Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bun la justitie dar nu ma da pe mine in judecata ,ca un grangure de la asigurari nu vrea sa te despagubeasca ,da in judecata firma de asigurari,nu pe mine,ca io daca nu eram asigurat mai ziceam ,sunt de vina sunt bun de plata dar si asigurat,si in tribunal ,.....asa nu se poate!parerea mea,zic eu!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sunt cazuri in care banii de la asigurari nu acopera dauna. Diferenta o poate obtine de la vinovat prin justitie.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si de ce nu acopera dauna? pentru ca niste c**** cu ochi care se numesc firme de asigurari se joaca de a "hai sa ma fac ca nu vreau sa platesc nimic" pana cand nu ii obliga justitia cu pusca.

asta e cea mai mare cretinatate marca "made in romania": sa fiu dat in judecata de cineva ca firma la care sunt asigurat nu vrea sa-i plateasca o dauna.

in alta ordine de idei, politica firmelor de asigurari este o politica perfect normala: orice dauna ce nu o platesti pagubitului, e un profit in plus pentru firma.

deocamdata povestea asta nu deranjeaza pe asa de multa lume. adevarata "fata" a acestui sistem se va manifesta la nivel mult mai mare in momentul in care sistemul public de sanatate va deveni privat.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bai fratilor da' de unde ati scos voi asta?adica ce eu sunt obligat sa dau bani din buzunar ca vezi doamne nu iti acopera suma?ati vazut prea multe filme,eu ramin la ce am spus,de aceea se numeste firma de asigurari sa plateasca,nu sa fiu eu pus cu de-a sila sa fac polita de asigurare,si dupa aia sa dau bani din buzunarul propriu,daca vrei mai multi bani dute si da firma de asigurari in judecata,si nu pe mine!sau nu cumva cu firma nu ai bani sa te judeci?daca nu as fi avut asigurare, mai intelegeam dar asa?asta chiar nu o pricep!
Skip ads

  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Firma de asigurari iti arata iti arata normele dupa care ea despagubeste asiguratii si dauna pe care o ai tu gasesc ceva care la ei in norma este la excluderi de platit daune , dar sa nu generalizam aceasta situatie la nivelul tuturor firmelor de asigurare , sunt firme in Romania care platesc daunele foarte bine . Trebuie sa alegem foarte bine firma de asigurari nu numai pretul conteaza . Sunt firme foarte bune pe piata romaneasca de asigurari si mai sunt pe langa acestea si firme "fantoma" sub patronajul si obladuirea CSA-ului.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu am vazut prea multe filme. Din pacate e cruda realitate. Vinovat de paguba este soferul si nu firma de asigurari. Firmele sunt protejate de niste normative de toata jena, si - cum mentiona si colegul - obladuirea CSA-ului. Se tot vaita ca nu le ajung banii pentru despagubiri si trebuie sa mareasca primele, dar nu spun nimic despre sistemul piramidal al comisioanelor din firma. Aveti idee cat din prima de asigurare se duce la fondul de despagubiri si cat in buzunarele angajatilor, respectiv al firmei? Cam jumatate. Asta spune tot. Mai putini bani la o despagubire, mai multi bani in buzunar.
Indiferent daca esti lovit de un Tico sau de un Suburban, primesti aceeasi suma, desi ei incaseaza mult mai mult de la cea din urma. Atunci de ce se plateste diferentiat? Mai multi bani la firma. Si atunci de ce nu ii da si amaratului bani sa-si repare masina mai veche, ca doar incaseaza la fel? Pai mai multi bani la firma si la angajati. Trebuie sa platesc EU mai mult, ca X a facut patru masini dauna totala in patru luni.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Nu am vazut prea multe filme. Din pacate e cruda realitate. Vinovat de paguba este soferul si nu firma de asigurari. Firmele sunt protejate de niste normative de toata jena, si - cum mentiona si colegul - obladuirea CSA-ului. Se tot vaita ca nu le ajung banii pentru despagubiri si trebuie sa mareasca primele, dar nu spun nimic despre sistemul piramidal al comisioanelor din firma. Aveti idee cat din prima de asigurare se duce la fondul de despagubiri si cat in buzunarele angajatilor, respectiv al firmei? Cam jumatate. Asta spune tot. Mai putini bani la o despagubire, mai multi bani in buzunar.
Indiferent daca esti lovit de un Tico sau de un Suburban, primesti aceeasi suma, desi ei incaseaza mult mai mult de la cea din urma. Atunci de ce se plateste diferentiat? Mai multi bani la firma. Si atunci de ce nu ii da si amaratului bani sa-si repare masina mai veche, ca doar incaseaza la fel? Pai mai multi bani la firma si la angajati. Trebuie sa platesc EU mai mult, ca X a facut patru masini dauna totala in patru luni.
nu e chiar asa in primul rind,daca celui care a facut 4 daune in 4 luni cum spui i sar creste rata de asigurare,dupa cum este in america, atunci sar reduce si nr accidentelor,proportional,si atunci poti fi sigur ca un astfel de om va casca ochii cind iese pe drum,si atunci nu ar mai fi o problema !
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aceasta forma de asigurare la RCA va intra in vigoare din 2010 adica:
Daca nu ai avut daune ti se reduce prima de asigurare depinde de cati ani fara dauna ai
Daca ai avut dauna ti se va mari prima de asigurare proportional cu valoarea daunelor inregistrate
Acest lucru se aplica doar in cazul politelor RCA(nu include daunele pe casco)
Din 2010 toate RCA-urile trebuie efectuate pe calculator calculatorul iti da direct prima de asigurare in functie de daune , varsta , judet , si marca de masina aceasta din urma in cazul autoturismelor.
De anul acesta comisioanele platite de firmele de asigurari sunt plafonate la un anumit nivel conform normelor CSA . Mai mult de acea cota data de CSA nu trebuie sa treaca nimeni .
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bbbbbbb a scris:Aceasta forma de asigurare la RCA va intra in vigoare din 2010 adica:
Daca nu ai avut daune ti se reduce prima de asigurare depinde de cati ani fara dauna ai
Daca ai avut dauna ti se va mari prima de asigurare proportional cu valoarea daunelor inregistrate
Acest lucru se aplica doar in cazul politelor RCA(nu include daunele pe casco)
Din 2010 toate RCA-urile trebuie efectuate pe calculator calculatorul iti da direct prima de asigurare in functie de daune , varsta , judet , si marca de masina aceasta din urma in cazul autoturismelor.
De anul acesta comisioanele platite de firmele de asigurari sunt plafonate la un anumit nivel conform normelor CSA . Mai mult de acea cota data de CSA nu trebuie sa treaca nimeni .
sa dea D-zeu sa fie asa,pt ca atunci am avea si noi un trafic mai civilizat pe drumurile astea,care sunt asa cum sunt,dar mai avem pina atunci de asteptat ceva timp.cum adica comisioane?alea ce or mai fi?despagubirile in caz de dauna?sau ce anume sunt acele comisioane?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ady negoita. Este chiar asa cum am zis. Am lucrat in sistemul asigurarilor. Sa presupunem ca esti lovit de o masina, dar ai CASCO si iti repari masina pe CASCO, deci nu pe RCA-ul vinovatului indiferent de motiv. CASCO isi recupereaza banii de la RCA. Daca nu isi recupereaza banii de la RCA, unele firme da in judecata vinovatul pentru recuperarea banilor. Daca RCA-ul vinovatului si CASCO-ul tau se intampla sa fie de la aceeasi firma de asigurari atunci se considera "paguba in sistem".
Allianz a introdus sistemul on-line de calcul al politelor pe calculator in care se tine cont de "activitatea" anterioara.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in sfirsit aud si eu un lucru bun,asta e foarte bine,pt ca de acu inainte vom avea un trafic mai sigur!
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu am rapuns lui stelea cu comisioanele care a zis ca intra mai multi bani in buzunarul angajatilor . De anul acesta s-a plafonat valoarea acestui comision
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR