Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la majoritatea asiguratorilor e mai avantajos pt persoane trecute de o anumita varsta (o calculeaza dupa cum vor ei) ... pt ca, zic ei ... ca tinerii sunt mai "activi" la accidente ... dar poti beneficia de alte avantaje: reduceri pt "fidelitate" etc.
cred ca ar fi foarte binevenit acel "cazier rutier" care vor ei sa-l introduca....
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
bbbbbbb a scris:Deci blonda calculase corect numai ca normele sunt foarte proaste. Poate sa aiba masina si 20 ani cum sa nu faci masina la asigurat? Este cea mai mare aberatie . Daca omul are si el o Dacia 1310 si i-o face unul praf asigurarea da doar 1500 - 1700 Ron pentru dauna totala insuficient ca omul sa acopere paguba si trebuie sa o aruce la fier vechi . Voua vi se pare corect . Intodeauna este bun principiu " Decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa" . Tara cu legi facute pentru unii . Tot cocalarii care au masini noi si scumpe beneficiaza in totalitate de aceasta lege a RCA-ului

*
In mod normal banii nu pot depasi valoarea de vanzare "teoretica" a masinii (in SH), daca e cazul, asiguratorul "ti-o cumpara" (epava) la acest pret...
Vorbesc de o firma vestica demna de acest nume, nu neaparat "cea mai ieftina" asa cum cere titlul aici...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:la majoritatea asiguratorilor e mai avantajos pt persoane trecute de o anumita varsta (o calculeaza dupa cum vor ei) ... pt ca, zic ei ... ca tinerii sunt mai "activi" la accidente ... dar poti beneficia de alte avantaje: reduceri pt "fidelitate" etc.
cred ca ar fi foarte binevenit acel "cazier rutier" care vor ei sa-l introduca....

*
Pre la mine beneficiez de sistemul bonus/malus in functie de "trecutul" tau de asigurat. De aceea tinerii nu isi permit decat rable puturoase...
Daca nu... cotizeaza de se sparg. Un tanar coleg plateste pe un Audi A6 V6TDI, 280E pe luna, cat mine... pe an... (ma apropii de bonusul maxim, pe care poti sa-l obtii dupa 13 ani de condus fare "bube")
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
AM gresit eu undeva? la allianz


Marca Opel
Model Vectra A (1988->)
Anul fabricatiei 1992
Capacitatea cilindrica a motorului 1598 cmc
Puterea motorului 75 kw
Prima RCA 543 RON
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
singura "greseala" este ca ai fost la allianz.. dar asta nu-i neaparat o greseala. ai observat ca am pus ghilimele.

astra asig ~ 462 lei
ardaf ~ 493 lei
euroins ~ 540 lei
omniasig ~ 595 lei
abc ~ 598 lei
groupama (fost asiban) ~ 645 lei
bcr ~ 653 lei
uniqa ~ 691 lei
asirom ~ 857 lei

ce sigur nu ai gresit este ca ti-ai facut pe 1 an.. daca faceai pe jumatate, pentru cealalta jumatate plateai cu vreo 20% mai mult (pentru ca o faceai in 2010, si se anunta cresterea primei).

preturile ti le-am dat de pe site-ul asta http://www.rca-ieftin.ro/com...in.ro/compara.php
sunt foarte aproape de realitate (la ardaf este fix pretul de pe site si a fost de fiecare data cand mi-am facut asigurarea), mai putin la carpatica, ca-s mai cu motz.. adica daca te duci la ei la birouri (in iasi), ai sanse sa platesti mai mult decat la allianz.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mersi inca nu am facut asigurarea abia LUni ma duc !Smile am gasit la ardaf 214 Lei 6 luni ca pe 1 an nu sunt bani!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La grupama am facut eu saptamana trecuta. A fost 560 pentru 1 an la motor de 2000.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:Mersi inca nu am facut asigurarea abia LUni ma duc !Smile am gasit la ardaf 214 Lei 6 luni ca pe 1 an nu sunt bani!


mie imi iese la calcul pe site 258.40 ron pe jumatate de an. si eu trebuie sa-mi fac peste o luna Very Happy
tot pe jumatate de an ca tot n-am bani de un an Smile)
Skip ads

  • sebastyan2001

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acum vre-o 2 luni mi-a expirat asigurarea facuta pe 6 luni cu 220 lei la BCR. Bun, ma duc la BCR sa fac alta si cand imi zice noul pret ma luase inima, 290 de lei pe 6 luni la motor de 1958 cc. Deci asigurare a crescut cu 70 de lei in 6 luni.... am zis pas si nu am mai facut. Iarna asta oricum nu ieseam cu masina ca este foarte joasa, asa ca merg cu tico, toate taxele sunt mici si consuma si putin Smile .
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:Mersi inca nu am facut asigurarea abia LUni ma duc !Smile am gasit la ardaf 214 Lei 6 luni ca pe 1 an nu sunt bani!


La Astra e 210 Lei Very Happy . Am facut saptamana trecuta.
  • sebastyan2001

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am facut o mica greseala, pretul ala era pt. motor de 1.771, am uitat ca in acte scrie alceva Very Happy .
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am incheiat RCA-ul la Uniqa. E al treilea an consecutiv, nu am avut antecedente, la data incheierii asigurarii 15.07.2009 aveam 28 de ani (acu' is mai "dospit", ca am 29 de ani...), la 1598 cmc am platit pe un an 442,80 RON. La ei toate datele enumerate au contribuit la pretul RCA-ului.
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 412
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In iulie am facut si eu RCA tot la Astra-Uniqa si pot sa confirm ca la ei orice "detaliu" conteaza: mi-am "prelungit" asigurarea la ei (al treilea an consecutiv), nu am "beneficiat" de despagubiri din partea lor, varsta (42), astfel ca la un motor de 1598 cmc am platit 183,20 RON pe 6 luni. Sa nu se inteleaga ca fac reclama, sunt doar multumit de pret (in comparatie cu alte societati de asigurari), nu stiu cum reactioneaza in cazul in care trebuie sa suporte niste despagubiri.
  • shadowluc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
daca doriti va pot oferii eu cel mai mic pret la rca
solicitati o oferta pe pm
  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dstefan a scris:In iulie am facut si eu RCA tot la Astra-Uniqa si pot sa confirm ca la ei orice "detaliu" conteaza: mi-am "prelungit" asigurarea la ei (al treilea an consecutiv), nu am "beneficiat" de despagubiri din partea lor, varsta (42), astfel ca la un motor de 1598 cmc am platit 183,20 RON pe 6 luni. Sa nu se inteleaga ca fac reclama, sunt doar multumit de pret (in comparatie cu alte societati de asigurari), nu stiu cum reactioneaza in cazul in care trebuie sa suporte niste despagubiri.

si cum luna aceasta au avut oferta daca nu o mai si au se pare ca aveau reducere la unele masini si anume cele cu motoare mari pana la 20% mai ieftin. daca vrea cineva sa stie la ce asigurare iasa cel mai ieftin sa imi dea varsta judet tipul de masina si motor si am un programel care imi zice unde e cel mai ieftin in orashul vostru.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ia spune-mi mie mosule,am 41 ani...masina din semnatura. Sa vad ce afacere am facut cu asigurarea pe urmatoarele 6 luni. Rolling Eyes
  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astra cu 305 lei pe jumate si euronis 612.00 Ron pe 12 luni
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am facut si eu la Astra saptamana trecuta:
- motor 1598
- 55kw
- posesor - 20 ani
- Astra g caravan din 98`.
Am platit 220 ron pe jumate de an.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bennjamin a scris:Astra cu 305 lei pe jumate si euronis 612.00 Ron pe 12 luni


Multumesc pentru raspuns,am facut vinerea trecuta la Generali cu 304 roni. Castig 1 ron...Ma gandeam ca au urcat mai mult dupa data de 15 noiembrie. Problema ca nu stiu cat iau societatile de asigurari in considerare varsta detinatorului(posesorului de permis)...deoarece fetisoara la care am facut asigurarea intai mi-a spus pretul asigurarii apoi cand m-am hotarat,m-a intrebat varsta. As cam fi de acord cu,"cazierul rutier"de care vorbea Cipiotul mai sus. Rolling Eyes
  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
VREI SA STI CAT A FOST VINEREA TRECUTA ATUNCIA? 296 Deci tot era mai ieftin la Astra.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR