Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salut!
sa o stapanesti cu placere...si sa ai parte numai de drumuri bune!!
detalii, dotari? pret?
Skip ads

  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ticodriver a scris:Am si cumparat in sfarsit Corsa 1.7 DTI Sport, 2003, 44kkm.




a ta nu trancane la caseta?
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E din 2003, 44kkm, 6650 euro. Ca dotari, fiind varianta sport, are volan si schimbator din piele, bord aluminiu, AC, ABS, geamuri electrice, oglinzi incalzite si cu reglare din interior, 4 airbag, RadioCass Philips CCR2006, cu magazie de CD, dar careia ii lipseste nu stiu ce si nu merge Evil or Very Mad, inchidere centralizata cu telecomanda pe cheie si cica alarma, dar asta nu reusesc nicicum s-o fac sa mearga

Si ca sa nu mai deschid alt topic, azi pe display (cel de sus de la RC) mi-a aparut "-40 C si fulgul de la AC"; pana acum nu scria decat ----C; Ce e asta, ca climatronic nu am... Sad

PS: ce bun ar fi un manual al masinii, dar nimeni nu se miluieste si de mine...
Email: edydascalu@yahoo.com
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
s-o stapinesti sanatos si cu cit mai putine probleme...
ce bun ar fi un manual al masinii, dar nimeni nu se miluieste si de mine

l-ai cerut pe undeva? (later edit: am vazut ca l-ai cerut la topicul de astre... Shocked )
ca altfel nu se miluieste nimeni.... asa ca miluieste-te singur si da un search sau baga un ochi pe la topicul de documentatii...
ai 2 variante: te inscrii ca utilizator pe vauxhall.co.uk si o sa poti descarca manualul de utilizare al masinii in engleza (cu specificatia ca e pt volan pe dreapta, neasteptat, nu? Wink)
sau iti faci user pe portalul clubopel.ro si incerci la sectiunea download de acolo (daca cineva l-o fi pus..)
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Merci de indrumari si scuze de incurcaturi, dar sunt noi pe aici. Pe opelclub.ro am facut cont, dar acolo e doar un .pdf cu date tehnice generale ale masinii. Pe vauxhall.co.uk nu am reusit sa fac cont, dar mai incerc. Cu "miluirea" nu era niciun repros adresat cuiva, pur si simplu ceream manualul.
Referitor la troncanitul casetei de directie, nu am auzit nimic, dar masina nu a circulat in tara pana acum.

Later edit: Am luat manual de pe Vauxhall.co.uk, eram eu tantalau si nu vedeam sign in Embarassed
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Bravo Ticodriver, s-o stapanesti sanatos si fara probleme !!!
Te stiu de pe Daewoo Club unde i-ai "zapacit" pe toti cu nehotararea ta Razz; ma bucur ca ai luat-o pana la urma.

Bine ca se mai ingroasa randurile corsarilor. Si sa stii ca baietii nu sunt chiar asa rai cum vor sa para la inceput Laughing
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
aha, tocmai vroiam sa-ti zic ca le-am descarcat eu...

am inteles ca nu era reprosh... Laughing
dar de-aia mi-am permis sa intervin ca daca nu postezi unde trebuie sansele sa gasesti rezolvare problemei tale sint f. mici....
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca nu sunt rai baietii, sunt la fel ca si cei de pe daewooclub.ro, super baieti si multam' de urari. Referitor la nehotararea mea, tot e bine ca nu am luat Logan, cum fac cei care sunt nehotarati de obicei Very Happy
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu pot decat sa te felicit ptr hotarare!! Wink
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Merci inca o data, masinuta merge si arata excelent. Inca ceva: Ce latime maxima de cauciuc suporta jantele actuale (in prezent am cauciucuri noi, dar de iarna 175/6514), ca ma gandeam sa iau niste gume de vara (pe alealalte sa le pastrez pt sezonul rece) de 185/60/14...or merge?
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
tot 175/65/14 am si eu.
in talon scrie "sau 185/55/15".
de altele nu stiu ce sa zic...poate raspunde altcineva.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut! sa o stapanesti sanatos si sa nu ai probleme cu ea , cum multi dintre noi au ! mie imi place fffffff...fff mult masinuta insa cu parere de rau va spun ca foarte curand o sa renunt la ea ( din considerente pur economice .. si aici ma refer la banii pe care va trebui sa ii bag in ea .. avand in vedere ca incep sa pice diverse ceea ce mi se pare anormal la o masina ca asta ) ... si am o mareee parere de rau ! pacat

acum nu vreau sa te sperii insa eu asta am patit! si daca o dau o sa merg pe o astra noua! cel putin e noua ...
Skip ads

  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru masina si te asteptam la intalnire Smile trebuie sa ne-o arati si noua!(si s-o uzi!) Smile
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cu prima ocazie. Acum astept sa o mai pun la punct (schimb ulei, filtre, eventual distributie, placute frana, sa-i pun gume de vara etc), ca trebuie sa-mi intre niste bani si vreau sa fie ca noua.
Si apropo, unde se tine intalnirea si cand?
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
As avea nevoie de cateva informatii de la cei care poate stiu:
-in poza din primul link, va rog sa-mi spuneti ce reprezinta furtunul 1(eu banuiesc ca pe aici isi trage motorul aerul cand clapeta de admisie e inchisa, adica la relanti....)
-tot in poza din primul link, ce reprezinta furtunul 2(aici nu mai banuiesc nimic...)
-in poza din al doilea link, eu am marcat ceea ce cred ca este electrovalva de purjare a gazelor(3); ce se intampla daca aceasta nu mai functioneaza? cand functioneaza se aude un tzacanit usor? calculatorul gestioneaza functionarea ei, eventual inregistreaza cod de eroare daca aceasta a luat-o razna?
Pozele le vedeti in link-urile de mai jos pt ca nu am reusit sa le fac upload folosind optiunea "Adauga o imagine":
http://img90.imageshack.us/...mage=poza12qz.jpg
http://img93.imageshack.us/...mage=poza23vm.jpg

1.Furtun 1 si 2 recirculare vapori ulei, aerisire carter superior
2.Valva recirculare vapori benzina
Dan


Multzam!
  • Razvan Grigore

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salutare tuturor!

sunt posesorul unei Corsa, 1.2 cu easytronic, 2002 proaspat cumparat, 80 k si as vrea sa ii fac revizia....din pacate nu am carte de service. Marea problema este ca nu stiu exact ce trebuie schimbat si am nevoie de putin ajutor.
- ce tip de ulei trebuie sa folosesc pentru motor si ce marca;
- ce tip de ulei trebuie sa folosesc pentru cutie.....am inteles ca cutia automata mai are si un filtru de ulei care trebuie schimbat, dar nu am putut sa gasesc prea multe informatii despre asta;
- ref. la distributie, cate curele sunt ( este fara Ac ), cat costa si la ce interval trebuie schimbat;
- are filtru de polen?
- de unde este cel mai indicat sa cumpar, un service bun si la cat ma duce o revizie;

va multumesc anticipat!
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
In privinta uleiului fiecare are cate o parere. Nu e un ulei care sa zici ca este cel mai bun.Poti incerca Castrol, Aral, Mobil1... ceva mai cu pret Very Happy
Cand te duci sa cumperi aceste "piese", cei de la magazin vor stii ce filtre trebuie sa iti dea. Cureaua de distributie nu are treaba cu faptul ca ai AC sau nu. Preturile sunt intre 50 si 250ron, acum depinde de ce marca vrei Embarassed
Daca nu ai aer, nu ai filtru de polen iar service... alege un service care arata a service(scule, masinarii din dotare, oameni) nu trebuie neaparata sa aiba un nume mare.
  • Razvan Grigore

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
unde as putea sa gasesc un manual de intretinere pt corsa?
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:............
Daca nu ai aer, nu ai filtru de polen iar service... .

Din cate cunosc,chiar daca nu exista AC,exista totusi si filtru de polen...care se afla sub grila de la motor,deasupra...cel putin asa e la Corsa 1.7DI
  • adicretu35

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
am un corsa B, din 1999, cu 90.000 km. problema este (dar sa nu rideti:))), ca nu stiu daca am curea de distributie sau lant. Motorul este ECOTEC, X12XE, 1.2 in 16V, luata din belgia si nu stiu daca a fost schimbata distributia la ea. Si daca are cineva un manual pt. corsa B, dar nu in flamanda (asa il am si eu), macar in engleza
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR