Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sunt curios cum va fi formulat raspunsul dat de ministerul de c.... .

sa ne informezi si pe noi.

multumesc.
Skip ads

  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu trebuie sa depui o cerere de acest fel si pe la serviciul de inmatriculari (politie)?...asa citeam pe undeva....ai luat deja legatura cu un avocat?...cat la cat se ridica onorariul?...
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
citony2004 a scris:nu trebuie sa depui o cerere de acest fel si pe la serviciul de inmatriculari (politie)?...asa citeam pe undeva....ai luat deja legatura cu un avocat?...cat la cat se ridica onorariul?...
Mie nu mi-a zis de nicio cerere la serviciul de inmatriculari, cat despre onorariul lui este de 100 de euro atata mi-a cerut.
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ai facut Cartea de identitate (CIV-ul romanesc) inainte sa formulezi cererea catre finante?...avocatul tau a mai castigat procese de acest gen?
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
citony2004 a scris:Ai facut Cartea de identitate (CIV-ul romanesc) inainte sa formulezi cererea catre finante?...avocatul tau a mai castigat procese de acest gen?
Cererea catre finante pentru returnarea banilor o formulezi dupa ce platesti taxa de poluare ca sa ai ce cere inapoi,ca sa platesti taxa de poluare ai nevoie de CIV-ul romanesc si de actele din partea cealalta adica de unde ai luat masina(carte masini,Certificatu, Contract de vanzare-cumpararea Toate traduse si legalizate).Da avocatu meu a mai castigat procese de acest gen.
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:proces pe 25 luna viitoare (octombrie) pentru recuperarea banilor la cele doua masini!

...pai daca inteleg bine ai inceput sa te judeci pt taxa asta undeva pe la inceputul anului..(februarie-martie 2009 parca)...si abia pe 25 octombrie 2009 ai infatisare?...nu a durat cam mult?....care sa fie cauza?....in actiune spuneai ceva de a cere mai multe randuri de nr rosii........ai mai luat pana la urma si al 4-lea, al 5-lea etc, rand de nr rosii ca sa poti circula cu masina?...sau, din ce inteleg ai inmatriculat masinile si ai cerut restituirea banilor?....si de ce ai procedat asa?....
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Aceasta este cererea cu refuzul celor de la finante, scuze pentru calitatea imagini o sa incerc sa pun una mai buna zilele astea

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Victor(soare) Imi poti pune si mie te rog multe de tot o poza sau un exemplar cu o cerere de chemare in judecata?
Multumesc!
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu maine(miercuri)ma duc la avocat sa clarific situatia cu darea in judecata, am mai cautat si eu pe net ceva detalii legate de procedura si de acte am gasit undeva nu mai stiu exact unde ca cineva a dat in judecata Ministerul Finantelor precum ca vrea taxa inapoi bla bla bla, si a primit refuzul celor de la judecatorie precu ca ar trebui sa dea injudecata Ministerul Mediului pentru ca nu mai este taxa de inmatriculare ci taxa de poluare adica aceeasi taxa da cu alta denumire (niste hoti).
Are cineva habar de aceasta procedura pana aflu eu miercuri sigur m-am interesa sa fiu si eu putin informat in legatura cu unele chestii.
Multumesc!
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am depus si eu cererea la finante azi Smile
@Me & Astra, al3xtrana: sa ne mai tineti la curent cu evolutia procesului.

LE: @citony2004
victor soare a scris:cost total proces[oct2008-feb.2009] : 5 lei+xeroxuri, cca 15 lei noi maxim



Ultima modificare facuta de Tzepozzz la Mar 06 Oct, 2009 4:19 pm
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sunt asa scarbit de tot ca parca tot la bulgari imi vine sa ma duc...asa macar merg cu masina si nu ma uit la ea in garaj cand am nevoie....sa faca ei burta mare ca pe guvernantii nostrii degeaba ii rogi cu bani....ei vor sa ne jupoaie...pt 400 euro nu merita efortul pshic si fizic...numai bine si succes celor care-si permit sa lupte cu sistemul...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:am depus si eu cererea la finante azi Smile
@Me & Astra, al3xtrana: sa ne mai tineti la curent cu evolutia procesului.

LE: @citony2004
victor soare a scris:cost total proces[oct2008-feb.2009] : 5 lei+xeroxuri, cca 15 lei noi maxim
mj


mi-aduc foarte bine aminte ca la vremea respectiva am cheltuit cu acel proces exact 15 lei.
taxa de timbru 4 lei la trezorerie+vreo 3 timbre fiscale.+copii xerox
alte cheltuieli nu au mai fost.
cineva care are pregatire judiciara stie ca spun adevarul.
ma refer exclusiv la taxa de prima inmatriculare.
oricum am o satisfactie extraordinara ca mi-am luat banii inapoi+dobanda aferenta [ chiar daca ma repet:i-am spart pe toti pe lcd-uri,]

normal ca te apuca scarba cand vezi ca romanul tau nu stie cum sa te mai fure prin taxe si biruri aberante.

va doresc succes.
n.a. avand in vedere prima victorie,am inaintat si dosarul privind recuperarea aceeasi taxe pentru mama mea.
Skip ads

  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
...de acord cu tine Victor, numai ca eu nu pot sa platesc acum 22.500 ron (cca 5.400 EUR) taxa de poluare pt doua masini de 11--12 ani care au costat 5.200 EUR impreuna (si chiar de as avea, nu am GARANTIA ca voi recupera banii)...prefer sa dau 800 EUR la Bulgari pt amandoua....si sa dorm linistit (lucru pe care nu il mai fac de mult timp)...nu neaparat sunt OBLIGATI toti judecatorii sa dea acelasi verdict la fiecare proces...desi ar fi recomandat sa tina cont ca exista precedent...din pacate nu prea exista multe precedenturi in Pitesti, sau nu am aflat eu....iar daca as incepe acum un proces cu ei, fara sa platesc, incercand sa obtin inmatricularea fara plata taxelor, ar dura probabil pana anul viitor....si mai am si eu nevoie de masini, nu?...si asa au cam stat o luna si ceva sau poate mai bine in garaj de cand le-am luat...am facut o greseala in iunie ca nu am intentat atunci proces, cand le-am adus...
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aaaa....mi-ar trebui si mie macar un LCD si prefer sa economisesc in felul acesta si poate pana la sarbatori ma lipesc de unul....
multumesc mult de sfaturi si numai bine...
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
se pot inmatricula si fara sa platesti taxa.
http://www.evz.ro/articole/...taxei-de-poluare/
http://www.flacarais.ro/cms...poluare_4061.html
link-urile sunt puse de @D_M_G in pagina 3 din topicul asta
  • catalinionut

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Aceeasi problema o am si eu.Inca ma gandesc daca sa o inmatriculez in Bulgaria sau sa dau in judecata statul pentru scutirea de la plata taxei de poluare.
Masina am adus-o in luna august 2009 , este un Opel Astra G ,1.6 benzina din anul 2000.Pentru aceasta ar trebui sa platesc 4000 euro taxa de poluare.
Cei care nu ati apucat sa platiti taxa de poluare care ar fi demmersurile pentru a da in judecata statul si cam cat este onorariul unui avocat?
Multumesc.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu sunt direct interesat, dar financiar esti mai castigat daca masina e inscrisa in Ro, odata "birul" recuperat...
Ma gandesc la pretul de revanzare al masinii, care cam include taxa... (oricum, cei care vor castiga procesul si isi vor recupera taxa vor fi intotdeauna minoritari, deci pretul pe piata SH nu este
influientat de acestia)
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ieri am depus si eu dosaru la tribunal si surprinderea mea placuta a fost ca pe 17 noiembrie am prima infatisare, ce mi sa parut cam mare a fost taxa de timbru judiciar in valoare de 284 ron. va tin la curent cu procesu, numai bine
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dupa ce primesti raspunsul de la finante, nu trebuie sa mai faci o cerere la aceeasi institutie (sau la alta institutie ierarhic superioara in care sa soliciti revocarea actului respectiv? asa am citit pe undeva.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
poti sa faci si asta da nu este obligatoriu, poti sa contesti decizia celor de la finante in termen de 30 de zile de la raspunsul lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR