Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
o mica intrebare: daca mie nu imi arata nivelul de carburant din rezervor (ma refer la acul indicator de pe bord) decat atunci cand vrea(cam rar), va "sti" mid-ul cata benzina am in rezervor?
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
depinde de unde provine defectul , daca e de la sonda din rezervor sau circuitul electric pana la bord atunci midul nu stie , dar daca e doar din bord ,adica ceasul indicator atunci midul stie.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si un tester ar putea sa imi spuna care este problema ? Adica punand testerul pe masina atunci cand acul nu indica nimic, daca testerul vede nivelul de benzina e problema la bord, daca nu vede atunci e de la sonda/circuit. Corect ?
  • Furnicutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,dupa lungi tratative am reusit sa imi montez MID pe vectra B (x16xel),am avut norocul sa am toate cele 26 de fire trase din fabrica,singura prolema a fost cu adaptarea mufei,dar s-a rezolvat si asta.Acum mai trebuie rescris MID'ul care imi indica in galoane/mile si nu indica consumul instant.Stie careva unde as putea face asta in zona Iasi/Neamt?Ms
Skip ads

  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ajutorrrrr! Mii de multumiri lui maiandrei pentru reprogramare, dar totusi ramane o problema cu firul de consum(cel de frana il voi leca direct la intrerupator sau la siguranta).Pin 29 la mine la ecu este nepopulat, adica i-am bagat fir dar nu inregistreaza nimic.Mufa in care sunt pimii de la 9 pana la 80si cat or fi nu este populata pe primul rand,firele pe care ma legasem erau gresite pentru ca pe ecu incepea numaratoarea de pe al doilea rand de pini dar pe pin 29 nema consum, nici macar culorile nu se potrivesc.Asadar pentu cine poate sa ma ajute am niste poze in care se vede ce este scris pe ecu si mufa de pe ecu si mufa cu cablajul masinii:







Tin sa mentionez ca in mers calculeaza autonomia probabil fata de un consum si de pinul de la rezervor, viteza medie, distanta parcursa dar nu calculeaza consumurile instantaneu si mediu pentru ca nu are firul legat. Multumesc pentru atentie!
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Am revenit la cererea unui coleg de-al nostru, care m-a si ajutat sa-mi rezolv problema. Asadar stimati colegi pentru cine monteaza mid si este nedumerit in legatura cu numerotarea pinilor de la ecu mentionez urmatoarele:

pinii de la 9 la 24 sunt pe primul rand care nu are nici un fir(se numara de la stanga la dreapta), in dreptul pinului 25 scrie pe ecu 25(pe mufa cu pinii tata care este solidara cu ecu), urmatorul pin in stanga lui 25 este 26, pe acest rand pinii se numara de la dreapta la stanga(acesta este al doilea rand de pini).
  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ce pret are mid-ul si maneta bc pt omega b 2003 si de unde o pot lua?
  • fflorin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...93&highlight=
Ce zici de asta, nedeianu?
Skip ads

  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
daca ma putetzi ajuta, unde-i situat ECU la un motor Z22SE de pe un vectra B din 2001


mi-am luat joi un MID.. shi vreau sa-l montez, numai ca nu shtiu unde-i ECU Embarassed
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut colega.
La mine ECU este situat in partea dreapta a masinii,acolo lânga balamaua capotei sub aerisirea aia. Nu stiu daca si la tine e la fel dar locașul pentru ECU se afla chiar acolo(eu am lucrat la ECU atunci cand mi-am facut pilotul automat). Daca nu sunt indiscret,unde ai gasit MID-ul si cat ai dat pe el?
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut! daca te uiti acolo unde intra cablurile sub acel capac la ecu el are un capac ; inseamna ca ecu nu este acolo; la un motor de 1,8 de pe vectra b1 l-am vazut pe capatul motorului unde este pompa de vacum. daca ai manualul cauta in el, poate gasesti.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ECU este aici:

Trebuie sa tragi doua fire de la ECU catre MID: X69/8 la MID/27 si X69/25 la MID/31.

Al doilea este pentru temperatura antigel, fir albastru, il poti trage si de la instrument - pinul 2. La ce ii foloseste MID-ului, poate stie cineva?
Poti sa tragi si firul de Stop Lamp Switch tot de la ECU, din X69/23 in MID/15. Eu asa am preferat.

Pentru mesaje off-topic folositi PM.
Skip ads

  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult ptr info !
cand o sa se faca frumos afara ma apuc de treaba !
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dupa 6,5 ore de munca (in care am laudat totzi sfintzi):




shtiu ca de aici se poate vedea pe ce motor o fost inainte MID-ul,


nu shtiu cat este o programare ptr motorul meu ... o sa ma interesez

vreau sa multzumesc pe calea aceasta celor care au facut tutorialul acesta, in special lui "maiandrei"

am consum mic huh ?
  • andronic

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Vreau si io' un MID pe X16XEL , 1.6 . 16 V. din 97' .
dar sunt Ghinda' in toate cele ....cu electronica ....serios ! Idea
daca fac rost de MID si maneta , etc . nu este nimeni prin Hunedoara care sa monteze / modifice ? contra cost , evident .


merci .
  • claudiuo

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Uite asa vrea omul mai mult, iar voi cu aceste discutii m-ati facut sa-mi doresc si eu un MID pe masina.
O sa caut unul si o sa revin cu eventualele intrebari despre montare.
  • nogood_off

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut la o vectra b din '97 cu haion se poate face ceva sa arate tid-ul consumul?
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare colegii dupa ce am citit toate paginile acestui subiect m-am apucat si eu de desfacut bordu sa vad ce mufe sunt pe acolo si cate fire contin aceste mufe si cu ajutorul vostru poate reusesc sa aflu si eu ce fire sau cate mai trebuiesc trase si de unde, de aceea atasez niste poze.

Aceasta este mufa de intra in TID si mentionez ca are 26 de fire care intra in ea


Aceasta este mufa de la ceasurile din bord, care are 30 de pini si tot atatea fire numai ca uni pini sunt liper si in uni intra cate 2 fire si anume:
Pinul nr.1-intra 2 fire(albastru cu negru ambele)
Pinul nr.7-liber
Pinul nr.10-liber
Pinul nr.13-liber
Pinul nr.17-liber
Pinul nr.18-intra 2 fire(maro cu albastru ambele)
Pinul nr.19-intra 2 fire(maro cu rosu ambele)
Pinul nr.21-intra 2 fire(verde cu albastru ambele)
Pinurile nr-le 23 si 26 sunt iar la fel libere.
Iar in restul pinilor intra cate un fir,pe spatele mufei era numerotata ordinea pinilor da la pini 15 si 16 nu scria numarul lor randul de sus se termina cu 14 si cel de jos incepea cu 17.




Aceasta este mufa de intra in maneta de pronirea a stergatoarelor, ce am citit eu pe aceste pagini am inteles ca trebuie sa contina 4 fire la mine aceasta mufa contine 11 fire.
Acuma am si eu rugaminte la voi sa ma ajutati si pe mine ce fire trebuie sa mai trag si unde trebuie sa ajunga
Scuze pentru lungimea postului si multumesc club opel ca exista!
  • flo.114

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: iasi
  • Masina: Vectra 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2007

  • Mesaj Privat
tare mi-a placut titlul asta,cand cautam si eu...
''My Vectra B,are MID in sfarsit''



multumesc ''florianu''(timis)
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@al3xtrana, mufa pentru maneta trebuie sa aibe 3 fire, nu 4 ! si e separat de ceea ce ai aratat tu in poza (mufa pentru stergatoare)
uite 2 poze sugestive !



Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR