Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nope .. are una .. si a patit exact ca mine ... afumata complet cea noua ... iar cea veche avea o culoare gen gri-caramiziu Very Happy deci pana acum scoatem de pe lista FEBI , si NGK Very Happy tare .. si amandoi avem acelasi motor Very Happy
Skip ads

  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am numai o sonda care vine sub colectorul de evacuare.
Eu zic ca pe linia senzorilor care include si sonda lamda , sa mergem pe GM original chiar daca e mai scump dar e ceea ce a creat mamica pentru ele Smile
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
corect Very Happy si eu voi face la fel .. dar inca vad ca cea veche merge bine :d eu o schimbasem cautand sa rezolv alte probleme Smile
  • dariuse

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
la un astra f daca schimbi sonda lambda, trebuie resetat si calculatorul de bord?
Skip ads

  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dariuse a scris:la un astra f daca schimbi sonda lambda, trebuie resetat si calculatorul de bord?

Nu
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Poate se refera la ECU.
E bine de scos borna de la baterie inainte de schimbare si pusa la loc dupa pentru a invata noii parametrii
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare !

Stie cineva ce cod are sonda lambda Bosch pentru C18NZ ?Sau ce sonda imi recomndati si cam ce preturi au ?

THX
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit o sonda lambda Bosal...cica is universale si e si ieftina 107lei....are cineva montata pe masina sonda Bosal ? Is bune de ceva sau ma tine o luna si se strica ?
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pentru cei care schimba sondele...

http://www.scorpion-team.ru/repair/r07.htm

Aici arata cum se pot repara, sau inlocui componente.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am "citit" desenele dar cu explicatiile e mai greu... poate am eu o problema Smile
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Am "citit" desenele dar cu explicatiile e mai greu... poate am eu o problema Smile


http://www.scorpion-team.ru/repair/r07.htm in limba romana

http://www.scorpion-team.ru/repair/r07.htm in limba engleza
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am inteles tot atat ca tine.
Dar macar am inteles ca se poate repara...
Daca insist, gasesc eu pe cineva care sa stie rusa...
Skip ads

  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sincer eu nu am incredere in bosal si mai ales in cele universale ........sfatul meu ar fi ori Bosch cu mufa pentru masina ta ( nu cea care o inadesti) sau GM .
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am avut ocazia sa vad cum arata o sonda lamda de x16xel adusa de la GM............
Aici a functionat zicala "afara e vopsit gardul si inauntru leopardul" punga avea eticheta GM made in germany si inauntru ce credeti?
sonda Bosch care nu seamana deloc cu cea de pe masina care este mult mai mica. Acelasi cod de Bosch il puteam aduce cu vreo 100 lei mai putin decat varianta asazisa originala care a fost 350 lei.
Vb cu tipul de la opel si imi zice ca astea sunt agreate de ei si au 2 ani garantie iar varianta ce am gasit-o eu nu garanteaza ca ar tine mult.
Am inghitit galusca si am zis ...fie....
Montam sonda cea noua. scoatem borna ca sa se reseteze totul si cand facem proba stupoare ! cu sonda "GM" masina goala se compaorta ca atunci cand era plina cu sonda veche Sad
Am intrat intr-o depasire si mai ca ma rugam de ea sa demareze.....si venea si o masina din fata.
Pe computerul de bord consumul instant e la fel, consumul la relanti bate intre 0.7-0.8l/h la amandoua.
Prostia a fost ca am fost entuziasmat si nu am facut mai multe teste cu sonda veche si am montat-o pe cea noua , ca de e ceea ce trebuie pentru ea si tzeapa!
Daca as fi stiut ca vine sonda Bosch nu comandam porcaria asta, ma gandeam ca-mi vine replica sondei care o aveam pe masina . Sunt foarte dezamagit de situatie , mai ramane sa vb cu tipul de la opel si sa vad ce e de facut ca sincer daca ar consuma mai putin cu cea noua ar mai fi de tinut dar si putere mai putina si consum la fel nu e ok....
Sper sa nu mai patiti si voi la fel ca acuma sincer nu mai stiu ce piese sa cumpar si de unde...........o sa fac mai multe teste cu sonda noua si va tin la curent Smile
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La fel am avertizat si eu cand am schimbat sonda lambda, cum ca Bosch nu sunt cele mai bune deoarece sunt contrafacute. Asa ca am ales alta marca in afara de GM sau Bosch.
  • c959762

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
virus100b a scris:Imi aparea aleator check-ul si am schimbat-o la 180.000 cu una originala si a costat 320ron si de atunci nu mi-a mai aparut check-ul

te rog sa-mi zici daca check engine se aprindea de la sonda lambda sau de la EGR?
un consum de 12% in oras de unde ar fi ?cine da informatia in calculator si la debitmetru?....sonda lambda sau EGR -ul?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
c959762 a scris:
virus100b a scris:Imi aparea aleator check-ul si am schimbat-o la 180.000 cu una originala si a costat 320ron si de atunci nu mi-a mai aparut check-ul

te rog sa-mi zici daca check engine se aprindea de la sonda lambda sau de la EGR?
un consum de 12% in oras de unde ar fi ?cine da informatia in calculator si la debitmetru?....sonda lambda sau EGR -ul?


benzina motorina? motor de 2.0 sau de 1.0? Question
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
c959762 a scris:
te rog sa-mi zici daca check engine se aprindea de la sonda lambda sau de la EGR?


Si - si.

Practic, consumul creste cand apare o problema la buna functionare a motorului, mai ales componente care intra direct in procesul amestec/ardere. Sonda lambda, valva EGR, debitmetrul, injectorul/injectoarele, garnituri etc sunt componente care influenteaza bunul mers si/sau consumul.

c959762 a scris:cine da informatia in calculator si la debitmetru?....sonda lambda sau EGR -ul?


Gandeste-te la calculator (ECU) ca fiind creierul. El da comenzi diferitelor componente in functie de valori citite prin intermediul unor senzori/componente. Debitmetrul trimite informatii, nu le primeste. La fel si sonda lambda, iar EGR poti considera intr-o oarecare masura ca e cel care corecteaza amestecul.

Eu ti-as sugera un test motor, ca de presupuneri e plin forumul.
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu o intrebare mai veche la kre ink nu m am convins d raspuns. Y20DTH are sonda lambda? (mereu knd am avut ocazia sa ma bag sub masina am uitat sa ma uit d ea)
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
M am interesat si s pare k doar benzinarele au sonda(e) lambda. deci la diesel o grija in minus Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR