Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pt cel care nu stie semnificatia indicilor unui ulei, 0W, 5W...20W este indicele de vascozitate la temperaturi scazute(iarna), urmatoarele cifre 30, 40..60 vascozitatea la cald.
Skip ads

  • mnt80

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2004 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut !
Autovehiculul din dotare este un Signum din 2004, cu DPF. De la achizitionare (132000km) si pana acum (183000km) am utilizat la schimburile de ulei doar castrol 5w30 (atat versiunea SLX cat si EDGE). Intervalele de schimb ale uleiului au fost de 15000km. Filtrul de ulei se gaseste de la diferite firme, dar , la ultimele 2 schimburi am optat pt UFI. Dupa cum stim, acest motor este italienesc, adica FIAT, asa ca filtrul am vrut sa fie tot italian.
Luand in considerare km din bord si reclama de la uleiurile MOBIL, cu diferite tipuri de ulei in functie de km masinii sau de generatia acesteia, ma intreb daca este cazul sa schimb tipul de ulei sau nu.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea sa ramai pe Castrol.si 5w-30 .
cred ca si longtec ar fi deosebit de bun.[ chiar mai bun]
la filtre eu nu iau niciodata it, merg 100% pe DE.[un hengst ,face toti gologanii, scuze no reclam]
  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

A folosit cineva ELF Turbodiesel 10w40 ?
Ce parere aveti de el? Este bun de ceva, sau tot GM Dexos2 5W -30, sau un Castrol?
Trebuie sa fac shimbul si nu stiu ce sa folosesc. Motor z19dt, 75,000KM.
ELF este mocca de la tata, Smile , dar nu stiu daca sa il folosesc sau nu....
Un coleg imi spune sa folosesc Castrol, dar sunt asa de multe ca nu stiu care...
La Opel spca cel mai bine mere GM. Chiar si La Service-ul dedicat Opel in Bucuresti (pentru cunoscatori) tot GM se foloseste....

So....Help.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pãrerea mea: rãmâi la GM sau Castrol, 5w-30. Succes.
  • Lastad

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut mai multe postari cu ce ulei trebuie pentru motorirarile z19dt si z19dth...
Sunt posesorul a 3 marci de masini, in familie ma refer si anume,Vectra c 120 cai z19dt ( 2005 ), peugeot307 (2003 ), w passat (2007), vreau sa va spun ca este o prostie cum au afisat unii ca la 1000 km se consuna 200-300g ulei...mentionez ca masinile le am de aproape noi, cam 1 an jumate avea fiecare cand le-am achizitionat din germania, pe rand normal... Vectra de la schimb la schimb ( 10.000km ) nu mi-a mancat mai mult de 100g, cred ca nici atat, Peugeotul la fel, nici o diferenta sesizabila pe joja, in schimb Passatul a consumat circa 200g, dar ne sesizabil limita fiind la jumatate cand am facut schimbul de ulei, cartile dau standarde precum consumul, cine realizeaza consumul din carti ? Va zic eu nimeni
Sa revin la subiect, de cand le am, uleiul folosit pentru Vectra este Mobil1 5w/30 , merge excelent, puegeotul Castrol 10w/40, iar passaul la fel tot castrol 5w/30
Atat mobil 1 cat si castrol sunt excelente, nu recomand alta marca de ulei iar anotimpul in Romania nu-i nici cine stie ce calduros, nici cine stie ce temperaturi cu minus...lasati prostia cu anotimpul pt. ca motorul merge la aceeasi temperatura atat iarna cat si vara...

Asadar pentru Vectra indiferent de motorizare mai ales cele cu filtru de particule recomand Mobil1 5w/30, am 200.000km cu vectra si motorul toarce ca nou, schimbul la 10k spune totul, nu 15.000 pt. ca motorul toarce si atunci cand masina este in relanti...

Toate cele bune si calatorii cat mai multe fara incidente !
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am pus Castrol Edge Sport 0W-40 azi primavara, nu am filtru de particule. La anul voi face tot asa, uleiul e deja cumparat. Oricum nu ajung sa fac 10000 de km intr-un an, o folosesc doar pt weekend sau deplasari externe. Pt celelalte drumuri am de la firma.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cand va aud cu: pune Mobil sau Castrol,imi vine sa ma dau cu capul de pereti! Vreti sa vedeti motoare segmentate dupa ce au mers pana in 50000km numai cu Mobil sau Castrol si cu schimburi la 10000? Un ulei nu tine numai de marca iar noi romanii avem un gram in plus de grandomanie de a cumpara ce e mai scump si cu increderea ca este si cea mai buna alegere. Pot sa intru si pe latura cealalta si sa va spun 2 marci de uleiuri peste Mobil si Castrol care nu prea sunt bagate in seama dar daca e sa o luam pe partea de fabricatie,e simplu: Mobil1 este fabricat pe centura in Pipera-Tunari! Nu contest calitatea uleiului Mobil dar invartindu-ma in cercuri de oameni cu masini de lux va spun doar atat: Mobilul dispare miraculos din motor! La mine in firma avem 4 masini carora le completam lunar nivelul la ulei! Haideti sa va spun si marcile : MB GL500,MB S 320cdi,VW golf5 1.6 DSG,VW Passat 2.0 TDI! Benz-urile merg cu Mobil si VW-urile cu,Castrol! Toate cele 4 masini au pasit prin service cu probleme din cauza uleiului folosit! Eu zic ca: atata timp cat schimbi uleiul la timp si utilizezi motorul in limitele bunului simt,nu cred ca are vreo importanta asa de mare fabricantul.
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pentru Bucuresti, pentru anotimpul acesta, 5w-30 GM in jur de 170 k masina, credeti ca este ok ? sau tinand cont ca o sa fie o iarna destul de grea dupa cum se anunta sa trec pe 10w-30 ?

Ceva oferte de ulei GM stiti, aveti ? Smile
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai si care ar fi practic diferentele, unii zic sa pun tot 5w-30 , altii 10w-40 Smile

Dar as vrea si ceva argumente mai detaliate totusi...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune 5W30, 0W40, 5W40. Cele de genul 10W40 sunt prea groase iarna si iti vei termina turbina.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu ,nu te contrazic dar la 170000km nu e mai indicat 10w40,indiferent de anotimp?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu.
Un motor diesel nu are uzura la km astia, poate dupa 4-6-800,000km are ceva-ceva dar se face inlocuire segmenti etc. si numai daca este cazul.
Prima cifra vascozitate la rece, a doua la cald, deci care este rationamentul ? Motorul e 'uzat' la rece si la cald devine nou ? Pai la 400,000km ce mai pune ?
La motoarele cu turbina trebuie ulei cum spune producatorul musai ca altfel te alegi cu fluierat. Ca romanul pune dupa ureche, dupa sfatul din parcare, dupa Nea Gica de la raft e alta poveste.

Eu la benzinara 136k si 154k am 0W40 si nu consuma decat ceva simbolic de nu completez si fac numai schimb. Si mai tine cont ca la mine nu este contaminat uleiul ca la diesel cu motorina si praf plus ca nu pun la 1L ci la 0.946ml, deci din start mai putin.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aha,buna explicatia! Deci la 118000km ai mei,pot sa mai merg linistit inca 100000 pe 5w30,nu? Cod motor Z19DT
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Inca mult si fara dureri de cap.
Atentie la cei cu DPF, va trebuie ulei special ESP formula, merg si cele normale dar face multe regenerari, se infunda bla bla.
Cei care nu au DPF pot folosi ulei pentru filtru de particule si este chiar mai bun/indicat daca te poti lipsi de cei cativa lei diferenta la pret, mai putina mizerie la catalizator, EGR, admisie, turbina etc.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mda, a mea are si DPF , si intr-adevar l-am mai prins la cateva regenerari chiar recent de cand a dat frigul si am mai ambalat-o si eu mai mult si cum fac majoritatea drumurilor in oras ......

Deci, ce sa fac pana la urma, raman pe 5w-30 GM ? Mai trebuie adaugat ceva, sa cer pt DPF ? Deci motor 1.9 cdti , 88 kw, aprox 170k (172,173k mai exact prob), 2005 , dpf (sper ca n-am mai uitat si alte detalii)

P.S. cum imi pot da seama de un ulei FAKE si unul original? Smile (nu intreb degeaba, am tot auzit cazuri din pacate!)
Puteti recomanda pe cineva de pe acest club care vinde uleiuri de calitate (GM ma intereseaza ca deh trebuie sa mergem pe mana asta), sa fie si din Bucuresti si sa aiba si preturi mai bune? (adica sa nu fie chiar cele mai scumpe totusi!)
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
GM Dexos 2 are protectie DPF.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dexos2 este o denumire pentru uleiuri care indeplinesc anumite norme impuse de GM. Deci Dexos2 poate fi GM, Mobil1, Motul etc. cu indice 5W30, 0W40, 5W40, a se citi
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1940
https://www.clubopel.com/vie...177&start=400
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si la mine mai sus nu scrie GM? Shocked

dancuciureanu a scris:
Atentie la cei cu DPF, va trebuie ulei special ESP formula


In schimb, ESP Formula e denumirea unui ulei de la Mobil 1. Intr-adevar, cu DPF protection, dar poate merge lumea de pe aici si cere Aral ESP Formula Laughing
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, dar asta nu inseamna ca numai GM produce ulei Dexos2 cum ar crede unii. GM pune si el o eticheta...altii produc. A se citi link. In functie de clima, talpa, regim (drum scurt/lung) se opteaza pentru 5W30, 0W40, 5W40.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR