Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ce rost are sa vezi o fisa tehnica de ulei cand e proaspat, daca dupa 5 mii se face "apa" ??? Daca tot aruncati cu fise peste fise, macar sa vedem naibi pe cele reale, cu ulei marca X folosit Y nr de km, in ce regim urban/extraurban , si ce anotimp vara/iarna ! Eu am vazut peste 30 de fise facute de la consumatori de rand ( oil-club.ru ) , fara reclama si alte prostii, doar ca nu sunt in limba romana sau engleza sa o poate intelege oricare... Aratati o fisa cu un test facut in RO cu Motul, cu Mobil 1, cu Total sau Elf ceva folosit in motor !
Skip ads

  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai daca ai fisele cu analize de ulei uzat, trage-le o poza cu telefonul, baga-le pe forum si s-o gasi careva sa-si piarda timpul cu ele pe google translate.
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Urmeaza reclama Motul, unii dintre cititori pot fi afectati emotional.
Pt. Motul sunt valabile analizele de ulei uzat Blackstone din Canada si America, Motul are aceleasi produse indiferent in ce parte a lumii sunt vandute.
Ramane de vazut analize pt. Mobil 1, care se stie ca pt. Europa are fabrica in Turcia si vinde altceva si pt.Elf tinand cont de faptul ca se face la Brasov.
Care este uleiul ce la 5.000 e apa . spune-i pe nume !
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Motulule , lasa-ma cu Canada si America ! Si in Germania se merge 30.000-40.000 km fara probleme, da aici poti ? O tara mai apropiata ca clima si poluare ca RO nu ai ? Analizele alea am vazut si eu. Gaseste ceva fresh macar de la bulgari , polonezi, unguri ... ceva langa Romanica. O analiza cu praf si mai ales benzina ca la noi sa vedem ce poate uleiul ala...

Apa ?
1. Toyota "ENGINE OIL 0W-30 - in 10k km - apa
2. Totek HR 5W-40
3. Xenum VX 5W30 - in 8k km - apa
4. BP Visco 7000 0W-40 LL-04 C3 - 8.500km apa

Tot ca exemplu de departe !



Subaru Tribeca 3.0 din 2005, a mers 2.000 mile in State ! Cu +25 / +43 temperaturi de vara / 50% oras /50% autostrada
* este scris gresit ca e ulei Dizel 10w40 !
Este vorba de Mobil1 0W40 USA

P.S in State si Mc are alt gust Smile


Ultima modificare facuta de vlad-OPC la Dum 19 Jan, 2014 10:38 pm
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
neuro totusi ce masina ai si ce motor, e chiar un mister? in afara ca vinzi motul altceva?........

motoarele frantuzesti sunt bune ele cat le tin cureaua de distributie apoi costa 2000 lei reparatul, asa si cu uleiul frantuzesc pina ii rupi filmul.

Octavian ala de il citai a desfintat motulul tau inainte de al folosii eu, dar nu l-am crezut si am zis sa incerc. apropo ca si la Sam tot 8000 km a tinut, probabil ca esterii aia lipsesc altfel nu se explica.

il astept pe bh13ncu, ca e talpaci, sa vina cu experienta lui, sa vezi atunci

sigur o sa apara si primele plingeri, ca pe vw forum, sa te vad neuronule pe unde scoti camasa tu si cei de la blackstone , care fac doar reclama si nimic altceva.

avem si noi laborator la ploiesti, pentru curiosi .

mobil1 se face in belgia de ani de zile si gama mobil in franta, asta cu turcia baliverne ieftine postate pe forum.
elf/total de la brasov indeplinesc aceleasi calitati, oricum sunt uleiuri medii pentru motoare frantuzesti care merg cat le tin cureaua.

neuro cand foloseam eu motul tu nici nu stiai de uleiul asta, este ca vinzi motul?
neputinta de a posta pe loganclub si vw forum te chinuie rau.
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Mintosu, tu vrei sa spui ca eu nu postez pe Logan Club Si pe VW pt. ca am ban ? Strongless de pe Logan Club iti spune ceva ? Ala sunt eu, nu am ban, si daca vrei intru acum si iti spun Salut Mintosule.
Cu o schimbare de I.P. , MAC-ul placii de retea si nr. de identificare a HDD-ului pot sa postez unde vreau eu, chiar daca as primi ban, dar crede-ma nu sunt eu ala care crezi tu.

Se pare ca acelasi Octavian a desfintat si Mobil 1 0w40, mai are rost sa mai discutam ? Verdictul lui maxim 10.000 ! ce nu intelegi ?

Mitosule, laborator pt. analiza ulei uzat este si in Bucuresti in sectorul 4, dar recomandarea mea pt tine este urmatoarea: cand iti mai merge motorul neregulat la ralanti , du-o la un tester, schimba benzina. Ralantiul ar putea sa fie neregulat din cauza uleiului intr-un singur caz , atunci cand ti-a cazut ralantiul in baia de ulei Smile
Mintosule , tu chiar ai tupeu cand spui ca Mobil nu s-a facut la turci.
Ce interes ar avea Mobil sa faca ulei in Franta, francezul nu munceste pe 500 de euro ca turcul, si paradoxal Mobil made in Franta se vinde cu acelasi pret, sa piarda oare Exxon Mobil? Eu sunt convins ca nu.

Vlad Opc pai ala e ulei omorat in motor ?! Are 1000 mile.
Nu conteaza ca analizele de la Motul sunt facute in America sau Canada, si analizele pt. Mobil 1 tot acolo au fost facute , in aceleasi conditii ,pe aceleasi motor, acelasi nr. de kilometri si cu acelasi sofer, Motul x-cess a iesit invingator in lupta cu uleiul facut in tara in care Mc-ul si Coca Cola au alt gust. Mobil 1 a depasit in multe cazuri limita maxima de uzura pt. motorul respectiv

Da masinile merg in Germania 30.000 - 40.000 km, cu un schimb de ulei, fac aia 2-3 schimburi de ulei apoi le cumpara fraiericiu roman ( moama, mooaaamaaa, mi-am luat masina din Germania) dupa care intra pe Club Opel si se plange ca masina consuma ulei .


Ultima modificare facuta de neuro la Lun 20 Jan, 2014 12:18 am, modificat de 4 ori in total
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Neuro- nu esti deloc atent ! Am si zis acolo sus " exemplu de departe " nu e de luat in seama pentru ca e departe de noi ! Distanta de mii de km...
P.S - a 2-a poza e cu 2000 mile = 3200 KM - la cuptor de 40+ grade ! - repet nu ma intereseaza cum a iesit fisa lui, pentru ca e U.S.A Smile

Te rog ma multe info unde este in Sector 4 - si ce costuri implica? Vreau sa le fac o vizita. Si de ce nu a dorit nimeni sa faca un test la ei pana acum ?
  • c0sty

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:
il astept pe bh13ncu, ca e talpaci, sa vina cu experienta lui, sa vezi atunci

neuro cand foloseam eu motul tu nici nu stiai de uleiul asta....
.


Am dat uleiul unui prieten,care vroia sa faca schimbul cu acest ulei.
Toata ziua am facut sa citesc pagini din urma...am in cap numai TBN ACEA etc.....ramane sa mai aprofundez.

Mitosu,si eu il asteptam pe bh13encu cu raspunsuri mai concrete,dar m-am inselat...raspunde greu,si cand o face,are "efectul ninja" - ceata totala!
Si din cate am citit in urma, ai folosit motul cu acea de motorina,pe un logan pe benzina.
Si eu daca bagam uleiul asta fara c3,intram si afirmam ca e un ulei prost.
Skip ads

  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Aici se fac analize pt. ulei uzat in Bucuresti sector 4

http://www.sgsgroup.ro/ro-R...ant-Analysis.aspx
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:Mintosu, tu vrei sa spui ca eu nu postez pe Logan Club Si pe VW pt. ca am ban ? Strongless de pe Logan Club iti spune ceva ? Ala sunt eu, nu am ban, si daca vrei intru acum si iti spun Salut Mintosule.
Cu o schimbare de I.P. , MAC-ul placii de retea si nr. de identificare a HDD-ului pot sa postez unde vreau eu, chiar daca as primi ban, dar crede-ma nu sunt eu ala care crezi tu.


Se pare ca acelasi Octavian a desfintat si Mobil 1 0w40, mai are rost sa mai discutam ? Verdictul lui maxim 10.000 ! ce nu intelegi ?

Mitosule, laborator pt. analiza ulei uzat este si in Bucuresti in sectorul 4, dar recomandarea mea pt tine este urmatoarea: cand iti mai merge motorul neregulat la ralanti , du-o la un tester, schimba benzina. Ralantiul ar putea sa fie neregulat din cauza uleiului intr-un singur caz , atunci cand ti-a cazut ralantiul in baia de ulei Smile
Mintosule , tu chiar ai tupeu cand spui ca Mobil nu s-a facut la turci.
Ce interes ar avea Mobil sa faca ulei in Franta, francezul nu munceste pe 500 de euro ca turcul, si paradoxal Mobil made in Franta se vinde cu acelasi pret, sa piarda oare Exxon Mobil? Eu sunt convins ca nu.

Vlad Opc pai ala e ulei omorat in motor ?! Are 1000 mile.
Nu conteaza ca analizele de la Motul sunt facute in America sau Canada, si analizele pt. Mobil 1 tot acolo au fost facute , in aceleasi conditii ,pe aceleasi motor, acelasi nr. de kilometri si cu acelasi sofer,[b] Motul x-cess a iesit invingator in lupta cu uleiul facut in tara in care Mc-ul si Coca Cola au alt gust. Mobil 1 a depasit in multe cazuri limita maxima de uzura pt. motorul respectiv[/b]

Da masinile merg in Germania 30.000 - 40.000 km, cu un schimb de ulei, fac aia 2-3 schimburi de ulei apoi le cumpara fraiericiu roman ( moama, mooaaamaaa, mi-am luat masina din Germania) dupa care intra pe Club Opel si se plange ca masina consuma ulei .


mai faci multa reclama la motul?

in fostul meu laborator de 1,6 motul a pierdut in 8000 km lupta cu cilindrii si pistoanele, se pare ca e traditie nu tine mai mult de 8000 km suntem mai multi care am patit-o.

mobil1 a tinut in motorul lui Octavian 16 000 km in conditii de stres, talpa si liniute la greu.

nu o fi el mobil1 cel mai bun ulei din lume, dar nici motul nu trece deasupra cu toti esterii lui, aia care ar fi sau nu in amestec.

neuro nu castigi nimic cu reclama proasta pe care o faci motulului, doar plictisesti publicul.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
c0sty am folosit motul 8100 xcess 5w40 pe un motor de renault 1,6 benzina, ulei care indeplinea si norma rn700 pentru benzina, chipurile indeplineste si acum , dar cum ramane de vazut.

in schimb pe forumul asta nu foloseste nimeni eneos , am inteles ca sunt uleiuri foarte bune.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce am urmarit atitea pagini cu voi ,,CONTRELE,, eu mai spun inca o data ca folosesc Ravenol VSI 5 W 40 care este un ulei foarte bun ,nu este atit de reclamat pe net dar este bun am citeva schimburi si se comporta excelent ,habar nu am nici acum cum este dar este bun:))) (sau poate ca stiu ....cine stie?)
Skip ads

  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Tase, ia vezi tu... termina cu reclama la Ravenol ! Hai recunoaste ca esti vanzator de Ravenol.
Nici nu ma mir ca e bun, normal e fully synthetic, nu Synthese Technology ca Mobil 1Smile
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:
in schimb pe forumul asta nu foloseste nimeni eneos , am inteles ca sunt uleiuri foarte bune.

mitosu a scris:
mai termina cu reclama la motul, daca era bun se gasea pe rafturile magazinelor, un ulei care nu se cauta nu e bun


Mintosule cum sa fie bun Eneos daca nu il gasesti pe rafturile magazinelor ? Nimeni nu aduce pt. ca nu exista cerere pt Eneos deoarece e un ulei prost. Japinezii stiu sa faca ssbii de samurai si casetofoane Sony Smile
Nici Red Line nu se gaseste pe orice raft ca Elf , Mobil si Castrol, prost si Red Line.
Am facut apel la logica ta, altfel nu cred ca puteam sa debitez asa ceva Smile
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
neuro a scris:Tase, ia vezi tu... termina cu reclama la Ravenol ! Hai recunoaste ca esti vanzator de Ravenol.
Nici nu ma mir ca e bun, normal e fully synthetic, nu Synthese Technology ca Mobil 1Smile
..Ete ca nu sunt ...si eu cumpar de la cineva care este vinzator,munca mea este total diferita de vinzari...eu am spus doar cu ce merge bine motorul meu:)) Si habar nu am daca este full sau nu...treaba e ca e bun pentru motorul meu.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Mah ..... nu va jucati cu mine ! Am Motul X-cess in ,,motora,, ..... am pana acum 1500 km dar nu ma intrebati nimic pt ca n-am mai verificat joja ! Becul a inceput sa se stinga regulamentar , sunetul e in regula ....
....... oricum , la vremea schimbului am sa bag aparatul foto in ligheanul cu ulei ....si daca e ,,zama,, ...si daca esterii is nevazuti ...si TBN a pierit ..... va tund ! .....

Si sa fim intelesi ! ... asta nu-i reclama mascata !
Am vazut cum pica jos din baie un ulei stil ,,zama,, ...... mai intai curge ceva zeama galbuie ....apoi o da cu negreala si cocs ...iar la final vin niste noade de ceva compozitie bizara de consistenta usoara ....practic tot uleiul ,,se desface,, in componente.


Ultima modificare facuta de 13nicu la Lun 20 Jan, 2014 8:15 pm
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:
mitosu a scris:
in schimb pe forumul asta nu foloseste nimeni eneos , am inteles ca sunt uleiuri foarte bune.

mitosu a scris:
mai termina cu reclama la motul, daca era bun se gasea pe rafturile magazinelor, un ulei care nu se cauta nu e bun


Mintosule cum sa fie bun Eneos daca nu il gasesti pe rafturile magazinelor ? Nimeni nu aduce pt. ca nu exista cerere pt Eneos deoarece e un ulei prost. Japinezii stiu sa faca ssbii de samurai si casetofoane Sony Smile
Nici Red Line nu se gaseste pe orice raft ca Elf , Mobil si Castrol, prost si Red Line.
Am facut apel la logica ta, altfel nu cred ca puteam sa debitez asa ceva Smile


nu trebuia sa raspunzi, e si asa efortul prea mare pe care-l faci cu promovarea respectiva.
ba chiar se gaseste , dar nu fac reclama ca nu sunt platit.
proaste vanzarile de esti pur si simplu disperat.
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
http://wheelsdirty.com/blac...r-engine-rebuild/

Bh13ncu, tunde-l pe Mulahul...Smile
Nu ai de ce sa-ti faci griji , uite cum arata un Motul x-cess la 2 .600 mile dupa ce a ''parat'' cu PAO si esterii din compozitie loviturile nemiloase ale pistoanelor unui Subaru de 2,5 cu ocazia participarii acestuia la 2 raliuri.
Blackstone spune ca pe viitor poate sa mareasca intervalul chiar daca acesta va include inca 2 raliuri.
Cifrele din coloana neagra din extrema dreapta, indica valorile maxime universale de uzura pt nr. de km efectuati,, iar cele din coloana din extrema stanga uzura motorului, care este data de cat aluminiu, cupru, fier si crom se gaseste in ulei.
Dupa cum vezi sunt cu 50% mai mici in conditiile in care masina a participat la 2 raliuri.
Analiza este aproximativ recenta, aprilie 2013, deci uleiul are formula actuala.

Dar mai bine citeste ce spune proprietarul si laboratorul, parerea mea este ca Blackstone este mai avizat decat Mintosul in a pune un diagnodtic pt. un ulei uzat.
Na, ca iar am facut reclama la Motul de data asta in mod direct, fara mesaje subliminale.


Ultima modificare facuta de neuro la Lun 20 Jan, 2014 9:07 pm, modificat de 4 ori in total
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
bh13ncu a scris:Mah ..... nu va jucati cu mine ! Am Motul X-cess in ,,motora,, ..... am pana acum 1500 km dar nu ma intrebati nimic pt ca n-am mai verificat joja ! Becul a inceput sa se stinga regulamentar , sunetul e in regula ....
....... oricum , la vremea schimbului am sa bag aparatul foto in ligheanul cu ulei ....si daca e ,,zama,, ...si daca esterii is nevazuti ...si TBN a pierit ..... va tund ! .....

Si sa fim intelesi ! ... asta nu-i reclama mascata !
Am vazut cum pica jos din baie un ulei stil ,,zama,, ...... mai intai curge ceva zeama galbuie ....apoi o da cu negreala si cocs ...iar la final vin niste noade de ceva compozitie bizara de consistenta usoara ....practic tot uleiul ,,se desface,, in componente.

Stai linistit... am avut Motul X-cess 5w40 in y17dt . Am mers cu el 11000km, din decembrie pana in iunie si s-a comportat foarte bine si nu am avut cocoloase in el cand l-am schimbat Wink
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Mah ........ cind ajung pe topicul asta ma trec numai bufeuri ! ....ba ca-s pe marca si formula buna .... ba ca-s aiurea !
Oricum nu mai schimb nimic ! Maine sper sa nu uit sa ma uit pe joja. Nu-i vorba , dar locul de parcare e rau inclinat si ma fura ( sau cred ca m-ar fura asa ca nici nu scot joja).
Apoi de gasesc ceva dubios ....ptfiuuu ...nici nu-i bine a vorbi !

@Neuro ...mie explica-mi ca la un catelus de plus. M-am uitat la tabelele alea si ...atat ! Te rog sa mi le traduci ! Dar in cuvinte simple .... eventual onomatopee !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR