Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Inca o data te felicit pt alegerea facuta. Am vazut masina pe strada si chiar arata bine
Skip ads

  • tralala

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
http://www.ziare.com/Actiun...geaba-368288.html
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu stiam ca a revenit "dragul prieten" romeodr printe noi sa ridice in slavi Loganul. M-am abtinut mult pe parcursul celuilalt post sa nu comentez , drept dovada nu am niciun post acolo - dar l-am citit pe tot Smile)
As vrea sa mutam oarecum discutia pe alt plan , sa lasam un pic la o parte povestile cu Loganul si sa asteptam un raspuns din partea acestui domn legat de un singur fapt : cum se face ca dupa vreo 30 de pagini in care a primit argumente si pareri si linkuri catre forumul dacia el are acelasi raspuns ?! Sa presupunem ca avem noi toti de pe acest forum avem o problema ( sa zicem ca nu ne place Loganul ca ne lipseste ceva la cap ) dar dumneavostra domnule romeodr cate probleme aveti , cate lipsuri ?(nu ma refer la faptul ca ati ales o masina care pe noi nu ne incanta, ci la faptul ca ar trebui sa va puneti un semn mare de intrebare in privinta felului dumneavoastra de a fi). Va doresc sa va bucurati de masina asa cum va duce capul , la fel ne bucuram si noi de ale noastre chiar de sunt noi sau sh , luate de prin tari straine sau din RO . Si in loc de un raspuns de genul celor 200 ( sau cate aveti ) v-as ruga sa nu mai postati , am inteles tot ce ati avut de zis . Multumesc

ps1 : afirmatia d-voastra : " 1,4 de pe Logan,are cuplul maxim de 112 nm ,la 3.000 rpm !,iat twinportul de pe Opel..124nm,la 4.000 rpm !...la 4.000 rpm...are si Loganul...putere,destula !"
Adica loganu la 4.000rpm are 149.33NM ? conform regulei sau cum ? eu am o corsa 1.2 care tot la 4000 are 110 Nm si nu am avut nicio problema cand depaseam in urcare pe Transfagarasan logan 1.4( au fost 3 pe tot parcusul drumului) ... se auzea superb motorul acela RENAULT ... si ca ultima observatie putere nu este egal cuplu Wink
ps2: nu m-am putut abtine sa nu fac comentariul anterior dat fiind faputl ca ati vorbit in cifre : si imi cam plac cifrele Very Happy
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
chestia cu depasirile,nu tine,nici cum.!..acum 14 ani,aveam un superb,Opel Kadet 1.8i ,injectie multipunct,catalizator,model sedan, avea cred 115 cp,..si pe autostrada Pitesti / Bucuresti ,a trebuit,sa ajung la 180 km / h ,pentru a reusii,sa depasesc,un tip cu un Oltcit !..si asta pentru scurt timp,pentru ca ne reusind sa mentin aceasta viteza,din motive de securitate (drum prost)...pina la urma tot m-a depasit !....venind intr-o zi dinspre Pitesti,spre Brasov,un besmetic,cu un Logan 1,4 depasea tot ce ii iesea in cale !cred ca mergea undeva la 150,160,pe drumul acela nenorocit,inspre Cimpulung !......eu credeam,ca puterea o da cuplul,..de asta sunt asa mindrii cei cu diesel-uri,..au cuplul,la turatie joasa !.......... Rolling Eyes !
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:chestia cu depasirile,nu tine,nici cum.!..acum 14 ani,aveam un superb,Opel Kadet 1.8i ,injectie multipunct,catalizator,model sedan, avea cred 115 cp,..si pe autostrada Pitesti / Bucuresti ,a trebuit,sa ajung la 180 km / h ,pentru a reusii,sa depasesc,un tip cu un Oltcit !..si asta pentru scurt timp,pentru ca ne reusind sa mentin aceasta viteza,din motive de securitate (drum prost)...pina la urma tot m-a depasit !....venind intr-o zi dinspre Pitesti,spre Brasov,un besmetic,cu un Logan 1,4 depasea tot ce ii iesea in cale !cred ca mergea undeva la 150,160,pe drumul acela nenorocit,inspre Cimpulung !......eu credeam,ca puterea o da cuplul,..de asta sunt asa mindrii cei cu diesel-uri,..au cuplul,la turatie joasa !.......... Rolling Eyes !


acelasi raspuns ! tocmai te-ai jignit , te rog du-te si povesteste in alta parte esti prea ..... . oricum n-ai inteles nimic din exemplul meu . cuplu il da bujia 3 si filtru de aer ( daca e curat ) iar puterea e de la baterie Razz
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
tralala a scris:http://www.ziare.com/Actiune_in_instanta__Dacia_Logan_are_airbag_uri_degeaba-368288.html


Romeo, te rog... comenteaza asta!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ale lui functioneaza ireprosabil ca de altfel la toate care sunt rosii. Doar cele albe si albastre au probleme.
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:
tralala a scris:http://www.ziare.com/Actiune_in_instanta__Dacia_Logan_are_airbag_uri_degeaba-368288.html


Romeo, te rog... comenteaza asta!
....am citit si eu,in ziarul can-can,de vineri 25 iulie 2008,pagina 21,dreapta sus,este si o poza,cu respectivul Logan,alb !!! acum pe bune,daca aia este lovitura sa se deschida airbag-ul,...inseamna ca ,ar trebui,sa se deschida si cind ploua mai tare !!!..voi nu vedeti,ca sunt ziare de scandal,iar nefericitul,vrea si el,sa iasa cumva in evidenta!!,sau sa cistige (in prostia lui) bani de la Dacia !mai era un destept,acum citiva ani,care zicea el,ca a inventat,in marea lui desteptaciune,eleronul acela ,de pe capota porbagaj,a berlinei !!!...se poate ca ,parintii,lui,cind l-au conceput,date fiind vremurile,nu au avut airbag,si,l-au facut asa mai brusc,de a ramas el cu aceasta trauma !!!...parerea mea,personala,este ca air bag-ul,trebuie sa se deschida,numai in situatia cind trebuie sa iti salveze viata....!!!...nu la orice tamponare usoara !!..ce ar fi daca,sa zicem,iti pune unul,o frina in fata,nu esti atent,si intrii,in el,asa usor,de se indoaie putin bara fata ??..cum ar fi daca ar mai sarii,si airbag-ul,asa aiurea,cit te-ar costa reparatia ???!!!
Skip ads

  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:
ovidiutm a scris:
tralala a scris:http://www.ziare.com/Actiune_in_instanta__Dacia_Logan_are_airbag_uri_degeaba-368288.html


Romeo, te rog... comenteaza asta!
....am citit si eu,in ziarul can-can,de vineri 25 iulie 2008,pagina 21,dreapta sus,este si o poza,cu respectivul Logan,alb !!! acum pe bune,daca aia este lovitura sa se deschida airbag-ul,...inseamna ca ,ar trebui,sa se deschida si cind ploua mai tare !!!..voi nu vedeti,ca sunt ziare de scandal,iar nefericitul,vrea si el,sa iasa cumva in evidenta!!,sau sa cistige (in prostia lui) bani de la Dacia !mai era un destept,acum citiva ani,care zicea el,ca a inventat,in marea lui desteptaciune,eleronul acela ,de pe capota porbagaj,a berlinei !!!...se poate ca ,parintii,lui,cind l-au conceput,date fiind vremurile,nu au avut airbag,si,l-au facut asa mai brusc,de a ramas el cu aceasta trauma !!!...parerea mea,personala,este ca air bag-ul,trebuie sa se deschida,numai in situatia cind trebuie sa iti salveze viata....!!!...nu la orice tamponare usoara !!..ce ar fi daca,sa zicem,iti pune unul,o frina in fata,nu esti atent,si intrii,in el,asa usor,de se indoaie putin bara fata ??..cum ar fi daca ar mai sarii,si airbag-ul,asa aiurea,cit te-ar costa reparatia ???!!!
...apropo,air bag-ul,nu se deschide daca nu ai centura pusa !!!!
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
[/quote]...apropo,air bag-ul,nu se deschide daca nu ai centura pusa !!!![/quote] Laughing
romeo baiete!
la logan nu are nici macar martor la bord de centura nepusa,deci departe de ei chestia cu (daca nu ai centura nu sare airbagul) Laughing
cind aveam logan si am vazut ca nu se aprinde martorul ptr ca nu am cetura pusa ,
am mers la reprezentanta dacia, ptr a le arata problema crezind ca are o defectiune,
iar cei de la reprezentanta au spus ca NUMAI PENTRU ANUMITE TARI ARE OPTIUNEA ASTA :
va dati seama cum mam simtit ?!
adica dacia este o masina de provenienta CONGOLEZA si se produce si in Romania ptr ca renault are o fabrica si in Romania
sa mai purtat o discutie aprinsa pe tema loganului si domni moderatori au sters unele mesaje,
bine a facut ptr ca se cam aprinsese spiritele pe aici!
si daca nu ma-nseala memoria ti-a raspuns un coleg ,
nu sunt putini aici pe forum care au avut un logan nou ,
si au schimbat minunatie de masina pe un opel nou! sau vechi,
deci noi nu avem nimic cu tine!
dar tu stai in galeria rapidului si scandezi Hai steaua! Laughing
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Prietene, tu esti lovit rau de dragostea asta de Logan. Si sunt convins ca absolut nimeni si nimic nu oa sa-ti schimbe parerea ca Loganul este o masina geniala!
N-o fi ea chiar lighean, dar nici nu se compara cu alte (oricare) marci mai din vest.
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
[quote la logan nu are nici macar martor la bord de centura nepusa,deci departe de ei chestia cu (daca nu ai centura nu sare airbagul) Laughing
cind aveam logan si am vazut ca nu se aprinde martorul ptr ca nu am cetura pusa ,
am mers la reprezentanta dacia, ptr a le arata problema crezind ca are o defectiune,
iar cei de la reprezentanta au spus ca NUMAI PENTRU ANUMITE TARI ARE OPTIUNEA ASTA :
va dati seama cum mam simtit ?!
quote]

Si eu ce ar mai trebui sa zic...ca sunt in aceeasi situatie Arrow
Skip ads

  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu are nicio legatura,martorul bord,cu faptul ca airbag-ul,nu se deschide decit cu centura pusa !..si nu sunt,argumentele mele in favoarea Loganului,o chestie de ,,fanatism,,sa zicem !.in anii,90 ,am avut tot timpul,bani cash,sa imi iau o Dacie noua!nu am facut-o,pentru ca un second,adus din strainatate,de regula Germania,era o optiune,mult mai buna,in acele vremuri !...acum insa s-au schimbat multe ,la Dacia !..iar Phase Deux,chiar este un mare pas inainte !..merg zilnic cu aceasta masinuta,si nu ma mai satur !..este satisfactie pura !..trebuie sa ai mari probleme de personalitate,sa alegi un second,la 9.000 euro (cit am dat eu pe aceasta masina)..din aceiasi clasa !..trebuie sa ai mari frustrari...de genul,sa nu iti fi cumparat parintii,in copilarie...bicicleta mult dorita ! Very Happy !
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bai romica frustrat esti tu! pleaca pe forumu alora de se inchina in fata loganului . drum bun si nu te mai intoarce Smile)
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Da, mai romeo, suntem o natie de frustrati...
Si apropo - la data cand am luat eu masina am dat pe ea vreo 7000 de euro, cu tot cu TVA-ul de la noi, deci destul de departe de ai tai 9000
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
auzi mai romeo!
phase deux asta nu e altceva decit o restilizare a vechiului logan,
adica masina e aceeasi dar iau schimbat putin dizainul,
deci este aceeasi chestie cu ce faceau cei de la vechea dacie ,
aceeasi masina din 1968 dar iau pus alte lampi ,faruri,bara fata/spate,bord .
si au fabricat-o pina in 2003 sau 2004.
si in legatura cu bicicleta !.. sa sti ca am avut 3 biciclete cind eram mic.
din cauza unui pegas modern acum am strungareta Laughing
STITI CE PROPUN EU BAIETI : mai bine il lasam in treaba lui cu loganu,..
sa se plimbe cu microbuzul lui pina cind o vrea, Very Happy
ptr ca ori microbuzul ori loganul acelasi confort are.
eu am sa ignor tot ce o sa mai raspunda el pe topic
drumuri bune
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:trebuie sa ai mari probleme de personalitate,sa alegi un second,la 9.000 euro (cit am dat eu pe aceasta masina)..din aceiasi clasa !..


Da-ne exemplu de second la 9000 euro din aceeasi clasa cu loganul.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
AUDI A4 =))))))))))))))
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cu cateva posturi mai inainte am spus si eu sa-l lasam in plata Domnului pe romeodr impreuna cu troaca lui.

Ca fapt divers: am un vecin care face taxi pe masina lui. Acuma, datorita legii taximetriei a trebuit sa-si ia o masina noua. Si-a luat Logan. Cealalta masina ce e? Un Astra F di 97 sau 98. Omul e multumit de Logan, isi face treaba in taximetrie. Dar pentru concediu si alte drumuri lungi ghiciti ce foloseste? Ati ghicit: Astra. A fost la un drum lung cu Loganul si i-a intepenit spatele. Acuma pentru familie foloseste numai Astra. Initial a vrut sa o vanda. S-a razgandit.
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu inteleg de ce sunteti asa de ..suparati ! Idea ,aici se discuta,despre phase deux,in acest topic !..nu ?..fiecare face cu banii,lui ceea ce doreste,mai ales cu banii munciti !..eu nu am sustinut NICIODATA ,cum ca Opel,,ar fi o marca proasta de autoturisme.Am si avut in posesie 2 (doua ) exemplare de Opel !...dar momentan,Logan phase deux, este cu mult in fata,concurentului ,direct de la Opel...si anume Astra Classic !....la 9.000 euro,(in care intra si taxa de poluare)..ai garantie 5 (cinci)ani, (intra tot in cei 9.000 mi)...TOATE, dotarile decente,fiabilitate dovedita,costuri de intretinere mici,confort de clasa superioara,...etc..si apropo,nemtii,adica germanii,adica,preferatii vostrii,cind au testat motorul 1.4 ,8v,de pe Logan,si alte modele renault,au spus,citez,,francezii s-au intrecut pe ei realizind acest motor,,inchei citatul...are raportul cai putere,cai putere roata,cel mai bun la clasa lui.!..si sa nu uitam de cuplul,maxim la 3.000 rpm !....in rest,cum zic francezii....de Logan numai de bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Chestionar

Logan Phase Deux
Mai estetic 77%
Mai urat 22%
86 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR