Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Butonul trebuie sa fie tras in exterior (in pozitia in care se aprinde lumina in masina). Atunci va uitati in jurul butonului si ve-ti gasi o gaura foarte mica, introduceti o surubelnita subtire si impingeti usor, in acelasi timp trageti de buton in exterior (la mine a iesit ceva mai greu dar a iesit).Dupa ce scoateti butonul se vad 2 dauri in stanga si treapta(in locul butonului). In fiecare gaura este cate o clema din metal(se vede mai greu). Bagati 2 surubelnite subtiri si trageti clemele in interiorul gauri in dupa care trageti in fata, in exterior. Asa iese blocul de lumini. Dupa aia desfaceti blocul de lumini (are niste cleme pe partea din spate in ambele parti). Lipiti pe placa butonul, are deja lacas (eu am gasit buton intr-un DVD Schnaider).Scoateti ambele butoane,(proiectoare si ceata pe spate)si piliti s-au taiati butonul pentru proiectoare sa aibe aceiasi dimensiune cu cel pt ceata pe spate(butoanele au niste cleme pe interior).Cand desfaceti butonul pt ceata spate sa aveti grija ca are 2 arculete. Puneti la celalalt buton 2 arculete de la piatra de la 2 brichete(are deja loc pt ele si este simplu). Mai lipiti de buton un distantier din plasti la fel de lung ca cel de la butonul pt ceata spate (distantierul apasa butonul lipit pe placa).Nu uitati inainte sa scoateti blocul sa aveti reglajul de faruri si cel pt intensitatea luminii pe off (in jos). Bagati blocul de lumini la loc. Atentie inainte sa apasati butonul introduceti releul in pozitia 5 in tabloul cu sigurante si relee de sub bord si o siguranta de 15 A(de culoare albastra) in pozitia 12 in acelasi tablou. Bagati mufele in proiectoare si asta e tot. Atentie cand bagati mufele in proiectoare sa aveti grija, la mine au fugit papucii in proiector ca nu erau fixati bine si mam chinuit 20 de minutesa-i bag inapoi in gauri fara sa desfac proiectorul. Nu e greu dar trebuie rabdare si atentie. Bafta!
Skip ads

  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pentru orice nelamurire intrebati-ma si incerc sa va lamuresc daca stiu.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bestrong a scris:Sambata am modificat blocul de lumini si am montat proiectoarele.
Eu sunt foarte multumit de ele, am gasit releu la OPEL EREBUS cu 39 ron si becuri de proiectoare (halogen) cu 30 ron bucata dar merita bani.Functioneaza fara nici o problema dar am observat ca se aude releul cand cupleaza atunci cand aprind proiectoarele, ceata pe spate sau dezaburizatorul.Pe cine am mai intrebat a zis ca e normal.Voi ce parere aveti?
Ai dat 30 ron pe un bec sau pe proiector sh? Eu am vazut la supermarket bec H3 55W General Electric cu 8 lei/buc. Releu nu ai gasit mai ieftin la magazinele de piese pt cielo?
Super ultima detaliere pt modificare bloc lumini!
Sper sa ma apuc si eu de treaba cand se va mai incalzi putin. Pana atunci trebuie sa plec la piata sa-mi iau proiectoare, buton, sigurante si releu. Pana acum nu am gasit nimic la sh pe la mine prin zona.
Ai cumva o poza cu butonul care trebuie pus acolo? Asta ca sa stiu inainte ce sa cumpar.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumim Bestrong pentru disponibilitate.
@ririnel: uite 2 poze cu butoanele respective. Dar probabil e mai bine sa desfaci mai intai blocul de lumini ca sa vezi exact ce dimensiuni trebuie sa aiba, pt. ca butoanele astea au marimi diferite.



Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Preferam sa nu desfac blocul de lumini inainte sa plec la piata pt ca alta masina nu am, e bine de stiut si dimensiunea. Very Happy
M-am interesat de proiectoare noi: 76 ron/buc, italiene, "Depo" daca am inteles bine. Hella sunt 370 ron/buc. (preturi in Ploiesti).
Multumesc tuturor celor care au postat informatii!
Succes celor care se vor apuca de treaba!

Late edit:
1) Nu stiu cat de "originale" sunt, am cerut preturi pt proiectoare standard opel, cele mai ieftine, apoi am intrebat de marca "hella" si am primit raspunsul...
2) Am mai cautat prin "obor" si am gasit proiectoare TYC cu 70 ron, maine le ridic in urma comenzii de azi. Am primit discount pt ca am cerut si o toba finala (Walker - 280 ron, Bosal era 380 ron la alte magazine - off topic, scuze)
Nu poate da nimeni detalii mai exacte legate de buton?


Ultima modificare facuta de ririnel la Mar 15 Jan, 2008 11:04 pm, modificat de 3 ori in total
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Te referi la proiectoarele originale (sau asemanatoare cu cele originale)?
In Bucuresti am gasit cu 73 RON bucata (marca TYC) si 75,4 RON bucata(marca KLOKERHOLM). Arata ca cele originale.
  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pe bec am dat 30 ron buc de la opel(stiu ca sunt si mai ieftine dar nu cred ca bat asa de bine). Pe proiectoare am da 70 ron buc noi de la autokarma.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Despre relee e normal sa il auzi putin cand actioneaza ca altfel este stricat... Wink dar nu iti fa griji ca asa fac toate releele. La mine la semnalizare de exemplu cand il aud cand nu il aud deloc.... asa ca nu e nici o problema... Apropo bestrong pune si tu o poza sa vedem ce a iesit si cu masina si cu blocul de lumini.
Skip ads

  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ii fac o poza si o afisez.Multumesc pentru informatii.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
A fost putin mai cald si m-am luat de treaba. De aceea vreau sa dau cateva detalii pentru "operatiunea proiectoarele":
Ca sa nu se vada urat bara, trebuie decupat exact ca pe marcajul din interior:

Aici e o poza de bara decupata de fabrica:

Cu privire la blocul de lumini, am urmatoarele de adaugat:
    Butonul (switch-ul) de pe placa electronica are 5mm pe latura, poza e mai sus la un coleg.
Capacelul care va deveni activ arata asa:


[list]Dintr-un arc de bricheta se fac cele 2 arculetze folosite la noul buton:

Ca sa nu fie diferente la apasarea celor doua butoane (lampa ceata si proiectoare), se vor monta arcurile combinat, cate unul nou si unul vechi pt fiecare buton.
Inca nu am terminat, maine cumpar butonul electronic si releul. Becuri H3 am luat marca Nerva "50% more light" de 55W, cu 13 ron/buc.
Maine sper sa vad in totalitate rodul muncii mele.
Razz
Succes tuturor!
Drumuri bune!


Ultima modificare facuta de ririnel la Mar 22 Jan, 2008 12:18 pm
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salutare!

am urmarit discutia si am o intrebare Smile : Chair se merita montarea proiectoarelor (ma refer la trafic) sau doar ca arata mai bine.
Multumesc
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Din puctul meu de vedere merita, am vazut diferenta noaptea sau pe ceata. Asfaltul in fata masinii se lumineaza mult mai bine cu proiectoarele, decat numai cu faza scurta. Adica vezi mai bine la distante mai mici. Faza scurta lumineaza undeva putin mai departe.

Dar asa cum am mai spus, eu nu sunt adeptul folosirii proiectoarelor ziua (mai ales in combinatie cu pozitiile, cum vad ca e la moda printre Logane), doar pt. ca arata bine.
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Toata lumea spune ca se merita. Am avut si eu pana acum vreo 3 ani pe un VW si SE MERITA.
Azi am luat butonul electronic (0,50 ron - nu e greseala! ) si releul de la un magazin daewoo (10 ron). Diseara le montez si daca nu azi, sigur maine va spun si parerea mea "de la fata locului".
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca merita sa ai proiectoare, eu unu leam comandat odata cu masina ca sa nu mai merg la opel dupa si sami desfaca masina. eu le folosesc numai pe timp de ceata sau seara pe drumuri pustii ca sa nu deranjez colegii si sa vad mai bine gropile din asfalt.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar proiectoarele sunt foarte bune pe timp de ceata si pe strazile pline de gropi si intunecate din scumpa noastra tara....
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am terminat montajul! Se merita!
Martorul de proiectoare din bord se aprinde, totul e ok! Singura diferenta fata de cele montate din fabrica este ca nu am indicator luminat pe buton.
Fascicolul de lumina bate mult in laterale, sub forma unei linii paralele cu pamantul. Pe timp de ceata sigur ajuta mult, deasemenea pt ocolirea gropilor Wink
Acum as vrea sa fie iar ceata dar mai bine tac pt ca a fost aproape 2 luni si mi-a ajuns. Very Happy
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Acum mai ramane sa pui niste poze ca sa apreciem munca depusa atat cu masina cat si cu blocul de lumini modificat si bordul cu martorul aprins. Sti cum se spune o poza face cat 1000 de cuvinte...
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu care credeam ca am exagerat cu pozele...
Blocul de lumini arata la fel ca inainte numai ca acel capac de langa butonul de la lampa de ceata se poate apasa ( este functional). Martorul in bord este de culoare verde si este pozitionat in zona cu cel de la lampa de ceata si cel de la faza lunga, numai ca este in stanga. Nu am poza cu bordul dar sper sa pun in curand.
Am poze cu bara inainte:

Si dupa:

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ce marca sunt proiectoarele? eu am pus depo la opelul alb dar nu prea puteam sa le reglez pe inaltime, sau poate nu stiu eu. si inca ceva, de unde ai cumparat buton ala mic pe care l-ai pus in bloc? si cum se cheama? adica ce sa cer cand ma duc sa cumpar? mersi!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Proiectoarele sunt marca TYC. Au reglaj pt inaltime la vedere, surubul de reglaj este in dreptul gaurilor rotunde care se vad in poza cu bara mea.
Cealalta bara nu are gaurile respective, sunt alt tip si proiectoarele, cu altfel de reglaje, nu stiu daca sunt originale de fabrica (apropo, e de vanzare bara completa, o sa pun anunt).
Legat de butonasul electronic, nici eu nu am stiut ce sa cer, asa ca am luat blocul de lumini in brate pana la un magazin de componente electronice si am cerut cu aratatorul Very Happy
Butonasul asta trebuie cositorit cu un pistol de lipit - are 4 piciorushe.
Nu imi vine in minte ce altceva sa va mai spun. Pt detalii, vb pe Ymess (ryrynel)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR