Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... verificarea e foarte simpla , in momentul in care iei carnetul, ti se va lipi pe frunte o vigneta exact cum au Jaffa in serialul Stargate .
In momentul in care treci prin dreptul camerelor care verifica vignetele de autostrada , automat va fi verificata si vigneta "Jaffa 80CP" .
Trebuie numai sa zimbesti artistic la camera, ... ce de goa'ulzi vom avea pe sosele ! Laughing


Laughing
Skip ads

  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu urmaresc stargate Smile
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... vezi daca nu arunci o privire in viitorul apropiat ? Laughing Laughing
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sper ca nu s-a mai spus, nu am citit tot, exista dispozitive care se monteaza in autovehicule, "cutii negre" care masoara fortele de acceleratie in mers, tocmai pentrru ca unii parinti vor sa vada cum se comporta tinerii lor la volan. Mai mult, in momentul in care se depasesc anumite limite sistemul automat trimite sms sau apeleaza un numar telefonic.
Orice ati face, tot se va muri pe drumuri. Principala cauza a accidentelor in lume (statistic) este nepastrarea distantei fata de vehiculul din fata.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris: exista dispozitive care se monteaza in autovehicule, "cutii negre" care masoara fortele de acceleratie in mers,

Super tare! si eu vreau una. Very Happy Nu stii cat costa? Oare?
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris:Sper ca nu s-a mai spus, nu am citit tot, exista dispozitive care se monteaza in autovehicule, "cutii negre" care masoara fortele de acceleratie in mers, tocmai pentrru ca unii parinti vor sa vada cum se comporta tinerii lor la volan. Mai mult, in momentul in care se depasesc anumite limite sistemul automat trimite sms sau apeleaza un numar telefonic.
Orice ati face, tot se va muri pe drumuri. Principala cauza a accidentelor in lume (statistic) este nepastrarea distantei fata de vehiculul din fata.

si daca are tata telefonul descarcat?
  • RaresSDT

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Chiar nu am avut CHEF sa citest totul ca am vazut ca uni de pe aicea nu prea sunt de acord cu aceasta chestie si aduc tot felul de argumentati neinteresante .... dar nici unul nu zice sau sa recunoaste ca nu este posesor de carnetul de mai mult de 5 ani .... parerea mea 80% din cei care nu sunt de acord nu au permis de mai mult de 5 ani .... am mai vazut si anumite pers (nu dam nume) ca ziceau ca au carnetul de 3 ani si peste 150.000Km adica ~4600Km/luna (scuze prietene daca te vei simti dar eu nu te cred ca din momentul in care ai obtinut permisul ai facut in 3 ani atatia Km, pt unu cu ex sau agent comercial taximetrist etc .... nu zic ca nu fac)

NU AM VOTAT SI NICI NU VOI VOTA nu cei 80CP sunt problema ci TERIBILISMU si smecheria din primi 5 ani de soferie sunt vina

Miai fac o mica paranteza si inchei sa nu supar mai mult decat am facuto deja Embarassed In Singapore dupa fiecare 3 ani de condus fara evenimente sa da un ex suplimentar ca sa mai ai voie la ceva cm cubi la motor .... asa zic ca ar trebui si la noi ca altfel ne rup oasele TERIBILISTI
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mai invata sa scrii domnul cu experienta >5 ani
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=23363
iso nu inteleg de ce ai deschis un topic pe tema asta cand stii foarte bine ca nu o sa se ia nici o masura de genul asta in Romania (indiferent daca masura este buna sau nu)
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... eh, si eu p'aci ... , mai conversam , mai aberam , ne mai enervam si poate "borna" plantata astfel in constinta colectiva va salva de ei insisi citiva colegi forumisti mai zvapaiati ... cine stie ? Rolling Eyes
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tzepozzz, nu cred ca vrei sa se ia masuri in Romania in urma unor discutii pe forumuri, si oricum ati ajuns la concluzia ca media de vechime a permiselor e mai mica de 5 ani, deci nu ar fi placut. Hai sa nu mai concluzionam "Romania, tara de cacat!", ca nu rezolvam nimic asa. Daca am face fiecare cate un pic poate, poate ar fi mai frumos.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai nici nu o sa se ia vreodata masuri spre binele nostru.....incercam sa subliniez faptul ca nu prea are sens topicul acesta (probabil sa mai aprinda spiritele pe aici Laughing )
eu m-am resemnat in legatura cu tarisoara noastra
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ma simt nevoit sa revin asupra acestui subiect dezbatut de noi (aproape) toti. Sincer, mi s-a parut utila o astfel de discutie...(pana la urma, it's a free country!)...fiecare poate posta ce doreste, mai ales aici, la "diverse". Utilitatea nu o gasesc la nivel de "initiativa legislativa", bla-bla...ci la nivel de idee si constientizare a anumitor aspecte care, vrand-nevrand, interactioneaza cu noi.Oricum, daca se doreste o dezbatere publica, se poate face si asa ceva Smile
La cei aproape 12 ani de carnet, ma pot lauda cu 4 amenzi (2 tamponari usoare,un radar si un telefon (saptamana trecuta Smile ) ).Problema este ca, si la 19 ani si la 31 am condus si conduc la fel...nu cred sa fiu eu "super-sofer" insa constientizarea pericolelor si pretuirea sanatatii mele au primat instinctelor de F1 driver. Din pacate, asa cum am postat pe la inceput, problemele nu sunt de natura tehnica ("fierul") ci umana ("creier"...sau mai bine zis "lipsa creierului").S-au argumentat o gramada de raspunsuri, ceea ce mi se pare o chestie extrem de importanta si anume o maturitate a celor care posteaza aici.Argumente s-au gasit si pro si contra, este clar...ceea ce nu mi se pare clar este de ce anumitor colegi de-ai nostri li se pare ca au parte de "intepaturi" si alte alea...mai fratilor...este primul forum pe care postati?...chiar sa nu realizati ca pe fiecare forum exista opinii contrare care pot degenera in "intepaturi"?...bine ca sunt doar chestii d-astea si nu se ajunge la injuraturi , amenintari si alte copilarii.
In esenta...nu mi se pare ceva senzational in rezultatul acestui "poll"...mi se pare ceva nemaipomenit ca cineva s-a gandit la o asemenea propunere...cu partile ei bune, cu cele rele.Asadar, sa fiu un pic off-topic ( ca si pana acum dealtfel), sincere felicitari iso pentru idee, anticipat celor care se mai gandesc la astfel de aspecte si retroactiv, celor care au mai avut aceste idei necitite de mine, cei in fata carora imi cer scuze.Au dreptate ce i de la P***** (nu fac reclama... ) "Pentru ca Romania va creste prin responsabilitate"
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu as fi de acord cu limitari de viteza , ai pana in 2 ani de experienta ? Atunci 30km/h in localitate , si 80 in afara localitatii. Depasesti viteza cu peste 30km/h , permis suspendat 3 luni. Simplu Smile
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
problema e ca la un copil rasfatat ii iau o buda de masina sa nu mearga mai tare ca tranvaiul si atunci chiar daca o ciocobeste tot ajunge binisor acasa . Dar multi inconstienti iau copiilor masini care scrie 220 pe bord si 0km parcursi atunci asteapta-l seara acasa . Ia una care-n talon are dublu varsta copilului incepator si vine la 8 sa nu il prinda noaptea Razz
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bine zici cogi Smile)
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pstefan a scris:Eu as fi de acord cu limitari de viteza , ai pana in 2 ani de experienta ? Atunci 30km/h in localitate , si 80 in afara localitatii. Depasesti viteza cu peste 30km/h , permis suspendat 3 luni. Simplu.

Ma napadeste rasul... Laughing Acum sa-mi spui matale cu cati km/h am voie sa circul eu prin localitate? Bai politistilor,atentie...de maine in localitati opriti fiecare participant la trafic.Actele la control sa vedem fiecare cati ani de soferie au... Laughing Sper sa nu interpretezi ca as avea ceva cu tine,dar e mare panarama ce ai scris mai sus... Very Happy
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dragilor sunt soderi de 6 luni care au mai multa experienta decat altii in 3 ani. Ma consider unul din ei. Am peste 25 000 de km facuti decand am permisul din 14 februarie 2008. Multi soferi nu au atati km facuti in 3 ani . Si conduc mai bine ca multi multi colegi din trafica fara lamai pe parbriz.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hordy, vezi, de la atitudinea asta, de tipul "eu sunt soferul meserias, m-am nascut cu volanu'n mana, pedalele se potrivesc in mod natural talpilor mele"pana la teribilism mai e un pas

In 25k km nici reflexele nu ti s-au format ca lumea.

Stiu ca nu esti de acord cu ce am zis eu acum. O sa fii peste cativa ani, cand treci la next level.

Eu recunosc aici ca sunt un sufer penal. Gresesc, ma enervez, nu respect regulile de circulatie, sunt vitezoman, etc, etc, etc. De aia nu imiiau masina puternica. Daca cu un motor de 86 CP fac ce fac, ganditi-va ce as face cu unul de 150 CP?
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
5 ani e un pik cam mult
3 ani poate
pt ca sunt ft multe accidente cu incepatori
si eu am fost incepator dar prima masina a mea a fost o nova de 75 cp
nu audi nu stiu de care nu bmw sau mai stiu eu ce
normal fiind incepator vrea sa vada ce poate masina
si cind intervine ceva nu stiu ce sa mai faca
exact cum a facut si un prieten de--al meu sia luat nu stiu ce hiunday cupe sport mama masii si a facut poc cu ea dupa 3 luni
avea permisu de 3 luni si cika a pus unu frana in fata lui si nu astiu ce sa mai faca...
asa ca totusi sunt multi pusti cu bani care iau permisle ca paninea calda
si ii da taticu nu stiu ce masinutza cu nu stiu citi cai
pai daia sunt nnnn accidente cu incepatori si majoritate cu masini cu n cai putere asa ca... ganditiva si voi
asta e parerea mea .
va las sa decideti si voi
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
aici ai cea mai mare dreptate
eu am facut si karting si de cind era sa il fac pe unu muci din cauza lui m-am mai potolit
nu pot sa spun ca conduc perfect
soferu perfect nu exista
sunt n si n soferi
niciunul la fel ca celalant
si fiecare cu stilul lui de condus

Hordy a scris:Dragilor sunt soderi de 6 luni care au mai multa experienta decat altii in 3 ani. Ma consider unul din ei. Am peste 25 000 de km facuti decand am permisul din 14 februarie 2008. Multi soferi nu au atati km facuti in 3 ani . Si conduc mai bine ca multi multi colegi din trafica fara lamai pe parbriz.

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Carnet < 5ani = max 80CP ?
De acord ! 41%
Nu sint de acord ! 58%
231 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR