Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cu siguranta este PD si cel de 101 sau 106 sau 105 nu mai stiu ca e tot PD este mai sensibil la ulei si motorina si nu cred ca e o idee buna avand vedere ce "Replici" de uleiuri avem la noi in tara .. si motorina la fel Razz
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mad max un 1.8 T nu te intereseaza ? Spun deoarece 1.9 131 le vei gasi de la 250-300 de mii de km in sus, si taxa la ele e 1300 euro, parca nu se merita... e chiar riscant sa iei de la proprietar ca poate si-a recuperat taxa intre timp, la 1.8 e 4-500 euro in cazul asta.

Eu am una 1.8 T ( nu fac multi km) si nu mai imi doresc diesel...
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Foarte misto motor 1.8T din punct de vedere al performantelor si placut la condus, pt ca are cuplu la turatii joase dar dupa parerea mea nu merita luat pt ca are cateva probleme, turbina, volanta, senzor arbore si sonde oxigen, termostat la care se mai adauga un consum mai mare fata de diesel
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Foarte misto motor 1.8T din punct de vedere al performantelor si placut la condus, pt ca are cuplu la turatii joase dar dupa parerea mea nu merita luat pt ca are cateva probleme, turbina, volanta, senzor arbore si sonde oxigen, termostat la care se mai adauga un consum mai mare fata de diesel
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@drogas Sincer am auzit de motorul asta insa nu stiu prea multe despre el, eu conducand diesel pana acum...am sa ma documentez, insa in primul rand ma da inapoi consumul...
PS....Urmatoarea masina fie va fi cumparata cu incalzire auxiliara fie ii voi monta eu...special pentru iarna cand dieselul consuma mult.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
1,8T 20V de VAG reuseste sa aiba toate problemele specifice unui benzinar dar si unui diesel.

Am inteles ce doreste colegul si cred dupa calcule, cel mai ieftin iese cu 1,9CDTI 8V sau daca toate trece peste clapetii de admisie, varianta mai puternica a acestuia, 200 CP cum am eu Very Happy
Evita 1,7 cu sisteme Denso ca sunt scumpe in caz de probleme. Parca mai bine suna 1,3 CDTI...
Din gama VAG suna OK 1,9TDI E4 105CP, cam vechi de conceptie sau 2,0TDI neaparat CR.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut Angi

Am sa tin cont de sfaturi, parca ma atrage 1.9 8v cel mai mult de la opel....asta pentru ca de 1.7 (110 sau 125) cu sisteme Denso nu am auzit mai nimic(nici de bine nici de rau)...asta ma duce la gandul ca fie sunt cam putine pe forum deocamdata, fie sunt mai reusite ca 1.7 100cp.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vin-o joi la intalnire. Z19DTH de test am eu Very Happy
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Angi poti sa-mi spui mai multe despre 2.0 tdi CR?...Daca te-ai intalnit cu un asemenea motor? Stiu ca varianta PD avea probleme cu pompa de ulei, chiulasa fisurata, injectoare crapate....la modelul CR ce s-a schimbat? Si mai important din ce an a aparut? Daca e dupa 2010 nu prea ma incadrez in buget...
PS...As vrea sa ajung la intalnire sa dau o tura cu cei 200cp ai tai, dar e foarte greu cu serviciul, mai devreme de 19:00 nu plec...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
2,0TDI CR are 143 cp iar 2,0TDI PD are 140 CP. CR a aparut parca prin 2007-2008 la ei. CR e comon rail si injectie Bosch.

Joia suntem si dupa 19 Very Happy
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ala de 140 de cai e cel mai nasol motor de la VAG cel mai problematic
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ca o paranteza...
Angi, la y17dt din semnatura se poate anula EGR?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu. De fapt nu prea. E vacumatic in stransa legatura cu Turbo.

Anularea de EGR e OK in situatia in care avem EGR electronic.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
continuand paranteza ...sint pe forum useri care au reusit partial sau total anularea EGR-ului la y17dt ...operatiune pe care o am si eu in vizor. Da , teoretic nu merge , dar practica uneori bate teoria. Unii au reusit sa pacaleasca ECU prin resoftare ..... altii pur si simplu au montat tablitza la tzeava si ,,la revedere,,. Am studiat problema pe forum si poate in afara de un ,,limp-mode,, iarna la turatie medie constanta in a 5-a, in rest numai ,,plusuri,, ( citez userul de pe forum care circula asa de vreo 2-3 ani )
Iar la plusuri intelegandu-se un motor mai curat , un mers mai uniform si mai rotund, putere ceva mai ridicata si mai prompta ...practic totul pe seama umplerii cilindrilor cu aer curat , fara gaze recirculate care ingreuneaza arderile si determina depuneri nasoale in EGR si galeria de admisie..... eventuual cu o usoara crestere de consum.
Dar sint cazuri si cazuri.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
off topic ... proasta inventie egr-ul asta se pare ca e doar facut de "ingineri" ca sa mai castige compania prin vanzare de consumabile alt rost eu nu i prea vad am citit foarte mult despre rolulu EGR-ului insa am ajuns la concluzia ca e facut doar pt scop comercial Smile)... societate de consum si bla bla bla Razz
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Are rol in reducerea poluarii, scaderea usoara a consumului, si probabil ca mai sunt si altele. Dar haideti sa ne intoarcem la subiectul din topic.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mad2max ti-ai cumparat ceva pana la urma?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Inca nu, va mai dura putin, oricum sunt destul de hotarat pe 1.7cdti/1.9 cdti-astra h
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asteptam cu interes optiunea ta. Smile
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Inca nu m-am decis insa a intrat in discutie destul de serios si varianta benzina!
Pentru simplul fapt ca e foarte greu in ziua de azi sa gasesti un diesel in mintile lui....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR