Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci Mobil 1 0w40 New Life ? are aprobare pentru Benzinare in special !
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In legatura cu uleiul Mobil 1 0w40 la 4L (deci european) am vazut si eu in mai multe supermarket-uri si cu data fabricatiei pe bidon (2012-2013) si la un pret bunicel (pe la 170-180 lei) si imi facea cu ochiul dar cand ma uit la bidon arata jalnic si nu imi inspira incredere.
Bidonul e strimb, parca e slefuit ("luat la pila" ) nu turnat si bidoanele nici nu seamana intre ele.
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu bag febi adus din germania
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
http://openjur.de/u/128226.html

http://translate.google.ro/...D1280%26bih%3D909

http://www.microsofttransla...2Fu%2F128226.html


Ultima modificare facuta de neuro la Sam 18 Jan, 2014 10:16 am, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
nu-mi deschide link-ul .....
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
clic pe Open this content in a new window daca ai windows 7 internet explorer 11
sau cauta OLG Düsseldorf, Urteil vom 22. Januar 2008 - Az. I-20 U 46/05 , pe urma te descurci tu
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
....preferam sa ne spui tu ce ai descoperit ! ...o faci cu tact si intelegere + sarcasm ...si mie imi place asa !
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
http://www.microsofttransla...2Fu%2F128226.html
E acelasi link, gurile rele spun ca ar fi vorba chiar despre Exxon Mobil.
In urma acestui proces i s-a interzis sa mai vanda Mobil 1 ca Fully Synthetic, si tot atunci Mobil 1 fully synthetic s-a transformat in Mobil 1 SHC Synthese Technology, in compozitia caruia dupa cum se explica intra ulei hidrocracat grupa II si III ( sanchi - Exxon ii spune VIsom Laughing )


Ultima modificare facuta de neuro la Sam 18 Jan, 2014 10:46 am, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...am parcurs ceva din sedinta deschisa publica .....apoi te ia cu somn. ..ca paratul ...ca reclamantul .... prea multa poveste. Cred ca daca iau TOATE uleiurile de pe piata si le fac niste analize la sange , nu cred ca exista unul care sa intruneasca eticheta la fix ! In cel mai bun caz voi gasi doar niste ,,rotunjiri,, si tot voi gasi neconcordante.
Intrebare ..... cit crezi ca va afecta acest ,,docoment,, decizia publicului consumator in vederea achizitionarii uleiului Mobil ?


Ultima modificare facuta de 13nicu la Sam 18 Jan, 2014 10:48 am
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, daca se vor analiza uleiurile etichetate fully synthetic sau 100% synthetic, poate ca nici unul nu va intruni aceste cerinte, dar prea era Mobil 1 Batman - Batman. Te rog nu ma mai ispiti...
M-ai inteles gresit , eu nu vreau sa influentez pe cineva sa cumpere sau sa nu cumpere o anumita marca de ulei ( fie el chiar si Mobil 1 ).
Si jurasem ca nu mai postez pe Club Opel Embarassed
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
... Laughing ha, ha ...daca ai sti cite am jurat si eu ! Pai cit timp te-ai straduit sa faci link-urile functionale si sa ne oferi inclusiv traducerea, nu ti-ai adus aminte de juramant ? Laughing
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ba mi-am amintit, dar nu m-am putut abtine sa nu-i mai dau inca o lovitura mortala lui mintosu.
Si doar te-am rugat sa nu ma ispitesti ...
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Neurooooooo ...stapanirea de sine e totul ! Oricum va intra si Mitosul cu ceva pagina web prin care iti va face demonstratia praf. Gaseste el ceva ..... ori ca judecatorii erau betzi ....ori ca a fost o facatura cu mita ......

Nu folosesc Mobil 1 dar sint sigur ca aici sint utilizatori de Mobil pe care acum i-ai pus pe ganduri ....... sti, peste ,,contra,, asta ce oarecum e si constructiva , omul intra , citeste si apoi se intreaba in apropierea schimbului de ulei ...,,,,deci sa mai folosesc Mobil sau nu ?,,
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ neuro - poate sa contina si pipi de motan, dar isi face treaba ! - si asta e rolul lui

http://www.youtube.com/watch?v=wYeYubD4Erw 112.000 km

http://www.youtube.com/watch?v=1cO73YXlkyI 148.000

Pe Autor il cunosc, vorbim pe Skype, acum are 174.000 cu masina, foloseste ulei de la 2.500 km
p.S la 167.000 km a facut compesia si are 13 pe toate 4 cilindri.
Mai conteaza ce proces au aia acolo...
P.S 2 - Vrei sa iti gasesc Review negativ pe orice piesa OE din masina ta ???[b]
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Impresionant... E de-a dreptul pur si simplu.
Si pana la 2.500 km a mers fara ulei ? Incredibil!
Hai sa clarificam, eu nu am spus ca Mobil 1distruge motoare ( asa cum distruge uleiuri motorul Matizului lui Mintosu), dimpotriva e un ulei foarte bun (grupa III + ) daca nu il nimeresti manarit.
Razboiul a inceput cand Mobil 1 a inceput sa fie promovat pe forum ca fiind fully synthetic. E uite ca nu este. Eu nu am postat pareri personale, trebuie sa recunosti ca o instanta e mai credibila decat mintosu care nu stie sa faca deosebirea intre un semisintetic si hidrocracat, si chiar mai credibila dacat bluetux care nu face deosebire intre PAO ( polialfaolefine) si un dispersant pt.cenusa pe nume polyolefin polyamine succinimide, cauza din care, bluetux, atunci cand vedea in fisa de securitate a unui ulei, polyolefin polyamine succinimide, era in culmea extazului spanand ca este PAO
Numa' bine.
Am o nedumerire... de ce tot demonta motorul ala din 30.000 in 30.000 ? Pozele sunt facute inainte sau dupa ce a spalat motorul ? Smile


Ultima modificare facuta de neuro la Sam 18 Jan, 2014 3:26 pm, modificat de 2 ori in total
  • ray-m

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
......si totusi care ar mai fi full syntetic la noi si si are norma GM-LL-A-025 ?
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Noi am inteles ca NU e fully synthetic! Nu trebuie sa vedem fise in fie care zi. Daca este mai bun cu macar 10-20% decat ulei OE din fabrica ( fie GM , fie Elf sau alt ) este bine.
Daca cauti ulei perfect in toate punctele in fisa lui nu il cumperi la pret de 150-250 lei pe 5 L Smile

* Il desface sa vada in ce stare este pe viu, nu ce scrie pe fisa Smile
* Pentru ca are grija de masina si de motor, verifica din 30 in 30k km - Evident o face doar pentru EL !


P.S - Foarte interesanta info am aflat de la el - Mobil pereodic face analize la benzina/motorina in tara unde exporta uleiurile lor originale, si fac ajustari minore in acele uleiuri pentru fie care tara in parte pe baza probelor acumulate de la combustibil. Asta am auzit si din alta tara de la un cetatean de rand ...
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Foarte frumos din partea Mobil 1, daca in Romania ar exista doar Rompetrol ( e doar un exemplu ) sigur as baga Mobil 1 gandindu-ma ca e in deplina armonie cu benzina ( glumesc, fireste ) dar cum in Romania gasim Rompetrol, Petrom, Mol, Omv, Agip etc. si fiecare se lauda ca benzina lui e mai buna decat a celuilalt (formule diferite), roaga-l pe prietenul tau cu care vorbesti pe skype, dar si pe cetateanul din vest, sa-mi spuna si mie pontul dupa care pot pot sa identific bidonul de Mobil 1 proiectat in deplina armonie cu benzina 95 de la Petrom Smile)
Succesuri..
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu am spus ca cred in asta , ca cineva va obosi sa faca teste pentru a face un produs mai bun pentru o anume tara. Cel mai probabil nu exista asa ceva, era doar o ideie , sau mai bine zis un zvon Smile
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
eu zic sa-l angajam pe neuro sa fac teste la uleiuri si combustibili si tot motul o sa iasa cel mai bun, un ulei cu un fel de esteri , dar nu se stie ce fel de esteri contine.

eu v-am mai spus reclama e mama comertului, atentie la reclama si produs.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR