Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
mitosu a scris: intre timp posirca de motul a ajuns la 150 lei 5l pe raft, exact ca uleurile de rand.

neuro eu mai iau dupa mercedes
lasati-l oameni buni sa se ingroape in tabele, ca o sa ajungeti si cei care folositi motul sa nu-l mai folositi din pricina lui .


Curios, cel mai tare hidrocracat din lume, Mobil 1 0w40, vandut ca fully synthetic maselor largi si ignorante pana cand i-au pus nemtii cu botul pe labe se produce mai nou in Franta, preturile de productie au crescut, dar pretul de vanzare a scazut, a ajuns sa aiba acelasi pret cu posirca de Motul x-cess, pe care francezii au nerusinarea sa scrie Vollsyntetisch si nemtii accepta asta - tampitii!

Vezi ca individul ala care spunea ca n-o sa mai folosessca niciodata Mobil 1 dupa ce a folosit Motul x-cess are Mercedes d-ala dupa care te iei tu, nemultumirea e cat se poate de proaspata 23.11.2013, adica fix 2 luni.
Si inca ceva, compozitia Mobil 1 ramane aceeasi indiferent de ce masini am sau nu am eu, adica tot hicrocracat.
Acum du-te la bluetux si roaga-l : teach me master, teach me! Neuro ma bate la poponeata goala cu Motul, si eticheta frumos colorata a lui Mobil 1in spatele careia ma ascundeam, nu mai prosteste de mult lumea. Help me!
Mintosule, tabelele alea, sunt singurele dovezi care pot sa te faca sa-ti formezi o idee despre cum se comporta uleiul in motor, iar Mobil 1 a dat gres in acelasi motor in care Motul nu a avut probleme.


Ultima modificare facuta de neuro la Mie 22 Jan, 2014 10:44 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
eu nu bag in seama toate prostiile ce se scriu pe forumurile auto, pentru ca intra diversi, ca tine de exemplu, care au interese si interesul principal e sa nu moara de foame.

atat timp cat motorul meu se simte bine si in largul lui merg pe mana mobilului.
este si un sfat a lui danciucureanu pentru z16xer si a16xer de a se folosii mobil1 , pentru a proteja electrovalvele, dar neuro nu are de unde sa stie ca acest ulei se preteaza cel mai bine .

neuro cum e ma cu astra 2002 cu motor x16xel? mai functioneaza? sigur nu e prea vascos motulul pentru acest motor? sigur ai motorul asta?
are consum marit de carburant pentru ca deabia trag pistoanele prin cilindrii.

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu am o singura parere....INTILNITI-VA FRATILOR IN VIATA REALA SI LUPTATI-VA FACE TO FACE ...si lasatin-ne bai nene cu uleiurile sustinute de unul sau altul....
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Gata nea Tase bagam Ravenol, dar roaga-l tu pe Mintosu sa nu ma pomeneasca despre Mobil 1, sa-l tina acolo pt. el.
Daca cineva spune ceva rau de Mobil, Mintosu spune: sigur are interese ascunse , e distribuitor de Motul.
Mintosule ai mers pe mana lui bluetux si ai pierdut.Voi doi ati fost mari ghicitori in punctul de curgere si indicele de vascozitate, insa cand vi s-a pus in fata niste fise fara sa se spuna cu-i apartin, ati ratat amandoi, bluetux a bajbait o zi , ba ca e , ba ca nu e hidrocracat, de fapt era foarte simplu doar privind NOAK de doar 6%, sa-ti dai seama ca era sintetic veritabil.
Asta cu punctul de curgere si indicele de vascozitate era valabila acum 20 de ani, Mintosule, ar fi bine sa cobori cu picioarele pe pamant.
Skip ads

  • c0sty

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:http://wheelsdirty.com/blackstone-laboratories-oil-report-14000-miles-after-engine-rebuild/
.

Nu vreau sa produc "valuri",dar ceva nu se leaga: Rolling Eyes
Question
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
daca tot posteaza neuro din alte forumuri auto, eu postez din ce posteaza el unul care nu a patit nimic pe acelasi site , aceeasi pagina.
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut. am pus odata ulei havoline 10 w 40 si imediat motorul si-a schimbat mersul in sensul ca a devenit mai mult mai silentios. Am recomandat si unui prieten cu Logan sa puna acelasi ulei si a sesizat si el modificarea functionarii motorului. Cum nu am intalnit prea multe despre acest tip de ulei, daca are cineva de adaugat ar fi bine.
Multumesc
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu spun Neuro sa bage cineva ce bag eu,fiecare face ce vrea cu motorul masinii sale.
Skip ads

  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Surprizee..... suuurpriiizeeee ! Shocked

Dupa Octavian ala cu Mobil 1 0w40 mega-vascos, urmeaza Vitriol .... 1



http://www.loganclub.ro/for...i-t33718p392.html

Tragic ce spune omu' , la fiecare drum in afara de consumul de benzina trebuie sa calculeze si consumul de ulei. Cu Elf 5w40 nu consuma ulei .... deloc!
Si cand te gandesti ca e '' nava amiral '' Exxon Mobil , cel mai tare ulei din lume.
Luuumeee luumeeee !
Deci Loganistii care folosesc Mobil 1 0w40 se pregatesc sa migreze in grup spre Castrol Edge - inclusiv Mintosu... si el paraseste corabia care se scufunda, cica a primit o masina de serviciu si nu se mai justifica Mobil 1 , HA-HA-HA!... si cand ma gandesc ca acum juma' de an se autointitulau gasca Mobil 1... din pacate sunt doar o adunatura de snobi

Ce-o sa mai rad cand o sa-l vad pe Mintosu cum vine sa cerseasca un bidon de Motul x-cess la neuro distribuitorul; ma mai gandesc daca ii dau, chiar daca risc sa mor de foame Laughing

Mintosuleee... ia mai spune-ne tu... cum se aude motorul cu Mobil 1 in 6.000 rot/min pe la 14.000 km...., eventual asa cu onomatopee, cum ii place lui Bh 13ncu Oare?


Ultima modificare facuta de neuro la Joi 23 Jan, 2014 10:31 pm
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
doar esti obsedat ca nu poti posta pe forumul respectiv, nimic nou nu aduci neuro, devii penibil cu postarile tale.

un mincinos ca tine cu singura astrag din 2002 cu motor x16xel iesit din productie in 2000 e tare greu de crezut.

daca cititi in continuare pe linkul respectiv o sa va lamuriti, a mai adus discutia odata despre individul acela care are o problema la motor, undeva in urma o sa gasiti povestea, asta ca sa nu mai minta neuro pe forumul acesta.

moderatori nu castigati nimic lasandu-l pe unul ca neuro sa posteze fara rost, ba chiar riscati sa-i plictisiti pe restul, fiecare e liber la o opinie , dar nu la minciuni si scorneli. la ce l-ati banat pe mulahul? daca ce e mai rau a ramas aici?[i]
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
mintosu a scris:
daca cititi in continuare pe linkul respectiv o sa va lamuriti, a mai adus discutia odata despre individul acela care are o problema la motor



Mintosule ca de obicei, o dai in balarii...
Vitriol zice ca nu consuma gram cu Elf, postat astazi la ora 1609, inteleg ca de cand a bagat Mobil 1 0w40 s-a schimbat treaba, peste un litru consum; Octavian ala cu uleiul mega vascos a scos si el cu aproape un litru mai putin . Mintosule da-te prins !
.

De ce nu imi da ban?! Pt. ca le sunt simpatic ! Te oftici?
Pt. ce sa primesc ban ?! Nu fac reclama, oamenii de aici au nevoie sa fie bine informati, sa auda mai multe pareri... ca atunci cand aleg un ulei sa aiba referinte despre el din mai multe surse... aici nu e cenzura ca pe Logan Club, toti cei care au ridicat glasul impotriva Mobil 1 au luat ban si li s-au sters si unele posturI legate de Mobil 1.


Ultima modificare facuta de neuro la Joi 23 Jan, 2014 11:31 pm, modificat de 4 ori in total
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
pentru linistea sufleteasca a lui neuro daca tot insisti.
Skip ads

  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Adica esti mandru ca o sa se intoarca la Mobil 1 daca ii consuma si Castrol EDGE ?
Dar ca a dat motorul pe ulei folosind Mobil 1, nu te gandesti ?
Cu Elf nu consuma gram de ulei, apoi a trecut la Mobil 1, ulei de prima umplere pt. Porsche, asa cum iti place tie sa spui cand vrei sa pari erudit.

Mintosule citez ( impropriu spus ) un post mai vechi de-al tau, de vreo 3-4 luni: ''Aveti grija ce ulei bagati daca nu vreti sa treceti la segmentat motoare''
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
O dezbatere care ar fi trebuit sa fie constructiva si sa produca argumente pro si contra s-a transformat intr-o sarada personala a unuia sau altuia. Sunt de acord cu tine @neuro cand spui ca @mitosu bate campii, dar sincer, crezi ca nu poti sa te distantezi si sa te rezumi la a veni cu ceva care sa mai lumineze pelbea ca de exemplu:
- care sunt elementele care trebuie sa ne ghideze cand cumparam un ulei, clasa, marca?
- norma Dexos 2 daca este blamata de ce va rezumati la ea cand alegeti uleiurile;
- care sunt uleiurile PAO si Hidrocracate, cum le deosebim...etc. Astea cred ca ar fi in opinia mea, subiectele care ar trebuii sa va preocupe.
Dialogul monolog care-l aveti in momentul de fata e plictisitor, iar pe mine unul a inceput sa ma oboseasca si nu cred ca sunt singurul.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Tiaz nu te ai saturat de tabele? neuro nu are exeperienta in domeniu decat copy-paste din forumuri auto, facem din astea toti cate vrem, dar nu sunt de luat in seama.
uleiul gm dexos2 e slab si nu norma, dar fiecare intelege cat poate si ce vrea.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Normal ca cu ELF este mai bine pentru el, doar are LOGAN , care e facut pentru ulei ELF 5w40 !
Are normele pentru logan/renault RN0710 + RN0700 M1 0w40 ? ce naiba ma
De la un forum cu motosape nu ai prinscreen ca le mananca ulei ?
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Tiaz a scris:O dezbatere care ar fi trebuit sa fie constructiva si sa produca argumente pro si contra s-a transformat intr-o sarada personala a unuia sau altuia. Sunt de acord cu tine @neuro cand spui ca @mitosu bate campii, dar sincer, crezi ca nu poti sa te distantezi si sa te rezumi la a veni cu ceva care sa mai lumineze pelbea ca de exemplu:
- care sunt elementele care trebuie sa ne ghideze cand cumparam un ulei, clasa, marca?
- norma Dexos 2 daca este blamata de ce va rezumati la ea cand alegeti uleiurile;
- care sunt uleiurile PAO si Hidrocracate, cum le deosebim...etc. Astea cred ca ar fi in opinia mea, subiectele care ar trebuii sa va preocupe.
Dialogul monolog care-l aveti in momentul de fata e plictisitor, iar pe mine unul a inceput sa ma oboseasca si nu cred ca sunt singurul.

+1
si eu cred ca deja s-a depasit un pic masura. baieti, mai calcati frana ca v-ati luat viteza.
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma daca norma Dexos2 este buna care uleiuri sunt mai bune de aici (in afara de GM5w30) sau mai bine spus cele mai putin susceptibile de frauda la noi in tara?
http://centerforqa.com/gm/dexos2-brands
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu am putut edita asa ca revin cu rugamintea ca cineva cunoscator sa ne spuna care norma dexos ar fi recomandata mai mult in functie de anul de fabricatie al masinii deoarece Dexos2 am inteles ca a inlocuit-o pe Dexos1 dar unii le recomanda si in functie de anul de fabricatie al masinii deci in functie de modelul motorului mai vechi sau mai nou.

http://www.imakenews.com/el...&uid=b563qsss

Link-ul este spre un site mai vechi in care se recomanda Dexos1 mai ales la benzinare (dar si la diesel) iar Dexos2 mai ales la diesel (dar si la benzina) dar cu aceste "prioritati". Cu toate acestea se spune ca Dexos2 se recomanda ca ulei de prima umplere la motoarele pe benzina europene.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Uneori raman surprins de cata dreptate am ! ....Pai nu v-am spus baieti ( mitosu/neuro) ca topicul asta evolueaza in valuri ? ...ca ajunge la un moment dat sa se vada creasta cu spume dupa care apar concediile ? Pai v-am spus dar uite ca iar v-a furat valul !
In esenta discutia voastra , ce de altfel a inceput chiar intr-o maniera constructiva, are citeva minusuri:

- a devenit un fel de rafuiala mai mult sau mai putin mascata , presarata cu tot felul de aprecieri personale, link-uri ce duc la alte forumuri (?) din care ce sa invatam ? ..... sau diferite acuzatii care pe mine unul chiar nu ma privesc.

- ,,lupta,, in sine se duce pe marginea unor specificatii/tabele/afirmatii gratuite ale uleiurilor ( de fapt a doar 2 marci) pe care opelistul de rand nu are timp/chef sa stea sa le interpreteze el cautand aici un raspuns simplu si clar la intrebarea ce-l framanta ,,ce ulei sa bag in motor ?,, De ce nu oferiti odata cu link-urile/specificatiile/tabelele si ,,interpretarea lor dar intr-o maniera simpla ?
Asa e simplu .... trantesc si eu 2 tabele culese de pe net ...mai ,,fac,, din vorbe vreo 2 useri, imi asum un concediu din 2 in 2 saptamani ....si uite ca socializez si eu cumva !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR