Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • sandumrs

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Va salut. Am facut comanda la Opel Corsa nou pe 21.12.2006. termenul de livrare este incredibil de mare, undeva prin MAI.
Skip ads

  • kodruc

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am facut comanda pe cam pe 20 noiembrie si mi-au zis ca masina o sa vina undeva pe la inceputul luni februarie ...
si surpriza masina pe data de 15 decembrie era in curte la dealer... Wink depinde de situatie




[size=10]edit de mr.opel : renunta la limbajul de chat ![/size]
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Auto: ZAFIRA 1.8 COSMO PLUS
Comanda: 02.04.2007
Dealer: GTT
Timp de livrare estimat de dealer: 2 luni si 1/2

ASTEPT
  • doodym

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Trec printr-o experienta neplacuta!Am achitat celor de la Autohaus Huber Sibiu integral noua mea Corsa.In urma cu 1 luna.Atunci au spus ca in 10 zile vine...acum dupa o luna masina mea nu a sosit si in tot rastimpul asta tipul de acolo ma tot minte ba ca sapt asta vine, ba ca nu a plecat din ungaria,ba ca acu vine si tot asa...Azi e termenul limita la care trebuia sa intru in posesia ei.Si evident ca asta imi spune ca joi o am....Dar am mai auzit textul asta de cateva ori... Ce e de facut?
Skip ads

  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa te dezamagesc, dar in Bucuresti pt.Corsa la comanda se asteapta cam pana in toamna cel putin. Asa mi-au spus mie la GTT.
Eu astept o Zafira. Conform contractului trebuie sa soseasca intr-o luna jumate dar sper sa vina mai devreme.
  • BabaLulu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am mica intrebare.. la dealerul GOLD&PLATIN acum in perioada asta ( mai-iunie ) cam cat dureaza de la efectuarea comenzii (pt. un Opel Corsa 1.2 Benzina Enjoy cu cateva optionale in plus) pana la aducerea lui la cumparator..? ei mi`au zis cam o luna, desi nu prea cred...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ce am zis nu mai prezinta relevanta


Ultima modificare facuta de jE la Vin 04 Mai, 2007 5:27 pm
  • BabaLulu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3722

of of, cum nu citesti tu regulamentul.... cum nu dai cu search.....


am dat search si stiu de acest topic, insa nu am vazut nimic actual...multe discutii se refera la per. de la inceputul anului sau din dec. 2006, ma gandeam ca de atunci s`a mai schimbat ceva; de asta am deschis topic nou si am specificat de per. mai-iunie Smile
Skip ads

  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,297
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Trebuia sa continui in acel topic.


edit: acum sunt lipite cele doua topicuri.
  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
OPEL Astra Classic 5DR Z14XEP, Royal Blue.
Dealer GOLD&PLATIN Danubius (Galaþi) - Comandã pentru fabricaþie.

03.03.2007 - Sâmbãtã - Achitat avans 5.000 RON
26.03.2007 - Luni - Maºina a fost produsã
31.03.2007 - Sâmbãtã - Achitat încã 30.000 RON (>80% din valoarea maºinii)
16.04.2007 - Luni - M-au anunþat cã maºina a fost adusã
19.04.2007 - Joi - Achitat restul de bani 3.800 RON ºi ridicat maºina

OBS. Dealerul, GOLD&PLATIN Danubius (Galaþi), nu plãteºte maºina produsã decât dupã se achitã cel puþin 80% din valoarea maºinii. Acest lucru poate duce la întârzieri suplimentare, cel puþin în cazul achiziþiilor cash. De ex. mie mi-a trebuit aproape o sãptãmânã sã ajung la ei sã plãtesc aceastã valoare.

Concluzie:
Maºina a fost livratã în aprox. 6 sãptãmâni de la achitarea avansului. Excelent, zic eu.
Produsã în aprox. 3 sãtãmâni.
Întârziere de aprox. 1 sãptãmânã - datoratã achitãrii cu întârziere a valorii 80%.
Adusã în aprox. 2 sãptãmâni

Termene de livrare estimante iniþial (în ziua în care am fãcut comanda 03.03.2007):
la Galaþi - Opel GOLD&PLATIN Danubius aprox. 2 luni max. 2 luni ºi 2 sãptãmâni - la semnarea contractului.
la Bucureºti - Opel Di-Bas <3 luni - în urma discuþiilor telefonice.
la Constanþa - Opel Kamsas <3 luni ºi 3 sãptãmâni - în urma discuþiilor telefonice.

Nu ºtiu dacã a ajutat dar eu mi-am sunat reprezentantul Opel aproape în fiecare sãptãmânã pentru a verifica care este stadiul comenzii.


Ultima modificare facuta de doru2304 la Joi 07 Jun, 2007 8:43 pm
  • Sharky

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt nou in acest club, viitor posesor de Opel Astra New - 5 doors, motor 1600 cu 115 CP varianta enjoy +alte optiuni.
Am dat comanda in aprilie pe la sfarsitul lunii la dealer-ul GTT Bucuresti.
De acolo mi s-a dat termenul contractual "aproximativ 3 luni".
Din ce am frunzarit pe acest forum inteleg ca GTT este un dealer destul de serios si corect.
Oricum, termenul de "aproximativ 3 luni" din punct de vedere legal poate insemna oricat... adica daca masina soseste peste 5 luni sa zicem... eu inteleg ca se incadreaza in contract, dar asta e contracul lor pe care nu il negociaza in nici un fel.
Sun curios daca cineva a avut experiente neplacute inn acest sens cu acest dealer?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
doru2304 a scris:....OBS. Dealerul nu plãteºte maºina produsã decât dupã se achitã cel puþin 80% din valoarea maºinii. Acest lucru poate duce la întârzieri suplimentare, cel puþin în cazul achiziþiilor cash. De ex. mie mi-a trebuit aproape o sãptãmânã sã ajung la ei sã plãtesc aceastã valoare.
....


Nu sunt sigur ca este asa (cel putin in cazul meu nu a fost). Eu am achitat 5000 RON ca avans, iar restul am achitat in momentul in care am ridicat masina. Intr-adevar se specifica in contract ca atunci cand masina ajunge in RO sa platesc cel putin 80 % din valoarea masinii (80% minus cei 5000 RON platiti avans), iar restul de bani urmand a fi platiti in momentul in care ridic masina (in cazul in care nu luai masina atunci cand ajungea) dar nu mai tarziu de 2 sapt de cand m-au anuntat ca masina este disponibila ... La mine cand m-au anuntat ca a sosit masina, a2a zi am fost cu banii la ei si am plecat acasa cu "jucaria" Smile

S-ar putea ca modalitatea de plata sa difere de la dealer la dealer, in functie de cum a negociat dealerul sa faca plata catre producator.

Si mie mi-a venit masina in 6 saptamani, estimarea initiala fiind intre 5-10 saptamani.
Skip ads

  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
GXG100 a scris:Auto: ZAFIRA 1.8 COSMO PLUS
Comanda: 02.04.2007
Dealer: GTT
Timp de livrare estimat de dealer: 2 luni si 1/2

ASTEPT



Masina a sosit pe 22.05.2007 si am ridicat-o pe 25.05.2007
A durat mai putin de cat ma asteptam.

Cu dealerul am colaborat perfect. A fost o surpriza foaret placuta.
  • BabaLulu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
azi am fost la G&P Iasi si am flat k dk vreau la Corsa mea Enjoy Pachetul cu volan de piele si incalzit+scune incalzite intra la comanda nefiind pe "stocul" de la Opel si ar ajunge la mine in 4-5 luni sau chiar ma mult
e cum naiba vine asta..?
  • horia.popescu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Pe 11 mai am facut comanda (inclusiv platit avansul) pentru un Opel Astra Classic II 1.4 twinport rosu. Smile Dealer-ul este Erebus Bucuresti. Termenul de livrare din contract este de 2 luni, ei mi-au spus sa-i sun dupa o luna (adica in jur de 11 iunie), data la care, daca totul e ok, imi pot deja comunica seria sasiului si pot incepe procedurile de dus masina veche la Remat si de obtinere a creditului. Deci mai am cam o saptamana. Teoretic.

Va tin la curent. Wink
  • myhaylab

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Este incredibil ce se intampla. Comanda am facut-o la dibas si data in care ar fi trebuit sa pun piciorul in ea era de o luna de zile. Au trecut deja 6 saptamani si am fost anuntat ca masina este in Ungaria (Astra Classic 2) si ca ar mai dura 4 saptamani sa o aduca. Vrajeala de 2 lei. Din ce am auzit eu de la dealeri (pentru care nu dam nume) opel dibas nu are puterea financiara sa scoata toate masinile din depozite asa ca scot si ei cum au bani. Asa ca cel mai coios are bafta si face scandal atunci poate your are next. Ce sa zic: PROFUND dezamagit de serviciile agentului meu care nu a dat macar un telefon sa imi spuna statusul masinii mele. Nesimtirea mare este cand pui presiune asupra ei si ii spui ca vb cu directorul si faci o cerere in care vrei sa vezi documentele de intrare in depozitul extern atunci raspunsul fatal vine : "in contract sunt specificate 75 zile lucratoare atunci o sa o aveti" . Nesimtire curata. Cine vrea sa faca comanda sfatul meu: obligatia dealerului este ca in 2 saptamani de la comanda sa iti comunice seria masinii. Intrebati de ea sa nu aveti surprize. Thanks !
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
CORSA 1.3CDTI, 90 CP, ENJOY, +OPTIUNI
COMANDA: 28-DECEMBRIE-2006
TERMEN: 28-MARTIE-2007
DEPASIT...dat spre folosinta Kalos-promisiune noua de livrare 1 iunie
28-MAI: platit masina de dealer catre GM.GYOR.
INCA ASTEPT!?
  • Sharky

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva cam cat mai dureaza de la iesirea din fabricatie pana la livrare?
  • men_george

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu asteppt de 4 luni deja
  • horia.popescu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce model, ce dealer?...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR