Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ai curatat egr cu acel aparat? ciudat fiindca e legat la alimenatrea cu motorina si nu vad ce legatura ar avea cu egr , acel aparat curata chimic injectoarele .
Skip ads

  • jimmychelu

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Curata tot sistemul injectie-evacuare.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu in ce masura ar putea curata evacuarea insa stiu sigur ca mecanicul meu a folosit un asemenea aparat pentru a-mi curata injectoarele chimic .
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mie cand mi-a fost curatat egr-ul a fost dat jos de pe masina. la cata negreala era acolo faceam vreo 3 ca mine negri din cap pana`n picioare. si intr-adevar ce vad acolo pare a fi curatat de injectoare. buba cu egr-ul e ca daca vrei sa-l cureti pe tot tre sa fii atlet sa reusesti sa-l scoti (eram langa mecanic atunci cand se chinuia si ia ceva vreme. parca m-as mai duce sa-l mai curat da stiu ca e in stare sa arunce cu toporu dipa mine, si daca citeste randurile astea o sa rada putin)
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu l-am curatat(inainte sa se aprinda vreun bec) si pot sa spun ca nu era foarte murdar dupa 37k km in Romanica(160k in total) . Si am luat si piesa noua , in caz ca vreodata pica.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ti-ai luat una noua pe care o vinzi Smile)
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai m-am gandit mai bine Smile Daca stau cu ea acasa sunt bani aruncati in vant Smile Ulterior daca am nevoie de ea probabil va fi mai ieftina Smile
  • eul_liric

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca curatarea egr-ului la Z13dt este o utopie. Dupa 2 incercari esuate am luat tis-ul si m-am uitat (manualul de serivce opel) care are o sectiune pentru curatarea egr-ului la acest tip de motor. Operatiunea este destul de delicata, necesita golirea antigelului si desprinderea demarorului de pe motor. Ajuta si gresarea actuatorului si miscarea lui pentru deblocarea da ro curatarea adevarat necesita mult simt tehnic, timp si scule adecvate. Nicaieri pe net nu o sa gasiti un tutorial pentru z13dt desi echipeaza multe modele de masini pentru ca este o operatiune destul de complicata care depaseste putin sfera diy (do it yourslef). Asadar eu zic sa nu mai asteptam tutoriale. Gasiti tot algoritmul in TIS numa sa aveti nervi sa-l urmati si degete suficient de subtiri. Eu as vrea sa fac si o curatire de admisie + intercooler dar cand o sa am timp suficient si sper ca atunci sa am nervi si de egr. Oricum daca masina se comporta bine efortul nu este justificat. Am remarcat ca atunci cand acutatorul e scos de pe valva egr-ul e inchis (nu baga gaze arse pe admisie).
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tin sa te contrazic un pic, curatarea egr nu necesita golirea sistemului de racire fiindca daca stii ce desfaci si ai uneltele necesare nu pierzi antigelul,este nevoie de un cleste mai maricel ( preferabil din material plastic) care sa obtureze furtunul prin care circula antigelul . despre demaror nu stiu ce sa zic fiindca nu stiu ce este acela ( este oare electromotorul?daca da ei bine nu la dat jos ) ,eu am stat langa mecanic ca a dat jos egr ,este prins in 4 suburi( el fizic are 3 insa are o lama curbata sudata de el care este si ea prinsa intr-un surub) operatia dureaza ceva timp fiindca este pozitionat in spatele motorului .
  • eul_liric

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Da. Demarorul este elctromotorul. Asa este descrisa operatiunea in TIS si. Oircum e criminal de lucrat la motorul asta datorita spatiului mic de manevra.
  • jimmychelu

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Tot timpul m-au amuzat astia, adica demagogii, care palavragesc aiurea fara sa puna mana. Pai fratilor! puneti mana, apareti cu probleme si hai sa gasim rezolvarea nu demagogie caci si asa e Romania noastra... plina saraca.
... eu unu refuz sa mai postez la astfel de discutii, cand vine omul cu problema sau rezolvarea da. Dar pana atunci sa nu va mai aud cu " ala a facut, la ala am vazut"..... mi-e mie scarba de ineptia voastra domnilor, pe bune.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
atunci succesuri pe alte forumuri. eu unul am zis clar ca e mult de lucru la dat jos egr-ul si curatat si sincer recunosc ca mi-as prinde urechile p'acolo probabil. dar din moment ce esti amuzat, de ce nu pui tu mana sa faci tutoriale si alte cele ?
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@eul_liric scrie in TIS de electromotor dar nu ai nevoie sa umbli la el ,atasez o poza ca sa vezi unde este el pozitionat .

@jimmychelu mda, recunosc ca nu stiam doi termeni folositi de tine in postul anterior , ti s-a parut ca cineva , cel putin din aceasta discutie incearca " sã-ºi creeze o popularitate prin discursuri bombastice " , mie nu , exista forum pentru ca fiecare ( bun sau rau ) sa-si dea cu parerea si unul mai inteligent sa-i spuna " aici gresesti " , daca tu stii mai multe decat noi ,te rog impartaseste cunostintele nu fi egoist. ,


  • ibn

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fiind "instigat" de cele citite mai inainte in acest post m-am hotarit sa verific daca corsa mea 2005 are sau nu ultima varianta de soft in ECU. Asa ca m-am dus la reprezentanta Opel din Braila (Radacini motors) si am expus problema la receptie. Baiatul care se ocupa de astfel de probleme mi-a confirmat ca ultimul soft ajuta curatirea EGR-ului si poate verifica. Dupa verificare mi-a confirmat ca intr-adevar am ultima varianta probabil fiindca a fost rechemata in service ulterior pentru update. Motiv de bucurie. Toate cele bune tuturor!
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva cat ar costa acest update the soft ?
  • ibn

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Unde am fost distractia cu sau fara update 60RON. Durata apox.1 ora
  • virgil35

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai baieti tot caut prin topicuri si nu gasesc pe nicaieri,care dintre voi puteti ajuta un corsar? Am nevoie de niste cote ale rulmentilor fata si spate pentru al meu opel corsa c 2001 motor z12xe, sau macar codul pe care il au inscris pe ei.Va multumesc
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
virgil , am rulmetii pe spate cu tot cu tambur , daca te intereseaza ( 120 ron ,doi rulmenti + tamburi cu abs)
  • virgil35

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bavarezu, in primul rand iti multumesc pentru ca esti prompt intrebarea care urmeaza, tamburii sunt noi?dorinta mea erau cotele de rulmenti sa ii pot comanda in alta parte deoarece pretul de dealer este dupa parerea mea prea mare si nu se justifica.Astept raspuns
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...42&highlight=
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR