Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pentru rzv_1976
vezi ca pe izmir e mai lung drumul
e mai scurt pe istambul
Skip ads

  • kly_rogue

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mersi mult
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
merci dane..stiu ca este mai scurt...dar vreau sa merg pe drumul de coasta.
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
heiiii...chiar nu merge nimeni in antalya pe 10 septembrie?
Skip ads

  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
DoubleG a scris:Ovidiucro
Sper sa nu se supere lumea daca dau si eu detalii.
Eu iti pot spune de traseul pana la Kusadasi, insa de aici pana la Bodrum mai sunt inca vreo 200Km.

Deci:

Eu am fost anul trecut in Iunie in kusadasi (Hotekl Ephesia 4* AI - super misto).
Am plecat din bucuresti pe la 04.00.
Pe la 05.00 eram deja in Bulgaria. E de preferat sa pleci din Bucuresti, pana in ora 05.30, ca sa nu prinzi la vama schimbul de tura (cel putin asa am inteles si eu din ce am mai citit pe diferite forumuri).
Drumul prin Bulgaria este acceptabil. Nici prea-prea, nici foarte-foarte. Laughing
Sunt in jur de 350-400Km.
Traseul a fost:
Romania
Bucuresti - Giurgiu/Ruse - 75Km
Bulgaria
Ruse - Veliko Tornovo - Gabrovo - Stara Zagora - Haskovo - Svilengrad/Edirne - Aprox 350 Km
Turcia
Edirne - Havsa (pe autostrada) - aprox 50Km
Havsa (faci dreapta spre Canakkale)
Havsa - Hamidiya - Kocacesme - Gelibolu - Ecebat - Canakkale - aprox. 200Km
Ecebat-Canakkale (treci cu fery-boat-ul la Canakkale) - nu mai stiu pretul, dar parca in jur de 15-20 YTL (o masina+sofer si 3 persoane)
Canakkale - o noapte de cazare la hotel Anzac (s-a mai stat la hotel Buiuc Truva sau Canak, insa nu stiu care sunt conditiile). La Anzac anul trecut am dat 32 Euro/camera, anul asta stau tot acolo si este 42 Euro/camera (BB - Bed and Breakfast)
Distanta aprox. Edirne-Canakkale - 250 Km
"Travel time" - Bucuresti - Canakkale aprox. 13-14 ore (Bucuresti/Ro - 04.30 -> Canakkale/TR - 18.30)

Canakkale - Izmir - Kusadasi - aprox. 400km
Plecat din Canakkale in jur de ora 11.00 si am ajuns la Kusadasi cam pe la 15.00-16.00, insa nu ne-am grabit deloc pe drum.

Drumurile in Turcia sunt de la bune in sus. Cel putin doua benzi pe sens pe drumurile nationale, si pe autostrada in mare parte sunt trei benzi pe sens (fara banda de urgenta).
Afaltul nu are stratul acela de finisaj, ca la noi, pentru ca din cauza temperaturilor ridicate s-ar topi destul de repede. in loc de stratul de finisare, turcii au pus un strat de pietricele, care din cauza caldurii au intrat in asfalt.
Autostrada se plateste in functie de distanta pe care o parcurgi pe ea. La intrare iei tichetul si la iesire platesti pe baza lui.

Am inteles ca in Edirne e bine sa opresti si sa schimbi ceva bani in YTL, ca sa ai pentru taxele de autostrada si motorina/benzina
In Turcia pe distanta Canakkale-Kusadasi, am intalnit un singur radar, insa era anuntat de ceilalti participanti la trafic. Daca aveti nenorocul sa luati vreunul, NU INCERCATI SA DATI SPAGA !
Turcul va leaga instantaneu si ve duce la sectie.
Oricum eu am ramas surprins de viteza cu care se circula acolo. In localitati se circula in coloana cu viteze cuprinse intre 70 si 90 Km/h.
Pe autostrada, cu toate ca au limita de 130Km/h, nu am intalnit si nici nu ma depasit vreo masina care sa mearga cu mai mult de 150Km/h. Uimitoare chestia asta, cu toate ca era foarte liber si avei unde sa-i dai in "gusa".

Ca mod de circulatie sau mai bine spus disciplina rutiera, aceasta nu prea e. Si ma refer la faptul ca, dupa ce semaforul trece pe culoarea rosie, mai trec inca vreo 3-4 masini. in intersectiile cu sens giratoriu, trece cel care ajunge primul si are mai mult tupeu. Cel care trece, baga un claxon si nu se mai uita. Trece direct. Am incercat si eu chestia asta, sa intru in sensul giratoriu si sa dau un claxon, si turcul a tinut cont si a oprit.
Insa nu este o practica pe care va recomand sa o incercati.
Alta chestie la ei in trafic, nu prea se semnalizeaza sau semnalizarea este foarte scurta (indiferent ce: depasire, schimbare de banda sau directie de mers).

In Izmir, am prins un trafic infernal, cu tiruri si autocamioane, bascule, si tot arsenalul de mare tonaj.
De obicei autostrazile am vazut ca sunt semnalizate cu indicatoare de culoare verde.
Aveti grija ca in Izmir, indicatorul pentru intrarea pe autostrada catre Kusadasi este de culoare maro (indicator pentru obiectiv turistic). Eu l-am vazut pe asta in ultimul moment si nu am mai putut vira la dreapta, asa ca am mai mers vreo 5-6Km, prin aglomeratia respectiva pana la urmatoarea intrare (care este ceva mai complicata, pentru ca aici se intersecteaza doua autostrazi)

Cam atat imi aduc aminte, insa daca mai aveti intrebari, in limita timpului pe care in am la munca, va raspund cu placere.
Imi cer scuze de pe acum pentru raspunsurile intarziate.

Cu respect, si sa aveti o vacanta de vis.
Salut,spune-mi te rog cum a fost mancarea?eu am un gegim destul de dur si am inteles ca ei mananca ma condimentat,se gasesc gratare,orez,supe?eu merg la acelasi hotel,multumesc
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Protect, cand pleci?
Eu am bilete din data de 13 iunie si stam 4 zile la Kusadasi si 4 zile la Istambul.Prima noapte o dormim la Canakkale, apoi ne continuam drumul.
  • raduf1

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Plecare pe 9 iunie Kusadasi ,intrare pe 10 Hotel EPHESIA HOLIDAY BEACH CLUB 5*
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Noi vom sta la hotel Pigale Beach,intrarea o avem dupa 14 iunie si stam pana pe 18.
Poate ne intersectam pe acolo.
Skip ads

  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Protect, cand pleci?
Eu am bilete din data de 13 iunie si stam 4 zile la Kusadasi si 4 zile la Istambul.Prima noapte o dormim la Canakkale, apoi ne continuam drumul.
Am bilete din data de 24 iunie,dar cred ca plecam cu 2 zile mai devreme,suntem 4 familii si 3 copii,vrem sa ne mai oprim pe drum si sa vizitam ce se poate.
  • raduf1

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Noi vom sta la hotel Pigale Beach,intrarea o avem dupa 14 iunie si stam pana pe 18.
Poate ne intersectam pe acolo.


Cat te-au costat biletele la acest hotel?
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Biletele le-am luat de la " Paralela 45" si ne-a costat 27 euro /zi si este all inclusive.Dar pana pe 18 iunie este pretul acesta, dupa data aceasta se scumpesc si se fac 37euro/zi.Pentru a prinde si o reducere trebuie sa-ti procuri biletele pana in aprilie. Dar mai bine te interesezi si la alte agentii de turism, noi am avut pe cineva acolo si am luat biletele de la ea.
Distractie placuta
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Atentie in Bulgaria ! Drumul pe Stara Zagora e inchis si se merge pe Nova Zagora. ( e si mai scurt)
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Voi iesi din Romania pe la Negru Voda- Dobrici - Varna - Burgas- Malgo Tornovo, trec in Turcia si-mi continui drumul Kesan, trec cu bacul pe la Eceabat si vom dormi la Canakkale, a doua zi ne vom continua drumul pana la Cusadasi.
  • raduf1

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Biletele le-am luat de la " Paralela 45" si ne-a costat 27 euro /zi si este all inclusive.Dar pana pe 18 iunie este pretul acesta, dupa data aceasta se scumpesc si se fac 37euro/zi.Pentru a prinde si o reducere trebuie sa-ti procuri biletele pana in aprilie. Dar mai bine te interesezi si la alte agentii de turism, noi am avut pe cineva acolo si am luat biletele de la ea.
Distractie placuta


Multumesc de informatie.
  • raduf1

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pentru traversarea Bulgariei spre Turcia recomand ruta -giurgiu- ruse- targoviste -elhovo-lesovo-hamzabeyli.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Va salut.
Cer si eu un sfat: ce moneda este cel mai bine sa avem in Turcia?
Lire, dolari sau euro?
Multumesc.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dolarii sunt cei mai buni
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
raduf1 a scris:Pentru traversarea Bulgariei spre Turcia recomand ruta -giurgiu- ruse- targoviste -elhovo-lesovo-hamzabeyli.


sau
silistra-shumen-elhovo-lesovo pentru cei care trec cu bacul la calarasi.
320 km un total pe bg dar mare atentie sunt portiuni de drum cu gropi.
  • raduf1

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:dolarii sunt cei mai buni


Eu spun ca lire turcesti sunt mai avntajoase ,doarece poti plati oriunde in Turcia ,preturile sunt afisate in Lire ,
daca se face conversia pe loc ,iti ia si dolari si euro ,chiar si lei romanesti in unele locurim,dar pierzi facandu-se conversia .
plus ca iti este si usor ,mergand la un magazin sa stai sa te gandesti cat vine x ...lire in dolari sau euro .
Eu anul trecut am schimbat in Istanbul cu euro cu 1.92 Lire ,iar la Kusadasi mai bine de 1.87 nu am gasit .
Iar daca la plecare ramai cu lire in buzunar ,la granita cu bulgari le poti schimba .
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sall..merge cineva in antalya pe 08.07.2011?....traseu direct....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR