Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
referitor la @Biela - il pup dulce si-l asteptam cu nerabdare dupa doua zile de `Tohaus`.
sa nu uitam ca acest topic magnific a fost deschis de catre Maria Sa Biela.

ai dreptate @victor_n, pe aceste zapezi si viscole naprasnice , conteaza foarte mult experienta pe care o ai si nu neaparat `bolidul`.experienta dupa mine conteaza 90%.
dar neaparat cu cauciucuri adaptate sezonului.

p.s. in cinstea initiatorului respectivului topic , Va Doresc Drumuri Bune.
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Smile) Mda , oricum , apropo de o discutie pe la vulcanizare , cand am trecut la cauciucurile de iarna , cam cand a inceput sa ploua la Constanta si vremea sa se inrautateasca , un tanar cu o Tigra a venit cu niste "pingele" de m-am speriat eu ... Cica merg si pe polei , nu are probleme cu ele ... Am ramas siderat .... In fine poate o fi vreun sofer extraordinar de bun si faptul ca are aproape slick-uri pe zapada sau polei il va ajuta ...
In rest inca o data Drum Bun la toti cei care trebuie sa "circule" zilele astea si inca o data FREE biela Smile)
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ar fi foarte bine sa fie obligatorii gumele de sezon. Nu mi se pare normal sa pierd eu timp si sa-mi fac nervi cu masina prin service pentru ca un dobitoc care face economie ma loveste din cauza ca nu poate frana sau nu poate sa ia virajul. Nu iti permiti sa intretii masina, ia tramvaiul si las-o in parcare. Nu sunt chiar o avere o pereche de gume de iarna, si se pot folosi cativa ani.
Un prim pas ar fi ca asigurarile sa nu mai plateasca atunci cand masina nu e echipata corespunzator.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Si eu sunt printre cei care nu mai au nevoie de inca o impunere,intr-adevar in Germania si in alte tari unde se circula de obicei mai "tare" mi se pare firesc,dar nu in Romania unde oricum din cauza gropilor si a lipsei autostrazilor esti nevoit sa o "lasi usor".Nu zic ca nu sunt utile,dar eu unul am 7-8 ani de experienta in sofat la firme pe diferite masini (bmw,volvo,skoda,opel,papucuri,dube etc) si am prins o gramada de ierni dar fara cauciucuri de iarna,de deh...nu are bani firma.Dar sa ne amintim de Dacia 1300,ca nu ne-am nascut toti in opeluri si mertane cu abs,esp,etc ,oare se calca frana pe gheata ?...NU ! se face frana de motor,esti atent si previi eventualele situatii periculoase.Hai sa ne punem cauciucuri de iarna ca sa mergem mai cu viteza,ala "fara "merge cu 20-30 km/h eu "cu" merg cu 50...si nu as baga mana in foc pt cine intra primul in copac.DA,o lopatica si niste lanturi(in general pt rampa sunt utile,le pui,urci,apoi le dai jos) sunt ft recomandate mai ales cand sunt drumuri mai lungi de facut.Sunt bune si cauciucurile de iarna in sensul de a merge mai cu viteza si de a iesi mai repede din anumite situatii,probabil micsoreaza si distanta de franare (pt cei care apasa in disperare si pana la fund pedala de frana) dar nu cred ca e cazul in Romania sa fie IMPUSE ! (mai ales ca si costa)
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
20 -30 km/h ti se pare mers? Sau compari cat si cum mergea dacia 1300 in anii 75 - 85? Iti mai aduci aminte ce putere avea dacia? si ia pune tu, pe masina ta, o anvelopa de care se foloseau atunci sa vezi daca depasesti 70 km/h si vara pe uscat.
Sunt foarte multi care se plang de pretul anvelopelor de iarna. Totusi, daca iti iei un rand acestea te tin cel putin 2 ierni, chiar daca mergi foarte mult iar daca gandesti asa, nu mai este chiar mare investitia.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Domnul meu pot sa te contrazic . Diferenta antre cele doua optiuni ( vara - iarna ) este imensa .
Am peste 1 mil de km de condus cu diferite masini , inclusiv SUV . Am avut masina personala Jeep grand model 2007 . Poti sa-i faci ce vrei , tot derapezi sau ramai impotmolit . Eu am ramas cu Jeep-ul in 20 cm de zapada . De ce ? Nu aveam cauciucuri de iarna . Erau cauciucurile de echipare . Acum masina de firma este Dacia 1304 ( cal magar ) cu , cauciucuri de iarna si nu am nici o problema . Chiar am dat clasa la multe marci in trafic . Ieri chiar am stat dupa un X5 ramas in zapada .
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca in primul rand adaptarea la conditiile de drum e mai importanta decat orice cauciuc sau lant. Vad pe aici unii si nu numai aici care daca si-au pus cauciucuri de iarna vorbesc de parca ar avea aderenta ca vara si totul e ok. Era un destept pe un blog care ii injura pe cei fara cauciucuri de iarna ca tin distanta mare fata de cel din fata. El boul daca avea cauciucuri de iarna putea tine lipit ca asa se tine cand e asfaltul alunecos. Idea
Nu spun ca nu sut bune cele de iarna, dar la cat de "lungi" sunt iernile la noi cred ca e ok sa fie o optiune si nu o obligatie.
Si inainte sa sariti cu super pareri pro cauciucuri de iarna, mentionez ca am all-sesons si in tara asta sunt ok si vara si iarna.
Totusi cel mai eficient mi se pare lantul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:referitor la @Biela - il pup dulce si-l asteptam cu nerabdare dupa doua zile de `Tohaus`.
sa nu uitam ca acest topic magnific a fost deschis de catre Maria Sa Biela.

Biela e la "zu hause" adica acasa si e ok, free la scris va fi in doua zile, iaca mare lucru mai ales ca este obisnuit cu asta. Are dreptate dar uneori contravine Regulamentului, si asa moderatorii sunt acuzati ca "il tin in brate" deci masura multumeste pe toti si este conforma regulilor acestui forum.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Obligativitatea cauciucurilor de iarna mi se pare o masura de bun simt. Sa ai masina mereu impecabila din punct de vedere tehnic arata respect fata de sine si fata de ceilalti participanti la trafic. Desi am cauciucuri de iarna noi cu tot cu jenti din lipsa de timp nu am avut timp sa le montez. Imi plang de mila si ma chinui cu anvelopele de vara. Care desi sunt de firma si noi nu te ajuta prea mult pe zapada. Crying or Very sad
Off-topic: Ce a facut colegul Biela de e suspendat? Te asteptam cu drag sa revii. Wink
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Biela a gresit numaratul la oua, duminica e din nou cu noi. A trebuit sa-i prescriu doua zile de repaos acasa si ceva lecitina.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu am zis ca nu sunt bune cauciucurile de iarna...doar sa nu fie obligatorii !Si eu conduc acum (printre altele) o dacie papuc care sigur nu are cauciucuri de iarna si m-am descurcat onorabil,zic eu,comenzi livrate la timp,fara accident,totul ok.Maine o iau de la capat...poate alta masina,poate alta marca ,alt tip de cauciucuri .Cand este jos polei si ft alunecos eu cred ca 30 de km/h e deja ceva viteza,dar in sfarsit...acum viteza e totul,traim intr-o lume a vitezei...si a accidentelor.Cat despre Dacia 1300(1310,1984,prima mea masina ) am prins 145 km/h, dar poate nu erau reali,nu aveam GPS...Nu vorbeam despre cauciucurile de iarna ci despre obligativitatea folosirii acestora,cat despre condusul pe timp de iarna cred ca un pic de prudenta nu strica.Se pare ca fac parte dintr-o minoritate in topicul asta si sper sa nu mai sariti asa pe mine...asta este parerea mea...poate sunt un pericol in trafic...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mariocove a scris:Nu am zis ca nu sunt bune cauciucurile de iarna...doar sa nu fie obligatorii !

Am si eu o nelamurire si nu e adresata neaparat tie. Inafara de factorul financiar mai poate sa-mi dea cineva un motiv pentru care o astfel de masura nu ar fii buna? In ultima garda am stat si am privit cum moare o fata superba de 21 de ani care a derapat ca avea masina de fite echipata cu anvelope de vara. Poate ca ar trebui sa pretuim mai mult viata.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cei care sustinem anvelopele de iarna nu o facem sarind la gatul celor care nu ne impartasesc ideile. Nu ntelegem (sau cel putin eu nu inteleg) care e logica in a refuza sa-ti faci viata mai usoara plecand din parcare sau intrand in ea fara sa patinezi, avand posibilitatea de a opri in siguranta? Sau de ce ai investi intr-un set de anvelope all season care nu exceleaza nici vara nici iarna tot atat de mult cat in 2 seturi specializate?
Mai sunt catva, si nu putini, care merg si vara cu anvelope de iarna iar apoi se plang ca s-au uzat prea repede.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@mariocove:Da, din pacate esti un pericol pentru trafic!
In germania nu se circula mai tare ci doar preventiv si legal. Acolo sa te fereasca sfantul sa faci compromisuri la astfel de viteze. Raman cu parerea ca ar fi excelent ca toti soferii nostri sa aiba parte sa conduca acolo si sa invete si sa vada ce inseamna responsabilitate si civilizatie.
Chiar si Dacia 1300 echipata cu anvelope de iarna reactioneaza altfel pe gheata.
Din pacate chiar daca uni au schimbat o groaza de masini tot nu au invatat nimic despre acestea....

De fapt toata vina o poarta,fara sa fiu off topic, acei oameni de nimic care sunt instructori la scoliile de soferi!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
din pacate se pune mult accent pe factorul financiar, in a cumpara sau nu un set complet de iarna[ vara]
iar o obs. foarte importanta este ca in special cei care circula 99% urban , evita sa mai faca schimbul , odata cu venirea iernii.
iar o obs., ar fi aceea de a face economie [ ` las ca mai trag d-astea prin oras ca oricum zapada nu e asa multa si iarna trece repede pe la noi]
din pacate , o boala veche si mostenita a romanului se aplica si aici:
aceea de a economisi vesnic banii in detrimentul sigurantei si al respectului.

vezi: nici dupa 4 ani de cand e data legea, 60% dintre participantii la trafic `evita` sa foloseasca luminile.
`` sa nu omoram bateria si alternatorul``
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit pe un alt topic, un linck la niste teste comparative intre diferitele tipuri de anvelope. Poate este bine sa le vada mai multi

Diferenta intre anvelope de vara, all season si de iarna
http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s

Anvelope de iarna versus anvelope de vara
http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM

4 anvelope de iarna versus 2 iarna si 2 all season
http://www.youtube.com/watch?v=rzB7hpWhqIA
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Biela a gresit numaratul la oua, duminica e din nou cu noi. A trebuit sa-i prescriu doua zile de repaos acasa si ceva lecitina.

Nu ii duce nimeni dorul , este facuta la deruta aceasta dorinta de a il avea intre noi . E la fel de dorit ca un cui in cauciuc Wink
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca a murit acea fata...tu (parvu_daniel) crezi ca daca avea "de iarna" era in alta situatie?Stii tu ca nu a avut 90km/h in momentul deraparii(cum avea un tip cu un Q7 care de asemenea a derapat-este undeva prin paginile anterioare ale topicului) ?Probabil ca daca avea cauciucuri de iarna ar fi avut 120km/h,ca deh...te bazezi...Sunt niste ipoteze,nu inseamna neaparat ca a murit din cauza cauciucurilor,pot fi "N" cauze care pot duce la producerea unui accident.Oricum e regretabil cazul.Dar ai tras tu concluzia asta...Eu vreau sa atrag atentia unui fapt,nu mai vreau inca o obligatie in plus,mai multa atentie in trafic si conduita preventiva si nu va mai bazati atat pe masini,chiar daca sunt "de fite" ca tot fiare sunt,cu toate cauciucurile si sistemele lor.Sa nu uitam unele persoane care au luat "la traseu" cu 100 E si nu au nici o notiune despre condus si respect in trafic(inclusiv de a respecta norma legala de 50km/h in localitati si 40km/h in apropierea trecerilor de pietoni).Acum,voi ce alegeti :cauciucuri de iarna obligatorii sau conduita preventiva?
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Traseu Navodari -Lumina -Ovidiu -Constanta care in mod normal il fac undeva la 20 de minute l-am parcurs azi in cam 70 min , majoritatea drumului in treapta a 2-a si a 3-a ... In schimb tovarasii cu taxi-urile sunt de o nesimtire crasa ... Opresc pe sensul de mers , cand stiu clar ca nu poti frana in siguranta ...
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca tu ii cam duci doru. Bunu samaritean e in CFP ? A terminat cu ,,fufa" de la Eforie , sau cu ala caruia dorea sa ii carmeasca o lopata in cap ?
In privinta taximetristilor iti dau perfecta dreptate . As fi curios insa cati au cauciucuri de iarna. Si chiar daca au, multi ar trebui sa stie ca asta nu ii fereste de necazuri . Cum nu fac minuni nici inventiile astea gen ESP, EVB , etc etc. La urma urmei conteaza fff. mult experienta si prudenta in condus.


Ultima modificare facuta de ddf la Vin 18 Dec, 2009 11:27 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR