Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:eu tot de aia folosesc, cu o mentiune, pasta trebuie lasata sa se usuce pana nu se mai prinde de mana iar dupa aia se freaca cu carpe moi pana iti ies ochii din cap si luciu pe masina. Smile
Eu asa o folosesc. Plus ca stratul trebuie sa fie destul de substantial si aplicat uniform, pt asta folosesc un burete.
La gargarita mea consum un tub jumate la un tratament, si frec la ea vreo 5 ore cu mici pauze de tigare.

Deduc ca e foarte important ce iti doresti. Eu am urmat doar instructiunile de pe tub, unde spune sa o intinzi in strat subtire si uniform pe o suprafata mica si sa astepti pana se albeste putin, fara sa se usuce, dupa care sa o lustruiesti cu o carpa moale (de preferat din bumbac).
Probabil ca efectul este direct proportional cu efortul depus.

In ce priveste gazarea, nu am incercat (nu a fost cazul) dar nici nu cred ca ar da rezultate. Este mai mult o pasta de lustruit decat una abraziva.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Beleaua la mine e ca masina este alba si ca sa se vada ceva diferenta trebuie sa muncesti mult, la o vopsea metalizata sau macar de alta culoare efectul este mult mai vizibil.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
gata prima faza: am cumparat pasta "minune" Smile 101k lei

urmeaza sa o aplic: am citit undeva ca tabla trebuie sa fie rece, se aplica si in cazul acestei paste? voi nu ati zis nimic de asta si nici pe produs nu zice nimic de asta.

acum din ce zice kapix si LEXXX vad o diferenta majora pt timpul necesar aplicarii: lui kapix ii trebuie juma' de ora iar lui LEXXX 5 ore!! o diferenta foarte mare...

sper sa imi ia 1-2 ore maxim si sa nu ma oboseasca prea tare operatia asta ca o las balta (cum a mai facut cineva aici)
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ce zic si eu mai tarziu. Probabil efectul este direct proportional cu efortul... Probabil daca vei compara cele doua masini vei munci si tu cinci ore la a ta... Embarassed
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ideal e sa o lasi sa se usuce si dupa aia sa o indepartezi cu o carpa moale. Daca ai sa incerci asa (cum scrie si pe eticheta) ai sa intelegi de ce mie imi ia 5 ore.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
am facut operatia in weekend:

a durat 4 ore cu tot cu un mic spalat.

ce am observat:
- cu cat pasta se aplica in strat mai subtire si uniform cu atat e mai usor de dat lustru;
- nu e nevoie sa se astepte pana la uscarea completa, e suficient sa inceapa sa apara petele/zonele albe si apoi se poate da lustru fiind mai usor decat in cazul in care e uscata complet;
- per total efectul este vizibil (apare un luciu gen silicon, si culoarea prinde "viata") dar nu m-a satisfacut 100%: micile zgarietiri circulare nu au disparut!

ps: Mi se pare imposibil de realizat in juma' de ora...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Dac a scris:- per total efectul este vizibil (apare un luciu gen silicon, si culoarea prinde "viata") dar nu m-a satisfacut 100%: micile zgarietiri circulare nu au disparut!


Interesant, la mine zgarieturile circulare superficiale au disparut total. Nu am mentionat insa ca lustruirea am facut-o prin miscari in linie dreapa, pe orizontala.
In ce priveste jumatatea de ora, nu m-am cronometrat, totusi nu cred ca am depasit-o. Cum mai spuneam insa, probabil efectul este cu atat mai puternic cu cat se insista mai mult.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
intrebare de 10x....merge lustruit cu o masina de slefuit cu vibratii?...in loc de smirghel pun o bucata de molton sau alt material textil gros si moale....???
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Intrebarea mi-am pus-o si eu, imi era mai simplu pentru ca o am...
Nu am folosit niciodata una speciala pentru polish si m-am consultat cu un prieten care le-a folosit pe ambele. Parerea lui este ca masina de slefuit are un numar mult mai mare de vibratii si ar duce la supraincalzire. Probabil ca o masina de slefuit dotata cu variator (imi scapa acum denumirea exacta - chestia aia de la masina de gaurit care creste turatia in functie de apasare) ar rezolva problema. A mea insa are doar on/off Sad .
  • James

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca merge cu masina de slefuit Smile
Sunt niste adaptoare speciale pentru flex sau masina de gaurit, dar nu prea am incredere in ce am vazut eu pana acum prin piata, mai caut.

Pentru flex am vazut un adaptor care are scai pe o parte si acolo se pot lipi tot felul de chestii printre care si un fel de burete pentru polish.
  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
pt cei interesati de PREVENT
o gasiti la CORA-PANTELIMON am cumparat eu aseara=13RON.
nu stiu ce stoc au dar pe raft mai erau 3-4 buc.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am folosit si eu prevent la dacie dar sincer pe vectra nu insa parca mai am un pic intr-un tub si o sa incerc si pe metalizata. La dacie chiar a facut minuni si am fost multumit de produs. Nici apa nu sta pe masina si praful doar il suflai si gata zbura.
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
solutia e eficienta daca dupa operatiile de "lustruire" se aplica si o ceara. Altfel o sa folositi pasta asta destul de frecvent (dupa 2-3 luni nu se mai vede diferenta). O spun din experienta castigata pe vechea masina.In plus am observat ca pasta asta e putin abraziva , pe bucata de pasla ramanand urme de culoare .Pe OPEL nu as folosi solutia asta. Recomand un polish facut la o firma specializata - se vede diferenta si dureaza mai mult.
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Va cer si eu un sfat legat de aplicarea cearei.

Masina este noua ( 3 saptamani). Pot sa aplic ceara solida (pasta) fara probleme sau mai trebuie sa astept ceva timp? Am gasit o ceara solida "Formula 1" parca se numeste (intr-o cutie rotunda galbene, cu buretel). Stiti ceva despre ea? Pot sa aplic ceara singur si daca da, care este ritualul?

Inca ceva. Datorita unui rahatel de pasarica de pe capota, pe care l-am sters ca fraieru cu un servetel uscat, vopseaua (albastru nemetalizat) s-a matuit un pic. Isi va reveni partial dupa cerurire?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Buna ziua la toti,

Despre polish profesional in Timisoara ?!? Cine stie cat de cat ceva il rog sa posteze ... unde ? cat costa? calitate ? durata ? , ... etc.

Multumiri anticipate.

O zi buna.

CristianTM.
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
vezi ca este un topic de-al meu ce ceva detalii despre polish ....cum poti sa-l faci tu.....eu am masina de polishat si ceara de lustruit......te pot ajuta cand ajung in tm......poate pana in pasti sau dupa ....nu stiu inca....
  • Alexander

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Chiar astazi am avut placerea de a trece pe la salonul Expert Detailing de la intersectia lui Liviu Rebreanu cu C-tin Brancoveanu (langa fostul Shell).
Desi preturile sunt ...preturi Laughing , ce fac baietii acolo merita. Eu unul abia astept sa-mi repar pe Casco parbrizul (crapat de la o piatra) si doua zgarieturi, ca ma si duc la ei sa ofer masinii mele un tratament de exceptie.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@ alexander : zi-ne preturile ca sa stim la ce sa ne asteptam
  • Alexander

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa le fac reclama gratuita, ideea e ca au 2 programe de baza, care separat costa 360RON si combinate 640RON si mai au un super-program ce ofera si garantie 1 an de zile. Mi-a placut ca folosesc substante super-bune, din State, si ieri m-au plimbat prin hala si am fost impresionat de ce am vazut. Tipii de aici sunt franchise-ati ai firmei din bucuresti http://www.expertdetailing.ro/
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
.... la preturile astea ar trebui sa modific titlul topicului in ... "Polish ieftin in Timisoara ?!?" Smile
Firma de mai sus cred ca este ok si de asemenea si serviciile, pt. masinuta mea nu sunt justificate, daca as avea una peste 2000, 2001 .. DA , dar altfel NU !
Alte pareri ? sugestii ? Ce stiti de firma din spate de la Terra ?

CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR