circulatie a marfurilor in spatiul comunitar prin interzicerea oricaror taxe interne discriminatorii fata de produsele similare din alte state comunitare.
In contextul aderarii Romaniei la Uniunea Europeana acesteia ii revenea obligatia confirmarii dispozitiilor art. 90 din T.C.E. Cu toate acestea taxa de prima inmatriculare prevazuta prin art. 214 alin. 1-214 alin. 3 Cod Fiscal si aplicabila autoturismelor ai autovehiculelor comerciale second-hand la prima inmatriculare a acestora în Romania constituie o masur? discriminatorie a Statului Roman fata de autoturismele second-hand din alte state comunitare in raport cu cele similare din Romania carora nu le este impusa o astfel de taxa. In consecinta taxa de prima inmatriculare impusa autoturismelor si autovehiculelor second-hand constituie o incalcare a dispozitiilor art. 90 din T.C.E." - citat de pe net!


Ultima modificare facuta de mariusgmg la Dum 17 Feb, 2013 9:19 pm
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
corect ,insa cererea se respinge de catre judecator la prima instanta!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
OK! Sa zicem ca el respinge! Poti face recurs! Dar daca avocatul vine cu tema facuta bine...
Dupa ce treci de toate instantele romanesti poti merge si la Tribunalul de la Strasbourg - trece mult timp, cheltui ceva bani dar ii iei inapoi pana la urma! Depinde de cat de bataios esti!
Si acum 6, 7 ani zicea lumea ca nu se poate recupera taxa, pana s-a gasit unu mai "prost" care nu stia treaba asta, a dat statul in judecata si a castigat! Very Happy
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
fiecare face ce vrea!
  • gonguta

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pentru cei care sunt in tema cu noiile taxe,legi,daca bag dosarul acum ce sanse am sa castig?am o taxa de 2200euro....
  • gonguta

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
am bagat dosarul acum tb sa astept sa vad daca il accepta sau nu daca cineva ma poate ajuta cu sfaturi ,legi care ma pot ajuta va rog sa postati.multumesc mult.
  • nicu1108

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
daca am platit taxa in dec. 2007 mai am vre-o sansa sa o recuperez..din cate am inteles(nu surse f sigure) daca trec 3 ani e cam greu de recuperat?
  • luca george

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
se putea recupera daca nu trec 5 ani . totusi consulta informativ un avocat.mie asa mi-au spus.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat

Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR