Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • elu24
  • *
  • 7 mesaje
  • din 22 Jun 2014
  • Insignia 2009 A20DTJ
  • Hunedoara
  • elu24

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nedumerirea ta e justificatã. Nici mie nu mi-a cãzut deloc bine sã dau 1000 lei pe o piesã, dar sincer sã fiu nu am avut încredere sã cumpãr piesa de pe olx. Am gãsit piesa și pe un alt site, la 470 lei cu garanție de 6 luni, dar nu mi-a inspirat suficientã încredere. Am preferat astfel sã plãtesc mult mai mult, plãtindu-mi și siguranța sau încrederea Smile
Cred totuși cã dacã apelam la vreo cunoștințã din Germania, ar fi gãsit droser-ul la un preț mult mai mic.
P.S. Mulțumesc pentru cã mi-ai spus modelul piesei, pentru sfaturile bune, dar și pentru mica criticã Smile
Skip ads

  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, aceeasi problema am patit-o si eu, am fost la spalatorie, s-a aburit farul stang complet, pe drum dupa ce am plecat mi-a aparut in bord "check dipped beam light" si nu imi mai functioneaza xenonul pe partea stanga.
Am demontat becurile, le-am inversat intre ele pt a vedea daca s-a ars, dar din pacate acesta functioneaza. Sa trag concluzia ca s-a ars drosserul si la mine Sad(
#Alex3322 spune-mi te rog, daca montez un drosser aftermarket de la o instalatie de xenon normala, va functiona cum trebuie? Daca nu, cu siguranta ma voi indrepta spre cel de 200lei care iti da eroare sau spre Olx.....

#elu24 spune-mi te rog cum ai rezolvat problema cu etanseitatea farului?

Va multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Verifica in primul rand daca toate capacelele sunt la locul lor...
Posibil ca apa sa fi ajuns in droser,acesta se afla pozitionat exact sub far.Cauta si schimba-l doar cu model original,A.M. nu ai cum sa pui, intrucat droserul se mufeaza direct pe far, printr-o mufa dubla si in plus iti vor apare (in cel mai fericit caz) erori...
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles, eram doar curios cu cel Aftermarket. Am cautat acum pe Olx si am gasit modelul Hella 5dv 009610 (intre 150-300lei) care Alex3322 a spus ca se potriveste dar va aparea eroare de bec ars, iar cel original la 400 lei nou. Cel mai urgent trebuie sa rezolv problema cu etanseitatea farului.

Multumesc
Skip ads

  • alex3322

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut, da , il mai am , este probat si e ok . Suna.ma si il putem proba si pe farul tau. Cum ti.a zis si Gyzmo , nu poti pune decât original (610 sau 720 )
  • elu24
  • *
  • 7 mesaje
  • din 22 Jun 2014
  • Insignia 2009 A20DTJ
  • Hunedoara
  • elu24

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Legat de etanșeizare, eu am remediat parțial problema cu poxilinã. Aveam o crãpãturã în partea de sus a farului, acolo unde se prinde spoilerul de far. Am astupat aceea crãpãturã, dar mai apoi am observat cã atunci când plouã, farul tot se mai aburește. Dezaburirea o poți face cu un fohn(feon), lãsând câteva minute aerul cald sã intre în far. Cred cã problema se poate remedia bine, doar dacã este dat spoilerul jos și ai acces mai larg, la far.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
dezaburirea farului cu feonul nu face decat sa agraveze situatia, in cazul meu eram foarte multumit ca disparuse umezeala din far insa la o zi dupa, cantitatea de condens s a dublat.

Exista cineva care sa fi fixat aceasta problema ? condensul ? Poate doar prin inlocuirea farului.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Atât timp cât nu depistezi exact cauza (locul exact),este foarte greu sã rezolvi problema, sigur cea mai rapidã este înlocuirea, dar cu alte costuri...
Ai încercat sã etansezi pe toatã lungimea farului,bineînțeles cu decapare, șlefuire, înainte?
Skip ads

  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Urmeaza sa demontez farul si sa il duc unui om care se pricepe la asa ceva, sa-l desfaca si sa il lipeasca la loc cum trebuie, singura problema este timpul....va tin la curent. Mersi
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi despre demontarea farului, nu am reusit sa gasesc nici un tutorial explicit. Mulțumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate,nu exista un tutorial pentru asa ceva.
In primul rand, va trebui sa demontezi bara din fata,ai grija la senzorul de temperatura si la futunul de la stropitorile de la faruri.
Mai trebuie sa ai in vedere multitudinea de suruburi ce trebuiesc desfacute,pe sub masina,scuturi,aparatori de sub aripi,bumbi de plastic,etc...
Mai trebuie sa ai in vedere faptul ca pentru demontarea barii sunt doua elemente,care trebuiesc demontate pe sub masina,este vorba de doua suruburi, care sustin doua "tampoane",in cazul in care nu reusesti, va trebui sa le demontezi cu totul,eu asa am procedat pentru a nu risca sa rup suruburile... Idea
Apoi vei trece la demontarea suportului din fata farurilor si abia dupa aceea la demontarea farurilor,ai grija la mufele de conexiune...

Spor la treaba! (asta daca iti permite vremea sau "operezi" in garaj... Wink )
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Inainte am avut o Astra H, cand am demontat doar un far, am desfacut bara doar pe partea respectiva, cineva tragea usor de coltul barii pt a avea acces la șuruburile farului......la Insignia se poate face la fel? Sper ca am explicat corect.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Riscul este de a sparge bara,nu se merIta...
In plus,pentru a putea da bara într-o parte,trebuiesc desfãcute șuruburile de sub mașina și tot acolo ajungi.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
orienteaza-te catre un far nou, sh macar cu garantie - muncesti doar odata, fereasca sa nu fie eficienta remedierea actualului far...
Ai xenon sau clasic ?
  • alex3322

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
E un pic complicat daca nu ai rampa.... bara de insignia are o prelingire jos prinsa in 4 dibluri auto de plastic. Eu unul , cand am avut nevoie sa schimb un far am desfãcut șuruburile de sub capota (6 buc torx t15 ) daca nu ma înșel, dupa care am desfãcut șuruburile de la apãrãtorile de noroi (3 pe fiecare parte - tubulara de 7 ) am decapsat de pe laterale și de sub capota si am lasat.o sa atârne cat mi.am fãcut treaba. Este destul de elastica , iar posibilitatea de a se crapa e destul de mica.bafta
  • alex3322

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
costi_bmv a scris:stai sa ajungi pe la 150 si sa imi spui atunci:)))...problema cu afl o cam au aproape toate marcile...pasat, audi...

Costi, cum iti merg noile AFL-uri?😆
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pt cei cu faruri cu xenon ( AFL), nu se pot inlocui cu faruri normale? - vad ca un far normal cu bec e vreo 400 lei..decat sa dai 5000 lei pe un far stricat xenon AFL mai bine le inlocuiesti pe ambele cu 200 euro si pui faruri normale...dar merge facuta operatia?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai de ce ai face-o? Un led are o viata de 30.000 ore de functionare, iar un xenon 3000 de ore, daca nu faci accident, nu vad de ce asa stress mare cu AFL-ul, ba dimpotriva.
  • alex3322

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Daca pt cateva sute de lei in plus esti dispus sa renunti la LED-uri, design mult mai reusit al farurilor, fascicul adaptiv, putere de 2 ori mai mare a luminii, cornering light , etc.... parerea mea e ca ti-ai ales gresit masina (no offence) . Un far "stricat " nu e 5000 de lei, costa pana in 150E si reparatia lui costa 80 E . Ca sa-ti rãspund la intrebare, merg schimbate farurile insa nu vei mai avea faza lunga. Din cate stiu, nu s-a gandit nimeni pana acum ( posesor de AFL ) sa treaca la far normal.


Ultima modificare facuta de alex3322 la Mar 03 Mar, 2015 12:58 am
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mie dc mi s-ar defecta un far si ar trebui sa platesc 5000 sau 3000 lei pe un far mi-as baga ....in ele si mi-as pune faruri normale cu bec cu 200 eur....ideea era daca se pot monta faruri simple in locul celor cu AFL....
Poate n-ai citit mai sus..sunt colegi carora li s-au cerut sumele astea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR