Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da masa + de la geamul electric ºi + de la închiderea centralizata. Culorile celor 2 fire ma intereseaza. În tutorialul video a lui Stefan Tolos acolo spunea gri verde + la geamuri elelctrice doar la închiderea centralizata nu mai specifica culoarea firului +.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Intreaba pe Tolos, eu nu stiu de ce tutorial vorbesti. Aici se discuta doar de modulul de inchidere, varianta @ron.
  • gioabadanut

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut,
eu din ce am citit pare cam complicat ce incercati sa faceti, nu era mai simplu daca din modulul de inchidere cand aflam care pin primeste impuls la a doua actionare din telecomanda sa il legam la butonul de actionare a geamului? asa nu ar merge? zic si eu, nu ma pricep
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@gioabadanut : Cred ca nu ai inteles deloc ce se doreste de la acest modul de ridicare geamuri din telecomanda de pe cheie!
Skip ads

  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit sa fac un modul dupa schema postata de florin1974. Este foarte simpla , ieftin si sper eu de durata . Merge perfect pe Astra G 3 usi ( cu modul confort ) .


Si cu el montat + o carcasa improvizata si desigur pt mai multa siguranta , o ...siguranta Laughing


Multumesc lui florin1974 pentru schema si pt raspunsurile la unele nedumeriri .
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am cumparat si instalat o alarma ,,Thunder C A 105 '' ,si vreau sa fac si geamurile sa se ridice din telecomanda de la alarma .
Masina este ,cea din semnatura ,Astra F Caravan din 1996. Geamuri electrice am numai pe fata.
Orice sfat este binevenit.
Toate cele bune
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stie careva de unde as putea lua un + sau - de la inchiderea centralizata la vectra c half can? Vreau sa aprind un bec in momentul deschiderii masinii.
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
pe clubul din spania in care sunt registrat este postata metoda asta se pune un diod 1N4001 intre cablurile ros-galben si albastru negru de la modulul confort si geamurile se ridica la a doua inchidere din cheie si o poza de la cabluri si unde este modulul confort [img]http://i.imgur.com/hUXZS.jpg?1[/img][img]https://dl.dropbox.com/u/50562016/llave%20cristsl/IMG210.jpg[/img]
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Adica cum la a doua inchidere. Eu am inchidere centralizata fara alarma am geamuri electrice fata si turela electrica, din cheie daca tin mai mult pe inchis se inchid geamurile. Acum intrebarea este cand apas o singura data pe inchis din telecomanda masina se inchide normal, nu? Iar daca apas de doua ori, o data se inchide masina si mai apas o data pe inchis se inchid si geamurile sau cum?
Iar modulul confort inseamna inchidere centralizata si geamuri electrice f+s sau doar fata?
Multumesc



Numa bine (ssergiiu).
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
cand zic la a doua inchidere ma refer cand apesi odata pe buton sa inchis masina si dupa aia mai apesi odata este atunci cand se inchid geamurile, modulul confort este cel care face ca geamurile sa se inchida cu o simpla apasare de buton adica nu e necesar sa tii butonul apasat casa urci geamul il apesi odata si geamul urca singur ma explic '?
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am intales. La vectra b x1.8xe din 97 merge sa pun acea dioda la ros-galben si albastru negru ca si in clip?.



Numa bine (ssergiiu).


Ultima modificare facuta de ssergiiu la Vin 31 Aug, 2012 12:53 pm
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
la vectra be nustiu e probata doar pe astra g , dar ai putea face proba sa vezi daca merge
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
O sa incerc si o sa revin cu amanunte doar sa cumpar dioda Laughing .


Numa bine (ssergiiu).
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
ok asteptam atunci
  • pana_azzaro

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
salut, la vectra mea b2, cand inchid din cheie, daca rasucesc de 2 ori se inchid geamurile, dar din telecomanda nu, nici la a doua apasare, nici daca tin apasat, nimic! mentionez ca la a doua apasare a butonului de inchidere de la telecomanda, masina se "armeaza" sau ceva de genul si se mai aprind 1 avariile!
Imi poate spune cineva cum fac sa inchid geamurile din telecomanda?
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Pai cred ca tot asa se face ca si la astra g eu inca nu am dioda ai sa incer.


Numa bine (ssergiiu).
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
La vectra b 97 a mea am facut sa se ridice geamul din telecomanda la prima apasare fara a pune nici o dioda
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
szian deja intarzii sa ne spui cum ai facut
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
laur_astra a scris:pe clubul din spania in care sunt registrat este postata metoda asta se pune un diod 1N4001 intre cablurile ros-galben si albastru negru de la modulul confort si geamurile se ridica la a doua inchidere din cheie si o poza de la cabluri si unde este modulul confort [img]http://i.imgur.com/hUXZS.jpg?1[/img][img]https://dl.dropbox.com/u/50562016/llave%20cristsl/IMG210.jpg[/img]


Care ''modul confort''?
Aceea(piesa respectiva din acea zona) este modul inchidere/alarma originala Opel.
A legat acea dioda la firul rosu gros cu dunga subtire galbena si la firul negru gros cu dunga albastra subtire?
Cum a legat dioda intre cele doua fire ca nu am observat din video. Multumesc.
Eu am pus la Astra G Caravan 2001 dioda 1N4007 intre mufa actuator inchidere si mufa buton geam la ambele usi fata... si se inchide la prima apasare(cand se activeaza doar inchiderea),la a doua apasare se activeaza alarma.
O intrebare te rog, daca imi permiti.
-Este valabil video la toate Astrele G si dioda respectiva este 1N4001? Multumesc.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna baieti ! Scuze pentru întirzierea ! Tot de aici am învaþat treaba cu ridicarea geamului din telecomanda la vectra b. Sa încep : la maneta de la capota este plasticul în forma de L. Are un surub din plastic. Desfaci acolo scoti plasticul ala în forma de L si acolo gaseºti 3 legaturi de fire. Cel din partea de jos e mai mare si are mai multe fire. În firele ale trebuie sa cauþi 2 fire subþiri. MARO CU LINIE NEAGRA SUBTIRE ºi MARO CU LINIE ROSIE SUBTIRE. Între cele doua fire faci punte cu un fir liþat ! Dupa aia apasi pe telecomanda odat. Dupa ce sa închis uºile se ridica si geamul. Ambele faþa ! Mult succes. Daca nu va descurcaþi lasaþi mi mesaj privat cu nr si va sun.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR