Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut Cristian,

Spune-mi te rog ce material ai folosit in mometul aplicarii Polishului pentru Faruri? Carpa? Laveta? dispozitiv electric ?
Multumesc.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
MaxDDM a scris:Salut Cristian,

Spune-mi te rog ce material ai folosit in mometul aplicarii Polishului pentru Faruri? Carpa? Laveta? dispozitiv electric ?
Multumesc.


Carpa !

CristianTM.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
As dori sa fac o reconditionare a farurilor pentru ca s-au matuit .Am vrut sa incerc metoda lui brautomobile dar am cautat, m-am interesat si am vazut ca lacul Aerosol nu se mai fabrica ,stie cineva un alt lac spray ce merge ?sau alta metoda ?
Numai bine
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Polish faruri se face cu polish normal pentru vopsea.
Daca zgarieturile sunt adanci atunci se poate face "wet-sanding" cu smirghlel incepant de la cel cu granulatie 1500,apoi 2000 apoi 3000 cu un "finish" de polish pentru vopsea.
Veti fi uimiti de rezultate.
Skip ads

  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Xerapol-ul stiu ca se folosea la polish-ul farurilor matuite
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca scriu aici si sunt of topic dar am zis ca tot in sectiunea de faruri este.As vrea de la cine a montat faruri aftermarket pe masina sa cateva impresii despre farurile TYC sau DEPO. Rog sa mi spuna doar cei care si au montat aceste tipuri de faruri cum se prezinta -daca dupa montare prezentau lufturi sau nu se puteau aseza bine sau la fel ca cel original.
Daca un moderator considera ca nu si are rost ceea ce am scris il poate sterge sau il poate muta la o sectiune potrivita.Va multumesc!
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
brautomobile a scris:Salutare, va propun cea mai simpla, ieftina si rapida metoda de ati reconditiona farurile singur.Dureaza aproximativ 1 ora pentru fiecare far, nu ai nevoie de nici un fel de experienta in domeniu, materialele necesare se gasesc pretutindeni iar costul este de ....17 ron.Daca aveti nelamuriri sau intrebari va rog postaiti aici.



Bravo, felicitari si multumim. Ai facut o super-treaba.
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut
Am citit si eu topikul despre polisatul farurilor si vreau sa va împãrtãșesc o experiența personala.
Impreuna cu un prieten am fost la un mecanic, cu masinia acestuia, unde mecanicul i-a facut o polisare la ambele faruri.
Toate bune si frumoase dar acum dupa cateva luni de zile observ ca farurile incep sa se matuiasca din nou, si cred ca o sa fie mai rau de data asta dupa polisare.
Care sa fie cauza?
Skip ads

  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Orice far--indiferent de marca--odata polisat-se va matui din nou dupa o anumita perioada de timp.Cea mai buna solutie(dupa parerea mea) este ca dupa polisare sa se aplice o folie protectoare pe faruri.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
popmari a scris:Va salut
Am citit si eu topikul despre polisatul farurilor si vreau sa va împãrtãșesc o experiența personala.
Impreuna cu un prieten am fost la un mecanic, cu masinia acestuia, unde mecanicul i-a facut o polisare la ambele faruri.
Toate bune si frumoase dar acum dupa cateva luni de zile observ ca farurile incep sa se matuiasca din nou, si cred ca o sa fie mai rau de data asta dupa polisare.
Care sa fie cauza?


nu am mai auzit chestia asta, eu care nu sunt profi in polish de faruri am reusit sa fac niste faruri ca noi, cu hartie abraziva de 800 dupa de 100 dupa de 1500 si dupa am dat cu prevent, au iesit ca noi.
  • czr_rzc

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x30xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o sugestie, daca tot dispare stratul de protectie UV in timp sau la metodele de polish, nu ar fi bine sa se aplice un nou strat de protectie UV dupa reconditionarea farurilor? Am cautat pe moshul Google si am gasit un spray de protectie UV pentru CD-uri:
citez de pe site :
"Lacuire CD, Lacuire DVD cu Spray special conceput pentru protectia printurilor inkjet

Protejeaza discurile la actiunea factorilor externi:

zgarieturi
umezeala (atingerea cu mana uda)
lumina solara (UV)
Cu o formula speciala, spray-ul de protectie CD/DVD realizeaza un finisaj profesional, cu o acoperire luciosa. Se pulverizeaza de la 20-30 cm. Uscare rapida, in 2-3 minute. Instructiuni de folosire pe ambalaj."

cred ca e o varianta mai buna decat acea folie, unde iti trebuie indemanare pentru aplicarea ei.
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:

nu am mai auzit chestia asta, eu care nu sunt profi in polish de faruri am reusit sa fac niste faruri ca noi, cu hartie abraziva de 800 dupa de 100 dupa de 1500 si dupa am dat cu prevent, au iesit ca noi




Ce produs ai folosit de la Prevent?
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mazak a scris:nika_nica a scris:

nu am mai auzit chestia asta, eu care nu sunt profi in polish de faruri am reusit sa fac niste faruri ca noi, cu hartie abraziva de 800 dupa de 100 dupa de 1500 si dupa am dat cu prevent, au iesit ca noi




Ce produs ai folosit de la Prevent?


am folosit pasta pentru polish prevent la 15 lei, eu nu aveam farurile matuite rau, dar eu ca desteptu am zis sa le fac un mic polish, si am gasit un smirghel, era smirghel dintrala de se da pe pereti pentru a ideparta vopseaua veche, deci foarte abraziv ( uitate la pagina 4 pentru a vedea ce am reusit sa fac cu acel smirghel) dupa am frecat cu un smirghel mai fin si am reusit sa il fac clar .

Am incercat si prima metoda din post, aia cu lacu, am facut la duba, am dat cu hartie abraziva de 800,1000 si 1500 si dupa am dat cu lac la spray, prima oara a crapat lacu pentru ca batea vantu afara, dupa am dat cu lac pentru lemn, lam aplicat cu o pensula, si a iesit foarte bine, de la distanta nu se cunoaste unde a crapat primu strat de lac, dar daca te uiti atent se observa.
  • Strutzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2011

  • Mesaj Privat
MaxDDM a scris:Salut Cristian,

Spune-mi te rog ce material ai folosit in mometul aplicarii Polishului pentru Faruri? Carpa? Laveta? dispozitiv electric ?
Multumesc.
Shocked Shocked Salut in primul rand.Pentru a face o treaba buna,in primul rand se matuieste farul cu 5 feluri de granulatie diferita,iar dupa care se aplica de 2 ori polish abraziv pentru eliminarea eventualelor zgarieturi si un finisaj..
  • Strutzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Gyo a scris:As dori sa fac o reconditionare a farurilor pentru ca s-au matuit .Am vrut sa incerc metoda lui brautomobile dar am cautat, m-am interesat si am vazut ca lacul Aerosol nu se mai fabrica ,stie cineva un alt lac spray ce merge ?sau alta metoda ?
Numai bine
Salut...Poti aplica o folie protectoare dupa o polisare corespunzatoare..Numai bine.
  • marcudaniel

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am incercat si eu xerapolul si a dat rezultate
  • Black Art

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am si eu o intrebare la voi , cum pot sa imi "reconditionez" starea farurilor , s-au cam matuit si nu au un aspect chiar asa placut , am incercat cu silicon din acela mai vascos ( am citit intr-un loc ca i-ar da luciul ) dar degeaba , intr-adevar imediat dupa aplicare aratau destul de bine , dar la prima spalare s-au facut la fel Sad . Uitati si cateva poze :





Ce as putea face sa le aduc la o stare cat mai buna ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Black Art
gasesti toate datele necesare pe pagina 4
  • Black Art

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Le-am vazut dinainte , am uitat sa precizez in postul anterior , aceasta este o solutie , mai durabila ca sa zic asa ? Adica nu precum am patit cu acel silicon ( de precizat ca masina o spal cam odata pe saptamana ) ...
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Black Art
exista doua posibilitati de reconditionare una cea aplicata de colegul
@CristianTM folosind un polish de plastic sau cea folosita de colegul @brautomobile aplicand un strat de lac pe far, acum tie nu iti ramane decat sa te hotarasti care din cele doua metode o aplici, nu stiu cine te-a invatat sa dai cu silicon pe ele, ala face mai mult rau decat bine
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR