Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • bubu880

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 1996 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
aveti idee la un opel corsa din 96 ,1.2 unde se gasesc acele suruburi?(de nivel, scurgere si umplere) mi_ar fi de folos o poza daca aveti.
mie imi caraie atunci cand bag in marsarier, si 1 agata un pic
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pe pagina 1 a acestui topic gasesti poze.
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Nu se pun aditivi.
Uleiul este galben NU rosu !
http://www.ifz-berlin.de/ru.../rum_09196090.pdf
Costa 100 lei/l cel 1940757 si cel rosu cam 30 lei/l. La cutia asta se pune numai 1940757 !



Buna am luat si eu uleiul GM 19 40 182 dar are culoare rosiatica chiar rosu:) L-am procurat destul de greu deoarece toti au incercat sa ma convinga sa bag Mobil1 (inclusi l areprezentanta Brasov au Mobil1, cand am cerut ulei opel original mi s-a raspuns "da ce opel are rafinarie?") asa ca l-am cumparat de la un magazin de profil unde "eu iti aduc pe codul tau pe raspunderea ta" a fost fraza vanzatorului Smile


Vine uleiul , pret 36 lei/L (am comandat 3) , merg la service scoate un ulei "Galben" destul de curatel deschide bidonul meu vede rosu si zice "asta e pt cutie hidramata io nu ti-l bag" desi pe bidon scrie clar "Manual Transmission" , ii zic fraza magica "pune-l pe raspunderea mea" si totul e ok

Prima impresie de la cer la pamant intra mult mai usor in viteze , mai alea in viteza I, nu am stiut de fapt ce greu imi intra inainte

Dane e ok ca e rosu da? ca deja prea multi mi-au pus bete-n roate "io cu netu meu si cu codurile mele Razz"

multzam
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Va rog un mic ajutor. Am tot cautat despre pozitionarea seriei cutiei de viteze la un Astra G (Y17DT) pentru ca vreau sa imi schimb kitul de ambreiaj si nu stiu ce cutie am eu pe masina. S-ar putea sa imi fi fost schimbata si de aceea trebuie neaparat sa vad seria ca sa pot comanda kitul. Multumesc anticipat!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
emilul uleiul rosu GM 19 40 182 este cel pentru aceasta cutie, stai linistit. Uleiul tau era galbui ca nu e original, sigur era mai gros de asta nu intra usor in viteze.

cosminmake cauta pe cutie ca este scris de obicei codul, scoate bateria si tava pe care sta ea, folosete o oglinda mica. Cred ca realizezi ca posesorii de Agila nu cunosc codurile de la Astra...
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Scuze si multumesc mult!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Uleiurile de cutie OPEL 19 40 182 ; OPEL 19 40 757 ; OPEL 19 40 768 ; OPEL 19 40 776 pot fi inlocuite de SAE 75w80 conform Fuchs : Fuchs -Europe
"Inlocuitorul" Opel 10 40 182 se pare ca este uleiul universal pentru aproape toate cutiile opel F12; F13; F17 .

Poate ca tocmai d'aia uleiurile 75w90 fac mai anevoioasa indexarea vitezelor la rece .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Foarte posibil ca un 75W80 sa mearga la fel de bine ca un GM 19 40 182. Acum problema e ca cel GM este sigur, testat, nu pute si accesibil ca e doar 30lei/L. Cine nu gaseste la el in zona original GM se poate orienta catre unul mai de firma cu 75W80 pe el, chiar nu vad de ce nu ar merge la fel de bine.
Skip ads

  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am in cutie Elf 75W80 pus din primavara trecuta, cu toate ca in toate discutiile acest ulei nu era cel mai indicat. Dupa o vara calduroasa cu drumuri lungi si o iarna friguroasa cu drumuri grele la munte(drumuri forestiere) am tras urmatoarea concluzie:
Nu am simtit nici o diferenta semnificativa intre felul in care intra in viteza vara sau iarna. Chiar si cu motorul rece intra foarte usor si la -15 grade Celsius. Deci daca acest ulei nu deranjeaza in cutie, pe mine ca sofer satisface.
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
daca masina nu este oprita din mers si rotile inca se misca fff putin si bag in marsarier, incepe sa caraie...asta se mai intampla daca motorul este putin turat (putin peste 1000 ture) cu masina oprita din mers si bag in marsarier, tot asa caraie pana intra in viteza
practic, trebuie ca masina sa nu fie in miscare si sub 1000 de ture ca sa nu caraie cand bag in marsarier
are legatura cu uleiul de cutie? F13 este cutia
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu are treaba, pui schimbatorul pe pozitie, astepti 1 sec dupa care il impingi in R si nu mai caraie.
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, am spicuit peaici discutiile deoarece am cumparat super masinuta acum 2 saptamanii si mi se pare ca intra cam greu in viteza si mai ales agata putin in fiecare viteza. Trebuie oare sa schimb uleiul? Masina are 100de mii km si nu stiu ce si cand a fost schimbat, asa ca vreau sa inoiesc toate consumabilele. Sa fie uleiul din cutie cauza manevrarii greoaie ? Pana la urma ce ulei sa folosesc ? Am vazut ca s-au tot schimbat codurile si denumirile si nu am mai inteles. Am motor 1.2 16v 2001 Multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ulei GM 18 40 182 si la timonerie curatat si gresat.
  • thomass

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu o problema la opel agila cu motor de 1000 cmc din 2004 , am fost cu ea la un service ca sa imi rezolve o problema cu evacuarea un racord flexibil , dupa ce am plecat din service am auzit un zgomot dubios , am fost dinou in service si mia spus ca am ctiea de viteza cazuta la rulmenti de la diferential.Ce este ciudat ca nu am mai mers cu masina circa 1 luna . sa imi cada cutia din cauza ca am sta cu ea? multumesc
  • rlacika

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
thomass a scris:salutare. am si eu o problema la opel agila cu motor de 1000 cmc din 2004 , am fost cu ea la un service ca sa imi rezolve o problema cu evacuarea un racord flexibil , dupa ce am plecat din service am auzit un zgomot dubios , am fost dinou in service si mia spus ca am ctiea de viteza cazuta la rulmenti de la diferential.Ce este ciudat ca nu am mai mers cu masina circa 1 luna . sa imi cada cutia din cauza ca am sta cu ea? multumesc

Daca cumva ti-a facut sudura electrica si cumva masa a agatat-o de unde nu trebuie, foarte posibil ca sa se fi distrus rulmentii din cauza asta. Sunt patit Evil or Very Mad !
  • thomass

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
aveti idee cat ma costa rulmenti din cutie si un ambreaj nou , si care sunt cele mai bune ca firma. ?multumesc
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Costa destul de mult. Incearca una second hand in stare buna si cred ca e cu mult mai bine. Deschiderea unei cutii îți urca si foarte mult manopera.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rulmentii de pe diferential se gasesc convenabil cam 60lei. In schimb cutia are si cativa rulmenti ciudati care te usuca, pe la 3-400lei/buc.
  • thomass

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am inteles . revin cu informati, cat ma costa si ce rulmeti are. merci
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ambreiaj ai la 400 de lei Valeo.
La 650-750 ai Sachs.
Manopera cutie undeva la 300-400 de lei desfacuta toata si verificata in amanunt. La mine huruia din cauza unui rulment de 32 de lei, dupa ce am ajuns la un mecanic care chiar stia ce se intampla in aceasta cutie (DL. Paduraru din Dancu). Cel de 345 de lei pe care l-am schimbat initial a fost doar de control, nu s-a intamplat absolut nimic dupa ce l-am schimbat La diferential e bine sa-i schimbi daca tot desfaci ca sunt foarte ieftini.
Spor maxim!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR