Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Fiind un PDA cu GPS si nu un martisor, cand zic "cea mai buna alegere" ma refer, bineinteles, la caracteristicile functionale ale device-ului, la fiabilitate si abia dupa aceea la aspect.
Asus A636 este o caramida de PDA, insa integreaza receptor SirfStar III - pare-se cel mai bun deocamdata, conectivitate wireless - WiFi si Bluetooth, 64RAM si 128ROM, SDIO, este livrat cu toate cablurile necesare si craddle, autonomie foarte buna.

Nu am vazut Yakumo din Metro, nu cunosc marca. Poti sa ma ajuti cu detalii despre el, sau cu detalii despre ce poti oferi pana in 400 EUR?
Skip ads

  • Florin Popescu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
asus A636 la pretul de 1450 ron fara I-go!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Deci e si parerea ta ca in banii astia Asus A636 e o alegere buna?
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@maiandrei ... acel Toshiba deja il am ... intrebarea era daca se poate conecta un modul GPS la el ... daca stie cineva ...
Din cartulia lui nu reiese ca ar avea bluetooth ci numai WI-Fi ... fiind un model produs pentru SUA.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nici macar USB?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu am autoroute 2006, un program italian. ei zic ca are si romania dar inca nu l-am testat. partea mai proasta e ca e pt PC dar cand plec la vara in italia o sa iau laptopul cu mine impreuna cu un gps mic cu conectare pe bluetooth. Am vazut in schimb cum merge varianta 2005 si e bestiala. PT PDA mai astept totusi sa scada preturile la harti. Vreau sa dau cateva milioane pe harta europei pe un SD. Am pda si gps Very Happy n-am nevoie de prostiile lor. palm rules nu alte yakume & asus & stuff
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
De 2 saptamani, sunt fericitul posesor al unui Asus A636.
Il recomand calduros, sunt 100% multumumit de el! Am avut ocazia sa-i testez capabilitatile GPS la doua drumuri lungi, iar pe partea de PDA este formidabil: am jucat Quake pe el, am folosit Word, Excel, TotalCommander, vizualizat videoclipuri, ascultat MP3-uri la o calitate peste asteptarile urechilor mele.
Functia de reportofon este nemaipomenita, gratie unui microfon foarte sensibil.

Dupa cum vedeti, nu trântesc "Asus rules" Evil or Very Mad
Rugam utilizatorii forumului sa nu mai foloseasca astfel de expresii. Pot in schimb sa vina cu argumente.
Daca vrem sa fim de folos colegilor nostri forumisti, trebuie sa prezentam informatii utile, nu "Fortza Steaua" Twisted Evil
  • viorelursu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@maiandrei
Ai avut posibilitatea sa incerci Asus A636 cu un SD card de 2GB ?
Tot ce am gasit documentat pana acum e ca merge sigur cu 1GB. http://support.asus.com/faq...x?SLanguage=en-us
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Atentie:
Disponibile pe piata romaneasca, la toate magazine GSM respectabile:
Modul GPS cu legatura radio Nokia LD-3W
Modulul GPS cu legatura radio ofera informatii privind locatia, fiind un produs mic si portabil. Ofera conectare radio la un telefon compatibil, PDA sau PC utilizând tehnologia Bluetooth. Este compatibil cu diverse aplicatii si servicii disponibile de la terte parti.
Pret estimativ : ~ 4 mil.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@viorelursu

Eu am card de 1G si totul e OK. Daca are cineva card de 2G, testam si vedem.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta cineva cu harta detaliata pentru Austria (sistem Siemens- NAVTEQ)?

am cd cu Germania si cele mai importante strazi din Europa insa nu este destul de detaliata pentru un concediu in Austria.
alte cd-uri mai aveti? Smile
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sunt singurul care are sistem de navigatie (ma indoiesc) sau nu este nimeni dispus la un schimb?
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Eh, iata ca ar fi cazul sa ma bag si eu in seama, mai ales ca de ceva vreme sunt fericitul posesor al unui sistem complex de navigatie.
Iata ce combinatie de success am :
Telefon : Qtek 9100 cu modul GPS extern, pe bluetooth 2.0 Holux236. Ca aplicatie de navigatie, se poate pune orice compatibil cu Windows Mobile 5.0 ( da, asta este sistemul de operare pe telefon - si pot sa va asigur ca este muuuuult mai stabil si bine facut decat Windows-ul de PC Wink ).
Asha, sa revin, aplicatii pot fi :


IGO - care este cica cea mai buna pentru romania, la nivel de harta, care este detaliata la nivel de strada / numar ( insa are eroare la pozitionare - nu te aflii pe strada, ci pe camp, pe langa strada - Maiandrei poate confirma);
TomTom - merge, insa nu are detalierea perfecta pentru Romania ( nici nu este harta oficiala ce este drept ) si in plus, mai are si o eroare de 30 metri ( insa te tine pe strada, nu pe camp precum IGO );
Route66 - cel mai ok de pana acum, fara eroare, stie Bucurestiul la nivel de Numar casa / Strada ( eu pe asta il folosesc, insa nu are harta completa pt RO ~ 25 % acoperire )

Toate cele de mai sus, sunt routabile, au posibilitati de POI (Point Of Interests) si se gasesc pe net liste gratuite cu acestea ( pt Bucuresti ), de ex: Benzinarii la nivel de firma (PetromV, Omv, Luk, etc), camere radar de pe DN 1, restaurante, baruri, vulcanizari, dealeri si service-uri auto pentru marci diferite de auto, Hipermarketuri, supermarketuri, hoteluri, Metro, banci, etc ... In afara de IGO, celelalte au posibilitatea de a te avertiza prin voce faptul ca te apropii de un anumit punct (f bun pt camerele radar de pe DN1 Embarassed )

Deci .. pt detalii, va stau la dispozitie.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu navigatie,un Asus 636 cu card de 1GB,am IGO,Tom Tom,Europa de Est si inca cateva tari.Merge bine si sunt multumit de el.Poza cu el montat o am in garajul meu.
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@ kata
Zici ca folosesti Rute 66.
Poti spune de unde l-ai luat si cat ai dat pe el ?
L-ai folosit in EU ? Cum merge ?
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
@Gaby : Nu pot sa-ti spun de unde l-am luat, insa o sa ai un PM Wink
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi iau un receptor gps pentru PDA. Unul care sa se monteze prin Compact Flash si sa stie standardul Nmea 0183.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi si experiente?
Ce soft de navigatie pot sa folosesc cu acest receptor?
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Citeste cu incredere AICI tot ce te intereseaza despre GPS-uri. E in limba romana, si se ocupa strict de harti si scule, dar si software pentru navigatie ( mai putin sistemele integrate pentru masini, dar ... cine stie ? )
  • JohnSA

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu am achizitionat un Fujitsu-Siemens LOOX pe care am Navigon si IGO.
Prin Europa a fost deosebit de folositor, mai ales ca am dorit sa ies-intru prin orase si sa mai si reusesc sa nimeresc drumul inapoi.
Hartile de Europa sunt detaliate la nivel de nume magazine, restaurante, parkinguri,etc. Semnele de circulatie sunt la zi , la fel si restrictiile ce apar pe segmente de sosea.
PDA-ul este unul elegant si "slim" si are incorporate Wi-Fi , IrDA, GPS. Exista varianta "bundle" cu car-kit incorporat si varianta simpla.
Trebuie avute in vedere chestiile astea cu car-kitul in cazul navigarii de vacanta caci mi-a fost destul de greu sa gasesc o solutie de incarcare pe drum iar in mod GPS consumul este mare.
Car-kitul este scump luat separat asa ca am folosit o solutie "in-house" care m-a costat undeva pe la 19 EURO.
Alte detalii : e SF pe centura pe la Viena cand incepe sa-ti spuna : muta-te pe banda 8 si in 2 km faci stanga...
  • kandidream

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2006

  • Mesaj Privat
a-ti auzit de gps nav4all? sunt curios ce spuneti?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR