Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
opelGTS a scris:cea mai urata masina din lume! Mai bn un opel din 93 decat un logan nou sau duster! parereea mea

iar exagerari...generatia 93 la opel avea bube mari la tabla (am dat eu astra cu praguri duse si buson benzina la fel), apoi bube la caseta directie... si ar mai fi cate ceva..si la logan sunt bube, nu zic nu. Ca si dotari, iti dau dreptate...ce se pune acum pe logan se punea pe opelul de acum 3 generatii.


Generatia aia a fost una dintre cele mai bune. O masina simpla si fiabila. Problema cu rugina se rezolva usor. In rest nu stiu de mari probleme cu caseta de directie, cel putin nu la fel de mari ca la generatiile mai noi.
Astra aia comparata in zilele astea cu golfurile 3 din aceasi perioada se tine mult mai bine mai ales pe partea mecanica.


Repet, e o loterie, daca ai bafta de o masina dinaia din 93 ai fi mult mai multumit si decat un logan nou. Dar la fel de multe sanse ai sa prinzi o cazatura in care vei baga mai multi bani decat in golan.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
opelGTS a scris:cea mai urata masina din lume! Mai bn un opel din 93 decat un logan nou sau duster! parereea mea


Adica tu vrei sa spui, cu alte cuvinte, ca nu ai da un cazan pe roti (vectra din '93) care valoreaza 2000 euro pe un Duster de 12-13.000euro. Da-mi voie sa nu te cred.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Deocamdata cea mai fiabila generatie este cea din '98-Astra G, care se fabrica de peste 11 ani iar linia de fabricatie inca functioneaza, astra F s-a fabricat numai 10 ani Razz.
Problema ruginii se rezolva usor...dar numai pt 2 ani, apoi se reia operatiunea...am vazur multe astre cu pragurile si segmente de aripi inlocuite cu kit-uri de reparatie si dupa max 2 ani rugina a reaparut.
Ma rog, nu mai are rost polemica daca ai tine cont ca nu-s detinator de Logan ci tot opelist. Primul pas in rezolvarea problemelor nu este negarea lor ci recunoasterea. Opel-ul, ca orice marca mai mult sau mai putin cunoscuta, are probleme. Avantajul e ca nu te rupe la buzunar cu reparatiile(comparativ cu alte marci), multe chestii le poti rezolva in regie proprie, chiar in fata blocului, daca nu ai o curte.
Diferenta intre Logan si Opel o face in mare parte nivelul de trai si mai ales orgoliul mioritic. Multe familii din patria Opel-ului, chiar cu venituri mai mari decat ale noastre au preferat Loganul si nu as prea sustine ca nemtii is mai prosti decat noi cand vine vorba de mecanisme si masini.
Gata, am incheiat, ma retrag....
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
livcro ------Nemtii au luat Loganul deoarece statul german a dat subventie intre 2500-3000 euro la achizitionarea unei masini noi Logan..... In mare masura datorita lor ,cei de la Dacia au luat o gura de oxigen si au rechemat angajatii la lucru si nu au mai fost disponibilizati.... cei drept si programul rabla a contribuit la supravietiurea fabricii din Arges.....sunt curios dupa ce trec 2-3 ani isi mai doresc nemtii loganul?sau daca ar fi sa dea intre 6000 -10.000 euro fara subventie o mai fac ?cu siguranta nu cred ,,,,,,,,Romanii o sa le aduca in Romania cat de curand si le vand ca celelalte marci ,,,,o sa vezi logan cu nr. de Germania care asteapta sa fie reprimit in patria mama,,,,,
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
danieel a scris: ...statul german a dat subventie intre 2500-3000 euro la achizitionarea unei masini noi Logan...

Hai sa revin....nu pentru Logan se primea subventie...ci pentru orice masina noua...si tot 2500 euro era subventia, repet pentru orice marca de masina.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nemtii cumpara loganu' pentru ca e ieftin si nu pentru ca ar fi vreo super masina...daca ti s-ar da posibilitatea sa iti cumperi o masina noua cu 5000 euro ce ai face? nu ti-ai lua logan?nu gasesti nici macar un SH in stare buna in banii astia, ce sa mai vorbim de masina noua.
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
danieel a scris: ...statul german a dat subventie intre 2500-3000 euro la achizitionarea unei masini noi Logan...

Hai sa revin....nu pentru Logan se primea subventie...ci pentru orice masina noua...si tot 2500 euro era subventia, repet pentru orice marca de masina.


nu e doar pt logan, insa gandeste-te ca la 5000 (7500 cu acea prima) iti iei o masina spatioasa, cu dotari "decente"(sa nu zic spartane), si mai ales NOUA. Cu aceasi bani nu stiu daca iti iei o masina din clasa mica cheala noua, gen Corsa sau 206/7. Gandeste-te ca neamtu o ia pentru maxim 2 ani, asta inseamna 24 luni....5000/24~200 euro pe luna. Si gandeste-te ca neamtu' are alta mentalitate. El prefera sa ia o masina NOUA cu 5000 decat una SH cu aceasi bani. De ce? Pentru ca daca ar vrea o masina buna, pretentioasa(adica nu dacia) SIGUR si-ar lua un VW sau un BMW nou. De aia nu e bine sa compari marul nou cu pruna uscata. Pt ca neamtu are bani(sau si-ar putea permite un VW nou), dar prefera sa faca traseul acasa-munca cu un logan de 3 lei. Eu sunt sigur ca neamtu mai are probabil o a 2-a masina, poate un SUV de familie, sau un coupe pe care sa il conduca doar sambata pe circuit, oricum...alta masina pe care nu o foloseste la drumul munca-acasa.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mirceap ------. De aia nu e bine sa compari marul nou cu pruna uscata.


Problema este ca la noi , marul nou nu face fata la pruna uscata din Germania sau alta tara care are experienta,,,,,nu zic ca Loganul nu e bun de nimic ,dar mai are de parcurs experienta si progres in toate domeniile.
Skip ads

  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai asta e si ideea....la noi....de ce vorbiti despre ce se intampla in germania, aplicand mentalitatea de aici. Normal ca romanul cu venituri medii prefera sa isi cumpere o astra H din 2006-2007 cu 6-7500 euro, decat sa isi ia un logan nou. La ei e altfel.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mirceap -----Este foarte indicat (parerea mea)sa iti iei un Astra H din 2006-2007 din Germania decat sa iti cumperi un Logan nou care are interiorul si exteriorul penibil fata de Astra H...sa nu mai vorbim de restu detaliilor.....si sa nu uitam ca la Geneva cand a fost lansat Loganul avea alta fata ..nu ce are acum ,cu alte cuvinte au prezentat la Geneva cal si au vandut magar...daca francezii isi iau motoarele care sunt bune daca nu isi baga romanul mana in ele si in conceptie,ce vor pune pe Logan motor de 1310 de pe Dacia lu mosu care trebuie sa ii ti delcoul in mana cand treci prin balti?.....neamtul numai odata se fraiereste....dar repet ,vreau sa vad un neamt care cumpara Logan a doua oara fara subventie, ....Loganul nu se poate compara cu OPEL si sunt curios cum va fi Duster
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai tocmai aia e, fara subventie nu il ia. si mi-am luat astra din 2005 si nu logan full din 2008(la acel moment)
  • allexpch

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
beynur a scris:@forbidden27.salut,dacia e facuta in 2005,motor diesel de renault(motor de megane 2 parca)asa ca nu e de acum 10 ani.e facut-a in acelasi timp cand se faceau si loganurile,daca nu ma insel.deci dacia ramane tot dacie.se strica cand iti e lumea mai draga si mergi mereu cu trusa de scule in portbagaj,constient de faptul ca o sa iti trebuiasca.(la fel ca si pe vremea cand aveam dacia 1300,aveam pompa de benzina,bujii,electromotor,etc,de schimb)poate nu esti patit si nu ai cum sa stii ce inseamna sa iei dacie noua cu un motor care zici ca e bun(ptr ca e strain)si cand vezi ce patesti Sad sigur nu o sa iti mai arda vreodata sa mai cumperi dacie si cred ca nu sunt singurul.numai bine Smile


prietene,vad ca tu esti in lumea ta,daca nu sti nu vorbi cu o asa mare siguranta,dacia aia papuc cu motor 1.9 de "megan 2" defapt nu are nici in clin nici in maneca cu logan,sandero sau noul duster....in primul rand motorul ala este de generatie veche si foarte veche care nu a fost niciodata pe megane 2...este un motor praf,fara turbina!motoarele care sunt pe dacia si pe renault din generatiile noi sunt 1.6 16v si 1.5 dci 85 cp (ala cu I-u rosu')...vad ca multi de aici dispretuiesc dacia,sa stiti ca sunt motoare extrem de fiabile,in special benzina,masini fiabile,perfecte pentru drumurile din CLOACA asta de tara,eu prefer de 2 milioane de ori o DACIE NOUA decat orice SH.vrei sa ai finisaje de lux in interior cumpara frate mercedes si gata,ce atata snobism
Skip ads

  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@mentos a scris
Ai dreptate nu s-a pus pe megane 2, dar pe megane 1 in anul 1999 http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1 motorul inca exista, deci nici vorba de 93-94.

@bossake a scris
Chiar nu am stiut ca se punea si pe megane1 motorul asta; nu am auzit pe nimeni in romania cu motorul asta pe megane1,stiam de 1.9 DTI care are 98 de cai..

totusi motorul chiar a fost lansat prin 93-94 uitati 2 exemple:
http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1



ok ok.@ALLEXPCH,am inteles ca nu se compara motoarele vechi cu cele noi.dar eu nu am incredere nici in masinile noi.chiar daca sunt facute in tara sau in franta,de romani sau de francezi.asta e,fiecare cu parerea lui.
poate ca eu traiesc in lumea mea dar tu?
daca preferi de ,,2 milioane de ori,o dacie noua,,de ce ai cumparat opel?
de ce insignia si nu duster?
colegii de mai sus,in pagina 4 au aratat ca motorul sa pus pe megane 1,sau pe alte modele,CA AM AUZIT EU MEGANE 2 IN LOC DE 1,SA MA SCUZI COLEGA
eu am scris ca,am auzit ca e motor de megane 2.asa am auzit si am si scris(motor de megane 2,PARCA)
am scris,nu am dat in cap
acum ca e de megane 1 sau 2,cine stie,nici nu ma intereseaza
in rest numai bine.bine ai venit pe forum.

cu stima beynur
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat

  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai este noul video Laughing ... urata rau Dacia Dastar (Duster pardon). Sa vedem daca e urat si pe partea ce nu se vede Very Happy
  • tpdarius

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Roly a scris:Arata destul de bine pt o dacie , dar raman la OPEL. Nu ai cum sa compari dacia cu OPEL. Nu!


asta asa este...cel putin in urmatorii 100 de ani...
...din pacate pt industria auto din romania asta este adevarul Neutral
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si mentalitatea romaneasca in cati ani se va schimba? M-am uitat un pic la profilul tau, vad ca ai o Corsa din '97 si planuri de a o schimba cu una dupa 2000. Eu nu te cred ca daca cineva ti-ar da un Duster l-ai refuza.
Inteleg pe cineva care detine masini superioare Dusterului sa aiba critici la adresa lui. Si culmea ei sunt cei care nu-l critica, ii scot in valoare calitatile.
Imi aduc aminte de vremurile cand in tara erau Dacia la putere, asa cum era ea toti faceau eforturi mari de tot sa cumpere una. Acum, cand Dacia e la ani lumina de ce era atunci, dar s-a umplut tara de cazane pe roti cu sigle "de firma" nu mai ajunge Dacia nici la cel mai de jos prezon de la roata cazanelor cu sigle.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este cumva Dacia conceptie 100 % romaneasca,doar numele atat,nu-mi voi lua never,never,never ever Duster.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nici eu nu as lua duster
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-as lua.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

opel vs duster
raman cu opel 80%
duster 19%
458 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR