Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce parere aveti despre placutele TRW? pe un astra H
dar discurile TRW?

multumesc
Skip ads

  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut

Eu am un Astra Classic 1,7cdti, la care am schimbat placutele pe fata la 29000km, deoarece nu mai tineau si le-am si vazut cand le-au schimbat, erau doar osul, fara carne pe ele.
Problema este ca acum la aproape 40000km, cand circul cu 70 - 80 km/h si franez, in ultima parte a perioadei de franare, cand masina se apropie de oprire, desi franeaza eficient, se aude un zgomot ciudat, un huruit ciudat.

Aveti idee ce ar putea fi? mizerie pe disc? uzura de placute, desi mi se pare ciudat dupa doar 11000km sa le schimb iar?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DA intr-adevar TREbuie sa le schimbi de urgenta.
ai facut o greseala fatala sa le schimbi la 29.0000 km.
dupa inca 11.000 "osul" a ajuns la karne si freca os pe os.
Constructorul recomanda schimbare de urgenta.
AKTUAL dupa 60.000: trw uzura 65%, deci mai merg lejer 25.000: si eu aud niste "greierasi" dar de la rezervor inspre planetara.
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
daca nu ai nimic constructiv de adaugat mai bine taci
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:Constructorul recomanda schimbare de urgenta.


Dupa cum zici aici, parca tu ai fi constructorul iar noi niste unii cu ciunga-n par.
Si incearca sa folosesti gramatica limbii romane.

Citeste regulamentul.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:DA intr-adevar TREbuie sa le schimbi de urgenta.
AKTUAL dupa 60.000: trw uzura 65%, deci mai merg lejer 25.000: si eu aud niste "greierasi" dar de la rezervor inspre planetara.


Eu am pus in urma cu 15.000 km trw si sunt ff multumit de ele. Pe masina anterioara am avut ferodo si vreau sa spun ca e diferenta mare intre ele...trw sunt net superioare. As dori sa aflu parerea unei persoane care a avut trw precum si alta firma...nu de altceva, dar o parere in plus nu strica..in momentul de fata sunt convins ca trw sunt cele mai bune
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
TRW sunt Lucas-uri OEM? Am inteles ca ar fi totusi ceva mai slabute calitativ decat Lucas. O parere avizata?

Va trebui sa-mi cumpar discuri de frana. Vreau sa le schimb in primavara. Imi puteti recomanda un producator?
Au vreo noima cele perforate pe Corsa Z12XEP? Ma refer la efortul financiar, aproape dublu.
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Dupa o verificare la GTT mi s-a spus ca nu au nimic placutele sunt uzate 30%, apoi si o verificare pe strada cu un mecanic, REZULTAT : FRANELE SUNT BUNE, ZGOMOTUL VINE DE LA PLACUTE "ECOLOGICE" SI CA DOAR CAND ATINGE UN STRAT DIN ACELA ECOLOGIC FACE ZGOMOT.

NE MAI VEDEM PESTE 5000 KM LA REVIZIE.
Skip ads

  • rhodense

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am ajuns la limita minima cu discurile de pe spate si placutele trebuiesc schimbate urgent si nu stiu ce sa aleg ,brembo sau trw.
voi ce sfat i-mi dati? Oare?
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca ATE sunt bune, dar un pic mai scumpe. Au si discuri si placute.
  • .87.SPD

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat la Astra mea 1,6 placutele spate, am pus TRW ( 120 lei ) si sunt multumit. Franeaza, adica ingheata cand apesi frana. Inainte de a le schimba se ridica de spate la o frana mai brusca.

* aveti grija ce placute luati ca eu am patit.o, sunt 2 feluri, la fel insa difera capetele de prindere ( sunt patrate sau rotunde )
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pentru etrierele de fata la astra nu sunt decat de un sigur fel. In schimb difera placutele spate in functie de sistemul pe care il ai montat pe masina care poate fi ori Lucas ori Bosch.
Skip ads

  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am achizitionat acum cateva zile de pe autoconsult punct ro mai multe piese (flanse amortizor cu rulment GM made in DE, bielete directie Topran made in DE, capete de bara Topran made in DE, discuri fata ventilate si discuri spate Zimmerman made in DE, placute fata-spate Topran made in UK). pe cutia de la discuri pe langa Zimmerman scrie si "made for Topran".

Stie cineva ceva legat de aceasta firma ? Sad sunt bune de ceva piesele ?
  • BRadu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare,
am si eu o problema asemanatoare (daca stau cu piciorul pe frana sau am trasa frana de mana, si se urca cineva in masina se aude cateodata un scartait). am o astra g z17dtl cu discuri fata/spate. am mai observat uneori, cand am frana de mana trasa si scartaie, ca daca trag mai tare de ea (la ultimul dinte, cred) nu se mai aude. placutele pe spate nu sunt de schimbat.
multumesc.


...la fel ca si la frana de mana.....(trag frana de mana si ma dau jos din masina, iar atunci masina are un fel de scartait mai gros)......
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu e vorba de nici o problema care sa-ti solicite atentia imediata. frana de mana nu este bine "acordata". cablul cel mai probabil. ca sa verifici eficacitatea franei de mana, trage-o baga in 1st gear, tureaza foarte usor si elibereaza la fel de usor ambreiajul. daca masina intra in "balans" fara sa plece de pe loc, atunci poti sa dormi linistit.
  • Dannnny
  • **
  • 53 mesaje
  • din 25 Jul 2008
  • Astra 2007 1.6 TWINPORT Z16 XEP
  • Bucuresti
  • Dannnny

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.6 TWINPORT Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o problema!in momentul cand plec cu masina la rece aud din spate de la tamburi un huruit,dupa cateva franari huruitul dispare si totul este normal!imi da impresia ca si cum sa format un condens pe tamburi si atunci cand actioneaza ferodourile haraie,dar este numai explicatia mea...masina are 2 ani,sa se fi tocit asa repede?(27000 k)
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E normal sa faca asa. Peste noapte, mai ales pe timp de ploaie, sau in zile cu umiditate mare, discutile / tamburii de farna ruginesc. Chiar si dupa ce speli masina, daca te uiti, vei vedea ca apare rugina pe discuri.
Dupa cateva franari rugina se curata iar zgomotul dispare.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare!ce parere aveti despre placutele de fraba pagid puse pe o corsa C din 2001, 1200 cm?
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
INTREBARE (am scotocit pe forum si nu am gasit un raspuns care sa ma multumeasca):
La majoritatea masinilor eficienta franarii nu este distribuita in mod egal pe ambele punti. Din acest motiv exista "avantajul" ca placutele (sau tamburii) spate sa fie schimbati mai rar decat pe fatza. De ce producatorii nu au ales sa faca asa? (la fel e si la vechea Dacie) Mie unul mi-ar conveni sa am aceeasi eficienta si pe spate chiar daca schimb placutele oadata cu cele de pe fatza. Inca ceva....la Dacie exista un decuplator care activeaza frana pe puntea din spate sub forta unei incarcaturi mai mari pusa in portbagaj. La Opel exista asa ceva? Daca da, se poate activa permanent, fara sa ai masina incarcata cu bagaj? Ma gandesc ca poate are o siguranta ceva......sau un pistonas care poate fi blocat manual pe "on".
Vectra 2001 1.6 16V
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Poate ma insel, dar sunt sanse sa te "fure" spatele la franare in situatia dorita de tine. In plus, pe puntea fata ai mai multa greutate.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR