Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ce nu inteleg eu si am intebat multii din club dar nimeni nu a stiut sa imi dea un raspuns clar . CUM REUSESTE MOTORINA SA URCE PE FIRE IN SUS ?
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Final. Bucuros ca inca nu a ajuns la ECU. Am obtinut un pret de 200 manopera la lucrare dar trebuie sa las o zi masina.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dj77nio a scris:ce nu inteleg eu si am intebat multii din club dar nimeni nu a stiut sa imi dea un raspuns clar . CUM REUSESTE MOTORINA SA URCE PE FIRE IN SUS ?

Raspuns: datorita PRESIUNII.
In interiorul pompei de injectie motorina se afla sub presiune. Ea, motorina, va iesi pe unde gaseste brese de etanseitate, adica prin valva asta si apoi prin fire.
  • dani34

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut.A cumprat cineva o valva nou si a inlocuit-o?eu am gasit ceva la un pret de 130 euro,dar nu stiu cit de buna e si nu as da banii pe ea si apoi sa ma trezesc ca nu tine la presiunea aia.(as fi multumit daca ar tine cit cea din fabricatie sau macar 50.000km)
Aici nu prea gasesc pe nimeni sa imi faca operatia aia sa imi dea mufa jos de pe pompa si apoi sa imi umple mufa si sa o monteze inapoi.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Da, am schimbat eu valva cu una noua. Valva era originala si cred ca va tine macar cativa ani fara probleme. De can am schimbat-o totul e ok, oricum m-am miscat f repede imediat ce am descoperit motorina in mufa. Calculatorul sper ca a scapat... am aproape 1an de cand am schimbat valva si nu am mai avut probleme.

Valva se schimba relativ usor... daca ai elevator sau capre sa tii masina suspendata.
  • dani34

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Tu de unde ai cumparat-o?e originele de pe o pompa nou sau ai gasit separat la reprezentanta?cit te-a costat valva?
  • Dan Ionescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva de unde as putea cumpara o garnitura pt mufa M ECU? As prefera una noua , nu de la dezmembrari.
Multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu vei gasi decat la dezmembrari.
Skip ads

  • Dan Ionescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris: Nu vei gasi decat la dezmembrari.



Multumesc pt raspuns!
Asa stiam si eu.
Dar am un prieten care are un service si mi-a zis ca a avut la un moment dat un link catre un magazin care vindea astfel de garnituri, dar nu mai gaseste linkul respectiv. Am cautat si eu pe net, dar nu am gasit nimic de genul asta.
De aceea ma gandeam ca poate cineva ii stie pe cei care vand astfel de garnituri, daca ei exista totusi.
  • dani34

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
[quote="Glacius"]Merci inca odata. maine fac si eu operatiunea "cur pansat" Smile ..sper sa fie bun acest epoxy, scrie ca intr o ora poate fi manevrat dur..nu cred ca o sa astept 12h sa se intareasca.

Ai reusit ceva cu epoxy?ca si eu vreau sa fac "operatiunea" si e eficienta?(adik nu mai curge)
Mi se pare totusi absurd sa stau 12h sau 24h pina se intareste,nu ii vad sensul ,daca producatorul zice ca in 2h se intareste complet
  • cont-sters-76855

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2012

  • Mesaj Privat
EU dc am 3 mufe in ecu? Numai la mine am vazut!
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca tot vrei sa ne uimesti, fa o poza ca ecu cu 3 mufe vrem si noi sa vedem cum arata Very Happy
Skip ads

  • keeygee

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mai detine cineva partea mama a mufei, care a fost inlocuita cu poxipol?
Cred ca este cea din aceasta poza (gasita tot in aceasta discutie).
Daca mai are cineva partea de mufa sau ma poate ajuta cu una din dezmembrari, il rog sa ma contacteze.
Multumesc anticipat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu arde in cateva zile iti dau una ca am aruncat sute, chestia e ca te costa transportul cat nu face, la mine 0 lei.
  • keeygee

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu
Ti-am trimis PM.
Multumesc.
  • SpAwNtoHell

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2002 Y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu pe al meu l-am luat de pe ebay, nelutzu eu doar am dat niste explicatii, si am raspuns la niste intrebari puse dealungul a 40 de pagini. Doar am vrut sa ajut. Nu vand si nici nu fac reparatii la nimeni, dar m-am zbatut mult sa aflu niste informatii si sper doar sa ajute pe altii.
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Rog foarte frumos si eu pe acel moderator care a sters mesajele (atat al meu cat si al celui caruia i-am raspuns cu referire la spill valve care avea si poza) sa-mi spuna unde am gresit de a cugetat sa stearga mesajele, multumesc anticipat!
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Se vede treaba ca ,,anticipatele" nu sunt binevenite....sa fie oare o similitudine cu politica ? Sau nu avem ,,sange,,? Hai, domnilor moderatori, chiar asa?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nelutzul40 nu stiu ce mesaje au fost sterse sau de cine.
Valva in cauza este de avans sau timing in engleza, a nu se confunda cu spill care e de debit.
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu

Dupa cum se poate observa, pe aceasta pagina userul SpAwNtoHell imi da un raspuns care nu ar avea logica luat in contextul mesajelor de aici, numai ca in realitate userul SpAwNtoHell a oferit o informatie (cu foto atasat) cu privire la valva buclucasa si un pret exprimat in euro, eu nu am facut altceva decat sa remarc locul gresit al postarii.
Atat mesajul lui SpAwNtoHell cat si al meu AU FOST STERSE! Am mai avut mesaje sterse, ce nu inteleg eu este ca nu mi se spune MOTIVUL pentru care au fost sterse, din ce stiu eu se sterge CONTINUTUL unui mesaj necorespunzator iar userul respectiv este avertizat, ori moderatorul NU CUNOASTE regulile, ori....
Toate bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR