Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
A inceput sa imi apara si mie mesajul cu low coolant level uneori, insa nu sunt sigur daca este nivelul in vasul de expansiune suficient de gol cat sa intre mesajul asta. Mie mi se pare destul de plin vasul. Are cineva o imagine sau ceva sa imi dau seama daca am prea putin lichid in vas sau e buba lor?
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai vezi ca pe vas ai insemnat minim si maxim. atat timp cat e este peste minim nu cred ar trebui sa iti apara. eventual cumpara niste lichid si mai adauga 100 de grame sa fii sigur ca e aproape maxim.

oricum cel mai probabil e senzorul de vina, mergi la service sa iti schimbe vasul de expansine. la fel mi s-a intamplat si mie si mai multor persoane de aici.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe vasul meu nu este insemnat cu min ori max. Este un interval delimitat de sageti. Cantitatea de lichid era aproape de nivelul superior, am completat pana la sageata. Totusi nu ar trebui sa apara notificarea pe BC, deci probabil trebuie schimbat vasul.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la masina mea au schimbat vasul de expansiune de doua ori, in mai putin de un an......ultimul schimbat era cu un "upgrade", daca -i pot spune asa, in sensul ca avea plutitorul din interior ceva mai lat.....cica da aici era buba, sa strica acel plutitor si devenea "lenes", adica nu mai revenea in pozitia superioara ! poti sa-l verifici si singur...desfaci busonul , iar cu o surubelnita subtire impingi plutitorul in jos, iar daca acesta revine cu greutate, atunci iti trebuie alt vas de expansiune.....dar dupa parerea mea, daca nivelul antigelului este la imbinarea celor doua parti din care este compus vasul si tot iti da mesajul cu pricina, atunci mergi la service... e vasul dus !
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Gabi, cum mai e treaba cu zgomotele de la etrieri? au reaparut dupa schimbul amortizoareler? cati km ai facut de atunci?
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:Gabi, cum mai e treaba cu zgomotele de la etrieri? au reaparut dupa schimbul amortizoareler? cati km ai facut de atunci?


nu am facut multi km, din cauza zapezilor...aprox.700 km......zgomotele nu au reaparut !
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Maine ma duc sa imi schimbe vasul de expansiune. Mi-au comandat si amortizoare, sper sa se rezolve si la mine cu zgomotele Confused
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
la mine fac toate patru roti zgomot, nu mai suport. asta de cand au umblat la toti 4 etrieri. e foarte enervant, care o fi solutia?
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai si inainte sa umble nu se auzea? de ce au mai umblat atunci?

comform Gabrielei schimbatul amortizoarelor.....dar asta doar daca sunt ei baieti buni si vor sa faca asta, cum nu exista vorba oficiala despre treaba asta e foarte posibil sa nu fie cooperanti. m-am ganditis si eu sa iau garantia extinsa dar nu cred ca amortizoarele intra la garantie pt ca sunt consumabile cred.
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@burtal

Am achizitionat garantie extinsa GOLD pe inca 3 ani. Tipa de la care am luat mi-a explicat clar ca trenul de rulare(inclusiv amortizoarele) este acoperit in limita a 40.000km in garantia stadard de 2 ani. Cu garantia extinsa GOLD pe 3 ani pentru care am optat, limita a crescut la 80.000km. Deci poti sta linistit ca iti schimba amortizoarele daca e cazul. Eu am abia 15.000km in 19 luni, asa ca ma indoiesc de faptul ca voi depasi limita de 80.000km in cei 5 ani de garantie. Dar nu se stie niciodata Wink
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
problema e sa vrea aia sa le schimbe ca nu toti sunt atat de binevoitori ca cei de la braila Smile

iti scrie clar in contract treaba cu amortizoarele? nu de alta dar sa nu ai surprize, pt ca pe ofertele lor nu zice nimic legat de tren de rulare
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:pai si inainte sa umble nu se auzea? de ce au mai umblat atunci?

comform Gabrielei schimbatul amortizoarelor.....dar asta doar daca sunt ei baieti buni si vor sa faca asta, cum nu exista vorba oficiala despre treaba asta e foarte posibil sa nu fie cooperanti. m-am ganditis si eu sa iau garantia extinsa dar nu cred ca amortizoarele intra la garantie pt ca sunt consumabile cred.

se auzeau si inainte, dar mai mult pe fata stanga. acum se aud toate 4, ca au umblat la toate. nu stiu ce sa fac, este penibil!
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
dai 2 ture la braila una pt constatre si comanda piese si una pt schimbat efectiv Smile, incearca sa vorbesti cu aia de la reprezentanta poate reusesti sa le schimbi
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:dai 2 ture la braila una pt constatre si comanda piese si una pt schimbat efectiv Smile, incearca sa vorbesti cu aia de la reprezentanta poate reusesti sa le schimbi

de la timisoara la braila?Smile) o sa-i sun la reprezentanta, dar sunt plictisiti de mine, am mai fost de 3 ori, tot pentru asta. si pentru pata de ulei de la cutia de viteze, de la acea supapa. prima data mi-au zis: nu e nimic, asa e la toate, nu are nicio problema. si cand m-am dus la alt om de acolo, mi-au schimbat-o. surpriza, nu mai e patata cu ulei carcasa cutiei. sunt curios, poate la vara cand se incinge mai tare o sa refuleze iar.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cosjudah
eu nu inteleg de ce nu mergi la o alta reprezentanta, atat timp cat masina ta e inca in garantie poti merge la rice dealer OPEL
de ce nu ai incercat la ARAD si de ce nu la Szeged, Debrecen sau alt oras de granita care are reprezentanta Opel?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@negru : zi cu garantia aia, care e treaba e specificat clar amortizoare acolo?

a incercat cineva aplicatia asta? https://play.google.com/stor...=org.prowl.torque

am imprumutat de la un prieten un OBD din ala si de curiozitate l-am pus si am dat o tura si am observat o discrepanta


coolant temp conform OBD-lui ar fi mai mare decat ne arata noua ceasul respectiv din bord. temperatura in mers a fost si de 115 grade, la momentul cand am facut captura ma oprisem de 1 minut.

e posibil chiar asa sa fie? adica toate indicatiile pana la 90 grade au fost exact redate si pe ceas si pe aplicatie. dupa 90 ceasul de la masina nu s-a mai miscat dar aplicatia ne arata o temperatura mult mai mare
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@burtal

Nu am citit inca ghidul de garantie extinsa, ptr. ca va intra in vigoare abia din toamna cand imi expira garantia standard de 2 ani. Poti intreba si tu la un dealer. Mie mi-a zis o tipa de la Radacini Brasov. Oricum imi luam GOLD pe 3 ani si daca nu-mi zicea detaliul asta.

Sincer, nu cred ca garantia extinsa este achizitionata in ideea sa-ti schimbi amortizoarele daca pica sub un anumit numar de km. Sunt multe alte chestii care se pot defecta la masina dupa ce trec 2 ani si care ar costa mult mai mult decat un amortizor. De ex. daca mi se defecteaza ceva la AFL, la EPB, la climatizare, la BCM, la ECU, la ESP(asta ca sa nu mai vorbim de motor sau cutie) costurile ptr. a remedia o asfel de defectiune ar fi mult peste pretul unui amortizor, care nou e cam 100 de euro.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
da, normal, dar ar fi bine sa poti si amortizoarle nu? Very Happy
si daca cat ai garantia nu pica nimic si fix dupa incep sa pice? stiu ca suna paranoic dar am multi prieteni carora le-au crapat diverse chestii (si nu numai legat de masini) dupa ce garantia se termina.
producatorul stie el ce stie, nu sunt multi care fac 30000 km in primi 2 ani, eu cred ca probabilitatea ca ceva sa carape in 2 ani sau 30000km e de 5-10%, dupa 30000km cam 30-40%(de aia te si pune sa o cumperi (are 60% sa iti ia banu fara sa se intample nimic )) iar dupa evident riscul de defect creste dar deja iesi din garantie.
de asta nici nu stiu daca sa o cumpar sa nu
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cum iti dai seama daca este zgomot de la amortizoare? la ce viteza se aude?
caci intr-adevar, se aude un troncanit la viteza mica in anumite denivelari din asfalt.. dar nu stiu daca e ceva normal sau daca e defectiune.
In principiu la nicio masina noua (nici la logan) nu se aude zgomot de la denivelari mai mult decat trebuie. Cum de tocmai la modelul asta sunt asemenea ciudatenii?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
florin, cel mai bine incerci daca ai undeva cu piatra cubica, si eventual la vale, o sa observi ca in momentul in care apesi frana troncanitul se diminueaza semnificativ.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR