Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ati raspunde conform principiilor mele de viata s-ar putea interpreta ca pe un gest ofensator asa ca n-am sa comentez postarea ta. Sa nu ma intelegi gresit ....... nu e buna sau rea ..... ESTE punctul tau vedere si-l respect ca atare !
De altfel discutia aluneca incetisor pe o panta care unora s-ar putea sa li se para blasfemica ....jignitoare .....invaziva.
Asta cu notiunea de Dumnezeu si care cum il percepem fiecare este totusi ceva prea intim si personal ...... si aici chiar nu-i vorba de mine dar ma gandesc ca multi dintre userii/vizitatorii acestui forum chiar sint convinsi de credinta lor .....si ar fi pacat sa le lasam un gust amar.
Reintoarcerea ON-topic era despre sfintirea masinilor .......
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Despre tablete si smartphone-uri trebuie sa deschidem alt topic? Very Happy
Cred ca ar trebui sa se numeasca Prostia la Romani sau Unde duce increderea in ultima speranta Wink
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ce anume ar trebui sa se numeasca asa, prezentul topic sau cel despre tablete si smartphone-uri?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ambele
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Adevarul este ca @Lyonel vrea sa spuna ceva in acest topic, problema este ca ori nu vrem, ori nu putem intelege ce vrea a se spune, si daca se mai adauga si ceva bascalie tipic Romanesc tacamul este complet.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Oamenii sint prea aroganti sa accepte ca sint in foarte mare parte rodul intimplarii, tocmai de aceea elucubreaza in religii, sfinti si dumnezei.

Prin atitudinea manipulatoare si rauvoitoare, avuta de'a lungul ultimilor 2000ani, biserica oricare ar fi ea, imi spune mie cetatean-posibil credincios- ca ori dumnezeu e in vacanta, ori a murit demult, cu conditia sa fi existat vreodata. Dece zic asta, daca as fi fost divinitatea m'as fi rasucit ca ventilatorul in mormint sa se fi savirsit atitea crime, nedreptati, razboaie... toate in numele MEU, creatorul si iubitorul de oameni. Iar toate relele au fost savirsite de catre primslujitorii mei-biserica, cei care chipurile ma cunosc si imi respecta poruncile. Eu divinitatea, chiar n'am avut timp niciodata in 2000ani sa le dau in particular macar doua bobirnace popilor-slujitori ai mei atunci cind greseau, nici macar atunci cind curgeau riuri de singe in numele meu?!

Revenind la ziua de azi in care armata de popi ai BOR te jefuieste/manipuleaza indiferent de ocazie, chiar si in cele mai dureroase clipe ale vieti, imi este clar ca popii nici macar in ceasul al doisprezecelea nu si'au inteles rolul si misiunea in societate. Toata aceasta mascarada grotesca imi provoaca un indirjit sentiment de greata si dispret profund atit pentru biserica-smenara cit si pentru omul de rind care se complace in mocirla minciunilor si a dispretului de sine.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Iso, nici sa vreau nu gaseam niste argumente/raspunsuri asa pe masura cu privire la aparitia religiilor. De-a lungul vietii am avut parte de destul noroc si nenorociri si nu stiam pe seama cui sa le atribui. Dumnezeu, coincidente? Asa ca m-am gandit ca e cineva sau ceva care face sa se intample asta. Nu i-am pus un nume, ca nu-s inventator, dar religiile astea si ritualulile lor imi displac total. Cred ca omul isi face viata singur, dupa purtarea lui cu semenii lui.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@florinianc si @iso, din ce inteleg voi sunteti atei, nu ?Ce nu inteleg ca atunci cand dam de dracu ne aducem aminte de Dumnezeu, cand suntem sanatosi si totul este bine, ne dam libercugetatori.Spun asta nu ca aveti ce aveti cu popii, multa lume nu-i are la suflet pentru calicia de care dau dovada, ce-i drept nu toti.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Visse, oarecum sunt ateu, daca nu cred in zeul in care cred toti. Sau cel putin nu cred asa cum o fac altii. Iar daca e sa studiezi putin biblia, o sa vezi ca nu prea se pupa bisericile astea multe cu ea. Da, am intalnit preoti care erau slujitori ai lui Dumnezeu, nu era doar o meserie pentru ei. Nu sunt sanatos, sa zic asa, deoarece toata viata mea depinde de un implant la cap, datorita caruia nu o sa pot sa fac sporturi care implica lovituri, nu o sa pot sa merg sau sa lucrez in locuri unde este galagie mare si alte chestii, dar sunt multumit ca am 2 picioare si 2 maini bune si le folosesc atat cat pot. Sunt ateu daca asta inseamna sa cred in ceva ce inca nu are nume, nu are culte si reguli cum are zeitatea asta careia i se inchina majoritatea populatiei lumii. Nu pup cruci, dar nici nu le dau foc. Nu merg la biserici, dar nici nu ii arat cu degetul pe cei care merg. Nu ucid in numele vreunui zeu si ma abtin cat pot de mult sa judec pe altii in numele zeitatilor. Nu imi sfintesc masina, dar am grija de ea cat pot de bine si nu imi place cand ceva nu merge ok la ea. Pe drum merg astfel incat sa aiba si altii loc de mine si ii evit pe cei care sunt paraleli cu sofatul depasindu-i (in spate am carlig care si-a dovedit eficacitatea de 2 ori pana acum). Suntem liberi sa alegem, nu? Ateu, neateu, un om bun ramane un om bun, indiferent de crezul lui. Bunica mea simtea cand cineva urmeaza sa pateasca ceva rau, de asemenea tatal meu simte cand nu imi e bine. Bunica era ortodoxa, iar tata e penticostal. care din cele 2 religii or fi mai bune?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ai si tu dreptatea ta.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Dupa cum banuiam , tot aici ajungem , la Divinitate !
Eu cel putin sint constient de un lucru : ceea ce traiesc azi nu reprezinta decat ceea ce am gandit/intentionat/facut eu in trecutul mai mult sau mai putin indepartat.
Biserica sa ma scuteasca cu explicatia aia idioata cind eu ma aflu in necaz si mi se face nedreptate cu carul ....,,lasa, ca cei rai isi vor primi pedeapsa in ceruri , tu intoarce si celalalt obraz !,,
....Sa mori tu , chiar asa ? Pai hai sa violam, sa talharim si sa ne batem joc de cel de langa noi ca pedeapsa o vom primi in rate pe cea' lume ! Nu tata ....in capul meu lucrurile nu asa functioneaza !
Darwin nu ma satisface cu teoria lui cu selectia naturala si evolutia speciei .....nici cu aparitia vietii din ,,supa organica primordiala,, ....... dar nici atat de naiv nu sint sa cred in povestea bibliei . Apropo, Legendele Olimpului mi se par niste scrieri mult mai reusite ca si Biblia. Macar par mai realiste !

Intr-o zi lingeam o bere acasa singur in bucatarie si aveam chef de discutii insa cu cine ? .......si uite ca bate la usa ....deschid .... si 2 muieri imi intind niste pliante ( nu am sa dau numele confesiunii pt ca pt mine toate sint o apa si un pamant) Respectuos le invit inauntru ...ele refuza .... stam la povesti in usa vreo 20 minute dupa care totusi accepta ( una era bunoaca rau ! Rolling Eyes )
In fine .... la un moment le zic ......
- Hai sa avem o discutie civilizata , rationala, cu argumente ..... voi va puteti folosi de Biblie daca tot o aveti in mana .... eu doar de bere daca tot o am in mana . Le-am intrebat de spre Dumnezeu si pozitia lui vis-a-vis de copiii nevinovati ce mor de foame in Somalia, Angola, etc .... despre oameni credinciosi ce mor de cancer intr-o saracie crunta ..... despre razboaie, accidente si foamete .... despre femei batute, violate ...in fine ...... despre cum a considerat D-zeu ca ar fi necesar sa ne ,,construiasca,, .... in fine .....
Discutia a durat vreo 3 ore iar la final femeile au avut 2 pareri:
1 - m-au considerat Satana in persoana si discutia cu mine a fost incercarea/ispitirea credintei lor
2 - mi-au cerut permisiunea sa revina peste 2 zile cu intariri .... adica cu sotul celei ,,bunoace,, ( pacat frate, arata bestial !) care cica era si pastor .....asta evident, ca sa fiu ,,salvat,, de la pierzanie .....
Dupa plecarea lor mi-am mai inceput o bere ..... probabil sa-mi confirm inca o data ca ma consider un liber-cugetator si cred intr-o forta Divina dar care nu e incadrata intr-o nici o religie .... si de altfel nici nu e necesar acest lucru.

PS - la ultimul recensamant am pus-o in incurcatura pe d-soara ce intocmea fisele ....... Cum adica sint liber-cugetator ? Ce este asta ca ei nu-i apare pe formulare ! Avea acolo 27(!) de confesiuni .......
Dupa multe discutii, parca incepe sa priceapa si in final a trecut cu creionul jos , a 28-a ,,confesiune,, - liber-cugetator ...... Banuiesc ca n-a tinut nimeni cont de asta .......
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Visse, sint un om oarecare, ...banal, care incearca sa se lepede de haina de plumb a tiparelor, prejudecatilor si postulatelor scrise cu fierul inrosit in creierele noastre de catre cei ce au interese ca noi sa gindim intr'un anumit fel si dupa un anumit tipar, toate acestea spre beneficiul lor. Sint un oarecare care crede numai ceea ce vede si incearca sa inteleaga ce vede.
Religia speculeaza mirsav slabiciunile omului, frica pentru ziua de maine, problemele de sanatate, moartea, si in general frica pentru tot ceea ce ne poate dauna si nu poate fi prevazut si explicat inca. Omul indoctrinat, speriat, flamind, inregimentat astfel poate fi condus mai usor.

In copilaria omenirii religia a avut un puternic rol calauzitor si educativ pentru omul semisalbatic si a contribuit puternic la inchegarea comunitatii omenesti. Dar dupa doua mii de ani cind omenirea are pretentia ca a ajuns la alt nivel mental si de perceptie a ceea ce'l inconjoara te astepti sa se lepede de "BauBau" si sa devina mai intelept, implicit mai eficient si mai bun. Marea problema este ca progresul si iluminarea mentala nu "afecteaza" omenirea uniform in marea ei masa, majoritatea preferind "caldurica" puturoasa oferita de adapostul dogmelor.
Skip ads

  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Asteptam demult acest gen de mesaj! Incredibil, exista oameni care nu cred in nimic sfant dar se abtin de la rele! Oare ce-i opreste?
Sunt convins ca nu suntem toti ortodocsi, poate am atins vreo coarda sensibila! Dar sa nu crezi in nimeni si sa faci si fapte bune, asta e foarte straniu! M-am blocat! Tocmai pregateam o teorie, cum ca tot ce facem dovedeste existenta credintei in ceva mai presus de fiinta noastra! Ne e scris in ADN, ne pregatim pentru viata de apoi si nici habar n-avem ce facem!
Agonisim pentru copii nostri, sa nu rada lumea de noi cand vom inchide ochii! Pai daca dispari de tot, ce mai conteaza ce spune lumea? Nu-ti dai seama ateule (oricare ai fi) cat de credincios esti! Undeva in adancul sufletului simti, speri ca nu o sa dispari din lumea asta ca un gunoi sau ca un spurcat de sobolan. Constientizezi ca ai alta valoare! Cineva te-a facut nepretuit si are un plan pentru tine! Scrii randuri bine gandite pentru ca-ti pasa ce cred ceilalti despre tine si nu ai vrea sa creada ca ai un suflet rau! Altul, inzestrat cu darul oratoric si cu inteligenta e revoltat ca divinitatea nu a intervenit sa opreasca oamenii de la atrocitati, deci cumva confirma ca aceasta exista! Nici el nu face fapte rele dar pentru a acoperi vidul necunoasterii aparitiei materiei pune pe seama intamplarii nasterea si evolutia noastra. Cum de nu e un haos total in aceasta lume? Va spun eu: Dumnezeu ne-a dat o minte sfredelitoare dar chiar e o limita dincolo de care nu poti patrunde, asta ne revolta pe unii dintre noi! Si ne-a mai lasat si puterea de a alege intre bine si rau, asta e de dinainte cu mult de acum 2000 de ani si s-a vazut ce au insemnat alegerile unora!
Am tot atasamentul fata de voi iubiti atei care faceti numai bine, macar si voua insiva si celor ce va sunt dragi! Ar fi o lume mai frumoasa de n-ar fi si o alta categorie pe care nici nu vreau s-o pomenesc...
Sa nu se supere colegii care considera pe langa subiect discutiile astea! Titlul e o intrebare retorica, nu astepta un anume raspuns, subiectul inca nu a aparut: nici un caz concret de popa care a luat bani pe o slujba de sfintire a masinii, nici un "prost" care a saracit din aceasta pricina, deci, pana una alta mai vorbim si noi. Bai fratilor, chiar se fac asemenea slujbe? Razz
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
bh13ncu a scris:Dupa cum banuiam , tot aici ajungem , la Divinitate !
Eu cel putin sint constient de un lucru : ceea ce traiesc azi nu reprezinta decat ceea ce am gandit/intentionat/facut eu in trecutul mai mult sau mai putin indepartat.
Biserica sa ma scuteasca cu explicatia aia idioata cind eu ma aflu in necaz si mi se face nedreptate cu carul ....,,lasa, ca cei rai isi vor primi pedeapsa in ceruri , tu intoarce si celalalt obraz !,,
....Sa mori tu , chiar asa ? Pai hai sa violam, sa talharim si sa ne batem joc de cel de langa noi ca pedeapsa o vom primi in rate pe cea' lume ! Nu tata ....in capul meu lucrurile nu asa functioneaza !
Darwin nu ma satisface cu teoria lui cu selectia naturala si evolutia speciei .....nici cu aparitia vietii din ,,supa organica primordiala,, ....... dar nici atat de naiv nu sint sa cred in povestea bibliei . Apropo, Legendele Olimpului mi se par niste scrieri mult mai reusite ca si Biblia. Macar par mai realiste !

Intr-o zi lingeam o bere acasa singur in bucatarie si aveam chef de discutii insa cu cine ? .......si uite ca bate la usa ....deschid .... si 2 muieri imi intind niste pliante ( nu am sa dau numele confesiunii pt ca pt mine toate sint o apa si un pamant) Respectuos le invit inauntru ...ele refuza .... stam la povesti in usa vreo 20 minute dupa care totusi accepta ( una era bunoaca rau ! Rolling Eyes )
In fine .... la un moment le zic ......
- Hai sa avem o discutie civilizata , rationala, cu argumente ..... voi va puteti folosi de Biblie daca tot o aveti in mana .... eu doar de bere daca tot o am in mana . Le-am intrebat de spre Dumnezeu si pozitia lui vis-a-vis de copiii nevinovati ce mor de foame in Somalia, Angola, etc .... despre oameni credinciosi ce mor de cancer intr-o saracie crunta ..... despre razboaie, accidente si foamete .... despre femei batute, violate ...in fine ...... despre cum a considerat D-zeu ca ar fi necesar sa ne ,,construiasca,, .... in fine .....
Discutia a durat vreo 3 ore iar la final femeile au avut 2 pareri:
1 - m-au considerat Satana in persoana si discutia cu mine a fost incercarea/ispitirea credintei lor
2 - mi-au cerut permisiunea sa revina peste 2 zile cu intariri .... adica cu sotul celei ,,bunoace,, ( pacat frate, arata bestial !) care cica era si pastor .....asta evident, ca sa fiu ,,salvat,, de la pierzanie .....
Dupa plecarea lor mi-am mai inceput o bere ..... probabil sa-mi confirm inca o data ca ma consider un liber-cugetator si cred intr-o forta Divina dar care nu e incadrata intr-o nici o religie .... si de altfel nici nu e necesar acest lucru.

PS - la ultimul recensamant am pus-o in incurcatura pe d-soara ce intocmea fisele ....... Cum adica sint liber-cugetator ? Ce este asta ca ei nu-i apare pe formulare ! Avea acolo 27(!) de confesiuni .......
Dupa multe discutii, parca incepe sa priceapa si in final a trecut cu creionul jos , a 28-a ,,confesiune,, - liber-cugetator ...... Banuiesc ca n-a tinut nimeni cont de asta .......

Hai ca m-am amuzat pe cinste Smile . Cea mai tare faza a fost asta cu "m-au considerat Satana in persoana si discutia cu mine a fost incercarea/ispitirea credintei lor". Asta imi aduce aminte de ceea ce mi-a spus un amic mai demult, cum ca "daca nu gandesti ca popa atunci sigur esti ,,îndracit,, " Smile . Si nu mai trec 20min si prin fata barului unde eram cu el la o cafea trece grabit un parinte, la care el imi zice amuzat "Uite-l si pe BatMan!". Va dati seama ca am fost pe spate...

Oricum, cred ca majoritatea care am postat aici in topic suntem rezervati in a continua discutia asta cu argumente pentru ca daca incepem... SIGUR nu ne mai oprim. Asadar, cine poate sa se abtina este indicat sa procedeze asa in continuare.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cine poate!
sa nu iti faci chip cioplit .. adica icoane?!?!
ce nu inteleg eu ... daca popi sunt platiti de bor .. si bor ia bani de la guvern iar guvernu ia de la oameni si biserica mai ia o data de la oameni ...
De ce Ceausescu a fost rau cand nu permitea Bisericii porcariile astea?
si apropos de sfintit masini .. taxa a ajuns la 250 ron .. e adevarat?Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Poate daca ai un Cadillac Escalade sau vre-un Rolls... dar cred ca nici macar atunci nu costa atâta.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu au vreu'n plan tarifar?Smile
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Lyonel, dragul meu parinte, nu este nimic ciudat in a fi un om bun din convingere. Nu trebuie sa'ti fie frica de "BauBau" sau sa astepti vre'o recompensa pentru faptele tale, fie ea chiar si dupa moarte, ca sa devii sau sa fii un om bun. Nu'ti este clar deja ca biblia este cel putin din acest punct de vedere o carte de dresaj? Omul in intimitate ramine un animal ginditor, egoist si arogant si tocmai de aceea este mult mai usor sa'l dresezi prin frica si recompensa decit sa incerci sa'l convingi! Nu'ti vine deja in minte o imagine de la circ?

Agonisirea, de cele mai multe ori in exces, este tot un reflex animalic, inteligenta este un reflex dobindit prin munca si educatie de sine, stimulata in mare masura de orgoliu si egoism. Este interesant sa descoperi ca lumea se invirte dupa cu totul alte reguli decit cele descrise interpretabil "in doi peri" in cartulica numita biblie, manualul pentru gradinita si clasa I al omenirii.
La urma urmelor este "bine" sa observi cum cei care gindesc din convingere sa treaca in clasa a II a sint considerati si numiti "repetenti" de catre cei care nu reusesc sa uite lectia de dresaj si sa treaca de "grupa pregatitoare"!?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Sa fiu un om ,,bun,, desi asta e un termen destul de plastic - in fond ce inseamna bun ? ..... nu e nevoie sa te invete cineva !
Cica m-am nascut ortodox ....asa mi s-a spus ..... toti ai mei sint ortodocsi . Bun, mi-am zis , eu sint ortodox ..... dar DE CE ? De ce trebuie sa apartin unui cult ? N-am atata stabilitate in verticalitate si in gandire decat daca urmez o dogma si ritualul ei ?
Ce n-am inteles niciodata si m-a exasperat la culme ...... termenul de ,,frica lui Dumnezeu ! - frica genereaza teama...revolta .... aduna in suflet pic cu pic ura si cladeste planuri de a scapa de acest sentiment ingrozitor ......... Si prima caramida dislocata din ortodoxul din mine a fost : de ce sa am frica de Dumnezeu cand ortodoxia se chinuie sa ma convinga de cata dragoste e capabil Dumnezeu ? ....pai daca si-a jertfit si fiul pt mine , nu ? Pai el ma ingroapa in iubire si mie sa-mi fie teama ! Mai ales ca-l numim si ,,tata,, ! Ceva nu se potriveste !
Sigur , au urmat ani de zile de studiu .... mormane de carti cumparate de pe net ...... lecturat cu carioca in mana ....... puse cap la cap niste afirmatii si idei ..... si toate in paralel cu Biblia. Rezultatul ? Orice religie nu reprezinta decat un cadru cu care se poate orienta ,,turma,, intr-o directie ! ...oricare ar fi ea - nobila sau aiurea.
Revenind ...... ca orice om , intamplator s-au voit am provocat si rau celor de langa mine ....dar am avut rabdarea sa observ ce a generat o actiune de a mea , in aparenta banala. ...... Nu poti face ,,bine,, daca nu sti ce e binele ! Si binele ca sa-l recunosti trebuie sa-l raportezi la ceva ..... la ce ? Evident , la ,,rau,, ! Desi vorbesc in termeni religiosi - nu exista ,,bine,, si ,,rau,, ....exista actiuni ale gandirii noastre care ulterior se dovedesc a fi benefice pentru mine sau altii ....sau daunatoare. Depinde din ce unghi privesti problema !
De ex ...... daca un cersetor pe strada imi cere o tigara si eu nu-i dau , ce am facut ? Un lucru bun sau rau ? ( desi cine nu e dependent de tigari nu prea poate intelege exemplul)
Nu trebuie sa-L ai pe Dumnezeu cu tine sa fi un om bun ...... nici sa -ti spuna religia acest lucru ...... poti fi un om bun intelegand ca a provoca suferinta celui de langa tine nu aduce nici un castig nimanui ..... si de altfel , a fi rau ( a provoca suferinta) este ceva sub-animalic ! Nici macar animalele nu ucid din pura dorinta de a provoca rau ....de a anihila .... cind o fac , o fac cu un scop precis.
Pai daca ma dau rotund in Opel ...si daca ma consider un om , adica o fiinta rationala si cu suflet, nu vad de ce sa ma cobor la a-mi da curs la instincte bestiale specifice retardatilor. S-ar putea uneori sa nu-l ajut pe cel de langa mine ....... dar cu siguranta ma voi stradui macar SA NU-L INCURC !
Nu stiu cum arata Divinitatea .....dar stiu SIGUR ca nu asa cum il descrie Biblia, Coranul, Tora , etc Acele carti ,,sfinte,, au fost scrise pentru intelectul uman de acum 2000 de ani .... intre timp s-a mai incercat ,,updatarea,, lor la vremurile moderne rezultand o contradictie hazlie ce numai ,,sfanta ,, nu se poate numi.

Daca un extraterestru ar ateriza pe planeta noastra si ar vedea cum sint grupati oamenii in credintele lor .... daca ne-ar vedea bisericile, ritualurile si daca ne-ar asculta rugile , cred ca s-ar strica de ras ! Ce sa mai vorbesc de Jihad si razboaiele religioase stil ,,Dumnezeul meu e mai valabil !,, ?
Sa mai amintesc de Inchizitie ....acele crime facute in in numele Domnului crestin ? ...de masacrarea bastinasilor Americii odata cu descoperirea lor ?
....sa-mi fie cu iertare ..... de-a lungul istoriei omenirii, au fost oameni care au indurat si suferit chinuri inzecit mai mari ca Isus pe cruce .... si totusi pe ei istoria i-a uitat ! Iar si daca se supara cineva , sa aiba inainte de toate verticalitatea si ratiunea sa vada asta ! .....sa amintesc de femeile gravide carora li se scotea pruncul din burta si era ucis langa mama lui ? .... de cei arsi pe rug ? ....trasi pe roata , ,,lungiti,, cu scripeti ....copiii violati pt ca erau ,,pagani,, ? ...lagarele naziste si comuniste ? .... si totul in numele credintei si a unei religii facute pe genunchi !
Multumesc , nu . Eu nu. Prefer sa n-am Craciun ( o idiotenie comerciala de-altfel , fara sa amintesc ca in Biblie nu e trecut nicaieri nici un Craciun !) ....prefer sa n-am Pasti ( poate se hotaraste lumea cind a ,,inviat,, Hristos ca eu n-am reusit sa pricep ) si prefer sa nu ma alatur nici unei confesiuni, cu atat mai putin celei crestine ! A face asta ar insemna sa-mi dau acceptul tacit pentru toate crimele oribile facute de 2000 de ani incoace celor ce s-au opus ,,iubirii crestine,, ..... si pe bune, nu pot asta ..... omul cu ratiune si suflet din mine nu ma lasa pur si simplu !
In rest , fiecare cum crede !
....cum se spune ? ....Doamne-ajuta , nu ? ........ atunci Doamne-ajuta , indiferent de cum vi-l imaginati !

ON-topic ..... cum am citit ? ..parca 250 lei un sfintit de masina - interior/exterior/si portbagaj ? Si ce , vi se pare mult ? Ok, poate nu-i atat dar si daca ar fi 50 lei ..... ce , e mult ? Mah , nu fiti ,,chitrosi,, ....pai calculati numai ca fara ,,protectie,, loviti bara, spargeti un far si indoiti usor capota ....pai cit face asta fara Casco si daca sinteti de vina ? Pai mult mai mult, evident .... asa ca lasati, nu-i scump Casco Divin ! .....
Daca totusi softul de protectie divina nu se declanseaza in caz de nevoie ...ce sa zic ....nasol ....popa nu-ti da bon fiscal si deci, in consecinta nu poti face reclamatie .....Si adica cum sa faci reclamatie ? Cine te crezi sa te indoiesti de harul popii si de eficienta softului divin de protectie ? Mai degraba uitat-te la tine, poate ai fost neatent la volan ....poate ai avut gagici in masina si nevasta era acasa ...poate ai farmece pe tine ...dar harul popii nu da gres niciodata ! Asta ca sa fim bine intelesi !
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
E in regula! Daca te simti mai evoluat decat miliardele de oameni ce au o religie, e foarte o.k! Nu e o.k.insa sa-ti bati joc de Biblie! Ai citit-o? Nu ti-ar fi prea la indemana s-o pricepi! Cu Coranul n-ai nimic? Sau cu alte scrieri fundamentale ale zecilor de religii? Despre sectantii ce misuna pe la usile oamenilor nu ai nici o parere?
@iso, pari o fire complexa si mi-ar placea sa stau la o bere cu tine sa despicam firul in 4, doar pentru a-ti mai tempera entuziasmul! Nu te pot lasa sa-ti faci discipoli! Tu nu ai nici un Dumnezeu deci vreau sa ma asigur ca nu te crezi tu Dumnezeu la un moment dat, vazand cati te urmeaza! Ramai asadar simpatic si nu agita spiritele caci daca te legi de cele sfinte ne jignesti profund pe noi crestinii! A intoarce celalalt obraz nu se interpreteaza asa simplist cum credeti unii dintre atei! Tu ma omori iar eu te las! Tot asa ne aparam valorile cum ne aparam viata, asa ca avem contraatacul pregatit! Dar cum atacul e slabut, putem ignora unele afirmatii! Unele!
E usor sa lovesti pe la spate! Unde e "apararea"? Aici sunt acuzati la greu nu numai oamenii bisericii si institutia bisericii ci si mai mult de doua treimi din poporul roman!
Or fi zicand poate asa: "Daca intri in troaca te mananca porcii!

P.S. Nu am observat mesajul tau, @bh13ncu. Am avut ceva de facut intre timp si am incheiat mult mai tarziu postarea. Acum, daca tot editez, iti spun si tie ca te-am descifrat de la primul post al tau si-ti respect atitudinea in societate dar cred ca fiindu-ti greu sa intelegi unele lucruri legate de divinitate iti construiesti propria "religie" (conceptie de viata). Macar sa ma lamuresti intr-o privinta: cu inhumarea crestineasca a raposatilor esti de acord sau crezi ca omul, fiind lipsit de suflet (in inteles crestin) ar trebui ars sau ingropat doar din motive de preventie (prevenire a unor epidemii). Sau de ce nu, aruncat in mare, la gunoi sau mai stiu eu unde, ca pe orice lucru nefolositor. Aveti grija si voi care sunteti atei cum va faceti testamentul pentru ca "prostii" astia diferiti de voi s-ar putea sa va inhumeze cu slujbe si alte ritualuri. Aaa, am uitat ca nu va pasa, ca nu credeti in prostii crestinesti, deci tot la latitudinea lor ar fi logic sa ramana! Doar daca nu cumva va veti inmulti voi pana atunci si veti domina lumea!


Ultima modificare facuta de Lyonel la Lun 13 Jan, 2014 9:25 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR